in

اتفاق های مهم سال 2019 – لیست ۱۰ تایی

مهمترین اتفاقات سال 2019

جهان امروز همواره در حال تغییر است و اتفاق‌های کوچک و بزرگ در آن به واسطه ساکنان آن یا طبیعت رخ می‌دهند، این رخ‌دادها با توجه به درجه اهمیت و تاثیرشان بر دنیای اطراف یا کم اهمیت خواهند بود یا به عنوان خبری مهم منتشر می‌شوند. اتفاق‌ های مهم سال 2019 در این میان از همه به ما نزدیک‌تر بودند و شاید بیشترین تاثیر را بر ما داشتند. با شنیدن اتفاق‌ های مهم سال 2019 خوشحال یا متاثر شدیم، ابراز خوشنودی کردیم یا با قربانیان حادثه‌ای ابراز همدردی کردیم. در ادامه نگاهی می‌اندازیم به تعدادی از اتفاق‌ های مهم سال 2019.

اتفاق‌ های مهم سال 2019

خروج قطر از اوپک

کشور قطر بعد از ۵۸ سال عضویت در سازمان اوپک، در ژانویه ۲۰۱۹ تصمیم به خروج از این سازمان گرفت و دلیل خود را سرمایه‌گذاری بیشتر روی منابع گازی این کشور عنوان کرد، البته منابع نفتی کشور قطر محدود است و منابع گازی بیشتری در اختیار دارد.
مقامات قطر این خبر را همراه با گلایه‌هایی از اوپک اعلام کردند و متذکر شدند که این سازمان تنها اهدافی را دنبال می‌کند که به ضرر منافع ملی کشور ما تمام می‌شود. خروج یکی از کشورهای تولید و صادر کننده نفت از سازمان اوپک از اتفاق های مهم ۲۰۱۹ بود که باعث نگرانی سایر کشورهای عضو این سازمان شد.

خروج قطر از اوپک

آتش‌سوزی جنگل‌های بارانی آمازون

آتش گرفتن جنگل‌های بارانی اتفاق جدیدی نیست و در طی سال‌ها این اتفاق ناگوار در گوشه کنار جهان رخ می‌دهد اما برافروخته شدن آتش در جنگل‌های آمازون در ژانویه ۲۰۱۹ و مساحت وسیعی که این حریق داشت، در تاریخ برزیل بی‌سابقه بود. به دنبال این آتش‌سوزی دو هفته‌ای، در چند ایالت برزیل وضعیت فوق‌العاده اعلام شد و در شهرهایی مانند سائوپائولو، حجم دود باعث تاریک شدن آسمان شد.

جنگل‌های بارانی، به‌ویژه جنگل‌های آمازون نقش کلیدی در حفاظت زمین دربرابر خشکسالی و اثرات گرمایش زمین دارند و برزیل در این حریق مهار نشدنی بیش از ۳,۴۴۵ کیلومترمربع از این منبع ارزشمند را از دست داد.

اتفاق مهم سال ۲۰۱۹

سفر پاپ فرانسیس به امارات متحده عربی

پاپ فرانسیس در حرکتی بی‌سابقه به منظور گفت‌وگو در نشست ادیان  در دوم فوریه ۲۰۱۹ وارد کشور امارات شد و شیخ محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی، در این شهر میزبان رهبر کاتولیک‌های جهان بود.

پاپ فرانسیی بعد از سخنرانی و دعوت میزبان‌هایش به صلح و ابراز نگرانی درباره جنگ یمن، در دومین روز سفرش، مراسم عشای ربانی را در حضور پیروان خود به‌جا آورد. او نخستین رهبر کاتولیک‌های جهان در طول تاریخ است که به یک کشور عربی سفر می‌کند.

اخبار مهم سال ۲۰۱۹

آتش‌سوزی کلیسای نوتردام پاریس

کلیسای نوتردام پاریس قدمتی نزدیک به هشت قرن دارد، کلیسایی با معماری بی‌نظیر که چند قرن محل عبادت بود و زنگ ناقوس آن اتفاق‌های خوب و بد را به ساکنان پاریس اعلام می‌کرد، همچنین سال‌هاست که به مکانی تاریخی برای بازدید گردشگران از سراسر جهان تبدیل شده است. این بنای عظیم ۹۰ متری در پانزدهم ماه آوریل سال ۲۰۱۹ دچار حریق شد، فاجعه‌ای که علاوه بر اندوه فرانسوی‌ها واکنش جامعه جهانی را نیز به دنبال دشت.

علت آتش سوزی در کلیسای نوتردام هنوز مشخص نیست اما احتمال می‌رود مربوط به بازسازی آن بوده باشد. گرچه همچنان این بنای زیبا پابرجاست اما بسیاری از تزئینات داخلی آن، شامل مجسمه‌های کوچک و بزرگ داخل ساختمان و سقف آن نابود شد. کلیسای نوتردام هشتصد ساله که میزبان حدود ۱۳ میلیون بازدید کننده در سال بود، در طول تاریخ الهام بخش ادیبانی از جمله ویکتور هوگو برای خلق آثارشان نیز بوده و شخصیت داستان گوژپشت نوتردام در این کلیسا زندگی می‌کرد.

اخبار ۲۰۱۹

امپراتور ژاپن کناره‌گیری کرد

امپراتور ژاپن، اکی هیتو٬ بعد از سی سال سلطنت به دلیل بیماری و روند درمان طولانی مدت و همچنین کهولت سن تصمیم به کناره‌گیره از مقام خود گرفت و اختیارات خود را به پسرش، ولیعهد ژاپن، منقل کرد.

این اتفاق در آخرین روز ماه اپریل ۲۰۱۹ و برای نخستین بار در دو قرن اخیر در تاریخ ژاپن رخ داده است و پیش از آن پارلمان این کشور مجوز آن را صادر کرده بود، مجوزی که طبق قوانین این کشور قرار نیست برای امپراتور جدید صادر شود.

اتفاق‌های مهم ۲۰۱۹

کاوشگر چینی بر نیمه تاریک ماه فرود آمد

یک کاوشگر ساخت کشور چین برای نخستین بار در قسمت تاریک ماه فرود آمد و عکس‌های این قسمت دیده نشده از ماه را به زمین مخابره کرد. این اتفاق که برای نخستین بار در تاریخ تحقیقات فضایی رخ داده است، گامی مهم و نقطه عطفی برای تحقیقات پیش روی فضانوردان است.

به دلیل این که سیاره ماه به دور خود نمی‌چرد، تنها یک سمت آن همواره رو به زمین است و بشر تا پیش از این رخ‌داد مهم، در سوم ژوئن ۲۰۱۹، تصویری از نیمه پنهان ماه نداشت.

خبر علمی جدید - اتفاق های مهم سال 2019

استعفای ترزا می

نخست وزیر سابق بریتانیا، خانم ترزا می، در تاریخ ۷ ژوئن به‌طور رسمی از سمتش به عنوان نخست وزیر کناره‌گیری کرد. او که دومین نخست وزیر زن در تاریخ بریتانیا بود به دنبال عدم توافق پارلمان این کشور برای اجرای برگزیت (خروج از اتحادیه اروپا) و بعد از سه سال فعالیت در این سمت، استغفا داد.

پیشنهاد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، برگزیت، نخستین بار در سال ۲۰۱۶ مطرح و به همه‌پرسی گذاشته شد که اکثریت آرا را نیز به دنبال داشت، گرچه با اختلاف اندک. بریتانیا همچنان با اتحادیه اروپا بر سر این بن بست سیاسی در حال مذاکره است.

خبر سیاسی ۲۰۱۹

دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در خاک کره شمالی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، بعد از دیدار با رهبر کره شمالی، کیم جونگ اون، در منطقه غیر نظامی بین دو کره، به همراه او وارد خاک کره شمالی شد و نامش را به عنوان اولین رئیس جمهور آمریکا که وارد این کشور شده است، ثبت کرد.

این اتفاق سیاسی و قدم گذاشتن ترامپ در خاک کره شمالی در آخرین روز ماه ژوئن ۲۰۱۹ افتاد و واکنش اکثر رهبران جهان را به همراه داشت، تحریم‌های آمریکا علیه کره شمالی و همچنین آزمایش‌های هسته‌ای این کشور موضوع این دیدار غیر منتظره بود.

ترامپ در کره شمالی - اتفاق های مهم سال 2019

راهپیمایی فضایی دو فضانورد زن

برای نخستین بار در تاریخ سفر انسان به فضا و را‌هپیمایی او به منظور تعمیر یا تعویض قطعات ایستگاه فضایی، دو زن فضانورد به نام‌های کریستینا کوک و جسیکا میر، در تاریخ ۱۸ اکتبر ۲۰۱۹ به قصد تعویض قطعه‌ای از ایستگاه فضایی بیرون رفتند و ماموریت پنج ساعت و نیمه خود را با موفقیت به پایان رساندند این در حالی است که این دو فضا نورد بدون حضور همکاران مرد، ماموریت تعویض را انجام دادند.

ماموریت‌های راهپیمایی در فضا از دشوارترین و نفس‌گیرترین فعالیت‌هایی است که فضانوردان با آن روبه‌رو می‌شوند و موفقیت این دو زن حتی خشنودی و تبریک مقامات سیاسی را نیز به دنبال داشت، جسیکا میر آن را نتیجه تلاش زنان در این زمینه دانست و گام‌های مهمی که برای ارتقاء جایگاه زنان برداشته شده است.

خبر علمی مهم

ابوبکر البغدادی کشته شد

ابوبکر البغدادی رهبر خلافت خودخوانده داعش بود، او پیش از شکل‌گیری گروه تروریستی داعش از پیروان القاعده بود و مدتی نیز با تندروهای افغان در این کشور همکاری کرد و بعد از بازگشت به عراق نیز برای گروه القاعده در عراق فعالیت کرد تا سال ۲۰۱۰ که به‌دنبال مرگ رهبر این گروه در عراق، خود را رهبر دولت اسلامی عراق خواند و با حملات مسلحانه و انفجارهای انتحاری پیروانش در عراق و سوریه، باعث ناامنی در این منطقه شد.

البغدادی که به عنوان یکی از ده تروریست خطرناک دنیا لقب گرفته بود، به دنبال حمله نیروهای آمریکایی به شهر ادلب در سوریه در ۲۶ اکتبر ۲۰۱۹، زمانی که در محاصره قرار گرفت، خود را منفجر کرد. مرگ البغدادی یکی از اتفاق های مهم سال ۲۰۱۹ بود.

اتفاق‌ های مهم سال ۲۰۱۹

آنچه در این متن به همراه شما مرور کردیم خلاصه‌ای بود از مهمترین خبرهای ۲۰۱۹،  که بی‌شک بیشتر از این تعداد بودند، شامل خبرهای دنیای پزشکی، خبرهای علمی، خبرهای نجومی و … . در صورت تمایل می‌توانید خبرهایی را که برایتان از جذابیت بیشتری برخوردار است، با ما به اشتراک بگذارید.

مطلب مرتبط: بهترین کشورها برای مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: پریسا ایرانی