in

بی نظیربی نظیر بامزهبامزه

بهترین روش برای تحلیل سهام در سال 2020

معرفی انواع روش های تحلیل بورس

بهترین روش تحلیل سهام چیست؟ در ایران سرمایه گذاری در بورس و اوراق بهادار از سال 97 و تا به امروز رونق بسیاری را به خود دیده است و به صورت مکرر شاهد ورود نقدینگی از سوی مردم و سرمایه گذاران عمده به این بازار جذاب بوده ایم، همین نت نظر را ترغیب کرد که یک مقاله با عنوان بهترین روش تحلیل سهام تهیه و خدمت شما عزیزان ارائه کند. در این مطلب قصد داریم به ذکر انواع روش های تحلیل سهام از جمله تکنیکال، فاندامنتال و … بپردازیم و امیدواریم که از مطلب بهترین روش تحلیل سهام نهایت استفاده رو در جهت افزایش سودآوری و افزایش سطح آگاهی خود ببرید. پس با نت نظر همراه باشید.

بهترین روش تحلیل سهام در ایران

بهترین روش تحلیل سهام

در گام نخستین این مقاله باید به این نکته اشاره داشت که بورس یکی از ارکان و شاکله های اصلی بازار سرمایه و بازار های مالی به حساب می آید و در واقع می توان این طور بیان کردکه که مهم ترین وظیفه این بازار، جذب سرمایه های خرد و کلان پراکنده و تخصیص دادن بهینه این منابع به واحد هایی خواهد بود که در راستای توسعه ملی قدم برمیدارند و همین طور منافع سرمایه گذار را نیز مد نظر خود قرار می دهند. شایان ذکر است که هر سرمایه گذار با هر میزان سرمایه هدف و انگیزه خاصی را در این بازار دنبال می کند و هدف بازار سرمایه تحقیق اهداف سرمایه گذار و جهت دادن به انگیزه های اوست.

لازم به ذکر خواهد بود که واحد های اقتصادی فعال در بازار سرمایه نیز از جذب سرمایه های فعال در سازمان بورس، اهداف مختلفی را در نظر خواهند داشت که در واقع هدف های هر دو گروه دستیابی به منابع بیشتر و حداکثر سازی ثروت و دارایی های سهامداران به حساب می آید. این نکته را در خاطر داشته باشید که از مواردی که در پی آن توسعه و رشد پیوسته و دائمی سرمایه خواهد آمد، آشنایی سرمایه گذاران و معامله گر ها با بازار سرمایه و تمامی جزئیات و روش های تحلیلی سهام ها می باشد که در واقع همان قدرت تحلیل گری محسوب می شود.

جالب است بدانید که هم تکنیکال کار ها و هم بنیادی کار ها نوعی نگرش خاص در تحلیل سهام خواهند داشت که هر کدام به نوبه خود قابل درک و قابل توضح است که در ادامه به ذکر تمامی جزئیات این دو مکتب تحلیل خواهیم پرداخت. در نظر داشته باشید که تریدر ها از مواردی مانند روانشناسی بازار نیز در تصمیمات خود بهره می گیرند که ما برای شما این مورد هم به صورت جداگانه و با تمامی جزئیات بررسی خواهیم کرد. پس در ادامه با نت نظر همراه باشید.

بهترین روش تحلیل سهام در بورس

1) بهترین روش تحلیل سهام – تحلیل بنیادی در بازار بورس

در خصوص با تحلیل بنیادی باید به این صورت بیان کرد که در واقع تجزیه و تحلیل بنیادی بر این فرض استوار خواهد بود که اوراق بهادار دارای ارزشی ذاتی است که به وسیله سرمایه ‌گذاران قابل ارزش گذاری خواهد بود. این نکته را در نظر داشته باشید که در تحلیل بنیادی ارزش گذاری قیمت ذاتی سهام به وسیله ارزیابی متغییر های بنیادی صورت خواهد پذیرفت. می توان گفت که چنانچه ارزش بازار کم تر از ارزش ذاتی باشد، زمان به جهت خرید مناسب تر خواهد بود و چنانچه ارزش بازار بیشتر از ارزش ذاتی باشد، زمان به منظور فروش مناسب تر خواهد بود.

