in

بی نظیربی نظیر

جاهای دیدنی سنندج

jahaye didanie sanandaj

سنندج مرکز استان کردستان و یکی از شهرهای بزرگ کشور است که مردمانش کرد زبان های اصیل و باغیرت هستند. این شهر در امتداد رشته کوه های زاگرس قرار گرفته و جاهای دیدنی بسیار و آب و هوای مطبوعی دارد. زاگرس مدتهاست که همدم آوای زیبای مادران کرد برای فرزندانشان است و شاهدی کهن بر اصالت و قدمت مردمان این منطقه.

در این سفر قصد داریم با معرفی جاهای دیدنی سنندج، مروری کوتاه بر این تاریخ کهن داشته باشیم و با فرهنگ و آداب و رسوم مردم مهمان نواز کرد بیشتر آشنا بشیم. در بازدید تعدادی از جاهای دیدنی سنندج با ما همسفر باشید.

عمارت آصف (خانه کرد)

خانه کرد سنندج

عمارت میرزا علی نقی خان لشکرنویس، ملقب به آصف اعظم، در شهرستان سنندج قرار دارد؛ و امروزه با توجه به اینکه تبدیل به موزه ی فرهنگ شناسی مردم کرد شده، از آن با نام خانه کرد یاد می کنن.

این عمارت در ابتدا ملک شخصی بوده که پس از خرید توسط سازمان میراث فرهنگی تبدیل به موزه ی مردم شناسی شده. خانه کرد بی شک یکی از جاهای دیدنی سنندج است که بزرگترین موزه مردم شناسی کشور مربوط به یک قوم نیز بحساب می آید.

این عمارت دیدنی در خیابان شاپور سنندج قرار گرفته و حیاط بزرگ و حوضچه دارد. اتاق های درون عمارت به بخش های مختلف تقسیم شده که هرکدام به نوعی تاریخ و فرهنگ مردم کرد را نشان می دهند. گچ بری ها و مقرنس کاری زیبای این عمارت همراه با دیگر بخش های آن هم چون مکتب خانه و حمام قدیمی اش، باقی مانده هنر معماری در طی دوران صفویه و قاجاریه و پهلوی هستند.

با بازدید از این عمارت و تماشای مجسمه ها و تندیس بزرگان و مشاهیر می توان تا حدودی با نحوه پوشش مردم کرد و دانشمندان آنها آشنا شد؛ و از دیدن گوشه به گوشه این عمارت زیبا نهایت لذت را برد.

پارک جنگلی آبیدر

آبیدر سنندج

در نت نظر بخوان : مکان های دیدنی آذربایجان غربی

یکی از ویژگی های خاص شهر سنندج هوای پاک و داشتن طبیعت سرسبزش است، که در تعطیلات مسافران زیادی را به خود جذب می کند. پارک جنگلی آبیدر سنندج یکی دیگر از جاهای دیدنی سنندج است که در ارتفاعات غربی شهر قرار گرفته و بخاطر آب و هوای بی نظیرش، به مکانی برای استراحت ساکنین و مسافرین تبدیل شده.

آبیدر یک واژه کردی به معنای مکانی است که آب زیادی از آن جاری می شود. این پارک چشمه های طبیعی و باغ های فراوانی دارد که در میان آنها امیریه از همه معروف تر است.

وجود بزرگترین سینمای روباز جهان در این پارک جنگلی و هم چنین حوضچه زیبا در ارتفاعات آن از ویژگی های منحصربفرد این مجموعه به شمار میاد. در بازدید از این پارک می تونید از کچک قرآن، خضر زنده، هفت آسیاب نیز دیدن فرمایید و حتما نان محلی مخصوص آن به نام «که لانه» را با دوغ میل کنید.

عمارت خسروآباد

خسرو آباد سنندج

عمارت خسرو آباد در بلوار خسرو آباد شهر سنندج قرار دارد. این عمارت دیدنی مربوط به دوره قاجار بوده که در سال ۱۲۲۳ هجری قمری بنا شده. فضای داخل عمارت تلفیقی از باغ و قصر سلطنتی با ورودی ستون دار است که ارزش معماری آنرا دو چندان کرده.

این عمارت در اصل مرکز حکومت خسرو خان اردلان بوده که در آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده. در درون عمارت شیوه های گوناگونی از تزیینات معماری هم چون آجر کاری، گچبری، اروسی های زیبا و حوض چلیپا شکلی وجود دارد که بخشی از زیبایی های این عمارت تاریخی است. وجود کتیبه ای که بر روی آن نام فتحعلی شاه و امان الله خان (والی کردستان) و تاریخ ۱۲۲۳ هجری قمری حک شده، نشان از قدمت این عمارت دارد.

بازار سنندج

بازار سنندج

بازارهای قدیمی فراوانی در شهرهای بزرگ ‌کشور وجود دارن؛ بازارهایی که هنوز بافت قدیمی خود را حفظ کرده و طراوت و رونق خود را از دست نداده اند. از جمله این بازارها می توان بازار سرپوشیده زنجان، اصفهان، تبریز و ارومیه و… را نام برد. بازار سنندج یکی دیگر از این بازارهاست، که با توجه به فرهنگ و پوشش مردم کرد ویژگی خاص دارد.

در بازدید از این بازار تنوع رنگ های لباس کردی، مخصوصا لباس زنان، اولین چیزیه که چشم ها رو به خود خیره می کنه. این بازار در دو سوی خیابان انقلاب شهر قرار دارد و تاریخ ساخت آن به سال ۱۰۴۶ هجری قمری و حکومت سلیمان خان اردلان برمی گردد. شکل ظاهری این بازار الهام گرفته از میدان نقش جهان و مستطیلی شکل است.

بازار سنندج بر اثر احداث خیابان انقلاب به دو بخش آصف و سنندجی نام تقسیم شده. سقف گنبدی این بازار برای علاقمندان به معماری شایان توجه است.

حمام خان سنندج

حمام خان دیدنی سنندج

در بافت قدیمی شهر سنندج و ضلع شمالی بازار سرپوشیده آن، حمامی قدیمی وجود دارد. این حمام در سال ۱۲۲۰ هجری قمری و در دوره حکومت امان الله خان اردلان (والی کردستان) و عصر قاجار ساخته شده. از زیبایی های چشم نواز این حمام وجود تزیینات کاشی های هفت رنگ و پرکار آهک بری در تمامی بخش های آن هم چون سر در ورودی، خزینه، خلوتی، حمام آب گرم و سرد است؛ نقوشی که شامل طرح های حیوانی و انسانی، گل و گیاه و هندسی هستند.

این حمام در بین حمام های قدیمی شهر ازهمه بزرگتره و دلیلی بر اهمیت آن موقعیت جغرافیایی اش در مرکز شهر است. حمام خان در سال ۱۳۷۷ تحت تملک اداره کل میراث فرهنگی قرار گرفت و در سال ۱۳۷۸ مرمت آن آغاز شد.

موزه سنندج (عمارت سالار سعید)

موزه سنندج

با نت نظر همسفر باش : شهرهای دیدنی عراق

از دیگر جاهای دیدنی سنندج عمارت سالار سعید هستش که امروزه به موزه سنندج تبدیل شده. این عمارت یکی از بناهای تاریخی استان است که در ابتدا به سفارش ملا لطف الله شیخ الاسلام ساخته شد ولی با فوت این شخصیت روحانی این عمارت توسط وارثین به دو بخش تقسیم شد و بخش بیرونی آن به تملک عبدالحمید خان سنندجی ملقب به سالار سعید و بعدها اداره فرهنگ درآمد.

پس از مرمت و آماده سازی، این عمارت در سال ۱۳۵۴ به موزه سنندج تبدیل شد. برای بازدید از آثار تاریخی کشف شده در سطح استان کردستان و بازدید از زیرزمین این عمارت و اروسی خاص این موزه باید به کوچه حبیبی واقع در خیابان امام سنندج سری بزنید.

وجود هنرهای تزیینی همانند گچبری، آجر چینی، آیینه کاری و گره چینی در این موزه، آنرا از دیگر موزه های کشور متمایز ساخته. پس از افتتاح خانه کرد بخش مردم شناسی به آنجا منتقل شد و الان عمارت سالار سعید تنها آثار باستان شناسی را شامل می شود.

عمارت و حمام وکیل الملک

عمارت وکیل سنندج

یکی دیگر از بناهای تاریخی شهر سنندج مربوط به دوران زندیه و مختص خاندان وکیل است. این مجموعه بزرگ که شامل عمارتی با چندین حیاط و حمام اختصاصی می باشد، چسبیده به پارک سپیدار در خیابان کشاورز سنندج قرار دارد. احداث این بنا توسط حاج محمد رشید بیگ وکیل که از امرای محمد خان زند بود شروع شد و توسط امان الله خان وکیل تکمیل گردید.

عمارت وکیل خود شامل سه قسمت وکیل الملک، وکیل السلطان و وکیل الممالک است. در بین این سه عمارت و روبروی عمارت مرکزی حمام زیرزمینی وکیل با نقش های گل و گیاه و طاووس و آهک کاری های بسیار زیبا وجود دارد. از دیگر زیبایی های این عمارت وجود ستون های سنگی با تزیینات طنابی در جلوی ستون های اصلی و هم چنین سقف شیروانی با طرح کلاه فرنگی است.

قرآن روستای نگل

قرآن نگل

در زمان عثمان بن عفان (خلیفه سوم مسلمانان) چهار قرآن نوشته شد و آنها را به چهار گوشه دنیا فرستادند. یکی از این چهار قرآن که با خط کوفی و با اعراب نوشته شده  در مسجد روستای نگل واقع در ۶۵ کیلومتری غرب سنندج قرار دارد.

جنس اوراق قرآن بزرگ نگل به رنگ قهوه ای و از چرم (پوست آهو) است و اطراف آن با نقوش گیاهی زیبا تزیین شده. در خصوص نحوه کشف این قرآن حکایت های فراوانی وجود دارد. در مکان کشف این قرآن مسجدی به نام عبدالله بن عمر احداث شد و الان قرآن در داخل محوطه مسجد نگهداری می شود.

روستای نگل علاوه بر داشتن قرآنی با این ویژگی خاص، طبیعت زیبایی هم داره و همواره میزبان مسافران متعددی از جای جای ایران است. این روستا دارای اولین موزه روستایی کشوره که در آن اقلام و اشیا فرهنگی با قدمت ۵۰ تا ۲۰۰ سال نگهداری می شود.

شهر سنندج جاهای دیدنی دیگر هم چون روستاهای پلکانی در دامنه کوه، پل قشلاق، اورامانات، عمارت و حمام های قدیمی داره که در سفر به این استان می تونین از آنها بازدید کنین.

3 دیدگاه

نظر بده
    • خواهش می کنم. بله لباس کردی بسیار زیباست و کردها دارای فرهنگ بسیار قوی هستن که این موضوع رو میشه از نحوه پوشش و رقص زیباشون به راحتی فهمید. رقصی که نمادی از برابری زن و مرد در جامعه است….خیلی ممنون که نظرتو به ما گفتی

مطلب های مرتبط

  1. مطلب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: کیوان چوگلی

سلام.کیوان هستم، کارشناسی ارشد ریاضیات مالی و علاقمند به مباحث سرمایه گذاری در اوراق بهادار و بورس می باشم..به نویسندگی و نوشتن علاقمند هستم و همیشه در پی یادگیری مطالب جدید ...با نظرات خود بنده و تیم بلاگر نت نظر را دلگرمی دهید..