in ,

بی نظیربی نظیر

بیوگرافی وارن بافت

بیوگرافی وارن بافت

شاید بشه به راحتی شانس رو یک موضوع اتفاقی و تصادفی تلقی کرد ولی موفقیت تصادفی نیست! موفقیت نتیجه یک برنامه ریزی و اصول دقیق همراه با تلاش برای رسیدن به آن هدف است. وارن بافت موفق ترین سرمایه گذار قرن بیستم است که بیوگرافی بسیار جالبی داره.

اکثر سرمایه گذاران علاقمندن تا در مورد بیوگرافی وارن بافت بیشتر بدونن و به رمز موفقیت این تاجر آمریکایی پی ببرند. در این پست بیوگرافی وارن بافت را از آدامس فروشی در دوران کودکی تا به اوج رسیدن و مالک شرکت بزرگ برکشایر هاتاوی را با هم مرور می کنیم.

دوران کودکی

کودکی وارن بافت

وارن ادوارد بافت در ۳۰ آوریل سال ۱۹۳۰ میلادی در اوماهای ایالت متحده آمریکا چشم بر جهان گشود. وارن دومین فرزند خانواده بود، دو خواهر داشت و پدرش، هاوارد بافت، جزو سیاستمداران و تاجر بزرگ شهر به حساب می آمد.

وارن از همان کودکی هوش و ذکاوت خود را در زمینه تجارت بروز داد و به جای وقت گذرانی با هم سن و سالهای خود، از مغازه پدربزرگش ۶ جعبه کوکا کولا به قیمت ۲۵ سنت خرید و هر بطری را به مبلغ ۵ سنت فروخت؛ این اولین فعالیت او در ۶ سالگی بود. دوران دبیرستان وارن در رز هیل اوماها شروع شد ولی بخاطر موقعیت پدر مجبور به نقل مکان شدند.

صبر و شکیبایی اولین تجربه وارن بافت

در سن ۱۱ سالگی وارن بافت برای خود و خواهر بزرگترش، دوریز، سه سهم شرکت cites service  را هر کدام به مبلغ ۳۸ دلار خریداری کرد. پس از مدت کوتاهی، سهام این شرکت افت کرد و ارزش هر سهم آن به ۲۸ دلار رسید. گرچه برای وارن کوچک درک چنین تجربه ای آنهم در این سن کمی سخت بود، ولی او صبر کرد و تا زمانی که قیمت هر سهم ۴۰ دلار نشد سهامش را نفروخت.

اگر چه این کار وارن در ظاهر با سود همراه بود ولی واقعیت زمانی معلوم شد که ارزش سهام آن شرکت به ۲۰۰ دلار رسید. پس وارن بافت یاد گرفت که اولین اصل سرمایه گذاری داشتن دیدی بلند مدت و صبر و شکیبایی است.

وارن بافت تنها ۱۲ سال داشت که پدرش در انتخابات کنگره آمریکا انتخاب شد و آنها مجبور شدن بخاطر شرایط شغلی پدر به واشنگتن  دی سی نقل مکان کنند. بدین ترتیب دوران راهنمایی وارن بافت در مدرسه آلیس دیل آن شهر سپری شد و در ۱۷ سالگی از دبیرستان وودرو ویلسون شهر واشنگتن دی سی فارغ التحصیل شد.

وارن بافت در طول دوران دانش آموزی اش برای فروش نوشابه کوکا کولا و آدامس و مجلات هفتگی به درب خانه ها می رفت و مدتی نیز در مغازه پدربزرگش مشغول بود. حدود ۵۰ دلار از توزیع روزنامه و هزاران دلار از خرید چند دستگاه ماشین بازی برای کودکان و اجاره آنها کسب کرد. در اقدامی جالب وارن ۱۳ ساله در پی اعتراض به مالیات ۳۵ دلاری دوچرخه اش، توانست آن را حذف کند.

دوران دانشگاهی

بنجامین گراهام

 

وارن بافت پس از فارغ التحصیل شدن از دبیرستان ۲ سال به دانشگاه نرفت چون باور داشت که  تجربه ای بیش از اساتید دانشگاه دارد. در آن سال پدرش در مبارزات مجلس شکست خورد و آنها مجبور شدن به خانه پدری خود در شهر اوماها بازگردند. در آن زمان بود که وارن به اصرار پدر به دانشگاه نبراسکا رفت. وارن در طول تحصیلات دانشگاهی خود نیز همواره کار می کرد ولی با این وجود تنها در مدت ۳ سال فارغ التحصیل شد.

وارن برای ادامه تحصیل قصد ورود به دانشکده علوم اداری و بازرگانی را داشت ولی سن کمش مانع اینکار شد و به همین دلیل به دانشگاه کلمبیا رفت و در آنجا به رشته کارشناسی ارشد اقتصاد مشغول شد.

بنجامین گراهام و دیوید داد دو استاد بزرگی  بودند که در تغییر بیوگرافی وارن بافت نقش بسزایی داشتند و وارن با پشتوانه بر تجربه آنها به تجزیه و تحلیل اوراق بهادار مشغول بود.

گراهام در آن زمان بدلیل تفکرات نویی که در زمینه بازار سهام داشت، بعنوان تحلیلگر بزرگ شناخته شده بود. به همین دلیل وارن پس از اتمام دوره تحصیلی از گراهام خواست که بطور رایگان برایش کار کند ولی او نپذیرفت.

پس از رد شدن پیشنهاد کارش توسط گراهام، وارن بافت در وال استریت، دلال سهام شد و از منبع درآمدش یک پمپ بنزین خرید ولی چون درآمد آنچنانی نداشت، تصمیم گرفت به شهر تولد خودش برگرده و نزد پدرش مشفغول به کار بشه. هم چنین وارن طی سالهای ۱۹۵۱ تا ۱۹۶۹ سابقه کار بعنوان فروشنده سرمایه گذار و تحلیل گر اوراق بهادار در شرکت بافت فالک و گراهام سومین را دارد.

ازدواج و تشکیل خانواده

ازدواج وارن بافت

در نت نظر بخوان : زندگی نامه چه گوارا

بازگشت وارن به زادگاهش زمینه ساز آشنایی با دختری با نام سوزان تامپسون بود. این دو در آوریل ۱۹۵۲ با هم ازدواج کردند و در آپارتمان اجاره ای ۳ خوابه و مخروبه با مبلغ ماهیانه ۶۵ دلار زندگی را شروع کردند. سوزی اولین فرزند آنها، یکسال پس از ازدواج متولد شد.

در آن زمان وارن بافت چندین سرمایه گذاری در ایستگاه  Texaco و چند مشاور املاک را داشت که موفقیت چشمگیری برایش نداشت. ولی این پایان کار نبود چرا که پشتکار و تجربه گرفتن از هر شکست شاخصه اصلی بیوگرافی مردان بزرگ است. در آن زمان بود که وارن بافت شروع به تدریس اصول سرمایه گذاری در دانشگاه اوماها کرد.

در سال ۱۹۵۴ بنجامین گراهام که زمانی استاد دانشگاه وارن بود و حاضر نشد وارن حتی بصورت رایگان برایش کار کند، از او با حقوق سالیانه ۱۲۰۰۰ دلار دعوت به همکاری کرد.

این دعوت گراهام، آرزوی دیرینه وارن بافت بود چرا که او گراهام را الگوی خود می دانست. پس از این دعوت وارن به همراه همسرش در حومه شهر نیویورک خانه ای اجاره کردند و مشغول تجزیه و تحلیل گزارشات و زمینه های موفقیت در سرمایه گذاری شد. طی سالهای ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۶ وارن سرمایه شخصی خودش رو از ۹۸۰۰ دلار به ۱۴۰ هزار دلار رساند.

تولد فرزند دوم و بازگشت به اوهاما

در سال ۱۹۵۴ فرزند دوم وارن بافت بدنیا آمد. وارن بافت بخاطر علاقه زیاد به استاد و احترام به پدر، پسرش را هاوارد گراهام (ترکیبی از نام آن دو نفر) نامید. هاوارد گراهام بافت بعدها بعنوان مدیر ارشد اجرایی شرکت های برکشایر هاتاوی، کوکا کولا و آرچر دانیلز فعالیت می کرد ولی عمده فعالیتش کشاورزی بود.

سال ۱۹۵۶ برای وارن بافت، سال بازگشت به زادگاه بود و اینبار با داشتن تجربه ای مناسب و ارزشمند از آموزه های گراهام و سرمایه کلانی که کسب کرده بود، موسسه سرمایه گذاری بافت را تاسیس کرد.

حماقت وارن بافت!

خانه وارن بافت

وارن بافت اعتقاد عجیبی به ساده زیستی دارد و برای هر کدام از مخارج خود خساست خاصی بخرج می دهد. بیشتر ما آدمها وقتی به یه نون و نوایی می رسیم، سطح توقعات و خواسته هامون زیاد می شه و شروع به ولخرجی می کنیم؛ اما وارن بافت نگاهی متفاوت به زندگی دارد.

در سال ۱۹۵۶ پس از تاسیس موسسه سرمایه گذاری و افزایش سرمایه اش، در خیابان فارنام شهر اوهاما خانه ای گچکاری شده با ۵ اتاق خواب را به قیمت ۳۱۵۰۰ دلار خرید. این خرید اگرچه در قیاس با سرمایه وارن بافت مبلغ ناچیزی بود ولی او این کار را حماقت بافت نامید!

جالب اینجاست که هم اکنون و در سن ۸۹ سالگی وارن بافت با وجود اینکه سومین مرد ثروتمند دنیاست، ولی هم چنان در آن خانه ای که روزی آن را حماقت خواند، زندگی می کند.

تاسیس شرکت برکشایر هاتاوی

برکشایر هاتاوی

 

در نت نظر بخوان :  شرکت های قدرتمند دنیا

وارن بافت بیشتر جلسات خود را با شرکا در خانه تازه خریداری شده برگزار می کرد و در این سال بود که سوزان سومین فرزند خود و وارن را به نام پیتر بدنیا آورد. تجارت وارن رونق گرفته بود و سال به سال بر تعداد شرکت های تحت تصاحبش افزوده می شد.

در سال ۱۹۶۲ نام وارن بافت وارد لیست میلیونرها شد، چون ارزش سهامش در شرکت ها به یک میلیون رسیده بود.

وارن بافت یک شرکت منسوجات به نام برکشایر هاتاوی تاسیس کرد و تمام شرکت های خود را در آن تلفیق کرد. میزان مالکیت وارن در برکشایر سال به سال افزایش می یافت و ریاست هیات مدیره را بر عهده گرفت.

در سال ۱۹۷۰ وارن برای اولین بار رییس برکشایر شد و تا سال ۱۹۷۵ مالکیت ۴۶ درصد شرکت را بدست آورد.

اگر چه زمینه اصلی فعالیت برکشایر کشاورزی بود ولی حوزه سرمایه گذاری اش روز به روز افزایش می یافت؛ بطوری که در دهه ۱۹۷۰ شرکت sees candies  را به مبلغ ۲۵ میلیون دلار خریداری کرد و این بزرگترین سرمایه گذاری برکشایر تا آن لحظه بود.

وارن بافت هم چنین در شرکت بیمه سرمایه گذاری کرد و حتی ۷ درصد سهام شرکت بزرگ کوکا کولا را خرید. برکشایر در حال حاضر تبدیل به یک شرکت سرمایه گذاری شده. از جمله سرمایه گذاری های جدید این شرکت می توان به خرید سهام شرکت های آمریکن اکسپرس و IBM اشاره کرد که در نوع خود جالب اند.

عقاید و باورهای وارن بافت

خیریه وارن بافت

وارن بافت از لحاظ اعتقاد به ادیان الهی پیرو مکتب ندانم گرایی است یعنی در خصوص درستی یا نادرستی امور فراطبیعی  هم چون الهیات و وجود خدا را نامعلوم می داند. این سرمایه گذار دستی هم در سیاست دارد و جزو مخالفان دونالد ترامپ بوده و در آخرین دوره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از هیلاری کلینتون (نامزد حزب دموکرات) حمایت کرد.

از دیگر اعتقادات شایسته وارن مخالفت او با انتقال ثروت به نسل بعدی است و به همین دلیل در سال ۲۰۰۶ بیش از ۸۰ درصد دارایی اش را که معادل ۳۰ میلیارد دلار بود، به موسسه خیریه بیل و ملیندا گیتس اهدا کرد. خساست در ولخرجی و خرید وسایل غیر ضروری و از سویی دیگر دست و دلبازی این چنینی بخش جالب بیوگرافی وارن بافت است.

وارن بافت هم چنین از مخالفین سرمایه گذاری بر روی بیت کوین است و کمتر به صنعت ارتباطات ورود می کرد که البته با خرید سهام شرکت IBM این دیدگاه خود را منعطف کرد.

زندگی وارن بافت

زندگی وارن بافت

وارن بافت زندگی ساده و جالبی دارد. او هنوز با اتومبیل کادیلاک DTS خود رانندگی می کند و از این کار لذت می برد. به وارن لقب 《باهوش اوهاما》  و یا دانشمند اوهاما را داده اند. وارن صاحب بزرگترین جت شخصی دنیاست ولی از آن استفاده نمی کند!

در سال ۲۰۰۸ عنوان ثروتمندترین فرد جهان را بر اساس رتبه بندی فورس بدست آورد و در سال ۲۰۱۸ سومین میلیاردر جهان شد. وارن در سال ۲۰۰۴ سوزان، همسر وفادار خود را، از دست داد و دو سال بعد با آسترید منکس ازدواج رسمی کرد.

در ۲۰۱۲ سرطان پروستات داشت ولی با شیمی درمانی و اراده قوی آن را شکست داد. دارایی خالص او در حال حاضر بیش از ۸۵ میلیارد دلار است و سهامدار عمده شرکت برکشایر هاتاوی می باشد.

این مطلب گوشه ای از زندگی این سرمایه گذار موفق آمریکایی بود. در مطالب آینده سعی خواهیم کرد، بیشتر در مورد طرز فکر و رازهای موفقیت او در شغلش بدانیم.

 

نویسنده: کیوان چوگلی

سلام.کیوان هستم، کارشناسی ارشد ریاضیات مالی و علاقمند به مباحث سرمایه گذاری در اوراق بهادار و بورس می باشم..به نویسندگی و نوشتن علاقمند هستم و همیشه در پی یادگیری مطالب جدید ...با نظرات خود بنده و تیم بلاگر نت نظر را دلگرمی دهید..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *