Shar Park and Qaysari Bazaars, Erbil, Kurdistan, Iraq, Middle East
in

بی نظیربی نظیر بامزهبامزه ضعیفضعیف افتضاحافتضاح

شهرهای دیدنی عراق-لیست 10 تایی

shahrhaye didanie iraq-liste 10 tayi

عراق کشوری مذهبی واقع در خاورمیانه و جنوب غربی آسیاست که از شرق با ایران مرز مشترک دارد. این کشور فارغ از مباحث جنگ و داعش و دیگر موارد که طی چند سال اخیر درگیر آن بوده, شهرهای دیدنی بسیاری دارد. شهرهای دیدنی عراق گویای تمدن و فرهنگ غنی آن است. با نت نظر همراه باشید تا در طول سفر به شهرهای دیدنی عراق بیشتر با اماکن مذهبی و دیدنی آن آشنا بشیم.

شهرهای دیدنی عراق

1- بغداد، بزرگترین شهر عراق

دیدنی ترین شهر عراق

شهر بغداد با جمعیتی نزدیک به ۱۰ میلیون، بزرگترین شهر و پایتخت عراق است. اگرچه این شهر طی چند سال اخیر همیشه درگیر جنگ و عملیات انتحاری فراوانی بوده ولی با توجه به قدمت تاریخی و فرهنگی اش هنور اماکن دیدنی بسیاری دارد و بخشی از زیبایی خودش را حفظ کرده.

موزه ملی عراق و شهر تاریخی مداین، بغداد را به دیدنی ترین شهر عراق تبدیل کرده اند. هرچند در زمان اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ توسط آمریکا، بسیاری از آثار تاریخی موزه ملی عراق به غارت رفت ولی هنوز ارزش رفتن رو داره.

اگر گذرتون به بغداد افتاد، حتما سری هم به کاخ فاو، مسجد ام القرا، کتابخانه ملی و یادمان شهدا بزنین و رود دجله را از نزدیک ببینین.

2- اربیل، شهر دیدنی عراق

قدیمی ترین شهر عراق

اربیل یکی از استان های شمالی عراق و با مرکزیت شهر اربیل است. استانی که در جریان جنگ میان صدام حسین و کردهای عراق آسیب زیادی دید. این شهر که در زبان کردی به آن《هه ولیر》می گویند، پایتخت اقلیم کردستان است.

از غار معروف شاندر که در چند کیلومتری اربیل قرار دارد، بعنوان مهد بشریت و پیدایش انسان نئاندرتال یاد می کنند. اربیل مرکز پرستش ایزد ایشتار در زمان آشوریان بود و در کتیبه بیستون نام این شهر آمده است. از اربیل بعنوان شهری واقع بر تپه ای باستانی یاد میکنن و گواه این قضیه ارگ اربیل با قدمتی بیش از ۷۰۰۰۰ سال است.

پارک سامی عبدالرحمن و پارک شاندر میزبانی لایق برای مسافران و توریست هایی است که قصد سفر به این شهر دارند.

3- کربلا، شهر مذهبی عراق

شهر مذهبی عراق

در نت نظر بخوان : زندگینامه امام رضا

کربلا به واسطه حرم مطهر امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل (ع) شناخته ترین شهر عراق برای ایرانیان و مسلمانان جهان است. واقعه کربلا نقطه عطف تاریخی این شهر بوده و هرساله میزبان میلیون ها زائر از سراسر جهان است. همین موضوع این شهرجنوبی عراق را که در ناحیه  غربی فرات قرار گرفته، به ثروتمندترین و مهمترین شهر عراق تبدیل کرده است.

کربلا زیبایی اش را مدیون بین الحرمین است؛ آنجاست که وصف زیبایی و عظمت ائمه اطهار و نوادگان پیامبر اکرم را نمی توان کرد. در سفر به کربلا و پس از زیارت  می تونید از رود فرات و مرقد حربن ریاحی و آرامگاه امیر کبیر یا همان میرزا تقی خان فراهانی دیدن کنید.

4- سلیمانیه، پایتخت فرهنگی اقلیم کردستان

شهر فرهگی عراق

شهر سلیمانیه در شمال شرقی عراق و هم مرز با کشور عزیزمان ایران است. این شهر را می توان خاص ترین شهر عراق دانست چون اقوام و احزاب متفاوتی در این شهر با آزادی افکار و اندیشه در کنار هم زندگی می کنن. مردمانش از لحاظ فرهنگ و علمی نسبت به دیگر شهرهای عراق متفاوتند و این موضوع را می توان از وجود دانشگاه های معتبر هم چون دانشگاه آمریکا وسلیمانیه در این شهر فهمید. اولین روزنامه کردی در سلیمانیه چاپ شده و زادگاه شاعران و نویسندگان بزرگ کرد هم چون نالی و شیرکو بیکس و بختیار علی است.

از لحاظ اقتصادی ارتباط خاصی با ایران دارد و چندین شرکت ایرانی در این شهر شعبه دارن. پارک سرچنار، پارک مادر و مورزه و بازار سلیمانیه اماکن دیدنی این شهر به حساب میان.

5- سامرا

مسحد حامع سامرا

سامرا در ۱۲۴ کیلومتری شمال بغداد و در استان صلاح الدین واقع است.این شهر در طول تاریخ و درسال ۲۲۱ قمری توسط هارون علاسی فرزند معتصم بعنوان پایتخت انتخاب شد و در این مدت پیشرفت چشمگیری داشت.

مهمترین آثار باستانی سامرا، مسجد جامع آن است که به جامع المتوکلین معروفه و ثبت جهانی یونسکو شده است. زیباترین بخش این مسجد، مناره «ملویه» به فرم حلزونی شکل و ۵۳ متر ارتفاع آن است و برخلاف مناره های دیگه راه پله مارپیچی آن در قسمت بیرونی قرار دارد.

6- کرکوک

دیدنی عراق

کرکوک در عراق مترادف با نفت است و امروزه هرجا که نفت باشد، جنگ هم حرف اول را می زند! این شهر در ۲۵۰ کیلومتری شهر عراق قرار گرفته و ۴۰ درصد نفت کشور عراق رو در دل خود جا داده است.

از زمان دوران بعثی عراق تا همین اواخر بدلیل اختلافات داخلی اقوام، کرکوک بارها غارت شده و رنگ جنگ رو به خودش دیده ولی ارگ این شهر که در بالای تپه ۱۳۰ فوتی بنا شده، هم چنان زیباست و درون خود بناهای تاریخی هم چون گنبد سبز و کلیسای سرخ را دارد.

7- نجف

شهر مذهبی عراق

شهر نجف در کنار کوفه و در استان نجف قرار دارد. کوفه در ابتدا از شهر نجف بزرگتر بود ولی از زمان آشکار شدن مدفن مطهر امام علی (ع) اهمیت این شهر دو چندان شد و وسعت یافت و الان مرکز استان نجف است. این شهر مدت زیادی در مسیر کاروان های حجاج قرار داشت که قصد سفر به مکه و مدینه را داشتن وهمین موضوع  وضعیت بازرگانی شهر را بهبود بخشیده.

این شهر از مراکز شیعه نشین عراق بوده و علاوه بر مرقد امیر المومنین، اماکن مقدس دیگری هم چون مسجد وادی السلام، مسجد سهله، قبور حضرت نوح و آدم و هود در این شهر قرار دارن.

8- بصره، شهر تجاری عراق

شهر تجاری عراق

دومین شهر بزرگ عراق از لحاظ وسعت بصره است که در جنوب شرقی عراق و پهلو به پهلوی خلیج همیشه فارس قرار دارد.این شهر مهمترین بندر رودخانه ای عراق بوده و خرمای آن زبان زد خاص و عام مسافرینی است که گذرشان به این سرزمین افتاده.

به سبب مجاورت با خلیج فارس اهمیت اقتصادی، سیاسی و نظامی فراوانی دارد. مسجد جامع، آرامگاه زید بن صوحان و ملاصدرای شیرازی اماکن دیدنی بصره هستن ولی آبراه شط العرب چشم اندازه ویژه ای این شهر است.

9- آمیدی، عجیب ترین شهر عراق

عجیب ترین شهر عراق

با نت نظر همسفر باش : راهنمای سفر به ترکیه بدون تور

یکی از شهرستای استان دهوک، آمیدی است. این شهر کوچک بر قله کوه بلندی و به شکل قلعه ای دایره ای مانند قرار گرفته و در ۹۰ کیلومتری شمال شرق دهوک است. در ودقع آمیدی شهری با وسعت ثابت است برروی تپه ای بلند است و هیچ خانه جدیدی نمی توان به آن اضافه کرد. دروازه آمیدی قدیم، مدرسه قوبهان و مناره بزرگ از اماکن باستانی این شهر عجیب هستن.

10- دهوک

شهر مرزی عراق

دهوک یکی دیگر از شهرهای کردنشین عراق و مرکز استان دهوک عراق است. این شهر مرزی در شمال شرقی عراق و هم مرز با خاک ترکیه است و چون خط لوله انتقال نفت کرکوک به ترکیه از این شهر می گذرد، اهمیت سیاسی زیادی دارد. گویش مردم آن کرمانجی از زبان کردی است و سر سنگ دهوک، پرستشگاه لالش و قلعه زعفرانیه اماکن دیدنی آن هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: کیوان چوگلی

سلام.کیوان هستم، کارشناسی ارشد ریاضیات مالی و علاقمند به مباحث سرمایه گذاری در اوراق بهادار و بورس می باشم..به نویسندگی و نوشتن علاقمند هستم و همیشه در پی یادگیری مطالب جدید ...با نظرات خود بنده و تیم بلاگر نت نظر را دلگرمی دهید..