in

بی نظیربی نظیر بامزهبامزه

صندوق سرمایه گذاری مشترک چیست؟ به زبان ساده

ویژگی های صندوق سرمایه گذاری مشترک

بعضی وقتها بنا به شرایط بازار، بورس رونق پیدا می کنه و در این شرایط شاید سپرده گذاری در بانک گزینه مناسبی نباشه. پس چکار باید کرد؟ صندوق سرمایه گذاری مشترک یک انتخاب بسیار مناسب برای تمام کسانی است که علاقمند به سرمایه گذاری در بورس هستند ولی تجربه لازم رو ندارن. در این پست بیشتر به صندوق سرمایه گذاری مشترک و روش های سود دهی آن و هم چنین معایب و مزایای این صندوق ها خواهیم پرداخت.

صندوق سرمایه گذاری مشترک چیست؟

صندوق سرمایه گذاری مشترک چیست؟

مطلب مرتبط : سرمایه گذاری در بورس ایران

بر طبق تبصره ۲ ماده یک قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، صندوق سرمایه گذاری نهادی مالی است که فعالیت اصلی آن سرمایه گذاری در اوراق بهادار می باشد و مالکان آن به نسبت سرمایه گذاری خود در سود و زیان صندوق شریک اند.

در واقع این صندوق ها مجموعه ای از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار هستند و چون افراد بطور مشترک سرمایه خود را برای خرید اوراق این صندوق می گذارند به آن صندوق سرمایه گذاری مشترک می گویند.

به زبان بسیار ساده این صندوق ها را می توان هم چون یک شرکت در نظر گرفت کا افراد پول های خود را روی هم می ذارن و در سبدی از اوراق بهادار سرمایه گذاری می کنند. سرمایه گذار در این حالت بجای خرید یک سهم خاص، در یک صندوق سرمایه گذاری مشترک، سرمایه گذاری می کند.

بر همین اساس شما با پرداخت مبلغ معینی در مجموعه سبد و دارایی های آن سرمایه گذاری می کنید. این تنوع در سرمایه گذاری باعث کاهش ریسک و افزایش جذابیت سرمایه گذاری شما می گردد؛ که مخصوصا برای کسانی که به تازگی وارد بورس شده اند و اطلاعات کافی برای خرید مستقیم سهام ندارن بسیار مناسب است.

روش های سوددهی صندوق سرمایه گذاری مشترک :

سوددهی صندوق

 1. سود ناشی از معاملات سهام یا اوراق مشارکت موجود در سبد سرمایه گذاری : مدیران و تحلیل گران صندوق بنا بر شرایط بازار می توانند دست به خرید و فروش اوراق بهادار صندوق بزنند و از این راه برای سرمایه گذاران در صندوق سود کسب کنند.
 2. سود نقدی و یا بهره پرداخت شده به اوراق مشارکت موجود در سبد سرمایه گذاری : شرکت ها پس از پایان سال مالی و تشکیل مجمع عمومی برای هر سهم، سودی را در نظر می گیرند که بخشی از آن را برای پیشرفت شرکت و بخشی دیگر بصورت نقدی بین سهامداران تقسیم می گردد. اوراق مشارکت نیز نوعی اوراق بدهی است که در فواصل زمانی معین، سودی را بعنوان علی الحساب به دارندگان این اوراق می دهد. این دو مورد از دیگر منابع سود دهی سرمایه گذاری مشترک به سرمایه گذاران خود است.
 3. افزایش ارزش سهم سرمایه گذار در صندوق سرمایه گذاری : اگر یک صندوق عملکرد خوبی داشته باشد و در طول دوره های مالی بتوانند سودی بالاتر از سود سپرده گذاری بانک به سرمایه گذارانش برساند، در این صورت متقاضی برای خرید سهام صندوق افزایش یافته و ارزش هر سهم آن بیشتر می شود. سرمایه گذار می تواند با فروش سهم خود در صندوق سود کسب کند یا بجای دریافت سود نقدی آن را دوباره در صندوق سرمایه گذاری کرده و مالک تعداد واحد بیشتری در صندوق گردد.

مزایا و معایب صندوق سرمایه گذاری مشترک

مزایای صندوق

مدیریت حرفه ای صندوق سرمایه گذاری مشترک

 • مدیریت حرفه ای : یکی از مزایای مهم صندوق های سرمایه گذاری مشترک آن است که توسط افراد حرفه ای و تحلیل گران بورس مدیریت می شود. مخصوصا این موضوع می تواند برای سرمایه گذار خردی که بدون تجربه قصد ورود به بازار سرمایه را دارد، اهمیت پیدا کند.
 • تنوع : از دید تئوری افزایش تنوع خطر سرمایه گذاری را کاهش می دهد. به همین دلیل با بررسی ساختار اکثر صندوق ها می توان به راحتی فهمید که مدیران در صندوق خود ده ها سهم و اوراق مشارکت دارند تا مثلا اگر قیمت سهمی کاهش یافت، با افزایش قیمت اوراق بهادار دیگر آن را جبران کند.
 • سادگی : سرمایه گذاری در این صندوق ها بسیار راحت بوده و اصلا نیازی نیست تا سرمایه گذار تحلیل انجام داده و یا در مورد سهام خاصی مطالعه داشته باشه.

معایب صندوق ها

تضاد منافع در صندوق سرمایه گذاری

 • تضاد منافع : درسته که مدیریت حرفه ای یک مزیت صندوق های سرمایه گذاری است ولی این امکان وجود داره که مدیران به فکر منافع خود باشن و تمام تلاش خود را برای افزایش بازده سبد سرمایه گذاران بخرج ندهند. لذا برای حل این موضوع اکثرا حقوق مدیران صندوق را تابعی از بازده صندوق در نظر می گیرند.
 • تنوع زیاد : تنوع در خرید سهام همان اندازه که می تواند مفید باشد، به مراتب بیشتر می تونه بازده صندوق رو کاهش بده. چون حتی اگر سهمی سود خوبی داشته باشه چون درصد کمی از صندوق به آن اختصاص یافته تاثیر چندانی بر بازده شما نخواهد داشت.

صندوق های سرمایه گذاری مشترک در ایران :

صندوق سرمایه گذاری مشترک ایران

در ایران تعدادی صندوق وجود داره که بر اساس اساسنامه تاسیس صندوق های سرمایه گذاری مشترک فعالیت می کنند. مشخصات و عملکرد این صندوق ها را می تونین در سایت www.fipiran.com  مشاهده کنید.

هم چنین برای اطلاع از نحوه سرمایه گذاری و ابطال هر واحد از صندوق ها و مسائل قانونی آن باید به سایت هر صندوق سرمایه گذاری مشترک مراجعه کرده و اطلاعات لازم رو کسب کنین.

 

امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه و سرمایه گذاری موفقی رو تجربه کنین. نظرات خودتون رو دریغ نکنید.

نویسنده: کیوان چوگلی

سلام.کیوان هستم، کارشناسی ارشد ریاضیات مالی و علاقمند به مباحث سرمایه گذاری در اوراق بهادار و بورس می باشم..به نویسندگی و نوشتن علاقمند هستم و همیشه در پی یادگیری مطالب جدید ...با نظرات خود بنده و تیم بلاگر نت نظر را دلگرمی دهید..

2 دیدگاه

نظر بده
 1. سلام
  یه سوال دارم من یه سایت پیدا کردم به اسم صندوق سرمایه گذاری بانک مسکن
  ماشین حساب میزان سود ماهانه 50 میلیونی و 8 میلیون میگه
  این کارش همینجوریه ؟ یعنی هیچ ضرری تو سرمایه گزاری تو صندوق مشارکت نیست ؟ و ماه به ماه سود معین میدن ! خب اگه اینجوری باشه چرا مردم پولو تو بانک میزارن ؟

  • سلام دوست عزیز
   بعضی از صندوق های سرمایه گذاری مشترک نرخ سودی را بعنوان حداقل بازده در نظر می گیرند. این نرخ های سوددهی سالیانه هستن. مثلا اگه ترخ 20 درصد رو اعلام کنه، باید شما بیست درصد پول خود را حساب کرده و بعدا تقسیم بر 12 کنید تا دریافتی هر ماه شما معلوم بشه.
   که به احتمال زیاد در مورد مثالی که زدین شما باید 8 میلیون را بر 12 تقسیم کنید.
   وگرنه در سرمایه گذاری هایی این چنین و با ریسک کم، هیچ وقت تا این حد که شما گفتین سود نمی دن.
   امیدوارم جواب سوالتون رو گرفته باشین.
   بازم مشکلی بود درخدمتم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *