قوانین بیت کوین در ایران
in

بی نظیربی نظیر بامزهبامزه

قوانین بیت کوین و رمز ارز ها در ایران

qavanin bit coin va ramz arz ha dar iran

قوانین بیت کوین در ایران به چه صورتی رقم خورد؟ در مورد استخراج و یا معامله بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی چه قوانین و شرایطی اتخاذ شد؟ در ادامه مطلب حتما با ما همراه باشید تا به این سوالات و دیگر جوانب موضوع قوانین_بیت_کوین_در_ایران بپردازیم. در واقع برای فردی که در حوزه ارز های دیجیتال سرمایه گذار است و یا حتی فکر و قصد سرمایه گذاری را دارد، این که از قوانین و شرایط بروز آن اطلاع داشته باشد امری ضروری است و من به شما عزیزان قول میدم که این یکی از بهترین مقالات در زمینه ارز های دیجیتال و مخصوصا بیت کوین است و از همگی دعوت میکنم که در ادامه مطلب با مقاله قوانین بیت کوین در ایران، در سایت نت نظر همراه باشند.

قوانین بیت کوین در ایران

قوانین بیت کوین در ایران

همان طور که پیش تر هم خدمت شما عزیزان عرض شد، برای تعداد زیادی از کاربران، خصوصا افرادی که قصد سرمایه‌ گذاری ریز یا درشت در این حوزه را دارند، دانستن رویکرد و شرایط مقرراتی ایران در مورد ارز های دیجیتال و بلاک چین امری حیاتی و ضروری به حساب می آید. در واقع به علت  جدید بودن و نوپا بودن این فضا و همین طور عدم وجود زیر ساخت‌ های اساسی بدیهی‌ است که رویکرد دولت‌ های سرتاسر جهان در این باره شفاف و قطعی نباشد.

با این وجود در ادامه مقاله با استفاده از  گزارشات و اظهار نظر های مسئولین که در ۲ سال اخیر و به ویژه چند ماه اخیر سال ۹۸ منتشر شده است، رویکرد کلی نهاد های گوناگون اجرایی و قانون‌ گذار درباره فضای ارز های دیجیتال را بررسی خواهیم نمود. این نکته مهم را مد نظر داشته باشید که در صورت ایجاد تغییرات گسترده درباره مقررات این حوزه، این مقاله جامع و کاربردی به‌ روز خواهد شد، بنابراین خیالتان از همه بابت راحت باشد.

معاون فناوری‌ های نوین بانک مرکزی در مورد تولید ارز دیجیتال و یا استیبل کوین در ایران سخن گفت و عنوان داشت انتشار ارز های دیجیتال که پشتوانه طلا، فلزات گران بها دارند در اختیار بانک مرکزی می باشد.

قوانین بیت کوین در ایران

در نت نظر بخوان : برترین کشتی گیران جهان

ناصر حکیمی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبر گزاری صدا و سیما اضافه کرد:

همان طور که انتشار اسکناس تحت عنوان ابزار پرداخت در انحصار بانک مرکزی می باشد، انتشار رمز ارز‌ هایی که پشتوانه‌ ای مثل طلا، فلزات گران بها و رمز ارز‌ های دنیا روا دارند در انحصار بانک مرکزی است. یعنی همان طور که کسی در کشور قادر نیست اسکناس چاپ کند، نمی‌ تواند رمز ارز با پشتوانه طلا، فلزات گران بها و ارز‌ های دنیا روا منتشر نماید.

قانون گذاران ارز های دیجیتال

جالب است بدانید که قوه قضاییه تحت عنوان عالی‌ ترین نهاد قانونی کشور، پیگیری و نظارت بر اجرای قانون را بر عهده خواهد داشت. بنا بر پروسه تایید قوانین و مصوبات در مجلس، قوه‌ قضاییه اغلب بعد از اجرای یک قانون، بر اجرای آن نظارت خواهد کرد. در حقیقت طبق ماده ۲ قانون مجازات عمومی، «هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون قابل مجازات یا مستلزم اقدامات تامینی یا تربیتی باشد جرم به حساب می آید و هیچ امری را نمی توان جرم دانست مگر آن که به موجب قانون به منظور آن مجازات یا اقدامات تامینی یا تربیتی تعیین شده باشد جرم به حساب خواهد آمد».

قوانین بیت کوین در ایران

پس به علت عدم وجود مجازات برای خرید و فروش ارز های دیجیتال یا نگهداری بیت کوین نمی‌ توان این اعمال را جرم دانست. با این حال، دیگر نهاد های زیر نظر این سازمان مثل نیروی انتظامی در خصوص کلاهبرداری‌ های این حوزه به عنوان یک فناوری مسئولیت و اختیاراتی دارند. جدای بحث چیستی ارز های دیجیتال، به عنوان یک فناوری، قانون قادر است پیگیری های لازم را تا جایی که ممکن باشد، انجام دهد.

در نت نظر بخوان : بهترین دوربین عکاسی حرفه ای ۲۰۱۹

سپس در روز ۳۱ تیر ۱۳۹۸، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از موافقت کمیسیون اقتصادی دولت با به رسمیت شناختن صنعت «بیت کوین» خبر داد. ولی بانک مرکزی بار ها در اطلاعیه‌ هایی ورود ارز های دیجیتال به حوزه پرداخت کشور را ممنوع خطاب کرده است. به صورت کل، خرید و فروش و نگهداری بیت کوین به وسیله مردم جرم به حساب نمی آید، ولی  در اندازه وسیع و حوزه پرداخت‌ های کلان کشور، در حال حاضر مجوز خاصی صادر نگردیده است.

قوانین بیت کوین در ایران – صنعت ارز های دیجیتال

در ارتباط با این که دولت ایران موضوع ارز های دیجیتال رو به عنوان صنعت پذیرفته است باید عنوان داشت که، دولت ایران و مجلس موافقت خود را در خصوص این که بیت کوین قانونی به حساب می آید، اعلام کرده است و همین طور بیان شد که ساز و کار این حوزه حتما می بایست مشخص گردد. در همین راستا وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد که: بر طبق مصوبه دولت، استخراج و صادرات ارز دیجیتال در ایران بلا مانع بوده ولی خرید و فروش آن غیر قانونی محسوب می شود.

استخراج ارز دیجیتال در ایران مانعی نخواهد داشت: وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان داشت که: در حقیقت بر اساس مصوبه دولت استخراج ارز دیجیتال در ایران مانعی ندارد، ولی خرید و فروش آن فقط در کشور هایی که ارز های دیجیتال را به رسمیت شناخته اند، امکان پذیر می باشد. پس استخراج بیت کوین در ایران یک صنعت بوده و قانونی است اما باید مجوزهای لازم را از وزارت صنعت دریافت کرد، در غیر این صورت سازمان برق می‌تواند جلوی استفاده از برق برای این فعالیت را بگیرد و همچنین نیروی انتظامی حق ضبط دستگاه‌ها و حتی انجام اقدامات قضایی را دارد.

قوانین بیت کوین در ایران

استخراج ارز های دیجیتال؛ بخصوص بیت کوین

در راستای استخراج بیت کوین و دیگر آلت کوین ها باید بیان داشت که، استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری در ایران قانونی به حساب می آید ولی می بایست به منظور انجام آن از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز دریافت شود. استخراج ارز های دیجیتال در ایران بدون مجوز غیر مجاز اعلام شده است. استخراج به‌‌ صرفه‌ بیت کوین از طریق دستگاه‌ های استخراج به‌ نام ای‌ سیک (ASIC) انجام خواهد شد. لازم به ذکر است که در واقع این دستگاه‌ ها وارداتی می باشند. جالب است بدانید که تا قبل از تیر ماه ۹۸، اداره گمرک ایران، واردات دستگاه‌ های استخراج را ممنوع کرده بود و این دستگاه‌ ها معمولا به صورت قاچاق وارد کشور می‌ شدند. در حقیقت همین امر موجب شده که قانون، حق ضبط و توقیف این دستگاه‌ ها را داشته باشد.

در نت نظر بخوان : بهترین کیف پول مجازی

این نکته را مد نظر داشته باشید که در ۲۲ تیر ۹۸، گمرک ایران اطلاعیه‌ به ستاد های نظارت و گمرکات اجرایی ابلاغ کرد که طبق آن دستگاه استخراج ارز دیجیتال با عنوان ماینر در ردیف گمرکی۸۴۷۱۹۰۹۰ قرار خواهد گرفت. در این ردیف گمرکی معمولا دستگاه‌های کارت‌ خوان، پین‌ پد یا رمز خوان‌ ها و بعضی دیگر از ابزار های بانکی قرار خواهند گرفت. با این وجود در ۳۱ تیر ۹۸، معاون گمرک ایران اظهار داشت که گمرک تنها ردیف تعرفه دستگاه‌ های استخراج ارز های دیجیتال را تعیین کرده است و این به معنای شروع ترخیص این دستگاه‌ ها نخواهد بود. در حقیقت طبق گفته معاون گمرک، به منظور ترخیص دستگاه‌ های استخراج هم دریفات مجوز از وزارت صنعت ضروری به حساب می آید.

قوانین بیت کوین در ایران

پیشنهاد به منظور استخراج رمز ارز در ساعات غیر پیک برق

علاوه بر کشمکش های ابتدایی در راستای شکل گیری این صنعت، پیشنهاد دیگر وزارت ارتباطات این بود که در سایر ساعات به شرط این که صادرات برق انجام نشود امکان استخراج رمز ارز فراهم شود.‌ چنانچه دولت یا توانیر، توان صادرات برق در سایر ساعات (غیر پیک) را دارد اقدام به صادرات نماید، چنانچه برایش امکان پذیر نیست، اجازه استفاده و خرید و فروش آن در بازار داخلی و در بازار ثانویه را دهد. با این وجود پیشنهادات وزارت ارتباطات درباره نحوه تعیین قیمت برق به منظوراستخراج رمز ارز مورد استقبال هیات دولت قرار نگرفته و قوانین آن به صورت اجرایی و دقیق مشخص نشده است.

در حقیقت در این مصوبه، استخراج رمز ارز به عنوان یک صنعت شناخته شده است و صدور پروانه توسط وزارت صمت انجام خواهد شد. همین طور استاندارد های مربوط به آن نیز بین ۲ وزارت خانه نیرو و ارتباطات تقسیم بندی شد که شامل ۲ استاندارد برق و استاندارد تکنولوژی می باشد که به ترتیب وزارت نیرو و وزارت ارتباطات متولی آن‌ ها خواهند بود.

قوانین بیت کوین در ایران

استاندارد های استخراج رمز ارز ها بین وزارتخانه‌ های ارتباطات و نیرو

در این راستا باید عنوان کرد که در واقع بنابر اعلام وزارت ارتباطات، موارد مربوط به استخراج رمز ارز در هیات وزیران مصوب و آیی ن‌نامه آن نیز تدوین گردیده است؛ البته به این نکته توجه داشته باشید که مصوبه هیات دولت بند هایی دارد که وزارت ارتباطات با آن‌ ها به شدت مخالفت به عمل آورده است، از جمله آن‌ ها بند مربوط به شیوه تعیین قیمت برق می باشد که مورد اعتراض وزارت ارتباطات قرار گرفته است، بخاطر این که معتقد هستند قیمت برق را می بایست عرضه و تقاضا تعیین کند و نباید برای آن قیمت مصوب تعیین گردد.

در نت نظر بخوان : بهترین ارزهای دیجیتال – ۵۰ نکته ای که باید بدانید

در حقیقت بر این اساس وزارت ارتباطات نیز موافق مصرف برق در ساعات پیک نیست؛ از نظر این وزارتخانه استخراج رمز ارز در ساعات پیک مصرف برق نباید انجام گردد، بخاطر این که در این ساعات حق استفاده از برق با شهروندان خواهد بود. جالب است این نکته را بدانید که آمار ها نشان می‌ دهند در کشور و در طول سال فقط ۲۰۰ ساعت پیک مصرف برق داریم که در این ساعات نباید عملیات استخراج رمز ارز صورت پذیرد.

سوال های پر تکرار در خصوص قوانین بیت کوین در ایران

 • آیا ورود کردن به این حوزه برای بانک ها، صرافی ها و موسسات مالی مجاز به حساب می آید؟ در شرایط حال حاضر خیر، وجود ندارد
 • وضعیت فقهی و شرعی این ارز ها به چه صورتی است؟ این موضوع بسته به نظر مراجع عظام تقلید متفاوت خواهد بود
 • آیا ماینینگ قانونی به شمار می آید؟ بله ولی با دریافت مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت
 • آیا استفاده از ارز دیجیتال بیت کوین در ایران جرم محسوب می شود؟ خیر در شرایط حاضر، برای این مبحث جرم انگاری انجام نشده است
 • آیا خرید و فروش و نگهداری ارز های دیجیتال برای عموم مردم آزاد می باشد؟ نامشخص، در واقع هنوز قانون گذاری صورت نگرفته است. بنابراین نمیتوان گفت که جرمی به حساب می آید و در واقع جرم نیست
 • آیا امکان طرح شکایت برای جرائم مربوطه وجود خواهد داشت؟ بله ، رویه پیگیری مشابه سایر جرایم کیفری و پرونده های حقوقی می باشد
 • آیا واردات تجهیزات استخراج قانونی به حساب می آید؟ برای دستگاه‌ های استخراج (ASIC) ردیف کالا مشخص شده است. شایان ذکر است که واردات این دستگاه‌ ها مشروط به اخذ مجوز از وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت) است
 • آیا برای ارز دیجیتال ملی برنامه ریزی صورت گرفته است؟ احتمالا بله و در دست اجرا است
 • آیا بلاکچین قانونی محسوب می شود؟ بلاکچین یک فناوری عمومی بوده و احتمالا در مصادیق کاربردی قانون گذاری گردد

قوانین بیت کوین در ایران

نویسنده: احسان رباط جزی

سلام احسان رباط جزی هستم دانشجوی رشته مهندسی صنایع و علاقه مند به حوزه نویسندگی سایت، اونم به خاطر اینکه بتونم تجربیات و دانش خودم رو با بقیه هم به اشتراک بگذارم و همینطور آدم پر انرژی و فعالی محسوب میشم.

1 دیدگاه

نظر بده

  مطلب های مرتبط

  1. مطلب مرتبط:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *