انواع ورزش های رزمی
in

بی نظیربی نظیر افتضاحافتضاح ضعیفضعیف بامزهبامزه

معرفی انواع ورزش رزمی

معرفی انواع ورزش رزمی

به ورزش های رزمی علاقه داری ولی هنوز شاخه ای که میخوای به شکل حرفه ای کارکنی رو پیدا نکردی؟ در این مطلب انواع ورزش های رزمی رو بهت معرفی میکنم تا با آشنایی کامل تری انتخاب کنی. پس در ادامه برای آشنایی با انواع ورزش های رزمی با ما همراه باش .

آشنایی با انواع ورزش رزمی

انواع ورزش رزمیورزش رزمی شاخه های مختلفی داره و هر شاخه هم انواع خودش را که به اون سبک هم می‌گن. پس با توجه به علاقه‌ای که به هر رشته و شاخه داری همون رو انتخاب میکنی و در همون مسیر پیش میری.

1- تکواندو

تکواندو یکی از انواع ورزش رزمی و همچنین المپیکی هست که بیشترین تعداد ورزش کار رزمی رو به خودش اختصاص داده . ضربه های تکواندو با پا هست، تعداد و تنوع ضربات در تکواندو خیلی زیاده و مقایسه با ورزش های رزمی دیگه ازاین لحاظ برتری خاصی داره ترتیب کمربند در تکواندو : سفید – زرد – سبز – آبی – قرمز – مشکی

تکواندو سبک های مختلفی دارد که شامل :

1-1 کیوروگی

لفظ کره ای کیوروگی به مبارزات جذاب و دیدنی تکواندو گفته میشه. مبارزات تکواندو نسبت به بقیه رشته‌های رزمی از سطح حفاظتی ویژه‌ای برخوردار هست و کارشناسان این رشته با به کارگیری از لوازم محافظ ، امنیت و سلامتی را برای ورزشکاران تامین میکنن. استفاده از ساق بند، کاپ، لثه، هوگو و کلاه توسط تکواندو کارا باعث میشه تا کمتر دچار آسیب ورزشی بشن ، در کیوروگی ضربات پا به تنه 2 امتیاز داره که اگه این ضربه چرخشی زده بشه 4 امتیازی میشه ، همینطور ضربات پا به سر حریف 3 امتیاز داره که اگه این ضربه هم چرخشی زده بشه 5 امتیازی میشه ، در تکواندو مشت به آبگاه حریف 1 امتیاز داره. مبارزات تکواندو در ۳ راند ۲ دقیقه‌ای برگزار میشه و ورزشکارها در این زمان روی تشک مسابقه تکواندو که شیاپ چانگ خوانده میشه به قضاوت یک داور وسط و ۴ تا داور کنار برای گرفتن امتیاز و پیروزی مبارزه میکنن.

ورزش رزمی

1-2 پومسه

پومسه یا فرم بخش دیگه ای ازتکواندو هستش که در اون تکواندو کارا به اجرا کردن تکنیک‌های این رشته می‌پردازن . در پومسه تکنیک‌ها براساس روندی که ترکیب شده‌ به ترتیب مورد اجرا درمیان که ورزشکارا در یه مسیر مشخص تلاش میکنن یه رشته تکنیک‌های استاندارد را به بهترین شکل ممکن به اجرا در بیارن، امتیازی که ورزشکار کسب میکنه نمره ای بین 1.5 و 10هست داورا این امتیاز رو یا به شکل دیجیتال و یا با نوشتن روی برگه ها به رییس زمین اعلام میکنن و بعد از از جمع بندی و میانگین گیری امتیاز اعلام میشه.

ورزش رزمی پرطرفدار

1-3 هان مادانگ

هان مادانگ یه اصطلاح كره ای و به معنای گردهمایی خانوادگی هست، به بخش‌های مختلف همچون هوشین سول یا دفاع شخصی و کیوک پا یا شکستن اجسام سخت تقسیم می‌شه که البته پومسه ابداعی و پومسه ایروبیک هم جزء این بخش‌ها هستند.

محبوب ترین ورزش رزمی

2- کاراته

کاراته یکی دیگه از انواع ورزش رزمی هستش اما مثل خیلی دیگه ازهنرهای رزمی به شکل یک ورزش هم تمرین میشه و مسابقه های بین‌المللی داره. این مسابقه ها زیر نظر فدراسیون جهانی کاراته برگزار میشه. فدراسیون جهانی سال‌های زیادی است که برای راهیابی کاراته به بازی‌های المپیک تلاش میکنه. یکی ازراه‌هایی که توانست تعداد تماشاگرهای مسابقه های کاراته رو زیاد کند ساده و قابل فهم بودن قوانین بازی برای تماشاگران بود . ترتیب کمربند در کاراته : سفید – زرد – نارنجی –  سبز – آبی –  بنفش –  قهوه‌ای –  مشکی

کاراته یک ورزش رزمی

سبک های کنترلی کاراته

2-1 شوتوکان

سبک شوتوکان ازاولین و اصیل‌ ترین سبک‌های کاراته و انواع ورزش رزمی در ژاپن و جهان است و از سبک‌های فعال کاراته در ایران هست که خودش شاخه‌های متعددی داره . تا امروز 9 شاخه متفاوت از سبک شوتوکان در فدراسیون کاراته ایران به ثبت رسیده‌ که مجوز رسمی فعالیت دارن.

2-2 شیتوریو

تو این سبک توجه خاصی به نیرو وسرعت نیرو میشه.

2-3 گوجوریو

به معنی روش سخت و نرم یکی از سبک‌های اصلی کاراته هست که از ترکیب تکنیک‌های نرم و تکنیک‌های سخت ایجاد شده.

2-4 وادوریو

وادوریو یعنی: راه صلح، روش صلح، روش صلح‌جویانه، وادوریو یکی ازمهم‌ترین سبک‌های کاراته هست ، که توسط اوتسو کاهیرووی ابداع شد.

سبک های غیرکنترلی در کاراته

2-1 کیوکوشین

تأکید این سبک روی مبارزه واقعی در فاصله نزدیک و بدون عقب‌نشینی هست. توکیوکوشین برای کم کردن مقاومت حریف ازضربه های متوالی و با حداکثر قدرت استفاده میشه.

2-2 گوجوریو

گوجوریو به‌طوراستاندارد، 12 کاتا داره : گه‌کی‌سای ( دای‌ایچی و دای‌نی ) ، سایفا، سه‌یون‌چین ، سی‌سان ، سی‌پای ، شی‌سوچین ، سان‌سی‌رو، کورورونفا، سانچین، تنشو، سوپارین‌پی . هنرآموز تو اغلب زیرسبک‌ها باید تا دان سوم تمامی این کاتاها را یاد بگیرن.

2-3 انشین کاراته

انشین کاراته به عنوان نخستین سبک غیرکنترلی بعد ازکیوکوشین در ایران درسال ۱۳۷۲ توسط شیهان حمید سلطانی بنیانگذاری شده و در سال ۱۳۷۶عضو رسمی سبک های فدراسیون کاراته ایران شد.

3 – ووشو

ووشو یا کونگ فو چینی بیش از ۳۰۰ سبک هست که فقط تعداد محدودی از آن‌ها تومسابقه های رسمی وجود دارن . درمسابقات بین‌المللی فرم‌های استاندارد وحرفه‌ای ازاین سه سبک اجرا میشه.

ورزش رزمی ووشو

سبک های ووشو:

3-1 چانگ چوان

چانگ چوان یکی انواع ورزش رزمی که شامل سبک‌های شمالی میشه ، چانگ چوان به معنی مشت بلند هست . در این سبک از حرکات با دست ها و پاهای کشیده و حرکات زیبای آکروباتیک استفاده میشه.

3-2 نان چوان

به معنی مشت کوتاه شامل سبک‌های جنوبی میشه؛ و بیشترحرکت های آن انفجاری و با سرعت و قدرت هست و نمایانگر درگیری‌های نزدیکه، حرکت های این سبک جنوبی قدرتی و پرتکاپو هست و تنوعی از ضربات دست و فریادهای انفجاری هماهنگ با حرکات هست.

3-3 تای چی چوان

سبکی از انواع ورزش رزمی هست که به تقویت بدن هم از نظر جسمی و بیشتر از نظر روحی می پردازه. در این سبک حرکت ها آروم همراه با تنفس اصولی انرژی بدن را تنظیم میکنه. این سبک به مدیتیشن درحرکت معروف هست. همچنین شامل تمامی سبک‌های سنتی و جدیده و این استقرارها که برای بیشتر افراد مناسبه در درمان بیماری و تقویت ساختار بدنی مفید هست.

3-4 دسته آزاد

آمیزه‌ای از سبک‌های مختلف سنتی شمالی هست. این سبک‌ها همراه حرکات پر تحرک و موج داری که دارن با سرعت بالائی اجرا میشن.

4- جودو

جودو یکی از ورزش های قدیمی در کشور ژاپنه، جودو اولین ورزش رزمی بود که وارد بازی‌های المپیک شد، و در هر دوره به محبوبیت این ورزش ژاپنی افزوده شد، به شکلی که این ورزش لقب هنر المپیک را ازآن خودش کرد، همچنین تو المپیک 2000 سیدنی جودو عنوان دومین ورزش سخت جهان و دومین ورزش جنجالی المپیک را صاحب شد.

انواع ورزش های رزمیسبک های جودو

4-1 جودو المپیکی

معروف ترين سبک کودوکان جودوهستش که امروزه در ايران و تمام دنيا به شکل گسترده آموزش داده میشه.

4-2 جودو آمریکایی

ترکيبي ازجودو، کشتي، بوکس، جوجيتسو و ساواته هست.

4-3 جودو روسی

نکته ای جالب که در مورد اين سبک میشه گفت اينه که بعضی از تکنيک های اين سبک، توسط فدراسيون جهانی جودو قبول شده و وارد جودوی المپيکی شده است.

5- کیک بوکسینگ

کیک بوکسینگ که ترکیبی ازانواع ورزش رزمی هست که از رشته‌های کاراته و موی تای و بوکس تشکیل شده. کیک بوکسینگ ورزشی  رزمی هستش که ۴۰ سال از تولد اون میگذره، کیک بوکسینگ مثل همه ی رشته‌های رزمی کمربند و دان داره. این ورزش درون رینگ یا تاتامی برگزارمیشه و گرفتن حریف در مسابقه خطا هستش و اگه تو طول مسابقه بیشتر از سه تا خطا داشته باشی بازنده اعلام میشی. در مسابقه یک داور وسط وجود داره و همینطور سه داور کنار و یک قاضی. در بعضی از مسابقه هایی که سطح آن پایین است زمان مسابقه ۲راند ۲ دقیقه‌ای هست. به فردی که تو مبارزه های کیک بوکسینگ شرکت میکنه فایتر میگن. ضربه های مشت به سر حریف دارای ۱ امتیاز و ضربه های پا به سر دارای ۲ امتیاز است. همچنین ضربه های پایی که به شکل چرخشی اجرا بشه و به سر حریف اصابت کنه ۳ امتیاز داره.

ورزش رزمی پرطرفدار

6- موی تای

موی‌تای به معنای مشت زنی تایلندی هست و به همین جهت تای‌بوکس نیز خوانده میشه موی تای یکی از سبک‌های آزاد انواع ورزش رزمی هست مبارزه های آن به شکل فول کنتاکت و در رینگ برگزار میشه و به همین دلیل است که از موی‌تای به عنوان یک رشته خشن و سخت رزمی در دنیا یاد میشه. تکنیک‌های مشت درموی تای شباهت زیادی به بوکس غربی داره به دلیل این شباهت‌های زیاد از ورزشکاران موی‌تای در مسابقه های کیک بوکسینگ و ساندا هم شرکت میکنن.

انواع ورزش رزمی در ورزش رزمی موی تای از حرکت ها و ضربه های مشت، آرنج، زانو و لگد به این شکل استفاده میشه:

ــ از ساقهای پا: مثل چوبی بلند برای دفاع و ضربه زدن
ــ از بازوهای دو دست: به عنوان دو شمشیر برای دفاع کردن
ــ از مشتها: برای کوبیدن و خرد کردن
ــ از آرنج دستان: به عنوان ضربات نیزه
ــ از زانوها: مثل گرز، برای ضربه زدن و دفاع کردن
ــ از پاها: به شکل استفاده چاقو و تبر مانند

امیدوارم مطلب معرفی انواع ورزش رزمی بهت کمک کرده باشه ، اگر درمورد این پست نظری داری و یا دوست داری در ادامه ورزش رزمی جدیدی رو بیشتر معرفی کنم پس لطفا نظرت رو برام بنویس.

مطالب مرتبط :

1 دیدگاه

نظر بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *