بهترین فیلم های اسکار
in

معروف‌ ترین فیلم های برنده اسکار – لیست ۲۰ تایی

معروف‌ ترین فیلم برنده اسکار

آشنایی با سینمای هالیوود را بهتر است با فیلم‌های منتخب داوران و منتقدان هالیوود آغاز کرد٬ از معروف‌ ترین فیلم های برنده اسکار در قریب به یک قرن که از برگزاری اولین مراسم آکادمی اسکار می‌گذرد. فیلم‌ های برنده اسکار در طی سال‌ها از میان ژانرهای مختلف وحشت، درام، تاریخی، جنایی و … انتخاب شده‌اند. این جایزه بین المللی ارزشمند در واقع پاداشی است که به سینماگران اهدا می‌شود به پاس دستآوردی که در دنیای سینما داشته‌اند و اثر بی‌نظیری که به سینما دوستان هدیه  کرده‌اند. در ادامه نگاهی می‌اندازیم به تعدادی از معروف ترین فیلم های برنده اسکار که از ژانرهای مختلف و دهه‌های مختلف انتخاب شده‌اند.

معروف‌ ترین فیلم های برنده اسکار

۱- کتاب سبز، بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۸

فیلم «کتاب سبز» (Green Book) را پیتر فارلی در سال ۲۰۱۸ ساخت٬ درامی کمدی با بازی ماهرشالا علی و ویگو مورتنسن. این فیلم خوش ساخت و تحسین شده علاوه بر جایزه اسکار بهترین فیلم، دو اسکار دیگر در رشته‌های بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی و بهترین بازیگر مکمل مرد را نیز کسب کرد. کسب چهار جایزه در گلدن گلوب و چند جشنواره دیگر از سایر افتخاراتی است که کارگردان «احمق و احمق‌تر» برای این فیلم به‌دست آورد. آنچه در این فیلم شاهد آن هستیم داستانی واقعی است که فارلی تصمیم به ساخت آن گرفت.

فیلم کتاب سبز

داستان فیلم Green Book بیشتر روایت دو همسفر است تا داستان سفر٬ دو همسفر سفید و رنگین‌پوست در دهه ۶۰ میلادی٬ زمانی که آمریکایی‌ها هنوز حضور رنگین‌پوستان را در جامعه نپذیرفته بودند. یکی از آنها موزیسین و دیگری نگهبانی است که برای پول حاضر است هرکاری انجام دهد و درنتیجه راننده دان شلی سیاه‌پوست می‌شود تا او بتواند تور کنسرت‌های جنوب آمریکای خود را برگزار کند. برخلاف سایر فیلم‌های هالیوود با مضمون همسفر بودن دو شخص از دو قشر متفاوت٬ این‌بار جای ارباب و رعیت داستان فرق دارد و سفید پوست فیلم باید مطیع فرمان ارباب سیاه‌پوستش باشد٬ شخصی که برخلاف انتظار هنرمند است و مبادی آداب.

۲-شکل آب

فیلم «شکل آب» (The Shape of Water) داستان عشقی فانتزی است به روایت گییرمو دل تورو، کارگردان مکزیکی تبار سینمای هالیوود، فیلمی که دل تورو شش سال زمان صرف کرد تا جزئیات آن را در ذهنش و روی کاغذ تمام کند. این فیلم توانست در مراسم اسکار در سیزده رشته نامزد شود که از میان آنها موفق به کسب چهار اسکار از جمله اسکار بهترین فیلم ۲۰۱۸ شد.

فیلم شکل آب

داستان فیلم شکل آب، داستان عاشقانه زنی است بدون قدرت تکلم و منزوی با موجودی عجیب که در آزمایشگاه سری دولت آمریکا نگه‌ داری می‌شود. شروع این عاشقانه به‌دلیل بی‌هم‌زبانی کمی سخت و عجیب است و از آنجایی که قهرمان داستان، السا قادر به حرف زدن و بیان احساساتش نیست، جادوی موسیقی به کمک فیلم‌نامه آمده تا لحظه‌های تبادل نگاه بین آنها را برای مخاطب باورپذیر تر و دلنشین‌تر کند، این رابطه پنهانی اما آنها را دچار خطر و چالش نیز می‌کند.

