بهترین فیلم های سینمای اروپا
in

بی نظیربی نظیر افتضاحافتضاح ضعیفضعیف بامزهبامزه

بهترین فیلم‌ های سینمای اروپا – لیست 20 تایی

behtarin filmhaye cinamaye oropa

اروپا دو جنگ جهانی را به چشم دیده و شاهد جنگنده‌هایی بوده که بر سر شهرها و آثار تاریخی‌ آنها بمب می‌ریختند، جنگ داخلی و دیکتاتور هم کم نداشته، اما مردمش بر این عقیده‌اند که برای عبور از آن روزهای سخت، هنر ناجی آنها بوده و هست. هنری که مقارن شد با اختراع دوربین، صنعتی شدن و پیشرفت تکنولوژی. حاصل این همزمانی پدیدار شدن صنعت سینما بود و تفکرات ناب سینماگرانی که باعث به‌وجود آمدن گنجینه‌ای شد که می‌توان به آن لقب بهترین فیلم های سینمای اروپا را داد. سینماگران و کارگردان‌های اروپایی با زبان‌ و فرهنگ‌های مختلف، ولی دغدغه و دردهای مشترک، انگار که حلقه‌های یک زنجیرند و این زنجیر همان بهترین فیلم‌ های سینمای اروپا. به همراه شما نگاهی می‌اندازیم به تعدادی از بهترین فیلم های سینمای اروپا

بهترین فیلم‌ های سینمای اروپا

۱- زندگی دیگران

فیلم «زندگی دیگران» (The Lives of Others) محصول کشور آلمان است که فلوریان هنکل فون دونرسمارک (Florian Henckel von Donnersmarck) آن را در سال 2006 روانه سینما و جشنواره‌های بین‌المللی کرد.

فیلم زندگی دیگران

«زندگی دیگران» داستان جنگ بدون خشونت دو دوشمن است که حتی با هم روبه‌رو هم نمی‌شوند، یکی از آنها بازجوی ارشد اشتازی در آلمان شرقی است و طرف دیگر کارگردان تئاتر و نمایشنامه نویس است. دولت‌مردان آلمان شرقی تلاش می‌کنند تا نقطه ضعفی از این هنرمند پیدا کنند و او را خانه نشین کنند، غافل از این که بازجوی معتمد آنها، بعد از مدت‌ها زیر نظر داشتن زندگی این هنرمند به نوعی با زندگی  او اجین شده است.

۲- مهر هفتم

تک تک فیلم های “برگمن” از بهترین فیلم‌ های سینمای اروپا هستند. مهر هفتم (The seventh seal) محصول 1657 به کارگردانی اینگمار برگمن سوئدی تبار را می‌توان در لیست نخستین فیلم‌ها با مضمون فلسفی در سینمای اروپا قرار داد، فیلمی که در آن برگمن در مقام نویسنده و کارگردان، پرسشی درباره وجود خدا مطرح می‌کند  و ذهن بیننده را بیش‌ ار از چشم و گوش او درگیر می‌کند.

بهترین فیلم های سینمای اروپا

در فیلم «مهر هفتم» دنیا روی صفحه شطرنجی می‌چرخد که دو بازیگر دارد، شوالیه و مرگ که در قالب مردی سیاه پوش او را تا انتهای فیلم می‌بینیم. قرار است مرگ تنها زمانی جان شوالیه را بگیرد که او در بازی شطرنج شکست بخورد اما داستان پر است از تعلیق و گره در کنار مکر و حیله مرگ که همگی دربردارنده کنایه‌ای سیاسی یا اجتماعی هستند. شوالیه و مرگ در مسیرشان با مبلغان مذهبی، افراد معتقد به خدا و دهکده‌ای طاعون زده روبه‌رو می‌شوند که هر کدامشان نماد و استعاره‌ای ست از اوضاع سیاسی.

۳-  پل رودخانه کوای

محصول 1957 به کارگردانی دیوید لین (David Lean) بریتانیایی است، کارگردانی که به دلیل نگاه بی‌نظیرش به وقایع کوچک و بزرگ دنیا و به تصویر کشیدن آنها در قالب فیلم لقب سر (Sir) را دریافت کرد.

فیلم پل رودخانه کوای

فیلم «پل رودخانه کوای» یکی از ماندگارترین فیلم‌های اوست که براساس رمانی به همین نام نوشته شده و روایت چند سرباز و فرمانده آنهاست که اسیر ارتش ژاپن شده‌اند و باید روی رودخانه کوای پل بسازند. آنها برای نافرمانی از دستورات ژاپنی‌ها همه راه‌ها را امتحان می‌کنند و حتی تصمیم به فرار می‌گیرند. خشونتی که در این فیلم نشان داده شده به دور از اغراق و بزرگ‌نمایی است و هفت جایزه اسکار، شامل اسکار بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اول مرد،  بهترین فیلمنامه،  بهترین موسیقی، بهترین تدوین و بهترین فیلمبرداری را برای لین و تیم سازندگان این فیلم به ارمغان آورد.

۴- دریای درون

فیلم «دریای درون» محصول سال 2004 سینمای اسپانیا ست، درامی احساسی به کارگردانی آلخاندرو آمنابار (Alejandro Amenábar) با بازی خاویر باردم (Javier Bardem) در نقش قهرمان داستان.

فیلم دریای درون

داستان فیلم درباره مردیست که در جوانی بر اثر حادثه‌ای قطع نخاع می‌شود و به مدت 28 سال در تخت است و روش‌های مختلف را امتحان می‌کند تا دادگاه به او اجازه دهد تا به زندگی خود خاتمه دهد. در خلال این سال‌ها دو زن دلسوز همواره در کنار قهرمان داستان قرار دارند. این فیلم که با اقتباس از داستان زندگی واقعی یک ملوان ساخته شده توانست اسکار بهترین فیلم خارجی زبان را دریافت کند.

۵-  ماجرا

فیلم های زیادی از سینمای ایتالیا در لیست بهترین فیلم‌ های سینمای اروپا قرار می گیرند. «ماجرا» فیلمی ایتالیایی است که میکل‌آنجلو آنتونیونی (Michelangelo Antonioni) آن را در سال 1960 جلوی دوربین برد. آنتونیونی برای این فیلم نامزد نخل طلای بهترین فیلم کن و جایزه ویژه هیات داوران شد که با جایزه دوم به خانه برگشت.

فیلم ماجرا

دغدغه آنتونیونی در این فیلم باز تلاش برای یافتن معنی زندگی و نرسیدن به آن است، در نهایت شاهد آن هستیم که شخصیت‌های داستان به آنچه که دارند قناعت می‌کنند و ترجیح می‌دهند تلاش بیشتری نکنند. داستان فیلم از جایی آغاز می‌شود که زن جوانی در حین گردشی تفریحی ناپدید می‌شود و نامزد و دوست صمیمی او تصمیم می‌گیرند پیدایش کنند، اما هیچ چیزی طبق برنامه آنها پیش نمی‌رود.

۶- رقصنده در تاریکی

فیلم «رقصنده در تاریکی» درامی عجیب در دو سبک تلخ و در عین حال موزیکال است که کارگردان به‌نام دانمارکی، لارس فون تریه (Lars von Trier)، آن را ر سال 2000 جلوی دوربین برد. فیلمی آمیخته از تضاد، سیاهی و امید در قلب یک مادر.

فیلم رقصنده در تاریکی

در داستان فیلم Dancer in the Dark با مادری به نام سلما همراهیم که باوجود بیماری و سختی‌های زندگی با امید به بهبود فرزندش تلاش می‌کند و ذهن خلاقش همه اتفاق‌های تلخ جامعه را به نوایی دلنشین تبدیل می‌کند تا بتواند مسیر رسیدن به هدف را طی کند. داستان زیبا و مملو از خلاقیت این فیلم، نخل طلای جشنواره کن را برای سازندگانش به همراه داشت.

۷- قوش

درامی اجتماعی و تلخ به کارگردانی کن لوچ (Ken Loach) بریتانیایی تبار است که در سال 1969 در شمال کشور انگلستان ساخته شد. این فیلم که دومین ساخته این سینماگر به‌نام است با اکران در جشنواره‌های مختلف و کسب جوایز مختلف شهرت زیادی برای فیلم‌سازش و سینمای بریتانیا به ارمغان آورد.

فیلم قوش

قهرمان داستان پسری چهارده ساله به‌نام بیلی است که نه‌تنها با فقر دست و پنجه نرم می‌کند، بلکه باید خانواده و مدرسه‌ای نابهنجار را نیز تحمل کند، مصائبی که هر یک به‌تنهایی دنیایی از مشکلات است، در این میان اما بیلی پرنده‌ای به‌نام قوش  پیدا می‌کند که گذشت زمان با او، زندگی را کمی دلپذیر می‌کند.

۸- آگیره، خشم پروردگار

فیلمی با اقتباس از رخدادهای تاریخی و حماسی است که ورنر هرتسوک (Werner Herzog)، کارگردان دیوانه سینمای آلمان آن را در سال 1972 در دو کشور ایتالیا و فرانسه جلوی دوربین برد.

فیلم آگیره، خشم پروردگار

فیلم «آگیره، خشم پروردگار» داستان سرداری اسپانیایی به نام آگوئیره است که با گروهی عازم قاره آمریکا می‌شود تا شهر افسانه‌ای الدورادو را بیابید. در مسیر پرچالش سفر با بومیان آمریکا برخورد می‌کند و افرادش علاوه بر مبارزه و تلاش برای زنده ماندن درگیر اختلاف داخلی می‌شوند و باید از فرمان‌های سردار دیوانه خود نیز پیروی کنند. این فیلم با وجود اینکه در زمان اکران مهجور ماند اما از دید منتقدان پنهان نبود و به عنوان یکی از 100 فیلم برتر تاریخ سینما در لیست مجله تایمز قرار گرفت. این فیم همچنین الگوی بسیاری از کارگردان‌های بعد از خود، از جمله فرانسیس فورد کاپولا شد.

۹- سه رنگ، یکی از بهترین فیلم‌ های سینمای اروپا

این سه گانه بیش شک جایگاه ثابتی در لیست بهترین فیلم‌ های سینمای اروپا دارد. سه‌گانه آبی، سفید، قرمز به کارگردانی کریستوف کیشلوفسکی (Krzysztof Kieślowski)، کارگردان به‌نام لهستانی در کشور فرانسه جلوی دوربین رفت و نامش را نه تنها در لیست بهترین فیلم‌های سینمای فرانسه که در لیست بهترین‌های جهان ثبت کرد.

سه‌گانه «آبی» (1993)، «سفید» (1994) و «قرمز» (1994) را در زمره فیلم‌های فلسفی نیز قرار می‌دهند آن هم به دلیل نگاه عمیق و غیر مادی کارگردانش به اتفاق‌های روزمره افراد و واکنش‌هایی که قهرمان‌های داستان ناگزیرند که انجام دهند و تبعاتش را بپذیرند. هر یک از فیلم‌ها مملو از المان‌هایی به رنگ نام فیلم است که هم بر زیبایی بصری آن اضافه می‌کند هم مسیری می‌شود تا مفهوم داستان را بهتر و بیشتر درک کنیم. در هر سه فیلم رفتار شخصیت‌های اصلی و فرعی تقریبا مشابه است با این حال منتقدان همه را دنباله هم می‌بینند و سومین اثر، قرمز، را کامل‌ترین این مجموعه می‌دانند. علاوه بر این سه‌رنگ برای سازنده‌گان و بازیگرانش نامزدی‌ها و جوایز ارزنده‌ای از جشنواره‌های مختلف به همراه داشت.

۱۰-  نفرت

«نفرت» به کارگردانی متیو کاسوویتس (Mathieu Kassovitz) یکی از شاهکارهای سینمای اروپا و سینمای فرانسه است که در سال 1995 در این کشور ساخته شد و برنده و نامزد جوایز ارزنده‌ای نیز شد که مهمترین آنها جایزه بهترین کارگردانی از جشنواره فیلم کن بود.

فیلم نفرت

فیلم «لا هاینه» یا «نفرت» داستانی است پر از خشونت اجتماعی که بیننده را وا می‌دارد تا به جای همزادپنداری با قهرمان یا ضد قهرمان داستان به دنبال عوامل ایجاد این خشونت بگردد. نوع فیلم‌برداری مستدگونه و به اصلاح روی دست این فیلم در خیابان‌های پایین شهر پاریس، درکنار موسیقی فیلم، التهاب و سرکشی سه جوان را نشان می‌دهد که افکار و رفتارشان آلوده به خشونت و تنفر است و به دنبال انتقام از همه چیز همه کس هستند. این سه جوان، به عقیده کارگردان، نماینده قشری از افرادند که شورش و اعتراض را تنها راه ابراز وجود می‌دانند.

۱۱- سقوط

«سقوط» یکی از پرهزینه‌ترین فیلم‌های سینمای آلمان است که در سال ۲۰۰۴ به کارگردانی الیور هرشبیگل (Oliver Hirschbiegel) جلوی دوربین رفت.

فیلم سقوط

فیلم «سقوط» یا «سقوط آخرین روزهای رایش سوم» داستان آخرین روزهای زندگی هیتلر است که براساس چند کتاب نوشته و ساخته شده است و مهمترین این کتاب‌ها شاید «پناهگاه هیتلر» به قلم تراودل یونگه باشد، یونگه منشی و ماشین نویسی بود که روزهای آخر زندگی هیتلر در سال ۱۹۴۵، در  پناهگاه زیرزمینی برلین کنار او بود. این فیلم به دلیل روایت واقعی و منحصر به فردش نامزد اسکار بهترین فیلم خارجی زبان شد و مجله امپایر آن را در لیست صد فیلم برتر تاریخ سینما قرار داد.

۱۲- روح کندوی عسل

«روح کندوی عسل» درامی اسپانیایی است و از شاهکارهای کارگردانش، ویکتور اریسه(Víctor Erice)، و سینمای اسپانیا به حساب می‌آید. اریسه این فیلم را که اولین تجربه سینمای‌اش است در سال ۱۹۷۳ جلوی دوربین برد.

فیلم روح کندوی عسل

در فیلم «روح کندوی عسل» با آنا همراهیم که دختربچه‌ای روستایی است و در خانواده‌ای نه چندان منسجم زندگی می‌کند، هر یک از اعضای این خانواده بی‌توجه به مسئولیتش، درگیر دغدغه‌های شخصی است و در این میان آنا با دیدن فیلم «فرانکشتاین» شیفته این شخصیت می‌شود و به دنبال او می‌گردد. اریسه همه المان‌ها و شخصیت‌های این داستان را به عنوان یک نماد درنظر گرفته و نمادها را در خدمت توصیف اوضاع نابه‌سامان جامعه اسپانیا.

۱۳- مردی برای تمام فصول (A Man for All Seasons)

فیلم «مردی برای تمام فصول» یکی از شاهکارهای ادبی سینما در سال 1966 در انگلستان جلوی دوربین رفت، فیلمی به کارگردانی فرد زینمان (Fred Zinnemann) و بر اساس نمایشنامه‌ای به همین نام که توانست شش اسکار بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین فیلم، بهترین فیلم‌نامهٔ اقتباسی، همچنین بهترین فیلم‌برداری و بهترین لباس را در سال 1967 کسب کند.

فیلم مردی برای تمام فصول

داستان فیلم «مردی برای تمام فصول» بازه‌ای از زندگی سر تامس مور، حقوق‌دان و سیاست‌مدار مشهور سده ۱۶ میلادی است، او مدتی در دربار لویی هشتم مشاور و صدر اعظم بود، اما بعد از مخالفت با پادشاه برای ریاست کل کلیساها انگلستان و همچنین به رسمیت نشناختن ازدواج مجدد او به زندان افتاد و به او تهمت خیانت زدند. داستان زندگی سر تامس مور، بعد از مرگش مورد توجه سیاستمداران و روشنفکران زیادی در اروپا قرار گرفت و به او لقب «مرد چهار فصل» را دادند. از بازیگران این فیلم می‌توان به پل اسکوفیلد و اورسون ولز اشاره کرد.

۱۴- خداحافظ لنین

در ادامه لیست بهترین فیلم‌ های سینمای اروپا باید به این فیلم اشاره کنم. فیلم تراژیک و کمدی «خداحافظ لنین» به کارگردانی ولفگانگ بکر (Wolfgang Becker)،  کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس آلمانی، در سال 2003 در این کشور اکران شد. حقیقتی تلخ در زمان فروپاشی دیوار برلین که چند جایزه و نامزدی جشنواره‌های اروپایی را برای سازندگانش نیز به همراه داشت.

فیلم خداحافظ لنین

فیلم «خداحافظ لنین» در ظاهر خانواده‌ای ساکن آلمان شرقی را نشان می‌دهد و در پس پرده جامعه‌ای که درگیر ایدِولوژی افراطی است و تغییر برایش با مرگ تفاوتی ندارد. در این فیلم مادر خانواده را می‌بینیم که بعد از رفتن همسرش دچار شوک روحی می‌شود و به مدت هشت ماه سکوت می‌کند و بعد از بازگشتن به وضعیت عادی، پسرش تلاش می‌کند تا او متوجه فروریختن دیوار برلین و تغییرات جامعه سوسیالیستی نشود. کارگردان این اثر به زیبایی توانسته افرادی را نشان دهد که دچار افراط شده‌اند و انگار در خوابی عمیق بسر می‌برند و تاب شنیدن و دیدن تغییرات را ندارند.

۱۵- دست‌نیافتنی‌ها

درامی کمدی است که الیور ناکاشه و اریک تولدانو به‌طور مشترک آن را در سال 2011 در کشور فرانسه و به همین زبان ساختند. این فیلم که با نام «طرد شده‌ها» نیز شناخته می‌شود در چند جشنواره فیلم اروپایی برنده جایزه یا نامزد دریافت آن شد.

فیلم دست‌ نیافتنی ‌ها

فیلم « دست نیافتنی‌ها» بر اساس داستانی واقعی ساخته شده، داستان نویسنده ثروتمندی به نام فیلیپ که بعد از سقوط از ارتفاع، به دلیل قطع نخاع شدن خانه نشین می‌شود و مجبور است برای انجام امور شخصی و روزمره از پرستار کمک بگیرد، تا اینکه دریس به استخدام او درمی‌آید. دریس سیاه‌پوست است و سابقه زندان رفتن دارد و حالا باید با قوانین سخت خانه فیلیپ را رعایت کند. در این سفر معنوی هم دریس و هم فلیپ دو دنیای کاملا متفاوت را تجربه می‌کنند.

۱۶-  پرتقال کوکی

یکی از بهترین فیلم های سینمای اروپا فیلم پرتقال کوکی است. فیلمی جنایی و سرشار از خشونت که کارگردان به‌نام سینمای جهان، استنلی کوبریک (Stanley Kubrick)، آن را در سال 1971 در بریتانیا جلوی دوربین برد. کوبریک این فیلم را براساس رمانی به همین نام ساخت. صحنه‌های پر از خشونت و جنایت فیلم الگوی جوان‌های زیادی در بریتانیا شد و همین دلیل کافی بود که کوبریک از اکران آن جلوگیری کند، گرچه بعد از مرگش این فیلم در بریتانیا به صورت عمومی اکران شد.

فیلم پرتقل کوکی - بهترین فیلم‌ های سینمای اروپا

فیلم «پرتقال کوکی»‌ آینده بریتانیا را به تصویر می‌کشد آن هم حور محور جنایت و قهرمان داستان نیز بزهکاری جامعه گریز به نام الکس است که از انجام هیچ خشونت و تجاوزی روی‌گردان نیست. مسئولان کشور نیز در این شهر به دنبال نمایشی هستند تا نشان دهند می‌توانند این افراد را درمان کنند و به زندگی عادی برگردانند که همیشه نتایج آن باعث تعجب شهروندان می‌شود.

۱۷- دوست آمریکایی

دوست آمریکایی ساخته ویم وندرس (Wim Wenders) آلمانی است٬ درامی جنایی و مهیج که وندرس آن را در سال ۱۹۷۷ در کشورهای آلمان و فرانسه جلوی دوربین برد.

فیلم دوست آمریکایی

فیلم «دوست آمریکایی» داستان مهاجری است که از آمریکا به اروپا آمده با یک دلال تابلو جعلی آشنا می‌شود که به دلیل بیماری در آستانه مرگ قرار دارد و از کار خلاف هراسی ندارد. باطن فیلم اما تصمیم برای چگونه مردن است در قالب داستانی درباره دو مرد از دو قاره جهان که دوستی آنها قدمت چندانی هم ندارد. ویم وندرس با الهام از صحنه‌های هیچکاک گونه و فیلم‌برداری عجیب توانسته پیامی را که می‌خواهد در قالب این داستان بیان کند.

۱۸- “عشق” از بهترین فیلم‌ های سینمای اروپا

«عشق» درامی است تاثیر گذار و دردناک به کارگرانی میشائیل هانکه (Michael Haneke) کارگردان مطرح اتریشی که در سال ۲۰۱۲ در سه کشور آلمان٬ فرانسه و اتریش جلوی دوربین رفت. با وجود اینکه فیلم ریتمی آرام و یکنواخت دارد و از بازی دو بازیگر قدیمی بهره برده است٬ موفق شد سه جایزه نخل طلای کن٬ جایزه اسکار و گلدن گلوب بهترین فیلم خارجی زبان را کسب کند.

فیلم عشق - بهترین فیلم‌ های سینمای اروپا

در فیلم «عشق» با زوج سالخورده‌ای همراهیم که بعد از سال‌ها تدریس موسیقی حالا خانه نشین شده‌اند. زن خانه بعد از سکته مغزی قدرت حرکت و تکلم خود را از دست می‌دهد و همسرش تلاش می‌کند با او و خاطرات شیرین گذشته زندگی کند. فیلم با مرور خاطره‌های جوانی مخاطب را کمابیش با زندگی آنها آشنا می‌کند.

ناگفته نماند که فیلم‌برداری این اثر به دست داریوش خنجی٬ فیلم‌بردار ایرانی فرانسوی انجام شده است.

۱۹-  قفل، انبار و دو بشکه باروت

فیلم «قفل، انبار و دو بشکه باروت» یک کمدی جنایی به نویسندگی و کارگردانی گای ریچی (Guy Ritchie) بریتانیایی است. ریچی در این فیلم از بازی استینگ٬ خواننده مشهور انگلیسی٬ وینی جونز٬ فوتبالیست اهل ولز و جیسون استاتهام جوان بهره برد. موفقیت جهانی فیلم باعث شهرت ریچی در میان سینما دوستان جهان شد.

فیلم قفل، انبار و دو بشکه باروت

این فیلم که با نام «ضامن، قنداق و دو لوله تفنگ شلیک شد» نیز شناخته می‌شود درباره پسر جوانی است که ادعا می‌کند می‌تواند با تقلب در یک قمار برنده شود اما بعد از شکست بدهی بالا می‌آورد و برای پرداخت بدهی دست به کار خلاف می‌زند٬ اینبار به همراه چند نفر از دوستانش.

۲۰ – بازی‌های مسخره

درامی مهیج و روانشناسانه باز هم به کارگردانی میشائیل هانکه٬ که اینبار در اتریش جلوی دوربین رفته است. هانکه در این فیلم که ساخته ۱۹۷۷ است، خشونت را نه‌تنها از طریق تصویر که به وسیله صدا نیز برای بیننده خلق می‌کند. نخل طلای جشنواره کن یکی از افتخارات و جوایزی است که این فیلم برای عوامل سازنده‌اش به همراه داشت.

فیلم بازی‌های مسخره

داستان فیلم «بازی‌های مسخره» با سفر تفریحی خانواده‌‌ای آغاز می‌شود که تصمیم می‌گیرند چند روزی را در ویلای کنار رودخانه سپری کنند٬ وجود چند همسایه مزاحم باعث اذیت آنها و رقم زدن بقیه اتفاق‌های داستان می‌شود که به طرز غیر متعارفی با بیننده در میان گذاشته می‌شوند.

آنچه در بالا با هم مرور کردیم لیست کوتاهی بود از گنجینه بلند بالای فیلم‌های سینمای اروپا که می‌توان آنها را به چشم کتاب درسی برای سینماگران نسل بعددید. البته سعی کردیم فیلم‌ها را از میان لیست قدیمی‌تر و شاید کمتر دیده شده انتخاب کنیم و با توجه به اینکه جای بسیاری از فیلم‌های مطرح اروپا در این لیست خالی‌ ست٬ فیلم‌های مورد نظر و مورد علاقه خودتون رو به ما معرفی کنید تا لیست بالا به کمک شما کامل‌تر شه.

در نت نظر بخوان:بهترین فیلم های سینمای ایتالیا- لیست ۲۰تایی

نویسنده: پریسا ایرانی

2 دیدگاه

نظر بده
  1. بدترین لیستی که تو زندگیم دیدم
    هیچ فیلمی از برگمان فلینی برسون بونوئل ملویل تارکوفسکی روسلینی تروفو گودار دسیکا برتولوچی ویسکونتی رنوار پولانسکی آنجلوپولوس و … نیست تو لیست
    فریادها و نجواها . پرسونا . فنی و الکساندر . دزد دوچرخه . هشت و نیم . جاده ‌. زندگی شیرین . آلمان سال صفر . مستاجر . ابدیت و یک روز ‌. جیب بر . ناگهان بالتازار . آینه . استاکر . دنباله رو . از نفس افتاده . زمین میلرزد . شبهای روشن . سامورایی . ملک الموت . ویردیانا . ارتش سایها . اردت . من دنیل بلیک . یک فیلم کوتاه درباره عشق . و صد تا فیلم خوب اروپایی دیگه داریم اینا چی هستن دیگه ؟

  2. بازیهای مسخره محصول سال 1997 ، کن 97 هم مشترکا به کیارستمی(طعم گیلاس) و ایمامورا(مارماهی) رسید. کلا بعید میدونم هیچ کدوم از جوایز کن اون سال رو برده باشه،
    البته فیلم فوق العاده س

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *