in

بی نظیربی نظیر

مهم ترین کوه های ایران – لیست 10تایی

مهم ترین کوه های ایران

مهم ترین کوه های ایران بر روی رشته کوه های البرز و زاگرس قرار دارند. دلیل اهمیت این کوه ها می تونه بلندی، موقعیت جغرافیایی و یا زیبای و ویژگی خاص آنها باشه. در این پست به جای جای کشور سفر خواهیم کرد تا بیشتر با مهم ترین کوه های ایران آشنا بشیم و سری به زیبایی های بکر طبیعت، در ارتفاعات می زنیم.

1 – دماوند، مهم ترین کوه ایران

دماوند مهم ترین کوه ایران

کوه دماوند با ارتفاعی حدود ۵۶۱۰ متر بلندترین قله کشورمونه، که به بام ایران معروف است. این کوه مهم در قسمت مرکزی رشته کوه البرز و شمال کشور و بخش لاریجان شهرستان آمل قرار دارد.

دماوند بزرگترین آتشفشان خاورمیانه بوده و بعنوان آثار ملی کشور ثبت شده است. این کوه در اساطیر ایران نیز جایگاه ویژه ای دارد و بنا بر روایاتی فریدون (شخصیت اساطیری ایران) ضحاک را در غار دماوند به بند کشیده؛ و هنوز هم باورهایی مبنی بر شنیدن صداهایی از دل کوه وجود دارد.

چاپ تصویر کوه دماوند بر روی اسکناس های رسمی کشور در طول تاریخ، گواهی بر اهمیت دماوند دارد.

2 – دنا، رشته کوهی در زاگرس

دنا مهم ترین کوه زاگرس

کوه دنا در ۳۵ کیلومتری شمال غربی یاسوج و در شهرستان دنا قرار دارد. این کوه با ۴۴۰۹ متر، بلندترین و وسیع ترین چین خوردگی رشته کوه زاگرس است. نام دنا تغییر یافته نام های دهنار، دینار و دینا در طول زمان است.  دنا در اصل نام مجموعه ای از ۴۹ قله با ارتفاع بیش از ۴۰۰۰ متر است که مرتفع ترین آن قاش مستان نام دارد. این رشته کوه جذاب، سه غار و چندین چشمه مهم به نام های میشی، اسپید و شرنیک دارد.

3 – زرد کوه

زرد کوه ایران

دومین کوه زاگرس از نظر ارتفاع ( پس از دنا) زرد کوه است. این کوه در نزدیکی کوهرنگ و در منطقه ای بختیارنشین بین دو استان چهارمحال و بختیاری و خوزستان قرار گرفته و به زرد کوه بختیاری مشهور شده.

یکی از دلایل اهمیت زرد کوه، سرچشمه گرفتن رودخانه های کارون و زاینده رود از دامنه های آن است. زرد کوه در اصل همانند دنا مجموعه ای از رشته کوه های با قلل مرتفع است که از جمله قلل زیبا آن می توان به کلونچین، شاه شهیدان، هفت تنان و … اشاره کرد. بلندترین قله زرد کوه با ارتفاع ۴۲۲۱ متری مربوط به کلونچین است.

4 – علم کوه، آلپ ایران

آلپ ایران

در نت نظر بخوان : آبشارهای زیبای ایران

علم کوه به واسطه دیواره ای که در دامنه شمالی اش قرار دارد، نزد کوهنوردان به آلپ ایران شناخته شده است. این کوه پس از دماوند ، با ۴۸۵۰ متر، دومین قله مرتفع ایران است که در ۲۰ کیلومتری شهر کلاردشت از استان مازندران قرار گرفته.

دیواره شمالی این کوه طولی ۶۵۰ متری دارد و جزو مشکل ترین و زیباترین دیواره های گرانیتی حساب می آید که صعود از آن، آرزوی هر سنگ نوردی است. این موضوع سبب شده تا سالانه کوهنوردان بسیاری از سراسر جهان برای سنگ نوردی به علم کوه بیایند و این کوه را به یکی از مهمترین کوه های ایران تبدیل کنند.

5 – شیرکوه

شیر کوه یزد

یکی از قلل زیبا که در مرکز کشور قرار دارد، شیرکوه است. مسیرهای متعدد صعود، شیرکوه را به میزبانی مهمان نواز برای کوهنوردان تبدیل کرده. دلیل نامگذاری این کوه شکل ظاهری آن است که هم چون شیری آرام ، آرمیده و یالهای آن در چهار فصل سال پوشیده از برف هستند. شیرکوه با ۴۰۷۵ متر ارتفاع از سطح دریا، در جنوب روستای ده بالا از توابع شهرستان تفت و ۳۰ کیلومتری شهر یزد قرار دارد.

دره سوسن، دره شمس و بیدکبکان از جمله مسیرهای صعود به شیرکوه هستند و در مسیر پیمایش ۳ جان پناه برای کوهنوردان تعبیه شده است.

6 – سبلان

دریاچه سبلان

سبلان یک کوه آتشفشانی غیرفعال در استان اردبیل است. این کوه با ۴۸۱۱ متر ارتفاع، سومین قله بلند ایران است. از جمله زیبایی های سبلان وجود دریاچه ای کوچک در بالای قله و داشتن چشمه های آبگرم طبیعی در  دامنه این کوه است.

پیست اسکی آلوارس سبلان نیز، با نوبه ی خود گردشگران را به این منطقه می کشاند . شمایل ظاهری کوه به عقابی شباهت دارد که نشسته و سر را به جانب شرق چرخانده .

7 – سهند، عروس کوه های ایران

عروس کوه های ایران

در نت نظر بخوان : عجیب ترین غار جهان

کمی آنطرف تر از سبلان، دومین کوه مرتفع آذربایجان با قامتی ۳۷۰۷ متری وجود دارد. سهند به دلیل سفیدی برف بر روی قامتش و دامنه های سرسبز و مملو از گل های ریحان و لاله واژگون به عروس کوه های ایران معروف است.این کوه در نزدیکی شهرستان مراغه قرار گرفته و هم چون سبلان، دریاچه ای در بالای قله خودش داره. جام نام مهمترین قله رشته کوه سهند است.

8 – آزاد کوه

آزاد کوه

شاهزاده کج گردن یا آزادکوه نام کوهی در شهرستان نور از استان مازندران است؛ و چون این کوه با ارتفاعات اطراف خود ارتباط ندارد و مخروطی منفرد است، به آن آزاد کوه می گویند. صعود به این کوه ۴۳۵۵ متری در فصل زمستان مشکله و اکثر مسیرهای آن بهمن گیر هستند ولی برای دیگر فصل ها راحت است.

9 – کوه هزار

کوه هزار

در جنوب استان کرمان و در بخش راین، کوهی وجود دارد که هزار نوع گیاه گوناگون بر دامن خود دارد و از این رو، آنرا کوه هزار می خوانند. کوه هزار با ارتفاع ۴۵۰۱ متری مرتفع ترین قله جنوب کشور است و این بخشی از زیبایی های آن است.

10 – کوه پلوار، یکی از مهمترین کوه های ایران

کوه پلوار

پلوار یا پل وار نام آخرین کوه مهم ایرانه که قصد معرفی اون رو داریم. به جهت اینکه این کوه پلی میان کویر لوت و کرمان ایجاد کرده، با اسم پلوار شناخته شده. این کوه ۴۲۰۰ متر ارتفاع داره و طولانی ترین تونل خاورمیانه با طول ۳۲۰۰ متر را در دل خود جای داده است. از این کوه بعنوان دماوند کرمان یاد می کنند و جزو دشوارترین کوه های ایران برای صعود به حساب می یاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: کیوان چوگلی

سلام.کیوان هستم، کارشناسی ارشد ریاضیات مالی و علاقمند به مباحث سرمایه گذاری در اوراق بهادار و بورس می باشم..به نویسندگی و نوشتن علاقمند هستم و همیشه در پی یادگیری مطالب جدید ...با نظرات خود بنده و تیم بلاگر نت نظر را دلگرمی دهید..