۳- بردمن مرد پرنده ای

فیلم «مرد پرنده ای» یا «فضیلت غیره منتظره جهل» (Birdman or The Unexpected Virtue of Ignorance) را کارگردان محبوب مکزیکی، الخاندرو گونسالس اینیاریتو٬ در سال ۲۰۱۴ ساخت، کمدی سیاهی که در آن قهرمان داستان با جدالی درونی به‌دنبال هویتش می‌گردد. ایناریتو در این اثر از بازی مایکل کیتون، ادوارد نورتون، اما استون و چند چهره دیگر بهره برده و در رقابت با فیلم «هتل بزرگ بوداپست» برنده اسکار بهترین فیلم ۲۰۱۴ شد.

فیلم birdman

قهرمان فیلم Birdman بیست سال پیش از روزهایی که در فیلم می‌بینیمش، با نقش مرد پرنده‌ای، ستاره مشهور و دوست‌داشتنی سینما بوده و حالا بین انتخاب هویت جدید و ماندن در نقش قدیمی مردد است، اگر چه برای ساختن هویت جدید تلاش می‌کند اما در تنهایی خود به مشاجره این دو هویت گوش می‌دهد که هریک اصرار دارد انتخاب شود، در نهایت این ستاره سینما موفق می‌شود با تصمیمی عجیب بینندگان را شوکه کند.

۴- هنرمند

فیلم «آرتیست» یا «هنرمند» را میشل آناویسوس، نویسنده و کارگردان فرانسوی ساخته است، عاشقانه‌ای سیاه و سفید و صامت، با بازی ژان دوژان و برنیس بژو. داستان فیلم ساده است و دنیایی دوست‌داشتنی را به تصویر می‌کشد، روابط افراد، دغدغه‌ها، ترس‌های آنها، حتی بدون وجود دیالوگ به زیبایی در چهره‌ها، رفتار و درکل در بازی بدنی آنها مشهود است. کارگردان فیلم معتقد است که فیلم ناطق توجه بیننده را از بازی بازیگران می‌گیرد، اما در فیلم صامت مخاطب صداها را در ذهنش تولید می‌کند و به آن‌ها جان می‌بخشد، از این رو تلاش کرده در فیلم The Artist این تجربه بی‌نظیر را با بیننده در میان بگذارد. این فیلم در بسیاری از لیست ها همواره یکی از معروف‌ ترین فیلم های برنده اسکار در تاریخ محسوب می شود.

فیلم آرتیست

داستان فیلم «آرتیست» در میان روزهای گذر سینما از صامت به ناطق رخ می‌دهد، در این گذر با جرج والنتین، ستاره سینما همراه می‌شویم که نگران ورود صدا به سینما و از دست دادن موقعیتش است که با بازیگری جوان زیبا به نام پپی آشنا می‌شود و دنیای تازه‌ای به رویش گشوده می‌شود. علاوه بر کارگردانی، طراحی صحنه، لباس و گریم بازیگران نیز از دید داوران جشنواره‌های مختلف پنهان نماند و جوایز دیگری علاوه بر اسکار بهترین فیلم ۲۰۱۱ را برایش به‌همراه داشت.

۵- رفتگان

فیلم «دپارتد» را با نام‌های «رفتگان»، «جدا مانده» و «از دست رفته» نیز می‌شناسند، فیلمی که در ژانر جنایی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و مارتین اسکورسیزی با این فیلم بار دیگر ثابت کرد که توانایی بیان حرفش در هر ژانری را دارد. فیلم The Departed البته از بازی بی‌نظیر جک نیکلسون، مت دیمون و لئوناردو دیکاپریو بهره برده است.

فیلم های خارجی برنده اسکار

داستان جنایی و جاسوسی فیلم رفتگان از جایی آغاز می‌شود که باندی خلافکار تصمیم می‌گیرد یکی از اعضایش را وارد نیروی پلیس کند و پلیس می‌خواهد جاسوسی میان خلاف‌کاران داشته باشد. در پس این داستان پر ماجرا و پر پیچ و خم، بی‌اعتمادی، ترس، و تاثیر خلاف بر زندگی آدم‌ها مهم‌ترین مفاهیمی هستند که شخصیت‌های فیلم با آن دست به گریبانند.

۶- تصادف

فیلم «تصادف» (Crash) به کارگردانی پل هگیس در سال ۲۰۰۴ جلوی دوربین رفت و علاوه بر تحسین داوران فستیوال‌های جهانی، تحسین و حس انسان‌دوستی مخاطبان را نیز به دنبال داشت. این فیلم شخصیت‌های زیادی از جمله سیاه‌پوست، عرب، ایرانی و مکزیکی را به بیننده معرفی می‌کند و این ‌که چگونه دنیای آنها، بی آنکه بخواهند به هم وابسته است و اتفاق‌هایش به هم ربط دارند.

فیلم تصادف ۲۰۰۴

داستان فیلم «برخورد» یا «تصادف» را به سختی می‌توان در یک خط بیان کرد چرا که زنجیره‌ای از اتفاق‌ها رخ می‌دهد که هر شخص هم زمان مسئول یکی و در عین حال متضرر از اتفاقی دیگر است. روند بی‌نظیر این ارتباط‌ها مخاطب را تا انتهای فیلم مترصد دیدن نتیجه نگه می‌دارد و شاید حرف سازنده آن نیز همین باشد که چگونه بی‌آنکه بدانیم قطعه‌ای از پازل جامعه‌ای هستیم که در آن زندگی می‌کنیم.

۷- ذهن زیبا

فیلم «ذهن زیبا» (A Beautiful Mind) را ران هاوارد در سال ۲۰۰۱ براساس داستان واقعی زندگی ریاضیدانی به‌نام جان نش ساخت و راسل کرو نیز به خوبی از عهده ایفای این نقش برآمد و فراز و فرود زندگی این دانشمند را بین واقعیت و توهم به خوبی به بیننده منتقل کرد. هاوارد با ساخت این فیلم موفق به کسب جوایز زیادی در مراسم اسکار، بفتا و گلدن گلوب شد.

فیلم ذهن زیبا

جان نش دانشمندی بود که به‌دلیل سه دهه ابتلا به اسکیزوفرنی توانایی خود را در درک واقعیت زندگی روزمره از دست داده بود و زندگی حرفه‌ای خود و جان همسر و فرزندش را به خطر انداخت، اما دست از مبارزه برای برگشتن به روزها اوج کاری خود در دانشگاه هاروارد نکشید و بلاخره موفق به کسب جایزه نوبل اقتصاد شد.

۸- گلادیاتور

در میان معروف‌ ترین فیلم های برنده اسکار در تاریخ باید نامی از فیلم «گلادیاتور» (Gladiator) در سال ۲۰۰۰ به کارگردانی ریدلی اسکات آورد و بازی بی‌نظیر راسل کرو و واکین فینیکس در نقش‌های مثبت و منفی داستان مکمل ایده جذاب سازندگان فیلم بود. این فیلم موفق به کسب ۳۰ نامزدی در فستیوال‌های مختلف و ۱۰ جایزه از جمله اسکار بهترین فیلم ۲۰۰۰ ، اسکار بهترین بازیگر مرد را برای راسل کرو و اسکار بهترین موسیقی متن را برای هانس زیمر شد.

فیلم گلادیاتور

داستان فیلم Gladiator همان نبرد خیر و شر است اما با روایت ریدلی اسکات که برپایه مستندات تاریخی روم باستان ساخته شده است، نجیب‌زاده‌ای زخم خورده که به خون‌خواهی خانواده و مردمش برمی‌خیزد تا انتقام آنها را از پادشاهی خوش گذارن بگیرد. شیوه‌های نوین فیلم‌برداری و طراحی صحنه، ریتم تند فیلم در کنار موسیقی بی‌نظیر، این فیلم را در لیست فیلم‌های حماسی ماندگار سینمای جهان قرار داده است.

۹- شجاع قلب

فیلم «شجاع قلب» (Braveheart) از ماندگارترین فیلم‌های حماسی و درام است که مل گیبسون را در مقام کارگردان و بازیگر نقش اول در اختیار دارد. فیلمی که براساس زندگی ویلیام والاس، جنگجوی اسکاتلندی ساخته شد و جستارهایی از تاریخ چند دهه از قرن دوازده میلادی را در خود جا داده است. فیلم موفقیت‌های زیادی از جمله جایزه اسکار بهترین فیلم، بهترین فیلم‌برداری و بهترین کارگردانی را کسب کرد، با این وجود حواشی زیادی داشت و دردسرهایی نیز برای سازندگانش درست کرد که از جمله آنها انگلیسی ستیزی بسیاری از مخاطبان بود. مل گیبسون که چندان اعتقادی به استفاده از جلوه‌های ویژه نداشت از ۱۶۰۰ نفر سربازان ارتش ایرلند برای سیاهی لشکر استفاده کرد.

فیلم شجاع قلب

داستان فیلم «دلاور» یا «شجاع قلب» قیام قهرمانی از میان مردم عادی است که منجر به اتحاد آنها و مبارزه طولانی مدت  برای به‌دست آوردن استقلال اسکاتلند می‌شود. در این فیلم شاهد داستان زندگی قهرمان داستان از کودکی تا هنگام مرگ خواهیم بود و اتفاق‌هایی که منجر به قهرمان شدن او می‌شود همچنین مبارزه‌ها و در آخر دوران زندان تا مرگ.

۱۰- فارست گامپ

فیلم «فارست گامپ» را رابرت زمکیس براساس رمانی به همین نام ساخت و البته بازی بی‌نظیر تام هنکس مکمل تلاش سازندگان فیلم در موفقیت‌های آن بود، موفقیت هم در گیشه بین‌المللی، هم در فستیوال‌های فیلم و هم در نظر منتقدان. نامزدی در ۱۳ رشته اسکار و کسب ۶ جایزه از جمله اسکار بهترین فیلم، اسکار بهترین کارگردانی و اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای تام هنکس حاصل تلاش تیم سازنده فیلم Forrest Gump بود.

فارست گامپ

داستان فیلم «فارست گامپ» داستانی است سرشار از احساسات پاک و بی‌غل وو غش انسانی که در وجود شخصیت ساده دلی به نام فارست تجلی پیدا می‌کند، شخصیتی که تنها به واسطه ساده دل بودن لایق مدال افتخار می‌شود و دوست پیدا می‌کند و تلاش می‌کند زندگی اجتماعی خود را پیش ببرد. در طول فیلم به داستان زندگی‌اش گوش می‌دهیم که آن را برای رهگذری تعریف می‌کند و می‌فهمیم او در مسیر زندگی‌اش با آدم‌هایی برخورد کرده که زندگی‌شان کم و بیش دستخوش ناملایمت روزگار بوده اما برای بهتر شدن تلاش می‌کنند.

۱۱- نابخشوده

فیلم وسترن «نابخشوده» (Unforgiven) در سال ۱۹۹۲ به کارگردانی کلینت ایستوود ساخته شد، فیلمی بی‌نظیر که ساخت آن ابتدا به فرانسیس فورد کاپولا پیشنهاد شده بود. این فیلم که جزء ۱۰ فیلم برتر سینمای وسترن آمریکا است برخلاف فیلم‌های مشابه خود، شخصیت‌های پیچیده‌تر و داستانی عمیق‌تر دارد و به‌نوعی در ستایش سینمای وسترن است که دارد به فراموشی سپرده می‌شود. ایستوود با این فیلم توانست اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را کسب کند و نام خودش را بیش از پیش در این عرصه جاودانه کند.

بهترین فیلم وسترن

داستان فیلم نابخشوده درباره ظهور دوباره یک قهرمان است، هفت‌تیرکشی ماهر که از مدت‌ها پیش سربه‌راه شده و به زندگی آرام در کنار خانواده مشغول است تا اینکه جایزه برای کشتن و انتقام گرفتن او را دوباره وسوسه می‌کند. هفت‌تیر به‌دست گرفتن برای جایزه باز منطق پول را در دنیای پست وسترن زنده می‌کند و به مخاطب یادآوری می‌کند که همه قهرمان‌ها شایسته قدردانی نیستند.

۱۲- سکوت بره ها

فیلم «سکوت بره ها» (The Silence of the Lambs) از ماندگارترین فیلم‌های روانشناختی در ژانر تریلر یا دلهره‌آور است. جاناتان دمی این فیلم را براساس رمانی به قلم توماس هریس در سال ۱۹۹۱ جلوی دوربین برد و آنتونی هاپکینز و جودی فاستر برایش نقش‌آفرینی کردند. این فیلم از معدود فیلم‌هایی تاریخ اسکار است که توانست برنده ۵ جایزه اصلی مراسم اسکار شود، بهترین فیلم ۱۹۹۱، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم‌نامه، بهترین بازیگر نقش اول مرد و بهترین بازیگر نقش اول زن.

فیلم های برنده اسکار - معروف‌ ترین فیلم های برنده اسکار در تاریخ

داستان فیلم «سکوت بره ها» سه شخصیت اصلی دارد، قاتل زنجیره‌ای بوفالو با بازی تد لویین، مامور اف.بی.آی کلاریس استارلینگ با بازی جودی فاستر و روانشناسی قاتل به‌نام هانیبال لکتر با بازی به‌یاد ماندنی آنتونی هاپکینز. کلاریس مامور یافتن قاتل زنجیره‌ای می‌شود که قربانی‌هایش را شکنجه می‌کند و می‌کشد و در این مسیر ناچار می‌شود از روانشناسی هانیبال لکتر کمک بگیرد که در زندان است و تحت مراقبت شدید به این دلیل که خودش نیز قاتلی خطرناک است.

۱۳- رقصنده با گرگ

فیلم «رقصنده با گرگ» (dancer with the wolves) وسترنی حماسی به کارگردانی بازیگر محبوب سینمای هالیوود، کوین کاستنر است. کاستنر این فیلم را که درباره سرخپوستان غرب آمریکا ساخت، براساس رمانی به همین نام در سال ۱۹۹۰ و خود او در نقش قهرمان داستان جلوی دوربین رفت. علاوه بر جایزه اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی، موسیقی این فیلم نیز برنده جایزه اسکار شد.

رقصنده با گرگ - معروف‌ ترین فیلم های برنده اسکار در تاریخ

داستان فیلم «رقصنده با گرگ ها» درباره ستوانی است که از طرف دولت آمریکا برای انجام ماموریت به غرب این کشور می‌رود و با سرخپوستان آن منطقه ارتباط برقرار می‌کند. تنها دوست و همدم او در اوایل فیلم گرگی وحشی است که او را با نام دو جفت جوراب صدا می‌کند. در مدت زندگی میان قبیله سرخپوست‌ها اعتماد هر دو طرف جلب می‌شود تا اینکه ستوان را مانند یکی از اعضای قبیله می‌پذیرند اما این عمل آغاز دشمنی ارتش با اوست.

۱۴- آخرین امپراتور

فیلم «آخرین امپراتور» (The Last Emperor) همانطور که از نامش پیداست به نوعی بیوگرافی است و به عقیده بسیاری از معروف‌ ترین فیلم های برنده اسکار در تاریخ. داستان زندگی پوپی، آخرین امپراتور چین که برناردو برتولوچی آن را براساس کتابی به همین نام در سال ۱۹۸۷ جلوی دوربین برد. اسکار بهترین فیلم ۱۹۸۷ یکی از ۹ جایزه اسکار این فیلم تاریخی بود که سازندگان فیلم در کنار جوایز بفتا و گلدن گلوب کسب کردند.

فیلم آخرین امپراتور

در «آخرین امپراتور» لحظه‌های زندگی پوپی را از کودکی مرور می‌کنیم اما بیشتر با اتفاق‌هایی سروکار داریم که باعث فروپاشی درونی او و سلطنتش شد، اتفاق‌هایی مانند جدایی او از مادرش در کودکی، انتخاب دو همسر برای او، خیانت یکی از همسرانش و اتفاق‌های تاریخی دیگر. برتولوچی بازه‌ای از تاریخ چین را درکنار گم شدن هویت فردی که تقدیر او را بر تخت امپراتوری نشانده، به تصویر کشیده است.

۱۵- جوخه

فیلم ضد جنگ «جوخه» (Platoon) را الیور استون در سال ۱۹۸۶ ساخت و از تجربه‌های جنگی خودش در آن استفاده کرد، تجربه‌های زمانی که در ارتش بوده و برای جنگ با ویتنام به این کشور فرستاده می‌شود. استون با اینکه به عنوان داوطلب به ارتش و جنگ پیوسته بود و حتی مدال شجاعت نیز دریافت کرد بارها اذعان کرده که این جنگ و داوطلبی او اشتباه بوده است. با این وجود این فیلم تحسین شده و نگاه بی‌پرده کارگردان به خشونت جنگ، موفق به کسب چهار جایزه اسکار شد.

ده فیلم برتر اسکار - معروف‌ ترین فیلم های برنده اسکار در تاریخ

آنچه در فیلم جوخه به بیننده نشان داده شده جنگ میان ارتش دو کشور نیست و تقریبا ویتنامی‌ها را نمی‌بینیم، آنچه دستمایه این فیلم است حضور سربازانی است که تحت تاثیر تبلیغات برای پیوستن به ارتش داوطلب می‌شوند و آنچه می‌بینند درگیری‌ها و تنش بین نیروهای خودی است، صحنه‌های کمتر دیده شده از جنگ به همراه جزئیاتی از خشونت و ویرانی که تجربه شخصی سازنده آن است.

۱۶- آمادئوس

فیلم «آمادئوس» (amadeus) را میلوش فورمن در سال ۱۹۸۴ ساخت، درباره نابغه موسیقی اتریشی، ولفگانگ آمادئوس موزارت و موسیقی‌دان هم‌عصرش سالیری. این فیلم بیوگرافی که به زندگی دو آهنگ‌ساز هم‌عصر در قرن هجده میلادی می‌پردازد، در شهرهای وین، پراگ و کریمه فیلم‌برداری شده و توانست ۵۳ نامزدی و ۴۰ جایزه از جشنواره‌های مختلف کسب کند.

۱۰ فیلم برتر اسکار - معروف‌ ترین فیلم های برنده اسکار در تاریخ

داستان زندگی موزارت و سالیری دستمایه این فیلم خوش ساخت است، سالیری آهنگسازی است مومن و خداپرست و در دربار امپراتور مشغول به کار است که جوانی نابغه و خوشگذارن به نام موزارت وارد دربار می‌شود و استعداد عجیبش باعث حیرت اطرافیان و درنتیجه به حاشیه رفتن سالیری می‌شود. حسادت سالیری منجر به دشمنی او با موزارت می‌شود و اتفاق‌های بعدی را رغم می‌زند. از حواشی جالب این فیلم این بود که هر دو بازیگر نقش موزارت و سالیری برای بازیگر نقش اول مرد کاندید شدند که جایزه در نهایت به موری آبراهام، بازیگر نقش سالیری می‌رسد.

۱۷- دیوانه ای از قفس پرید

فیلم «دیوانه ای از قفس پرید» (One Flew Over the Cuckoo’s Nest) باز هم شاهکار دیگری از میلوش فورمن اهل چکسلواکی است. فیلمی که می‌توان آن را از معروف‌ ترین فیلم های خارجی برنده اسکار دانست که بازی بی‌نظیر جک نیکلسون در نقش قهرمان داستان آن را ماندگار کرد و در لیست ۲۵۰ فیلم برتر جهان در سایت ‌IMDB قرار داد. این فیلم که با نام «پرواز برفراز آشیانه فاخته» نیز شناخته می‌شود در مراسم اسکار سال ۱۹۷۵ توانست پنج جایزه اصلی اسکار (جوایز بیگ فایو) را از آن خود کند.

معروف‌ ترین فیلم های برنده اسکار

داستان فیلم دیوانه ای از قفس پرید در دهه ۱۹۶۰ میلادی رخ می‌دهد، شخصی به نام رندل (جک نیکلسون) به جرم داشتن رابطه نامتعارف جنسی دستگیر می‌شود و تظاهر او به داشتن بیماری روانی، او را روانه تیمارستان می‌کند و این آغاز ماجراست. او مقررات خشک و بی پایه و اساس تیمارستان را نمی‌پذیرد و با آنها مخالفت می‌کند و این امر باعث همراه شدن بیماران و دشمنی پرستاران و کادر اداره کننده آسایشگاه با او می‌شود. رفتارهای پرستارهای مقرراتی و درمان‌هایی که برای او تجویز می‌شود اوضاع را برای او و سایر دوستانش سخت می‌کند و حوادث ناخوش‌آیند و غیر قابل جبرانی در پی دارد.

۱۸ پدرخوانده

نام فیلم «پدرخوانده» (The Godfather) از معروف ترین فیلم های خارجی برنده اسکار را حتما شنیده‌اید، اولین قسمت از سه‌گانه پدرخوانده به کارگردانی فرانسیس فورد کاپولا. این فیلم در سال ۱۹۹۰ جلوی دوربین رفت و ماجراهای خانواده‌ مافیایی کورلئونه را بین سال‌های ۱۹۵۴ تا ۱۹۵۵ تعریف می‌کند. مارلون براندو، جیمز کان، رابرت دووال و آل پاچینوی جوان از جمله بازیگران این فیلم ماندگار سینما هستند. این فیلم در یازده رشته نامزد و در چهار رشته برنده اسکار شد که از میان آنها می‌توان به بهترین فیلم اسکار ۱۹۷۲ و اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای مارلون براندو اشاره کرد.