جالب است بدانید که در تحلیل بنیادی سرمایه‌ گذاران در گام نخست اقتصاد و بازار را تحت عنوان یک عنوان کلی، مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهند تا قادر باشند زمان مناسب را به منظور سرمایه‌ گذاری معین کنند. در ادامه به تحلیل صنایع یا بخش هایی از اقتصاد خواهند پرداخت که دارای چشم انداز های آینده قابل پیش بینی و مناسبی می باشند. در انتهای ماجرا نیز فرد یا افراد تحلیل ‌گر به این نتیجه دست پیدا خواهند کرد که زمان سرمایه ‌گذاری مناسب می باشد و صنعت مناسبی با بازده بالایی در چرخه اقتصاد فعالیت خواهد کرد و در ادامه به تحلیل شرکت‌ های صنعت مورد نظر خود خواهند پرداخت و تلاش خواهند کرد تا آن صنعت را از تمامی جوانب مورد تحلیل و بررسی دقیق قرار دهند.

در ادامه باید گفت که از آن جا که تحلیل بازار مبتنی بر زمان مناسب به منظور سرمایه گذاری در سهام است و تحلیل صنعت به جهت یافتن صنایعی با روشن ‌ترین آینده انجام می گردد، پس سرمایه گذار قادر خواهد بود شرکت ‌هایی با آینده‌ ای روشن تر در محدوده‌ آن صنعت خاص را انتخاب نماید. به همین خاطر سرمایه ‌گذار می بایست بر 2 جزء حائز اهمیت یعنی سود های تقسیمی و نرخ بازگشت مورد انتظار و یا به شکل بدیل، درآمد و نسبت P/E و تحلیل آن ها تکیه نماید. این نکته را در خاطر خود داشته باشید که در حقیقت تحلیل بنیادی در سطح شرکت، شامل متغییر های اصلی مالی به منظور تخمین ارزش ذاتی شرکت می باشد. می توان گفت که این متغیر ها شامل فروش، حاشیه سود، استهلاک، نرخ مالیات، منابع مالی، گردش دارایی ها و … می باشد.

روش تحلیل بنیادی سهام

در نظر داشته باشید که تحلیل ‌های بعدی می ‌تواند دارای موقعیت رقابتی شرکت در آن صنعت، روابط کارگری، تغییرات تکنولوژیکی، مدیریت، رقابت خارجی و … باشد. نتیجه نهایی تحلیل بنیادی در سطح شرکت اطلاعاتی است که به جهت تخمین قیمت سهام لازم می باشد. جالب است بدانید که طرفداران استراتژی ‌های بنیادی بر این باورند که؛ قیمت در بازه زمان بلند مدت به سمت ارزش ذاتی حرکت خواهد کرد، پس هر زمان در پروسه ارزش‌ گذاری بنیادی سهم، فاصله یا شکافی میان ارزش و قیمت روز مشاهده نمایند از این موضوع به منظور نتیجه ‌گیری در خصوص با ارزندگی یا عدم ارزندگی و در نتیجه خرید یا فروش سهام استفاده می نمایند.

برخی از مزایا و معایب تحلیل بنیادی 

نقاط قوت تحلیل بنیادی :

 • ﺑﺰرگ ترین ویژگی مثبت آن اﻣﻨﯿﺖ در برابر اﻣﻮاج رواﻧﯽ ﺑﺎزار محسوب می شود.
 • می توان گفت تحلیل بنیادی سهام مناسب به منظور استفاده در بلند مدت می باشد.
 • خطا های تحلیل بنیادی دارای ضریب کم تری به نسبت خطا های تحلیل تکنیکال می باشند.
 • مزیت دیگر آن که تحلیل‌ های بنیادی به منظور سرمایه‌ گذاری‌ های بلند مدت مناسب و بر روند های بلند ‌مدت تمرکز خواهد داشت.

نقاط ضعف تحلیل بنیادی :

 • بکار گیری این تکنیک میبایست نسبت به مشخصه صنایع و شرکت ‌ها فرق کند، و لازمه‌ آن تحقیقات زمان ‌بر و با هزینه های بسیار بالاست.
 • احتیاج به تخصص بیشتری در زمینه‌ مسائل و بازار مالی خواهد داشت.
 • فراگیری آن سخت و نیازمند صرف زمان بسیاری است.
 • احیتاج به مدت زمان ﻃﻮﻻﻧﯽ به منظور ﺗﺤﻠﯿﻞ شرکت ‌ها خواهد داشت و ﻣﺤﺪودیت ‌های اﻃﻼع رﺳﺎﻧﯽ ﺷﺮکت ‌ها از موانع آن محسوب می شود.
 • در حالت تغییرات محیطی، تحلیل انجام شده با خطا مواجه خواهد شد.

تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه

2) بهترین روش تحلیل سهام – تحلیل تکنیکال در بازار بورس

تجزیه تحلیل تکنیکال یکی از راه ‌های سنتی انتخاب سهام عادی و به صورت کامل متمایز از شیوه های تحلیل بنیادی است. جالب است بدانید که در واقع بر خلاف روش تحلیل بنیادی که بر اطلاعاتی مانند سود سهام، فروش، نرخ ‌های رشد و یا قوانین و مقررات دولتی وابسته می باشد، شیوه تجزیه و تحلیل تکنیکی بر اطلاعات منتشر شده‌ بازار وابسته خواهد بود. شایان ذکر است که اطلاعات بازار قیمت شامل سهام یا سطح شاخص بازار، حجم و شاخص ‌های تکنیکی خواهد شد. در این بخش از مقاله باید به این نکته اشاره داشت که در واقع تحلیل تکنیکال تغییر و حرکت قیمت اوراق بهادار را زیر نظر می گیرد و از این اطلاعات به منظور پیش بینی تغییرات و حرکت های آتی قیمت آن استفاده خواهد کرد.

در حقیقت می توان این طور بیان داشت که تکنیکالیست‌ ها نمودار های قیمت را مورد استفاده خود قرار خواهند داد تا از این نمودار ها داده های حائز اهمیتی به مانند حرکات و تغییرات روند قیمت در طول یک بازه زمانی، عکس العمل پیش و پس از اتفاقات حائز اهمیت، نوسانات گذشته و حال، حجم و میزان معاملات تاریخی و قدرت نسبی یک سهم به نسبت تمام بازار را در اختیار ما قرار خواهند گذاشت. همینطور توجه داشته باشید که تحلیل تکنیکال کمک شایانی به تشخیص زمان ورود به معامله خواهد کرد. در واقع تجزیه و تحلیل فنی یک راه پیش بینی قیمت با استفاده از قیمت ‌های پیشین محسوب می شود. این راه به تحلیل عرضه و تقاضای کالا ها، سهام، شاخص ‌های معاملات آینده یا هر ابزار قابل معامله دیگری وابسته می باشد.

بهترین روش تحلیل سهام تکنیکالی

باید عرض کرد که به بیشتر این راه ها، راه تجزیه و تحلیل بازار یا تجزیه و تحلیل داخلی نیز اتلاق می گردد، از این روی که در این شیوه از طریق ثبت اطلاعات مربوط به سهام به بررسی عرضه و تقاضای سهام در تمام بازار پرداخته می گردد. جالب است این نکته را مد نظر خود داشته باشید که هدف تجزیه و تحلیل تکنیکال استفاده از زمان می باشد، در واقع می توان این طور گفت که هدف دیگر آن پیش بینی تغییرات قیمتی کوتاه ‌مدت در شاخص های بازار سهام و سهام به شکلی مجزا به حساب می آید. این پیش ‌بینی مبتنی بر مطالعه بازار یا تغییرات سهام به وسیله تجزیه و تحلیل اطلاعات قیمتی و حجم مبادله سهام یا مطالعه شاخص‌ های تکنیکی است. به این موضوع توجه داشته باشید که تجزیه و تحلیل ‌گران تکنیکی نه فقط به سطوح قیمتی بلکه به تغییرات قیمت نیز توجه داشته و تلاش دارند تغییرات قیمت را به صورت کاملا دقیقی پیش بینی کنند.

منطق تجزیه و تحلیل تکنیکی در تحلیل سهام

 1. در حقیقت قیمت ها به وسیله نیروی عرضه و تقاضا تعیین می گردد.
 2. قیمت سهام هم زمان با تغییر و تعدیل قیمت سهام به سطوح تعادل جدید، به روند تازه تغییر پیدا خواهد کرد.
 3. باید عنوان کرد که روند ها و تغییرات قادر خواهند بود به وسیله مطالعه تغییرات قیمتی و حجم معامله در طول زمان مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و تعیین گردند.
 4. موارد گوناگونی به مانند عوامل بنیادی و عوامل روانشناختی بازار بر موضوع میزان عرضه و تقاضا تاثیر عمده ای خواهند داشت.

در ادامه این بخش باید خاطر نشان کرد که معامله‌ گر هایی که استراتژی‌ های تکنیکال را مورد استفاده قرار می دهند، بر این باورند که “تمامی داده های حائز اهمیت بازار در قیمت ‌ها و حجم معاملات نمایان شده است” و چنانچه قسمتی از داده ها در قیمت منعکس نشده باشند، در واقع به منظور استفاده فعالان بازار دارای ارزش نخواهند بود. در حقیقت تحلیلگران سبک تکنیکالی از مفاهیم و ابزار هایی مثل اسلایتور و اندیکاتور ها، خطوط روند، حمایت ها و مقاومت ها و … به منظور تحلیل استفاده می کنند.

معرفی بهترین روش تحلیل سهام

برخی از مزایا و معایب تحلیل تکنیکال به عنوان یکی از بهترین روش تحلیل سهام

نقاط قوت تحلیل تکنیکال :

 • مزیت اول آن که ﯾﮏ ﺗﺤﻠﯿﻠﮕﺮ ﺗﮑﻨﯿﮑﺎل قادر است از اﺳﺘﺮاﺗﮋي ﺧﻮد در کل ﺑﺎزار ﻫﺎ و بر روی ﺗﻤﺎمی ﭼﺎرت ‌ها اﺳﺘﻔﺎده نماید و اﯾﻦ ﯾﮑﯽ مهم ترین و بزرگ ترین مزیت اﯾﻦ ﻧﻮع از ﺗﺤﻠﯿﻞ به شمار می رود.
 • دوره‌ی آموزش این روش نیز کوتاه مدت و قابل فهم می باشد.
 • وقت مناسب خرید نقش حائز اهمیتی در عملکرد معامله‌ گر ایفا خواهد کرد و استفاده از شیوه تحلیل تکنیکال کمک شایانی در معین کردن زمان خرید مناسب خواهد داشت.
 • به وسیله تحلیل تکنیکال، مناسب ‌ترین زمان به منظور ورود یا خروج در کوتاه‌ مدت نمایان خواهد شد.
 • هزینه و زمان تحلیل آن بسیار اندک و مناسب خواهد بود.

نقاط ضعف تحلیل تکنیکال :

 • اشتباهات تحلیلی در این شیوه تحلیلی نسبت به تحلیل بنیادی دارای ضریب بیشتر خواهد بود و به دلیل تمایلات و تعصب متفاوت افراد، امکان تفسیر و تحلیل‌ های گوناگون وجود خواهد داشت.
 • ابزارهای تحلیلی گوناگون و زیادی برای این روش وجود دارند.
 • در سهام شرکت ‌های کوچک تر کاربرد مناسبی نخواهد داشت.
 • جمع آوری داده ها و اﯾﺠﺎد زﯾﺮ ساخت هاي ﻧﺮم اﻓﺰاري به منظور اﺳﺘﻔﺎده از ﻧﻤﻮدار ﻫﺎی ﻗﯿﻤﺘﯽ ﺳﻬﺎم بسیار دشوار تر خواهد بود.

