in

بی نظیربی نظیر بامزهبامزه

آزمون های تافل و آیلتس – تفاوت و ویژگی ها

آموزش زبان تافل و آیتلس

آزمون های تافل و آیلتس کدام اند و چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟ ویژگی ها و مزایای هر یک از این آزمون ها چیست و به صورت کلی چه مواردی را درباره آزمون های تافل و آیلتس باید بدونیم؟ در ادامه این مقاله درباره آزمون های تافل و آیلتس به صورت کامل بهتون توضیحات بروز و معتبری را ارائه می کنیم.

آزمون های زبان انگلیسی تافل و آیلتس

آزمون های تافل و آیلتس

در ابتدا باید گفت که زمانی که صحبت از آزمون‌ های بین‌ المللی و معتبر زبان انگلیسی در میان باشد، به ویژه در کشور ایران، بیشتر از همه این آزمون ها، 2 نام به ذهن ها خطور می کند: آزمون بین المللی زبان انگلیسی تافل و آیلتس. برای این که تشخصی دهیم آزمون آیلتس بهترین گزینه است یا آزمون تافل باید توجه بسیار زیادی در تفاوت های این دو آزمون معتبر داشته باشیم. در حقیقت و با توجه به این که زبان مادری شما انگلیسی نیست برای تحصیل در خارج از کشور یکی از دو گزینه تافل و یا آیتلس مناسبتون است، البته امکان دارد که برای اخذ ویزا و دریافت اقامت هم به مدرک این آزمون ها نیاز پیدا کنید.

در این بین محبوب ترین و مشهور ترین آزمون ‌های زبان انگلیسی آیلتس (IELTS) و تافل (TOEFL) به حساب می آیند. اگر چه هر 2 این امتحان ‌ها با دقت نسبتا مناسب و بالایی، سطح دانش زبان انگلیسی شما را مورد سنجش قرار می دهد، اما تفاوت هایی در نگرش، ساختار و معیار های ارزیابی این 2 آزمون معبتر وجود دارد که باید با توجه به نیاز خود، آزمون مورد نظر خود را انتخاب نمایید و در آن شرکت کرده و مدرک آن را اخذ کنید.

آیلتس چیست؟

در خصوص این که آزمون آیلتس چیست باید گفت که آیلتس آزمونی است که اغلب در تقاضا به منظور مهاجرت، تحصیل یا اشتغال به کار گرفته می شود و در بیش از 9 مرکز و سازمان گوناگون در 130 کشور جهان مورد پذیرش است، اما درصد اعتبار آن در کشور انگلستان و کشور های مشترک المنافع مثل نیوزلند و استرالیا بسیار بیشتر از دیگر کشور ها است. این آزمون در 3 فرمت آکادمیک (academic) ، جنرال (general training) و لایف اسکیلز (life skills) برگزار می گردد.

آزمون تافل

تافل چیست؟

در مورد آزمون تافل باید گفت که در واقع آزمون تافل اغلب به شکلی تخصصی توانایی های زبان انگلیسی شما را در ارتباط برقرار کردن برای مقاصد آموزشی می سنجد. این آزمون هم در بیش از 8500 سازمان و مرکز مختلف در 130 کشور جهان مورد پذیرش است. شایان ذکر است که این آزمون به وسیله سازمانی آمریکایی به نام ETS برگزار خواهد شد، به همین خاطر برای مقاصد تحصیلی، مهاجرتی و شغلی در آمریکا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

حال به این سوال میرسیم؛ تافل بهتر است یا آیلتس؟

در این راستا باید عنوان کرد که اساسی ترین تفاوت در این بین ساختار آزمون ‌ها می باشد به شکلی که حدودا همه سوالات امتحان تافل به شکل چند گزینه ای است و این در حالی است که آزمون آیلتس به شکل تشریحی و نوشتاری نیز سوالاتی خواهد داشت.

این نکته را مد نظر داشته باشید که مدت زمان برگزاری آزمون آیلتس 2 ساعت و 40 دقیقه خواهد بود که در مقایسه با مدت زمان آزمون 4 ساعته برای تافل، بسیار کم تر خواهد بود. آزمون تافل تنها یک نوع دارد و آن هم به صورت اینترنتی برگزار خواهد شد و آزمون حضوری آن دیگر برگزار نخواهد شد و این در حالی است که آزمون آیلتس 2 فرمت اصلی Academic و General داشته که امروزه نوع سوم آزمون آیلتس هم صرفا به منظور استفاده افرادی که قصد مهاجرت دارند با نام  IELTS Life Skills  معرفی و برگزار می گردد.

آزمون آیلتس

این نکته را در ذهنتان داشته باشید که در حقیقت هر کدام از این 2 آزمون یک نوع طرز تفکر و تکنیک حل مسئله نیاز خواهند داشت ، به این شکل که در تافل، به علت چند گزینه ‌ای بودن سوالات، بیشتر روی توانایی آنالیز شما عزیزان به منظور تشخیص پاسخ صحیح تمرکز خواهد شد و این در حالی است که آزمون بین المللی آیلتس بیشتر روی استفاده از حافظه و توانایی درک مطلب تمرکز خواهد داشت و تنوع قسمت های آزمون آن بالا تر از آزمون تافل می باشد.

تفاوت آزمون های تافل و آیلتس در مهارت های 4 گانه زبانی :

  • SPEAKING

این تفاوت ها در حالی است که هر 2 امتحان تافل و آیلتس دارای قسمت Speaking می باشند، ولی در آزمون آیلتس این قسمت شامل مکالمه رو در رو با یک ممتحن خواهد بود و این در حالی است که در تافل، 6 سوال از داوطلب پرسیده خواهد شد که داوطلب می بایست به وسیله یک میکروفون به هر یک از آن 6 سوال پاسخ دهد و مکالمه رو در رو نیاز نخواهد داشت. نمره داوطلب در این قسمت در آزمون آیلتس به وسیله یک ممتحن مشخص خواهد شد ولی در آزمون تافل صدای ضبط شده به وسیله 6 نفر مورد بازبینی قرار خواهد گرفت و نمره تعیین خواهد شد.

این نکته را در یاد خود داشته باشید که در واقع زمان این قسمت در آزمون آیلتس اغلب بین 11 الی 14 دقیقه می بشاد و امتحان   Speaking الزاما در روز آزمون اصلی برگزار نخواهد شد، اما در تافل زمان این قسمت حدود 20 دقیقه خواهد بود و همیشه در همان روز آزمون اصلی، این قسمت از امتحان نیز برگزار خواهد شد.

  • WRITING

جالب است بدانید که قسمت نوشتاری آزمون تافل بر خلاف آیلتس که از نوع نوشتار دستی می باشد، از طریق تایپ کردن به وسیله کامپیوتر صورت خواهد پذیرفت. این قسمت در هر 2 آزمون شامل 2 بخش خواهد شد.

آزمون های تافل و آیلتس

در تافل، بخش نخست نوشتن یک مقاله 5 پاراگرافی با 300 تا 350 کلمه خواهد بود و بخش دوم خواندن یک متن گزارش و یک سخنرانی گزیده در خصوص با همان موضوع است و در ادامه به منظور دادن جواب می بایست یک عبارت 150 تا 225 کلمه ای در مورد موضوع بحث بازنویسی نمایید. اما در آیلتس، بخش نخست شامل توضیح یا خلاصه کردن یک گراف، جدول یا نمودار خواهد شد و در قسمت دوم متقاضی می بایست نظرات و یا پیشنهاد خود را در خصوص با یک موضوع طرح شده در 200 تا 250 کلمه بنویسد و ارائه دهد.

  • READING

در خصوص با قسمت ردینگ باید این طور گفت که در واقع قسمت مهارت خواندن در هر 2 آزمون تقریبا مشابه برگزار خواهد شد. در تافل 3 تا 5 متن به شما عزیزان داده خواهد شد که برای هر‌ کدام 20 دقیقه زمان در اختیار خواهید داشت.

لازم به ذکر است که سوالات هم به شکل 4 گزینه ای خواهند بود. در آزمون آیلتس 3 متن ارائه خواهد شد که مجددا هر‌ کدام 20 دقیقه و در مجموع 60 دقیقه به منظور ارائه این قسمت زمان در اختیار خواهید داشت. جالب است بدانید که ساختار سوالات در آزمون آیلتس متنوع‌ تر می باشد که می تواند به شکل پر کردن جای خالی، صحیح و غلط و یا انتخاب عنوان برای هر پاراگراف در نظر گرفته باشد و می توان گفت در این آزمون مهارت های شما بهتر آنالیز خواهد شد.

  • LISTENING

در نظر داشته باشید که تفاوت عمده در بخش مهارت شنیداری در این 2 آزمون به این شکل خواهد بود که در آزمون تافل، داوطلب به یک مکالمه در محیط دانشگاه و یا ارائه یک درس گوش فرا خواهد داد و با این وجود باید یادداشت ‌برداری نیز انجام دهد، بعد از آن می بایست به سوالات چند گزینه‌ ای جواب دهد. ولی در آزمون آیلتس متقاضی قادر می باشد به صورت هم زمان با گوش دادن، به سوالات نیز جواب دهد و تنوع سوالات هم در آیلتس بیشتر از تافل خواهد بود.

آزمون های زبان انگلیسی

ارزیابی و نمره دهی آزمون های تافل و آیلتس

در انتهای مقاله و در خصوص با ارزیابی و نمره دهی باید عنوان داشت که در حقیقت قسمت مهارت گفتاری و نوشتاری در تافل به شکل کلی ارزیابی خواهند شد و این در حالی است که در آزمون آیلتس ملاک ‌های مشخص نمره دهی وجود خواهد داشت (مثل منطق، پیوستگی، گرامر و روان بودن و … و می توان این طور بیان کرد که هر معیار یک نمره به خود اختصاص خواهد داد. در نظر داشته باشید که نمرات به صورت میانگین به عدد نزدیک ‌تر گرد خواهد شد، به عنوان مثال چنانچه میانگین نمرات برابر 6.25 شود، نمره نهایی 6.5 در نظر گرفته خواهد شد. در آزمون تافل فقط یک نمره نهایی وجود دارد که از 120 نمره محاسبه و ارزیابی خواهد شد.

مطالب مرتبط : 

2 دیدگاه

نظر بده
  1. ممنون از مطلب عالی تون فقط قسمت ارزیابی و نمره دهی تو پاراگراف دوم خط اول تا سوم یه مشکلی داره اگه تصیح بشه عالیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: احسان رباط جزی

سلام احسان رباط جزی هستم دانشجوی رشته مهندسی صنایع و علاقه مند به حوزه نویسندگی سایت، اونم به خاطر اینکه بتونم تجربیات و دانش خودم رو با بقیه هم به اشتراک بگذارم و همینطور آدم پر انرژی و فعالی محسوب میشم.