فیلم پدرخواده

داستان فیلم ماجرای خشونت‌های عریان و خلاف‌های خانواده کورلئونه در زمینه‌های مختلف مانند دزدی و قاچاق است که درنهایت خونسردی انجام می‌شوند و البته جنگ با سایر اعضای مافیا و پلیس بر سر ماندن در قدرت و حفظ منافع در کشورهای مختلف. جنایت‌های این خانواده و افرادشان اغلب بی پاسخ نیستند و گریبان اعضای ضعیف‌تر خانواده را می‌گیرند.

قسمت دوم و سوم این فیلم به دلیل استقبال بی‌نظیر مخاطبان ساخته شد و دومین قسمت آن نیز اسکار بهترین فیلم را از آن خود کرد.

۱۹- کازابلانکا

فیلم «کازابلانکا» (Casablanca) عاشقانه‌ای که در سال ۱۹۴۲ ساخته شد و در بین مخاطبان سینمای جهان ماندگار شد. این فیلم رمانتیک به کارگردانی مایکل کورتیز و با بازی همفری بوگارت و اینگرید برگمن ساخته شد و هیچ یک از سازندگان آن تصور نمی‌کردند این فیلم به یک اثر با مخاطب جهانی تبدیل و ماندگار شود. این فیلم در ایران نیز دوبله شد و زنده یاد حسین عرفانی به جای ریچارد (همفری بوگارت) و شهلا ناظریان به جای الزا (اینگرید برگمن) حرف زدند.

فیلم کازابلانکا

داستان فیلم کازابلانکار از اواسط یک رابطه عاشقانه آغاز می‌شود و با یادآوری دوران گذشته بیننده را درجریان یک عشق نافرجام میان ریک و الزا می‌گذارد، دیدار مجدد آنها در آفریقا رخ می‌دهد زمانی که هر دو درگیر مناسبات سیاسی شده‌اند اما نمی‌توانند بین سوال‌های مانده از گذشته و زندگی حرفه‌ای حال حاضر یکی را انتخاب کنند.

۲۰- برباد رفته

فیلم «برباد رفته» (Gone With The Wind) عاشقانه ماندگار دیگری از دنیای هالیوود و بی شک یکی از معروف‌ ترین فیلم های برنده اسکار در تاریخ است، به کارگردانی ویکتور فلمینگ و بازی ماندگار کلارک گیبل در نقش رت باتلر و ویوین لی در نقش اسکارلت اوهارا. این فیلم توانست در ده رشته جوایز اسکار سال ۱۹۳۹ را کسب کند. برباد رفته در همان سال اکران با استقبال زیادی مواجه شد و نامش را علاوه بر لیست بهترین فیلم‌ های اسکار در لیست پرفروش ‌ترین فیلم ها نیز قرار داد و نظر سنجی‌های هر ساله حکایت از محبوبیت این فیلم در میان سینما دوستان دارد.

فیلم برباد رفته

داستان فیلم برباد رفته حول محور اسکارلت جوان و زیبا می‌گردد، دختری ثروتمند همراه با جاه طلبی و آرزوهای بلند پروازانه و درگیر سنت‌های خانوادگی. ازدواج غیرعاشقانه او در جوانی پایان خوشی ندارد و دل به عشق‌ به‌ظاهر واقعی رت باتلر می‌بندد که دردسرهایش را دوچندان می‌کند. اسکارت سر به هوا و خوشگذارن بعد از چند ناکامی در روابط عاطفی و همچنین از دست دادن اعضای خانواده، مسئول اداره مزرعه پدری می‌شود که بر مشکلاتش می‌افزاید، برای اداره امور مزرعه دست تنهاست و باید راهی بیابد که بازهم درگیر احساسات عاشقانه می‌شود.

بی‌شک نام بسیاری از فیلم های برنده اسکار در این لیست معروف‌ ترین فیلم های برنده اسکار در تاریخ خالی است، فیلم‌هایی مانند «مهتاب»، «دوازده سال بردگی»، «مهلکه»، «میلیونر زاغه‌نشین»، «ارباب حلقه ها»، «تایتانیک» و عناوین دیگر که در متن‌های بعدی تلاش می‌کنیم درباره این فیلم های برنده اسکار نیز متنی را با شما به اشتراک بگذاریم.

مطالب مرتبط: بهترین بازیگر زن ایرانی

نویسنده: پریسا ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *