in

بی نظیربی نظیر بامزهبامزه

سهام عدالت چیست ؟ به زبان ساده

اطلاعاتی درباره سهام عدالت

سهام عدالت چیست ؟ سهام عدالت همان گونه که از نامش پیداست یک طرح اقتصادی در راستای برقرای عدالت اجتماعی و توزیع سهام برخی شرکت های دولتی در میان اقشار کم درآمد جامعه است. این طرح اقتصادی در بهمن ماه سال۱۳۸۴ تصویب گردید و قرار شد تا در مرحله ی اول به افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی تعلق گیرد. این طرح که در دولت نهم و زمان محمود احمدی نژاد اجرایی شد، در واقع نوعی یارانه یا سوبسید به حساب میاد که دولت برای حمایت از قشر فقیر جامعه و بهبود رفاه اجتماعی آن را اجرا کرد.

هدف دولت از توزیع سهام عدالت چیست ؟

سهام عدالت و دولت

تا قبل از اجرای سهام عدالت، روند خصوصی سازی شرکت های دواتی بسیار به کندی پیش می رفت. به همین دلیل دولت برای سرعت بخشیدن به این روند و مستقل کردن خانواده های نیازمند به دولت، تصمیم به واگذاری سهام شرکت های دولتی گرفت. این عمل در واقع میزان تصدی گری مردم را افزایش داده و دیگر نیازی نبود که دولت بطور مستقیم از اقشار کم درآمد جامعه حمایت کند.

از سویی دیگر این شیوه توزیع سهام عدالت اگر واقعا طبق اصول و برنامه های در نظر گرفته پیش برود، روشی سالم و شفاف برای خصوصی سازی و توزیع متعادل ثروت و درآمد در کشور به حساب میاد و چون توزیع ثروت متناسب با پیشرفت اقتصاد هستش، هیچ گونه آثار مخربی هم چون افزایش نقدینگی در جامعه ندارد. ولی آیا واقعا توزیع سهام عدالت باعث تحقق تمامی این اهداف شد؟!

مشمولین سهام عدالت چه کسانی هستند؟

مشمولین سهام عدالت

سهام عدالت در واقع بخشی از یک سبد یا پرتفوی هستند که محتوای آن سهام شرکت های بزرگ دولتی مانند خودروسازی، معادن، فولاد، کشتیرانی، هواپیمایی، مخابرات، نیروگاه ها و نفت گاز است. این سهام در ابتدا توسط شرکت های تعاونی عدالت استانی به طبقه کم درآمد تعلق می گرفت و این افراد بدین طریق در درآمدهای دولت سهیم می شدند.

پس از مدتی این طرح عمومی تر شد و خانواده ها می توانستند با ثبت نام در سامانه سهام عدالت درخواست دریافت این سهام را به دولت ارائه دهند. به مشمولین سهام عدالت در ابتدا برگه هایی به ارزش پانصد هزار تومان اهدا می شد که در زمان احمدی نژاد این مقدار به یک میلیون افزایش یافت که قرار بود نیمی از هر سهم تخفیف داده شده و نیم دیگر آن از محل سود شرکت ها طی ۱۰ سال تامین گردد.

در حال حاضر نزدیک به ۵۰ میلیون ایرانی مشمول سهام عدالت هستند و هرکدام از مشمولین می توانند با مراجعه به سایت سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir صورتحساب خود را دریافت کنند.

نقش سازمان خصوصی سازی در سهام عدالت چیست ؟

نقش سازمان خصوصی سازی در سهام عدالت چیست

سازمان خصوصی سازی از متولیان اجرای این طرح اقتصادی است. این سازمان در مهرماه ۱۳۹۷ ارزش سهام عدالت یک میلیونی را پس از ۱۱ سال معادل ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان اعلام کرد. البته این افزایش بسیار منطقی به نظر میاد چون اگرچه در حال حاضر سهام عدالت امکان خرید و فروش ندارد ولی افزایش قیمت سهام شرکت های این سبد باعث افزایش ارزش آن شده است.

نکته قابل توجه در مورد سهام عدالت اینه که در حال حاضر امکان ثبت نام جدید برای متقاضیان وجود ندارد و از سال ۱۳۹۴ ثبت نام بسته شده. از دیگر نکات قابل توجه در خصوص این سهام می توان به حفظ حقوق متوفیان و امکان انحصار وراثت آن اشاره کرد. در واقع وارثان قانونی متوفی می توانند با ارائه مدارک لازم به دفاتر پیشخوان و طی کردن مراحل اداری به حقوق خود دست یابند.

نحوه پرداخت سود سهام عدالت

سود سهام عدالت چیست

مطلب مرتبط : بهترین روش تحلیل سهام

تعداد شرکت هایی که سهام آنها در سبد سرمایه گذاری سهام عدالت وجود دارد، ۶۰ شرکت بورسی و فرابورسی هستند. این شرکت ها با توجه به عملکرد سالیانه خود سود یا زیان کسب کرده و آنرا بین سهامداران بطور مساوی تقسیم می کنن.

نحوه پرداخت سود سهام عدالت بدین گونه است که هر سهامدار باید شماره شبای حسابی به نام خودش را در سامانه سهام عدالت ثبت کند تا سالیانه سود سهام به حسابش واریز شود. از جذابیت های این شیوه واریز سود هر شخص به حساب خودشه؛ بر خلاف یارانه که فقط به حساب سرپرست خانوار واریز میشه.

تاکنون سود سهام عدالت مربوط به سالهای مالی ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ شرکت های موجود در این سبد سرمایه گذاری طی ۳ مرحله در سالهای ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ به حساب مشمولین واریز شده است.

در سال جاری اگر چه بارها قرار شد تا سود سال مالی ۱۳۹۷ به حساب صاحبان این سهام واریز شود، اما هر بار با به تعویق انداختن این موضوع انجام نگرفته. طبق آخرین اعلام سازمان خصوصی سازی، در اسفند ماه ۹۸ قرار است سود این سهام واریز گردد.

مهمترین خبر حال حاضر در خصوص سهام عدالت چیست ؟

آزادسازی

 

از مهم ترین اهداف اصل ۴۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی، تشویق مردم به سرمایه گذاری در بورس و مشارکت در پیشرفت اقتصادی جامعه است. همین موضوع هم اساس استارت سهام عدالت و واگذاری سهام شرکت های دولتی به مردم بود. ولی این هدف تنها در صورتی تحقق خواهد یافت که این سهام آزاد شده و قابلیت خرید و فروش پیدا کنند.

طبق اعلام علیرضا صالح، رئیس کل سازمان خصوصی سازی، با توجه به اینکه آزاد سازی سهام از دستورات مقام معظم رهبری است و بطور قطع باید اجرا شود، لذا این سهام در آبان ماه ۱۳۹۹ آزاد خواهند شد و در اختیار مردم قرار می گیرند.

 

 

1 دیدگاه

نظر بده

  مطلب های مرتبط

  1. مطلب مرتبط:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  نویسنده: کیوان چوگلی

  سلام.کیوان هستم، کارشناسی ارشد ریاضیات مالی و علاقمند به مباحث سرمایه گذاری در اوراق بهادار و بورس می باشم..به نویسندگی و نوشتن علاقمند هستم و همیشه در پی یادگیری مطالب جدید ...با نظرات خود بنده و تیم بلاگر نت نظر را دلگرمی دهید..