in ,

بی نظیربی نظیر بامزهبامزه

تاریخچه دربی استقلال و پرسپولیس – دربی جذاب پایتخت

تاریخچه تمام دربی های پایتخت

تاریخچه دربی استقلال و پرسپولیس رو میدونستی؟ نتایجی که تا به امروز بدست اومده، آمار و ارقام و بازیکنان و مربیان اول تا امروز رو در این مقاله با عنوان تاریخچه دربی استقلال و پرسپولیس مورد بررسی قرار می دیم. اگه هوادار یکی از دو تیم استقلال یا پرسپولیس هستی و یا کلا طرفدار فوتبالی این مطلب خیلی برات جذاب خواهد بود.

تاریخچه دربی استقلال و پرسپولیس

تاریخچه دربی استقلال و پرسپولیس

اول از همه باید بگیم که شهراورد تهران که همان دربی تهران نیز شناخته می شود بین سرخابی های پایتخت برگزار می گردد و به اسم شهرآورد پایتخت نیز شناخته می شود. جالب است بدونید که مصاف این دو تیم با یک دیگر یکی از بزرگ ترین و با شکوه ترین شهرآورد های دنیا به حساب می آید و در واقع در ورزشگاه آزادی تهران برگزار می شود. نکته دیگر این که در کنار جذابیت، این بازی یکی از خشن ترین بازی های ایران و حتی آسیا به حساب می آید و شور و هیجان بسیاری در میان بازیکنان، هواداران و تماشاگران حاضر در استادیوم 100 هزار نفری آزادی دیده می شود. در تاریخچه دربی بزرگ تهران اتفاقاتی مانند؛ دستگیری بازیکنان و یا تماشاگران حاضر، شورش تماشاچیان، ترک زمین از سوی بازیکنان و کادر فنی، اتهامات تبانی و شرط بندی های بزرگ، درگیری و بسیاری دیگر از حواشی ثبت شده است که در واقع در کنار دیگر جذابیت ها همین نکته هاست که این رویداد مهم فوتبالی را داغ تر از همیشه کرده است.

نکته بسیار حائز اهمیت در خصوص با تاریخچه دربی استقلال و پرسپولیس این است که این بازی در تیر سال 1387 از سوی نشریه وردساکر تحت عنوان مهم ترین شهرآورد در کل قاره کهن و 22 امین شهرآورد بزرگ در دنیا شناخته شد که این امر خود به تنهای نشان دهنده میزان اهمیت آن است. نکته دیگر در خصوص با این دیدار جذاب این که همین نشریه ورد ساکر در تاریخ دسامبر 2015 این شهرآورد بزرگ را در بین 50 رقابت برتر دنیا فوتبال شناخته است و در حقیقت این نشریه این بازی را در کنار رقابت های بزرگ جهان قرار داده است.

تاریخچه دربی شهرآورد

این نکته رو میدونستید که اولین رویارویی این دو تیم پر طرفدار ایران یک بازی دوستانه بود که در تاریخ فروردین سال 1347 برگزار شد و با نتیجه مساوی صفر صفر به اتمام رسید، در نقطه مقابل و در جدید ترین دیدار تماشایی این دو تیم محبوب در لیگ برتر سال 99-98، بازی به نفع سرخ پوشان پایتخت به پایان رسید و نتیجه بازی یک بر هیچ به سود پرسپولیس رقم خود. جالبه بدونید که اولین گل در تاریخ تمام دربی ها را امیر حسین جابری زاده از استقلال به ثمر رسانده است و در نقطه مقابل جدید ترین گل رد و بدل شده میان این دو تیم رو دروازبان استقلال به اشتباه درون دروازه خودی قرار داد تا پرسپولس بازی را با برد پشت سر بگزارد.

البته این در خصوص با تاریخچه دربی بود ولی پیشینه این بازی به کمی عقب تر باز خواهد گشت، جایی که رقابت حساسی که بین دو باشگاه تاج تهران و شاهین تهران برگزار میشد. شاکله اصلی هواداران فوتبال با باشگاه فرهنگی و ورزشی شاهین به وجود آمد و در ادامه باشگاه تاج هم هواداران خود را پیدا کرد. جالبه بدونید که در اون زمان و شهرآورد قدیم تر ها بین شاهین و تاج، تیم شاهین با پیراهن سفید رنگ و تاجی ها با لباس های آبی در میدان حاضر می شدند. نکته بسیار مهم در خصوص با این بازی خاستگاه های اجتماعی و سیاسی این بازی بود که این بازی را از لحاظ این موارد نیز حساس و مهم میکرد و حتی در بیرون از زمین و در مواردی که به فوتبال هیچ ارتباطی نداشت جهت گیری هایی انجام می شد که نشان از اهمیت سیاسی و اجتماعی آن بازی در آن روزگار میداشت.

تاریخچه دربی استقلال و پرسپولیس

بعد ها با تحلیل رفتن باشگاه شاهین و جابجایی دسته جمعی بازیکنان این تیم به باشگاه پرسپولیس، بازی تاج و شاهین اهمیت خود را رفته رفته از دست داد و در عین حال بازی تاج با پرسپولیس بود که اهمیت بیشتری پیدا میکرد. پس از انقلاب هم نام باشگاه تاج که تیمی حکومتی نیز بود به باشگاه استقلال تغییر پیدا کرد و در حقیقت شهرآورد جدیدی بین دو تیم پرسپولیس و استقلال شکل گرفت. در حال حاضر جذابیت این دیدار تماشایی و جذاب به اندازه ای بالاست که یکی از مهم ترین بازی های ایران و آسیا و همینطور شهرآورد های دنیاست و پوشش خبری سراسری در دنیا از این بازی به عمل می آید.

نکته بعدی که باید در موضوع تاریخچه دربی استقلال و پرسپولیس به آن اشاره داشته باشیم این است که این دو تیم تا به حال 89 بار به مصاف یک دیگر رفته اند که سهم پرسپولیس از این دیدار ها 23 پیروزی و سهم استقلال نیز 26 پیروزی بوده است و 40 دیدار این دو تیم محبوب نیز با نتیجه تساوی به اتمام رسیده است.

همانطور که پیش تر هم نکاتی از اولین رویارویی این دو تیم ذکر شد باید عنوان کنیم که در واقع اولین بازی شهرآورد در ورزشگاه شهید شیرودی یا همان امجدیه سابق برگزار شد و در پایان بازی هیچ تیمی بر تیم دیگر برتری عددی پیدا نکرد و بازی با همان نتیجه تساوی بدون گل به اتمام رسید. در آن زمان پرسپولیسی ها با لباس های یک دست سفید و استقلالی ها هم مثل همیشه با لباس های آبی در زمین صف آرایی می کردند. در ادامه باید گفت که اولین برد رسمی در دیدار های شهرآورد های پرسپولیس و استقلال نسیب استقلالی ها شد و این تیم توانست پس از 2 تساوی بدون گل بالاخره حریف نامدار خود را با نتیجه 3 بر 1 شکست دهد و اولین برد خود در مصاف با پرسپولیس در لیگ تهران را جشن بگیرد. استقلال با روحیه ای که از این بازی گرفته بود 3 دیدار بعدی خود را مقابل پرسپولیس با برد پشت سر گذاشت تا اینکه تیم پرسپولیس در هشتمین دیدار این دو تیم و در اوج حساسیت تیم استقلال را با نتیجه 4 بر 1 درهم کوبید و برای نخستین بار فاتح دربی پایتخت لقب گرفت، این بازی در 15 بهمن سال 1350 انجام پذیرفت.

دربی پایتخت

در ادامه بازی های بین این دو تیم مثل همیشه جذاب و هر بار به سود یک تیم یا با تساوی دنبال میشد تا اینکه در دربی دوازدهم این دو تیم در مصاف با یک دیگر شرکت کردند و این بازی با نتیجه عجیب و قریب 6 بر هیچ به سود سرخ پوشان پایتخت به پایان رسید و در حقیقت این بازی یک نقطه عطفی در ادوار دربی پایتخت بود و با اینکه در تاریخ 16 شهریور سال 1352 برگزار شده است، هنوز که هنوزه شعار شیشتاییاش از سوی طرفداران پرسپولیس شنیده میشود و این نشان از تاریخ ساز بودن این شهرآورد دارد.

نکته جالب توجه دیگر در تاریخچه دربی های شهرآورد آنجا رقم خورد که این دو تیم در 6 دیدار پی در پی که با یک دیگر داشتند، بازی با نتیجه مساوی یک بر یک به پایان میرسید!!!! در واقع اینطور بگوییم که دو تیم استقلال و پرسپولیس در شش دیدار متوالی و از تاریخ 10 فروردین سال 1386 تا تاریخ 10 مهم ماه سال 1388 با یک دیگر به نتیجه مساوی یک بر یک رسیدند و به نوعی می توان گفت که کریم باقری بود که با اون گل زیبای خودش در دقیقه 87 به استقلال در دربی 68 ام طلسم یک بر یک های این دو تیم را شکست و در نهایت تیم پرسپولیس موفق شد با نتیجه 2 بر 1 رقیم دیرینه خود را با شکست بدرقه کند.

دربی 72 ام هم به نوعی خاص بود، جایی که یکی از بازیکنان باشگاه پرسپولیس با نام هادی نوروزی، موفق شد در بازی که با نتیجه مساوی 2 بر 2 مساوی شد، هر دو گل تیم پرسپولیس را به ثمر برساند و در واقع این آخرین دربی این بازیکن بود و جامعه فوتبال این بازیکن خوب و با اخلاق رو از دست داد.

تاریخچه دربی استقلال و پرسپولیس

در ادامه به دربی شماره 74 میرسیم که از نظر من که پرسپولیسی هستم یکی از بهترین دربی های تاریخ این دو باشگاه بود و بعد از نتایج خوبی که پرویز مظلومی با استقلال در دربی ها گرفته بود، هواداران استقلال بر این باور بودند که باز هم تیم استقلال، پرسپولیس رو با نتیجه پر گل و قاطعی بدرقه خواهد کرد، در واقع چنین هم شد و استقلال با دو گل میلاد میداوودی و فریدون زندی تا دقیقه 82 از پرسپولیس پیش بود تا این که ایمون زائد تعویض طلایییییی پرسپولیس توانست در دقایق 82، 84 و 90 به تنهایی 3 گل رو وارد دروازه مهدی رحمتی آماده استقلال بکند و تیم پرسپولیس در کم تر از 10 دقیقه فاتح بازی 2 هیچ باخته باشد و این بازی به همان اندازه ای که برای پرسپولیسی ها لذت بخش و شیرین بود، به کام استقلالی ها تلخ و غیر قابل باور بود و این بازی هم با تمام فراز و نشیبش با نتیجه 3 بر 2 به نفع پرسپولیس به پایان رسید.

دو تیم پرسپولیس و استقلال بار دیگر و از تاریخ 3 شهریور سال 1391 تا تاریخ 27 دی 1392 با یک دیگر 4 دیدار داشتند که هر چهار دیدار با نتایج مشابه بدون گل به پایان می رسید و کام هواداران فوتبال رو تلخ کرده بود تا زمانی که در دربی 79 و در تاریخ 2 آذر 1392تیم پرسپولیس توانست تیم استقلال را با نتیجه 2 بر 1 شکست دهد و به طلسم تساوی های بدون گل و خسته کننده دربی پایتخت پایان دهد، امید عالیشاه در دقیقه 82 گل پیروزی بخش تیم پرسپولیس رو وارد دروازه تیم استقلال کرد و بخاطر خوش حالی بعد گلش که پیراهنش رو از تن درآورده بود و با توجه به این که یک کارت زرد داشت، اخراج شد و تیم پرسپولیس دقایق انتهایی بازی رو 10 نفره جلوی استقلال دوام آورد و فاتح دربی 79 لقب گرفت.

شهرآورد جذاب پایتخت

یکی دیگر از دربی های جنجالی تیم های استقلال و پرسپولیس در دربی 87 ام و جایی رقم خورد که در بازی سوپر جام، استقلال حاضر به برگزاری مسابقه نشد و تیم پرسپولیس با نتیجه فنی 3 بر هیچ فاتح سوپر جام و همین طور دربی 87 ام لقب گرفت. در آخرین بازی و در دربی 89 این دو تیم در تاریخ 10 فروردین ماه سال 98 به دیدار یک دیگر رفتند که تیم پرسپولیس با نتیجه 1 بر هیچ تیم استقلال رو شکست داد و فاتح آخرین دربی انجام شده بین این دو تیم شد، این تک گل با اشتباه سنگربان استقلال و با دخالت احمد نوراللهی وارد دروازه استقلال شد.

نکات جالب در مورد شهرآورد پایتخت

 • در سال 1390 تعداد 5 دربی بین این دو تیم پرطرفدار انجام شد که به سال پر شهرآورد معروف شد.
 • عبدالرضا موزون اولین بار دیدار 2 تیم استقلال و پرسپولیس را در زمین امجدیه سابق قضاوت کرده است.
 • احمد منشی زاده بود که توانست در بازی سوم سرانجام قفل دروازه‌ها را باز کرد و استقلال را به گل رساند.
 • کامبیز جمالی از تیم استقلال و همایون بهزادی از تیم پرسپولیس اولین کاپیتان‌ های 2 تیم در دیدار رو در رو به حساب می آید.
 • اولین هتریک را همایون بهزادی در دربی 12 ام انجام داد و نخستین بازیکنی لقب گرفت که در شهرآورد موفق به زدن 3 گل شده بود.
 • سید مهدی رحمتی دروازه بان تیم استقلال در 8 شهرآورد دروازه خود را بسته نگه داشته است و از این لحاظ رکوردار می باشد.
 • علی سامره بازیک تیم استقلال در ثانیه 48 دربی شماره 53 ام توانست سریع ترین گل در دیدار های شهرآورد را به نام خود ثبت کند.
 • دیر هنگام ترین گل در تمامی 89 شهرآورد هم به نام اسمائیل شریفات و در دربی 73 و دقیقه 107 زده شد.
 • سریع ترین هتریک در تاریخ دربی هم همان طور که میدانید متعلق به ایمون زائد بازیک پرسپولیس است که در 9 دقیقه 3 گل رو وارد دروازه استقلال کرد.
 • مرحوم صفر ایرانپاک با زدن 7 گل در دربی تهران بهترین گل زن این مسابقه بزرگ لقب دارد و همچنان رکوردش حفظ شده است.
 • علی پروین بیشترین حضور در دربی را تجربه کرده است و از این حیث رکوردار است، وی در 20 دربی حضور داشته است، پس از آن افشین پیروانی با 18 بازی قرار گرفته است.
 • حسن روشن از تیم استقلال با 18 سال سن با گلزنی در شهرآورد 14 ام جوان‌ ترین گلزن دربی لقب گرفت.
 • پر گل ترین دربی هم همان دربی 6 بر هیچ است که در سال 1352 رقم خورده است.
 • آلن ویتل است در شهرآورد 21 در تیم پرسپولیس حضور داشت و اولین بازیکن خارجی تمامی دربی ها لقب گرفت.
 • رایکوف صربستانی اولین مربی خارجی حاضر در دربی است که در سال 1349 به عنوان سرمربی استقلال پای به دربی پایتخت گذاشته است.
 • دربی 15 مهر ماه سال 62 نیز با حضور 120 هزار تماشاگر در کنار زمین برگزار شد که بی سابقه و از این حیث رکوردار به حساب می آید.
 • رضا وطن خواه از تیم پرسپولیس، اولین اخراجی تاریخ شهرآورد تهران لقب گرفت.
 • علی جباری از تیم استقلال با تجربه 11 بار بستن بازوبند کاپیتانی در دربی پایتخت از این حیث رکوردار است.
 • اللهیار صیادمنش با 17 سال سن به عنوان بازیکن استقلال وارد زمین شد و جوانترین بازیکن شهرآورد نام گرفت.

تاریخچه دربی استقلال و پرسپولیس

این مطلب از زبون خودم براتون تهیه شده و امیدارم که ازش لذت برده باشید، در خصوص با این متن هر سوال، یا موضوعی هست که دوست دارید با من در میون بگزارید میتونید نظرات خودتون رو کامنت کنید تا من به سرعت بهشون پاسخ بدم. امیدوارم هرجا که هستید دلتون شاد، سرتون سلامت و جیبتون پر پول باشه.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: احسان رباط جزی

سلام احسان رباط جزی هستم دانشجوی رشته مهندسی صنایع و علاقه مند به حوزه نویسندگی سایت، اونم به خاطر اینکه بتونم تجربیات و دانش خودم رو با بقیه هم به اشتراک بگذارم و همینطور آدم پر انرژی و فعالی محسوب میشم.