3) بهترین روش تحلیل سهام – روانشناسی بازار

در ابتدا باید گفت که در حقیقت با در نظر داشتن مباحث گسترده کارایی بازار، معمولا سرمایه گذاران به موضوع روانشناسی در بازار های مالی و نقشی که عواطف و احساسات در آن ایفا خواهد کرد، نگاهی گذرا خواهند انداخت، به خصوص این که در کوتاه ‌مدت، هیجانات و احساسات سرمایه‌ گذاران بر قیمت ‌های سهام و بازار ها تاثیر به سزایی خواهد گذاشت. بنابراین آگاهی از این موضوعات در رابطه با تصمیم ‌گیری ‌ها و درک پروسه های موجود در بازار مالی امری ضروری خواهد بود. در حقیقت می توان اینطور عنوان کرد که مالی رفتاری به معنای مطالعه رفتار سرمایه‌ گذاران با استفاده از این باور خواهد بود که سرمایه گذاران امکان دارد به شکل غیر عقلانی عمل کنند و اغلب هم در بازار ها رفتار هایی عاطفیی دیده می شود.

روش تحلیل تکنیکال در بررسی سهام

جالب توجه است بدانید که در این نوع شیوه تحلیل، معامله‌ گر هیچ تحلیلی به منظور یافتن سهم مناسب انجام نخواهد داد. در واقع معاملات و توجه خود را به سهامی متمرکز خواهد کرد که مورد توجه بازار قرار گرفته است که این توجه از روش های گوناگونی قابل تشخیص خواهد بود که از این قرار می باشند :

روش تشخیص سهام های مورد توجه بازار

 • سهامی که اخبار حساس و داغ در پی آن ها وجود دارد
 • سهامی که بیشترین نظرات را در شبکه ‌های اجتماعی به خود اختصاص داده است
 • سهامی که در بخش پر بازدید سایت بورس تهران قرار گرفته است
 • سهامی که بالا ترین حجم معامله را در روز کاری بورس داشته است

ولی به صورت کلی می توان گفت که مدیریت احساسات در زمینه معاملات امری لازم به حساب می آید، بخاطر این که معامله‌گر ها معمولا می بایست سریعا فکر کنند و در بازه زمانی بسیار کوتاهی به خرید و فروش سهام مد نظر خود بپردازند، پس در نتیجه به جهت انجام این عمل، نیازمند نظم و برنامه‌ معاملاتی از پیش تعیین ‌شده ‌ای می باشند تا قادر باشند زمان ورود و خروج به معاملات را به بهترین شکل مدیریت نمایند. از این روی معامله گر ها می بایست دستور العمل ‌هایی مبتنی بر مقدار ریسک ‌پذیری ‌شان جهت زمان ورود و خروج از یک معامله را در خاطر خود داشته باشند و بدین وسیله احساسات و عواطف خود را از معامله به دور نگاه دارند.

در کنار موارد گفت شده باید توجه داشت که یک معامله ‌گر خواهد توانست تصمیمی اتخاذ نماید که در پی تحولاتی ویژه، چگونه در مورد خرید یا فروش سهام مد نظر خود اقدام کند و محدودیت ‌های تعیین شده ‌ای را در مورد میزان سود یا زیان به ازای هر روز معاملاتی در نظر داشته باشد. به روز بودن معامله گر و کسب مهارت در زمینه‌ مطالعه انواع نمودار ها و صورت‌ های مالی، تجزیه تحلیل اخبار، صنعت و تکنیک ‌های معاملاتی بسیار نقش مهم را ایفا خواهد کرد.

روانشناسی بازار در بازار سرمایه

برخی از مزایا و معایب تکنیک روانشناسی بازار

نقاط قوت روانشناسی بازار :

 • موجب خواهد شد تا اقدامات سرمایه ‌گذاری خود را طبق اصول مبتنی بر منطق پیش رود و از اتخاذ تصمیم های احساسیممانعت به عمل خواهد آورد.
 • توانایی تغییر عادات ذهنی به منظور همسو شدن با جریان بازار را خواهد داشت.
 • غلبه بر موارد احساسی و عواطق، کنترل احساس طمع و یادگیری انعطاف پذیری در زمان انجام معاملات را برای شما به ارمغان خواهد آورد.
 • آگاهی از آن باعث خواهد شد تا با برنامه ‌ریزی از پیش و استراتژی مکرر وارد بازار های سرمایه گذاری گردید.

نقاط ضعف روانشناسی بازار :

 • آگاهی از مباحث روانشناسی بازار، مکملی در کنار بهترین روش تحلیل سهام به شمار خواهد آمد و به خودی خود کافی تلقی نخواهد شد. درک این پروسه ها و تکنیک ‌های بازار مالی، راه فرصت ‌های خرید و فروش را هموار تر خواهد ساخت و کنترل احساسات شخصی و پیش بینی هیجانات سرمایه‌ گذاران نیز همچنین در این میان قادر است نقش عمده ای را در میزان سود و زیان فرد ایفا کند.
 • توجه داشته باشید که این دسته از استراتژ ی‌های معاملاتی بسیار پر ریسک خواهند بود.

راهنمای انتخاب بهترین روش تحلیل سهام

بهترین روش تحلیل سهام کدام است؟

در انتهای مقاله بهترین روش تحلیل سهام و درباره اینکه از کدام روش تحلیلی استفاده نمایید باید عنوان داشت که در حقیقت انتخاب میان تحلیل بنیادی و تکنیکال به بازه زمانی سرمایه‌ گذاری، اهداف و شرایط شخص وابسته خواهد بود. ولی به صورت کلی بیشتر سرمایه‌ گذاران و معامله ‌گرانی که در سطوح پیشرفته مشغول به فعالیت هستند، در بورس ایران این طور پیشنهاد می کنند که همزمان از تحلیل ‌های بنیادی و تکنیکال باهم به منظور انتخاب سهام و تصمیم ‌گیری استفاده نمایید تا به اصطلاح تصمیمی پخته تر و با ضریب اشتباه کم تر داشته باشید.  جالب است بدانید که به ترکیب این 2 نوع تحلیل، تحلیل تکنو فاندامنتال اطلاق می گردد.

با این حال، در بعضی اوقات شرایط امکان استفاده از این دو تحلیل در کنار یک دیگر وجود ندارد و حتی نیازی نیز نخواهد بود. برای نمونه میتوان بیان کرد که افرادی که نوسان ‌گیری ‌های کوتاه ‌مدت روزانه انجام خواهند داد معمولا قادر نخواهند بود زمان زیادی به منظور تحلیل بنیادی صرف نمایند و نیازی به این کار نیز احسان نخواهد شد. در واقع می توان گفت که این افراد صرفا با تحلیل نمودار ها و روانشناسی بازار تصمیمات خرید و فروش خود را اتخاذ خواهند کرد. امیدوارم که از محتوای این مطلب از سایت نت نظر راضی بوده باشید، و اگر سوال و یا موردی بود می توانید با من (احسان رباط جزی) در میان بگزارید. شما عزیزان در سایت رسمی بورس و اوراق بهادار قادر خواهید بود، تمامی اخبار روز در حوزه بورس را مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط : 

سرمایه گذاری در بورس ایران – ۲۰ نکته کاربردی

بهترین ارزهای دیجیتال – ۵۰ نکته ای که باید بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: احسان رباط جزی

سلام احسان رباط جزی هستم دانشجوی رشته مهندسی صنایع و علاقه مند به حوزه نویسندگی سایت، اونم به خاطر اینکه بتونم تجربیات و دانش خودم رو با بقیه هم به اشتراک بگذارم و همینطور آدم پر انرژی و فعالی محسوب میشم.