in

بی نظیربی نظیر

بازارهای تاریخی ایران

بازارهای قدیمی ایران

بازارها حکم رگ های بدن را برای اقتصاد یک کشور دارن. رگ هایی که تمام نقاط کشور را به هم مرتبط می سازند و با هم در ارتباطند. با این تفاسیر بازارهای تاریخی ایران را می توان شاهرگ های این سیستم دانست که اکثر آنها به واسطه مسیر جاده ابریشم در زمان های قدیم ساخته شده اند.

اگر چه می دانیم که تعداد بازارهای تاریخی ایران بسیارند و اشاره به تمامی آنها در یک پست نمی گنجد ولی با در نظر گرفتن فاکتورهایی هم چون قیمی بودن، طویل بودن و معماری خاص و زیبا به چند بازار مهم کشور سر خواهیم زد و همزمان با مفاهیم مرتبط آنها هم چون قیصریه، تیمچه، کاروانسرا و … بیشتر آشنا خواهیم شد.

بازار تبریز، بزرگترین بازار سرپوشیده جهان

بازار تاریخی تبریز

شهر تبریز از دیرباز جزو بزرگترین قطب های صنعتی در شمال غرب کشور بوده و در حوزه تجارت و اقتصاد فعالیتی مستمر دارد. بازار تبریز از زیباترین بازارهای سرپوشیده ایران و جهان است. تبریز به واسطه قرار گرفتن بر مسیر جاده ابریشم، از ایام قدیم همواره مرکز داد و ستد تاجران بزرگ از سراسر جهان بوده.

این بازار با مساحتی حدود یک کیلومتر مربع ، بصورت سرپوشیده و دارای ساختار آجری و زیباست. بازار تبریز دارای تیمچه ها، دالان، بازارچه و کاروانسراهای متعددی هستش که بخاطر فضای مناسبی که دارد برای اکثر مشاغل سنتی مناسب است. بازار فرش فروشان آن که به بازار مظفریه مشهور است، شاهکار کاملی از معماری زیبا و فرهنگ ایرانیان در طول تاریخ بحساب میاد.

این بازار در طول تاریخ بارها بخاطر زلزله تخریب شده و دوباره بازسازی گردیده. متاسفانه امسال نیز بخشی از آن در آتش سوخت. این میراث گرانقدر در سال ۱۳۸۹ ثبت فهرست جهانی یونسکو شد.

بازار قم و تیمچه های باشکوه آن

بازار تاریخی قم در ایران

شهر قم به واسطه برکت حرم حضرت معصومه (س) در طول سال همواره میزبان مسافران زیادی از سراسر ایران و جهان است. بازار تاریخی این شهر در بافت قدیمی خیابان طالقانی و مرکز شهر قرار دارد. آنچه که ما را به این بازار کشانده تیمچه بزرگ آن است که در نوع خود جالب و زیباست.

تیمچه ها در اصل به کاروانسراها و سراهای کوچک سرپوشیده گفته می شود. فضای این تیمچه ها از لحاظ اقتصادی گران تر از کاروانسرا و مخصوص مشاغل خاص مانند فرش فروشی است. تیمچه قم بزرگترین سقف ضربی کشوره که با توجه به هنر معماری و کویری بودن منطقه، زیبایی های خاص خود را داراست. طاق این تیمچه دهانه ای ۱۶ متری و ارتفاعی ۱۵ متری دارد. این اثر باشکوه هنری توسط استاد حسن قمی، ملقب به معمارباشی، طراحی و اجرا شد.

بازار تاریخی کاشان

بازار تاریخی کاشان ایران

مطالب مرتبط : بازارهای معروف ترکیه

در دل کویرهای داغ ایران، با چشمانی بسته و محو در بوی گلاب، بی اختیار خود را در باغ فین کاشان باز می یابیم. کاشان از زیباترین شهرهای ایرانه که سرزمین بزرگانی چون سهراب سپهری، کمال الملک و … بوده است. اما اینبار آنچه ما رو به این دیار کشانده، زیبایی بازار تاریخی کاشان است، که آن را در میان بازارهای تاریخی ایران خاص می سازد.

از بناهای ارزشمند شهر کاشان، بازار سنتی آن است. این بازار از دروازه دولت تا اواسط خیابان باباافضل ادامه دارد. مسجد میر عماد، تیمچه های بخشی، سید آقا و صباغ، مسجد کفش دوزها، کاروانسرای میرپنج و … نام بخش های مختلف این بازاراند. هر قسمت از این بازار سنتی مربوط به فعالیت یک صنف خاصه.

اگر قصد خرید گلاب ناب و دیگر سوغاتی های کاشان رو دارین، حتما از این بازار تاریخی دیدن فرمایید. این معماری بی نظیر در دوران فتحعلی شاه ساخته شد. آنچه بازار کاشان را از دیگر بازارهای قدیمی کشور متمایز می سازد ترکیب رنگ و کاشی کاری زیبا در معماری آن است. با چشمانی غرق در زیبایی رنگ ها و معماری این بازار و گوش هایی که با صدای چکش دائمی مسگران نوازش داده می شن، از این دیار دور خواهیم شد.

بازار تاریخی زنجان

بازار تاریخی ایران در زنجان

 

زنجان یکی از قدیمی ترین شهرهای کشوره که قدمتی بیش از دو هزار سال داشته و نام قدیمی این شهر زنگان بوده است. اماکن تاریخی زنجان بسیار دیدنی می باشند. که از جمله مهمترین آن می توان به موزه مردان نمکی، گنبد سلطانیه (بزرگترین بنای آجری جهان)، موزه ی رختشوی خانه و بازار زنجان یاد کرد.

این بازار طولانی ترین بازار تاریخی در کشوره که هم چون دیگر بازارهای تاریخی ایران ساختاری آجری دارد. این بازار سرپوشیده از میدان انقلاب تا حوالی چهار راه امیر کبیر ادامه داره.

در بازدید از این بازار تاریخی با درهایی چوبی طرح دار، مساجد قدیمی و بازار مخصوص چاقوسازان و مسگران مواجه خواهید شد. مهمان نوازی مردم زنجان تنها در حرف خلاصه نمی شود و شاید اگر ۳ سال از بهترین دوران زندگی ام را در این شهر سپری نمی کردم، به خودم اجازه شک کردن به محبت مردمانش را می دادم. در ورودی این شهر قبل از هر چیز حسینیه اعظم را خواهید داد که در هر ساعت از شبانه روز چشمها را به خود خیره می سازد.

بازار وکیل شیراز

بازار وکیل شیراز

بازار قدیمی و تاریخی شیراز هم چون اکثر آثار تاریخی این شهر مربوط به دوران زندیه است. کریم خان زند در سال ۱۱۳۷ شمسی دستور ساخت این اثر باشکوه را صادر کرد. گفته می شود که این بازار با تقلید از بازار قیصریه لار طرح ریزی شده و جزو آثار فاخر دوران زندیه است که تاکنون سرپا مانده و قابلیت استفاده دارد.

سازه های بازار وکیل از جنس گچ وآجر و آهک اند. این بازار سقفی چهار سوق دارد که در نوع خود  بسیار بلند وزیباست. چهارسوق در اصل محل تقاطع ۲ راسته مهم بازاره که این فضا از حیث اقتصادی، اجتماعی بسیار بااهمیت بوده اند.

چهار سوق این بازار در اصل میان چهار راسته بازار بزرگ قرار دارد که معماری زیبایش آن را خاص تر می کند. در بازدید از این اثر تاریخی می تونین از مسجد و حمام تاریخی وکیل که در نزدیکی بازاره نیز دیدن فرمائید. این بازار در ۱۷ تیر سال ۱۳۵۱ بعنوان آثارملی به ثبت رسیده است.

بازارقیصریه لار، قدیمی ترین بازار تاریخی ایران

بازار تاریخی لار در ایران

 

قدیمی ترین بازار سرپوشیده ایران که برای ساخت چندین بازار دیگر در کشور از آن الگو برداری شده، بازار قیصریه لار است. تاریخ ساخت این بازار سنگی مربوط به اوایل قرن هشتم هجری است. قیصریه در اصطلاح بازارهای قدیمی، به مکان هایی تجاری گفته می شود که امکان اقامت در آنها وجود نداشته باشد.

شیوه های معماری این بازار قدیمی شهر لار، به دوران صفویه تا قاجاریه مربوط میشه. از دیگر زیبایی های این بازار، طرح گنبد چهارسوقی به صورت ۸ گوش آن است که ارتفاعی ۱۸ متری داره. این اثر زیبا تاکنون در برابر چندین زلزله بزرگی که مردمان لارستان در طول تاریخ با آن روبرو شده اند مقاوم بوده. شاید این موضوع و شکل صلیبی آن سبب شده تا این بازار تاریخی به الگویی برای ساخت  دیگر بازارها تبدیل شود. این بازار در حوالی خیابان طالقانی شهر قرار دارد.

بازار قزوین، از زیباترین بازارهای تاریخی ایران

بازار های تاریخی ایران در قزوین

مطالب مرتبط : قدیمی ترین مسجد ایران

قزوین در دوران صفویه بعنوان پایتخت ایران انتخاب شده بود و در آن زمان سنگ بنای بازار قدیمی این شهر بنا شد. این بازار قدیمی که در اصل مربوط به دوران صفویه و قاجاریه هستش، به معنای واقعی کلمه شاهکاری زیبا از ترکیب هنر معماری و ترکیب کاشی کاری و کار با آجر است. بازار قزوین را حتما باید از نزدیک دید و بروی سنگ فرش های زیبا آن قدم زد و از نورپردازی و معماری فوق العاده اش  لذت برد.

از دیدنی های بازار قزوین می توان به سرای سعدالسلطنه اشاره کرد. این مجموعه شامل کاشی کاری ها، گنبدها و سردرهای زیبایی است که به دست دو تن از معماران بزرگ ایرانی، استاد مهدی چگینی و حسن خنجری، ساخته شده. این سرا در اصل مجموعه ای از کاروانسراها، چهارسوق و بازار است. کاروانسراها از شاخصه های اکثر بازارهای تاریخی ایرانن که حکم مجتمع تجاری امروزی را داشته اند؛ ولی با تضعیف نقش کاروان ها در حمل و نقل، این واژه به سرا تغییر پیدا کرده.

بازار اراک، بازاری تاریخی در نقش هویت شهر

بازار اراک

از ابتدایی ترین بناهای شهر اراک، بازار تاریخی آن است. این بازار را با مساحتی بیش از ۱۴ هکتار و نقشه ای از پیش طراحی شده ساخته اند و در سرتاسر معماری آن تقارن های هندسی بسیار زیبا دیده می شود.

قدمت ساخت این بازار تاریخی هم زمان با ساخت شهر اراک است. این بازار هم چون دیگر بازارها در مرکز خود چهارسوقی دارد که دو مسیر شرقی غربی و شمالی جنوبی داشته و از چهارسو به دروازه های شهر متصل است.

این بازار بزرگ که شامل حمام، آب انبارها، گذرها، مساجد و … است در سال ۱۳۵۵ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. در سفر به اراک، می تونین از این بازار تاریخی در خیابان امام و روبروی میدان شهدا دیدن فرمائین و سری هم به موزه سلطان آباد آن بزنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: کیوان چوگلی

سلام.کیوان هستم، کارشناسی ارشد ریاضیات مالی و علاقمند به مباحث سرمایه گذاری در اوراق بهادار و بورس می باشم..به نویسندگی و نوشتن علاقمند هستم و همیشه در پی یادگیری مطالب جدید ...با نظرات خود بنده و تیم بلاگر نت نظر را دلگرمی دهید..