in

بی نظیربی نظیر افتضاحافتضاح بامزهبامزه

تاریخچه باشگاه پرسپولیس

تاریخچه باشگاه پرسپولیس

تاریخچه باشگاه پرسپولیس یادآور قهرمانی ها و افتخارات تیم بزرگ پایتخت در سطح حرفه ای فوتبال ایران است. در این پست می خوایم در مورد نحوه تشکیل باشگاه پرسپولیس پس از انحلال تیم شاهین تهران بیشتر بدونیم و ضمن ورق زدن برگ های تاریخچه باشگاه پرسپولیس، افتخارات تیم قرمز پایتخت رو با هم مرور کنیم.

تاریخچه تأسیس باشگاه پرسپولیس

انحلال تیم شاهین تهران

باشگاه ورزشی پرسپولیس در دی ماه سال ۱۳۴۲ به دست علی عبده بنیان گذاری شد که در اصل متعلق به شرکت (سی.آر.سی) بود. عمده فعالیت این باشگاه در بولینگ و چند رشته ورزشی دیگر بود که یک تیم فوتبال در دسته دوم تهران جزو آنها به شمار می آمد.

از سویی دیگر باشگاه شاهین در آن زمان جزو تیم های فوتبال مطرح کشور بود و طرفداران زیادی داشت و اکثر بازیکنان آن در تیم ملی حضور داشتند. اهمیت باشگاه شاهین و رنگ و بوی سیاسی گرفتن فعالیت آن، منجر به انحلال این تیم توسط سازمان ورزشی و تفریحات ایران در ۱۸ تیر ۱۳۴۶ شد.

شاهین تهران

عبده پس از انحلال شاهین، با بیشتر بازیکنان و اعضای آن من جمله پرویز دهداری (مربی شاهین) و مسعود برومند (سرپرست شاهین)، رایزنی کرد و آنها را به پرسپولیس آورد. دهداری در نقش مربی و برومند در نقش سرپرست پرسپولیس فعالیت خود را آغاز کردند و این موضوع جان دوباره ای به باشگاه پرسپولیس داد و محبوبیت شاهین را به پرسپولیس هدیه دادند.

تشکیل رسمی باشگاه پرسپولیس

پرسپولیس به بالاترین دسته لیگ فوتبال ایران راه یافت و در مسابقات قهرمانی آسیا (که با هدف تعیین نماینده ایران در آسیا بود) مقام قهرمانی را کسب کرد و بعنوان نخستین نماینده ایران در جام باشگاه های آسیا، عازم بانکوک شد.

کارخانه ناسیونال در سال ۱۳۴۸ با مدیریت خیامی، تازه تأسیس شده بود و تیم فوتبال ضعیفی داشت. خیامی از طرفداران شاهین بود و قصد داشت تا ازمحبوبیت شاهین برای تبلیغ خود استفاده کند. به همین دلیل، بازیکنان شاهین سابق را به پیکان (که علی پروین جزو بازیکنان آن بود) دعوت کرد.

این کار باعث قهرمانی تیم پیکان در باشگاه های ایران آن سال شد و پرسپولیس دوباره تضعیف گردید. در آن زمان پیکان با تک گل علی پروین، پرسپولیس را شکست داد و پرسپولیس در غیاب شاهینی ها، در آن سال در رده یازدهم قرار گرفت.

پرسپولیس دهه 50

حضور بازیکنان شاهین در تیم پیکان بیش از یکسال طول نکشید و در سال ۱۳۴۹ مجددا تمامی بازیکنان به پرسپولیس بازگشتند و قهرمانی در اولین دوره لیگ حرفه ای فوتبال ایران، با نام تخت جمشید، در سال ۱۳۵۲ را کسب کردند. پرسپولیس در ۵ دوره برگزاری لیگ تخت جمشید با کسب دو قهرمانی و سه نائب قهرمانی، به پرافتخارترین تیم این رقابت ها تبدیل شد.

پیروزی انقلاب اسلامی و دهه 60

پرسپولیس دهه 60

پس از انقلاب، باشگاه بیشتر بازیکنان خود را از دست داد و لیگ کشوری فوتبال منحل گردید. جنگ تحمیلی عراق نیز باعث تعطیلی لیگ فوتبال سراسری ایران شد. در این سالها پرسپولیس تنها در جام باشگاه های تهران شرکت می کرد و در ۱۰ دوره برگزاری این جام در دهه ۶۰، به ۷ قهرمانی و ۲ نائب قهرمانی دست یافت.

سال ۱۳۶۶ در تاریخچه باشگاه پرسپولیس اهمیت زیادی دارد؛ چون در این سال پرسپولیس علاوه بر قهرمانی در جام حذفی و باشگاهی تهران، اولین قهرمانی خود در جام حذفی کشور را نیز کسب کرد و فاتح سه گانه شد. علی پروین در این دهه مربی-بازیکن پرسپولیس بود و از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران به حساب میومد.

پرسپولیس دهه 70

باشگاه پرسپولیس دهه 70

دهه ۷۰ برای پرسپولیس با قهرمانی در جام برندگان آسیا شروع شد. هم چنین ۴ قهرمانی و ۳ نائب قهرمانی دستاورد این تیم در طول ۱۰ دوره شرکت در جام آزادگان بود. پرسپولیس در این دهه علاوه بر این افتخارات به ۲ قهرمانی جام حذفی و ۳ بار سومی در جام باشگاه های آسیا دست یافت.

آغاز دوران بحران پرسپولیس در دهه 80

لیگ برتر فوتبال ایران در دهه ۱۳۸۰ شروع شد و پرسپولیس قهرمان اولین دوره لیگ شد و پس از این قهرمانی، دوره ی بحران این تیم استارت خورد. تیمی که فاتح قهرمانی در لیگ برتر بود حتی رتبه نهمی این لیگ را تجربه کرد. این دوره کابوس وار با قهرمانی در جام خلیج فارس ۸۷-۱۳۸۶ به شش سال ناکامی خاتمه داد. پرسپولیس در دین دوران دو قهرمانی جام حذفی هم بدست آورد.

برانکو، آغازگر فصل جدیدی در تاریخچه باشگاه پرسپولیس

برانکو ایوانکویچ

در نت نظر بخوان : ثروتمندترین ورزشکاران جهان

پس از چندین سال ناکامی و نتیجه گیری ضعیف، نهایتا برانکو ایوانکوویچ سرمربی پرسپولیس شد. او که سابقه سرمربیگری تیم ملی ایران رو هم داشت، در نخستین سال حضورش در باشگاه، فصل ۹۵-۹۴ ، تا نزدیکی قهرمانی رفت  ولی در نهایت تفاضل گل کمتر مانع از کسب این موفقیت شد.

فصل بعدی ۹۶-۹۵ آغاز قهرمانی پرسپولیس با برانکو و ثبت افتخارات و رکورد های جدید در تاریخچه باشگاه بود. در این فصل تیم حتی تا مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا پیش رفت ولی محرومیت نقل و انتقالی باشگاه و مصدومیت بازیکنان، از کسب نتیجه مطلوب جلوگیری کرد. هم چنین در این فصل پرسپولیس نخستین  سوپر جام باشگاه را بدست آورد.

برانکو با قهرمانی در سالهای ۹۷ و ۹۸، نخستین هتریک پرسپولیس در قهرمانی ادوار لیگ برتر را کسب کرد. هم چنین در سال ۹۷ تیم را به فینال لیگ قهرمانان آسیا رساند ولی با شکست در مقابل تیم کاشیما ژاپن به نایب قهرمانی بسنده کرد. برانکو در ۴ سال حضورش در پرسپولیس ۷ جام و یک نائب قهرمانی آسیا برای باشگاه پرسپولیس به ارمغان آورد.

تغییر نام باشگاه پرسپولیس

سازمان تربیت بدنی در سال ۱۳۶۰ نام بولینگ عبده را به مجموعه ورزشی شهید چمران تغییر داد و قرار بر این شد که باشگاه پرسپولیس با نام دیگری فعالیت کند. به همین دلیل امتیاز باشگاه پرسپولیس در سال ۱۳۶۵ به بنیاد مستضعفان و جانبازان واگذار شد و مسولان نام این تیم را به آزادی تغییر دادند. این تغییر نام زیاد دوام نیاورد و تیم آزادی دوباره به مرجع اصلی خود یعنی سازمان تربیت بدنی بازگردانده شد. مسولان سازمان اداره تیم را در دست گرفتند و اینبار نام باشگاه از آزادی به پیروزی تغییر یافت. این تغییر نام تا اوایل دهه ۹۰ ادامه داشت.

قانونی بودن استفاده از نام پرسپولیس یا پیروزی تا مدت ها تبدیل به بحث محافل شده بود تا اینکه سرانجام در ۲۲ فروردین ۱۳۹۱، محمد رویانیان، مدیر عامل وقت باشگاه پرسپولیس، از رای قطعی دادگاه بر بازگشت برند پرسپولیس خبر داد.

اسطوره های باشگاه پرسپولیس

علی پروین:

علی پروین

سلطان باشگاه پرسپولیس با ۱۸ سال سابقه بعنوان بازیکن و ۱۷ سال مربیگری بی تردید جزو اسطوره های باشگاه است که پس از فرشاد پیوس، بیشترین گل را برای این تیم زده است. علی پروین با کسب ۱۵ جام قهرمانی برای باشگاه ، پرافتخارترین سرمربی پرسپولیس است.

علی دایی:

علی دایی

در نت نظر بخوان : پرطرفدارترین ورزش های دنیا

نام دایی یک برند جهانی برای ایران حساب می یاد. علی دایی با ۱۰۹ گل زده در ۱۴۹ بازی ملی خود، بهترین گلزن ملی در جهان است. دایی سابقه حضور در باشگاه پرسپولیس، بایرن مونیخ و هرتابرلین آلمان را در کارنامه خود دارد.

علی کریمی:

علی کریمی

محمد علی کریمی پاشاکی، بعنوان جادوگر فوتبال ایران شناخته شده است. کریمی برای تیم های پرسپولیس، استیل آذین، بایرن مونیخ و شالکه  بازی کرده است. کریمی در سال ۲۰۱۸ بعنوان بهترین هافبک جام ملت های آسیا شناخته شد.

دیگر بازیکنان مطرح باشگاه پرسپولیس عبارتند از:

محمود خورد بین – فرشاد پیوس- جعفر کاشانی- همایون بهزادی-بیوک وطن خواه-حسین کلانی- صفر ایرانپاک (رکورددار گلزنی در دربی پایتخت)-مهدی مهدوی کیا-خداداد عزیزی-مرحوم هادی نوروزی-جواد کاظمیان و….(تمامی بزرگانی که افتخار بازی در پرسپولیس رو داشتن)

این مطلب تنها گوشه ای از تاریخچه و افتخارات باشگاه بزرگ پرسپولیس بود که تقدیم هوادارانش شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: کیوان چوگلی

سلام.کیوان هستم، کارشناسی ارشد ریاضیات مالی و علاقمند به مباحث سرمایه گذاری در اوراق بهادار و بورس می باشم..به نویسندگی و نوشتن علاقمند هستم و همیشه در پی یادگیری مطالب جدید ...با نظرات خود بنده و تیم بلاگر نت نظر را دلگرمی دهید..