بی نظیربی نظیر

زندگی خوابگاهی چگونه است؟ تجربه شخصی از صفر تا صد

زندگی خوابگاهی چگونه است؟

دانشگاه تهران

خوابگاه؛ با گفتن این کلمه همه مان یاد “دانشجو”، “زندگی خوابگاهی در ایران” و به طور کلی هر چیزی که مرتبط با دانشجو و تحصیل در شهر دور از خانه باشد می افتیم؛ محل استراحت دانشجویان پذیرفته شده از شهرهای دیگر برای تحصیل در دانشگاه شهر مورد نظر.  آیا خوابگاه فقط محیطی برای استراحت دانشجویان مدعو از شهرهای دیگر است؟  قرار گرفتن دانشجوها با فرهنگ ها و قومیت های متفاوت در کنار هم در محیطی مانند خوابگاه چه اثرات مثبت و منفی روی شخصیت دانشجویان دارد؟  آیا دختران و پسرانی که تا این سن در محیط نسبتا بسته خانواده و به دور از ارتباط نسبتا نزدیک با جنس مخالف بار امده اند توانایی تجربه زندگی خوابگاهی (دور از پدر و مادر یا بستگان بسیار نزدیک )  و کنترل احساسات و غرایز جوانی خود را خواهند داشت؟

زندگی خوابگاهی در ایرانزندگی خوابگاهی در ایران – قبل و بعد

بیاید از ابتدا شروع کنیم، از ابتدای تولد تا سن ورود به دانشگاه و رسیدن به زندگی خوابگاهی؛
ما انسان ها از زمانی که متولد می شویم تا زمان مرگ خود موجودات نیازمندی هستیم مانند تمام موجودات دیگر روی این سیاره. از دوران نوزادی که تنها زبان ارتباطیمان گریه برای بیان خواسته ها و نیاز های طبیعیمان (مانند نیاز به غذا،توجه،خواب و …) است تا دوران کودکی و نوجوانی که کم کم صحبت کردن را یاد می گیریم و با بالا رفتن سن علاوه بر توانایی ها ،نیاز ها و خواسته هایمان هم گسترده تر می شود و روش زندگیمان هم تغییر می کند که می توان گفت شگفت انگیز ترین قابلیت انسان قابلیت رشد و تغییر است.
درس خواندن، قرار گیری در جامعه و توانایی کسب مهارت نیز بخش بسیار مهم و جدا نشدنی زندگی انسان است که ارتباط مستقیمی با تحصیل از کودکی تا بزرگسالی دارد.

تحصیل دوران مدرسه

بعد از طی کردن دوران خردسالی و رسیدن به دوران ورود به مدرسه هر کودک وارد مرحله جدیدی از زندگیش می شود. در مدرسه علاوه بر اموزش دروس پایه مانند ریاضی، علوم، فارسی و… دانش آموزان دختر و پسر چگونگی ارتباط با همسن و سالان هم جنس خود را یاد می گیرند.
یاد می گیرند چگونه وسایل خود را با بقیه تقسیم کنند، چگونه دوست پیدا کنند و از همه مهم تر حس مسئولیت پذیری در مقابل اعمال و رفتار خود (از انجام دادن تکالیف خود و یاد گرفتن دروس گرفته تا رفتار درست با هم کلاسی ها دوستان خود) .
با بزرگ تر شدن این کودکان و نزدیک شدن آن ها به سن نوجوانی بسته به فرهنگ و تربیت خانواده خود (در زمینه اشنایی و ارتباط با جنس مخالف چه در فامیل و چه به عنوان دوست، هم کلاسی یا آشنا) نیاز های جدیدی به “دیده شدن ” پیدا می کنند. دیگر صرفا به مدرسه رفتن، درس های خود را به بهترین نحو و گرفتن نمره های بالا تعریف های پدر ومادر یا حتی محبوب بودن بین هم کلاسی های خود این نیازشان را آنجور که باید ارضا نمی کند. برخی خانواده ها که دارای سطح فرهنگی بالاتری هستند (پدر و مادر یا قیم تحصیل کرده و یا روشن فکرند و وضعیت مالی مناسبی دارند)  به فکر پرورش مهارت های بیشتری در فرزند خود مانند یاد گیری زبان های خارجی، ورزش، هنرو …  می افتند. مهارت هایی که تاثیر مهم و حیاتی در زندگی آینده این فرزندان خواهند گداشت.
نزدیک شدن به سن هجده سالگی،  سد کنکور و ورود به دانشگاه
با گذران نوجوانی و یادگیری مهارت ها جدید و نزدیک شدن به سن کنکور تب و تاب روزهای تحصیل بیشتر می شود. عده ای با انگیزه و هدف رفتن به دانشگاهی عالی شروع به درس خواندن می کنند.
در این مرحله توانایی مالی خانواده ها شاید عامل بسیار موثری در قبولی دانشگاه به شمار بیاید. موسسه های کنکوری از کله گنده ها و معروف هایش گرفته تا مشاور های محلی هر شهر و تازه کارها. هر کدام ادعای داشتن برنامه ای برای رساندن موفقیت دانش آموزان دارند و دانش آموزان خوب یا بد، کم یا زیاد اکثرا از این موسسات بهره می برند و هر کدام به نحوی از سد کنکور عبور کرده، انتخاب رشته کرده و پس از اعلام نتایج یا خوشحال از تلاش های سخت کوشانه و چشم پوشی از بیشتر تفریحات و آرامش خود یا ناراحت و با حسرت به زمانی فکر می کنند که از دست داده اند. عده ای به امید رشته ای بهتر و اینده ای روشن پشت کنکور مانده و عده ای دیگر تصمیم می گیرند با رشته ای که قبول شده اند وارد دانشگاه شوند و با علاقه دوران دانشجویی خود را آغاز کنند یا فقط صرفا برای این که به دانشگاه رفته باشند.

خوابگاه دانشگاهوارد شدن به محیط خوابگاه

با ورود دانشجویان جدید الورود از شهرهای دیگر به دانشگاه، دیگر آن کودکان خردسال وابسته به پدر و مادر یا آن نوجوان شیطان و سربه هوا نیستند. دیگر نمی توانند تا زمانی که در خوابگاه هستند حمایت صد در صد پدر مادرشان برای کارهایشان را داشته باشند. وظیفه تصمیم گیری بیشتر جنبه های زندگیشان مانند زمان درس خواندن، استراحت، رفت و آمد با دیگران، تهیه غذا و…  بر دوش خودشان قرار می گیرد. با تجربه کردن زندگی خوابگاهی از نظر تصمیم گیری، روش زندگی، چگونگی برخورد با دیگران در محیط جدید و مطالعه دروس دانشگاهی نسبتا تا حدود زیادی مستقل می شوند اما باز هم کم و بیش تحت حمایت مالی و روحی خانواده قرار دارند.
تاثیرات اجتماعی محیط خوابگاه بر دانشجویان دختر و پسر
پیش از این دختر یا پسر هرکدام در محیط های تقریبا ایزوله شده از نظر جنسیتی به تحصیل می پرداختند و درصد بسیار کمی در دوران نوجوانی در محیط هایی مختلط قرار گرفته و برای بسیاری بار اولشان است که در چنین فضای بازی از نظر ارتباط با جنس مخالف قرار می گیرند. همین مساله باعث می شود شخصیت مستقلی از بسیاری از دختران و پسران نمود پیدا کند. عامل کنترلگر و حتی گاهی سرکوبگر خانواده در کمرنگ شده و دختران و پسران وارد مرحله جدیدی از احساسات و غرایز جوانی می شوند.
عشق، نفرت و روابط دوستی میان دختران و پسران از مسائل اجتماعی بسیار رایج و قابل توجهی در زندگی خوابگاهی است. دختران و پسرانی که تا این سن سرکلاس های درس جداگانه می نشستند اکنون شانه به شانه کنار هم سرکلاس های یکسانی می نشینند، در یک محیط درس می خوانند و به معنای واقعی برای اولین بار در یک فضای کوچک شبیه جامعه حضور پیدا می کنند.
دوستی های شکل گرفته در این دوران بیشتر بخاطر شکل گیری نیاز جدیدی در انسان است.
نیاز به “دوست داشته شدن از جانب جنس مخالف “. تا این سن بیشتر به دلایل اجتماعی و فراهم نبودن شرایط آشنایی شاید عده ی کمی از دختران در معرض این گونه روابط قرار گرفته بودند، اما با ورود به دانشگاه در شهر دیگر، دور شدن از خانه و خانواده و استقلال عمل بیشتر و مشاهده همنوعان خود که عده ی زیادی وارد ارتباط های متفاوتی با پسران می شوند، این نیاز را به یک نیاز بغزرنج برای دختران تبدیل می کند.

دوستیابی در دانشگاه
در زندگی خوابگاهی این امری بسیار رایج است که تعداد قابل توجهی از دختران به دلیل پر کردن حس تنهایی یا صرفا داشتن کسی که به آن ها توجه متفاوتی نشان دهد وارد ارتباط با پسران می شوند. عده ای نیز به دنبال پرکردن خلا ء های خانوادگی خود هستند و با قرار گرفتن در فضای نسبتا باز دانشگاه خواسته یا ناخواسته وارد این فضاها می شوند.
دوستی هایی که به این دلایل شکل می گیرند عموما ناپایدار و گذرا خواهند بود و بعد از مدتی یا یکی از دو طرف خسته می شوند و سراغ دیگری می روند و یا ترک شده و با یک قلب شکسته جا می مانند.
و اما پسران معمولا از سنین نوجوانی ارتباط مجازی یا مستقیم با جنس مخالف برقرار می کنند و عده ی زیادی از آن ها با اینگونه روابط آشنایی دارند و یا تجربه کرده اند. به علت فرهنگ مردسالاری حاکم بر جامعه پسران آزادی عمل و جرئت بیشتری در این زمینه ها دارند و معمولا در این دوران وارد رابطه نزدیک یا دورادور با دختران می شوند.
و اما دلباختگی و دل شکسته شدن در بیشتر موارد نصیب دختران می شود. اگرچه عشق هم برای دختر هم برای پسر حس یکسانی ست اما بیشتر پسراها برای رفع نیاز های جنسی و گاهی روحی خود جمله ی “دوستت دارم” را به دختران می گویند و پس از خام شدن دختران ساده دل و ناتوانی در پنهان کردن احساسات واقعیشان، رابطه را ترک می کنند و سراغ رابطه ای جدید رفته و یا خیانت می کنند.
بیشتر افراد جامعه ارتباط های اولیه خود را در این سن تجربه کرده و بخشی از این رابطه ها به ازدواج منتهی می شود. به علت فرهنگ اسلامی-ایرانی 90% این روابط تحت نظر و یا تایید خانواده ها نیست و به همین خاطر و دور بودن طرز فکر جوانان و نوجوانان از طرز فکر پدران و مادران بسیاری از جوانان این روابط را از خانواده های خود پنهان کرده و همین عامل تاثیر آسیب در این زمینه راشدیدتر می کند.

دانشگاه تهرانروابط هم خوابگاهی ها

همانطور که گفته شد طیف روابط جوانان بعد از ورود به دانشگاه گسترده تر شده و روابط جوانان با هم جنسان خود نیز وارد طیف جدیدی می شود. قرار گرفتن دختران و پسران با فرهنگ ها و طرز فکرهای متفاوت زیر یک سقف، ممکن است موجب پیدا کردن عادت های بد و خوب جدیدی در دختران و پسران شود.
بسیاری از پسران و حتی دختران اگر تا این سن محدود بوده و سیگار،  قلیان،  مشروب و یا حتی مواد مخدر را تجربه نکرده ممکن است تحت تاثیر جو همسالان خود هر کدام از این موارد را امتحان و یا حتی به آن اعتیاد پیدا کنند، به همین دلیل در زندگی خوابگاهی کنترل بر احساسات، تربیت خانوادگی و ارتباط فرزندان با خانواده تاثیر بسزایی در حفظ جوانان از این آسیب ها دارند.
تعداد زیادی از خوابگاه هایی که داخل دانشگاه قرار دارند تا حد معقولی (بسته به شهری که دانشگاه در آن قرار گرفته)  کنترل شده و تا حدودی این رفتارهای نا به هنجار محدود می شوند.
تعداد قابل توجهی از دانشجویان در این مرحله به علت هایی مانند عدم ارتباط مناسب با هم اتاقی های خود، مشکلات شدید روحی به علت دوری از خانواده، غیرقابل تحمل بودن محیط شهر غریب و تفاوت های فرهنگی و اجتماعی انتقالی گرفته به ادامه تحصیل به دانشگاهی در شهر خود می گیرند.

خوابگاه :محل زندگی موقت

تغییر مکان از محیط شخصی خانه به محیط عمومی خوابگاه، مکانی که افراد با سلایق متفاوت از نظر پوششی، نظافت، خورد و خوراک و …  کنار هم زندگی می کنند قطعا باعث بالا رفتن آستانه تحمل و در بعضی موارد سبب سلب آرامش و ناخوشی خواهد شد. برخی به سهولت به این محیط جدید با تمام آلودگی هایش و فضای عمومی که نسبت به خانه دارد عادت کرده و برخی با کراهت روزشماری می کنند که به خانه برگشته و یا حتی تصمیم می گیرند با عده ای از دوستان خوذ خانه دانشجویی اجاره کنند چون محیط خوابگاه برایشان تا حدزیادی غیرقابل تحمل است.

زندگی خوابگاهی در ایرانبه طور کلی زندگی خوابگاهی تجربه ای تازه آمیخته با زندگی دانشجویی و برای کسانی که این ریسک را بپذیرند و بتوانند خود را با محیطی جدید تطبیق بدهند و دوستان خوبی پیدا کنند خاطره های فراوانی با خود دارد. کسی چه می داند شاید بسیاری از عشق ها ادامه نمی یافت و خیلی از دوستی ها شکل نمی گرفت اگر خوابگاه ها وجود نداشتند.

در نت نظر بخوان: بهترین دانشگاه‌های ایران

نویسنده: shahrzad torabi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *