in

بی نظیربی نظیر

مساحت ترکیه چقدر است؟

masahat Turkey cheghadr ast

مساحت ترکیه چقدر است؟ ترکیه به ترکی استانبولی (Türkiye) با اسم رسمی جمهوری ترکیه، کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب باختر آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی هم به اسم تراکیه در منطقهٔ بالکان (منطقه‌ای در جنوب خاور اروپا) قرار داره! اما به نظرت مساحت ترکیه چقدره؟ بهتره این مطلب ارزشمند رو دنبال کنی تا در مورد موقعیت جغرافیایی این کشور زیبا به اطلاعات کافی برسی.

آشنایی با موقعیت جغرافیایی و مساحت ترکیه

موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه

از لحاظ جغرافیایی کشور ترکیه در خاور با کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان (نخجوان)، ارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب خاوری با عراق و سوریه؛ و در شمال باختری (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه‌ است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از باختر با دو دریای کوچک مرمره و اژه، و از جنوب باختر با دریای مدیترانه مرز آبی داره.

تخمینی از جمعیت و مساحت ترکیه

تخمینی از جمعیت و مساحت ترکیه

بر طبق جدیدترین آمار تا سال 2017 کشور ترکیه حدود 79.81 میلیون نفر جمعیت داره که نسبت به سال های قبلی افزایش جمعیت داشته! مساحت ترکیه هم 783،562 کیلومتر مربع است. از نظر تعداد جمعیت، حدوداً ۷۵ درصد مردم سنی و ۱۵ تا ۲۵ درصد هم علوی هستن. جالبه بدونی که با وجود این که حکومت ترکیه لائیک است ولی بسیاری از مردم هنوز هم به دین اسلام پایبند هستن و عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است. همچنین در ترکیه حدود ۷۵ درصد مردم ترک و ۲۰ درصد هم کرد هستن که بیشتر در جنوب خاور کشور زندگی میکنن!!

مختصری از تاریخچه کشور ترکیه

کشور ترکیه با اسم امپراتوری عثمانی در چند سده گذشته، بخش‌ های بزرگی از خاورمیانه و جنوب خاوری اروپا رو در دست داشته! تا اینکه پس از جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری عثمانی، جمهوری ترکیه به رهبری مصطفی کمال پاشا آتاترک در سال ۱۳۰۲ (۱۹۲۳) تأسیس میشه. زبان رسمی ترکیه، ترکی (استانبولی) است که در گذشته با خط عربی (عثمانی) نوشته میشد و از زمان تشکیل جمهوری ترکیه توسط آتاترک در سال ۱۳۰۲ هجری خورشیدی (۱۹۲۳) با خط لاتین نوشته میشه. ترکیه در میانه دو فرهنگ شرقی و غربی قرار داره هرچند فرهنگ این کشور به شرق بسیار نزدیکتر است تا به غرب!!

موقعیت آب و هوایی کشور زیبای ترکیه

موقعیت آب و هوایی کشور زیبای ترکیه

در مورد موقعیت آب و هوای ترکیه باید گفت که این کشور، کوهستانی و نسبتاً پر باران است. شکل این کشور مثل یک مستطیله که از سمت خاور و باختر امتداد پیدا کرده. ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حسّاس‌ ترین مناطق جهان، دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبیه و گذرگاه جنوب باختر آسیا و اروپا به شمار میاد و کشورهای بسیاری، به ویژه ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده میکنن!!

 امیدوارم از خوندن این مطلب با ارزش لذت برده باشی و در مورد مساحت ترکیه به اطلاعات کافی رسیده باشی، اگه در مورد کشور زیبای ترکیه نظرات جالب و مفیدی داری میتونی با ما به اشتراک بذاری.

در نت نظر بخون: مساحت استانبول چقدر است؟

1 دیدگاه

نظر بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: لطیفه ایری

لطیفه هستم. یه دختر فعال و پر جنب و جوش. علاقه زیادی به نویسندگی دارم و یکی از بلاگر های نت نظر هستم. عاشق هیجان و یادگیری مطالب به روز هستم. خوشحال میشم اگه مطالبی که نوشتم رو بخونی و نظرت رو بهم بگی و باعث افتخاره اگه پیشنهادی داری باهام در میون بذاری.