تاریخچه باشگاه لیورپول
in ,

بی نظیربی نظیر بامزهبامزه

تاریخچه باشگاه لیورپول – قهرمان UCL 2019

پیشینه باشگاه لیورپول انگلیس

تاریخچه باشگاه لیورپول واقعا میتونه برای فوتبال دوستان و آدمایی که به ورزشی هیجان انگیز فوتبال و بخصوص فوتبال اروپا علاقه دارن، جذاب باشه. مطمئنا فوتبال دوستان دوست دارن بدونن که توی گذشته تیمشون چی گذشته و چه افتخاراتی کسب شده و یا چه بازیکنایی توش بازی کردن و با توجه به اینکه علاقه مندان به باشگاه لیورپول هم کم نیستند، تصمیم گرفتیم تا یک مقاله راجب تاریخچه باشگاه لیورپول تهیه و بهتون تقدیم کنیم.

پیشینه باشگاه لیورپول

تاریخچه باشگاه لیورپول

اول باید اینجوری شروع کنیم و بگیم که باشگاه فوتبال لیورپول، باشگاهی است در سطح حرفه ای که در لیگ برتر انگلستان حضور دارد و بیشتر از هر باشگاه دیگر انگلیسی افتخارات و عنواین های قهرمانی بدست آورده. جلبه بدونید که این باشگاه در سال ۱۸۹۲ تأسیس گردید و خیلی سریع در فوتبال انگلیس یه تیم قدرتمند شد، تا جایی که بین سال های ۱۹۰۰ و ۱۹۴۷ ، تونست ۵ بار قهرمان لیگ قهرمانان اروپا بشه و این بی نظیر بود. جان هولدینگ در آنفیلد رود زمینی را به اورتون اجاره داد که این باشگاه من بعد، بازی های خانگی اش را برگزار می کرد. با قهرمانی در لیگ در سال ۱۸۹۱ و هم چنین کسب اولین موفقیت های بزرگ، وجهه و محبوبیت تیم افزایش زیادی پیدا کرد. در سال ۱۸۹۲ هولدینگ اجاره زمین را بالا برد. لیورپولی ها تصمیم گرفتن تا آنفیلد رود را ترک کنند و یک زمین در آن نزدیکی بخرند تا از آن پس بازی های خانگی شان را در آن انجام دهد. بعد اون ماجرا، جان هولدینگ باشگاه لیورپول اف.سی را تاسیس کرد که در ورزشگاه آنفیلد بازی می کرد. اولین تیم لیورپول که در سال ۱۸۹۲ تاسیس شده بود، فقط از بازیکنان اسکاتلندی تشکیل شده بود که با پیراهن های آبی – سفید بازی می کردند، و تازه در سال ۱۸۹۴ رنگ پیراهن آنها قرمز رنگ شد. اولین رویارویی با اورتون نیز بعد از صعود لیورپول از دسته سوم به یکم در ۲ سال بعد اتفاق افتاد. لیورپول اولین فصل بازی در لیگ دسته اول را با ایستادن در انتهای جدول تموم کرد و دوباره به دسته دوم صعود کرد، بر خلاف اورتون که در آن فصل، نایب قهرمان لیگ شد.

لیورپول

تاریخچه باشگاه لیورپول
جالبه بدونید که تیم لیورپول در رقابتی سخت و نفس گیر با منچستر سیتی که با آن هم امتیاز بود، این تیم را شگست داد و یه بار دیگر تونست به دسته اول انگلیس برسه. لیورپول بعد اون جای خود را در این لیگ تثبیت کرد و تونست در سال ۱۹۰۱ برای اولین مرتبه قهرمانی انگلیس را تجربه کند. لیورپول پس از دومین قهرمانی، پایه هایش را در لیگ برتر محکم تر بست، بی آنکه در سال های بعد به موفقیت خوبی برسد. آنها تا بروز ناگهانی جنگ جهانی اول، در رده های میانی لیگ بودند، ولی به هر حال تونستند در سال ۱۹۱۴ برای اولین بار به فینال جام اتحادیه برسند که براشون موفقیت بزرگی بود. جالب بدونید که پیروزی های بزرگ لیورپول بعد از صعود یا همان بعد از شروع به کار دوباره لیگ پس از ۲ جنگ جهانی است. تیم لیورپول بعد از جنگ جهانی اول، ابتدا ۲ بار در لیگ چهارم شد، پیش از این که درسال ۱۹۲۲ و ۱۹۲۳ عنوان قهرمانی را کسب کند. بلافاصله بعد از جنگ دوم جهانی، برای بار ۵ ام و در دومین سال بعد از صعود دوباره ، برای بار ششم عنوان قهرمانی خود را بدست آورد. لیورپول پایگاه هواداری بزرگ و وسیعی در کل دنیا دارد که در برابر چند باشگاه دیگر رقابت قدیمی دارد. لیورپول شدید ترین رقابت ها را با باشگاه های فوتبال منچستر یونایتد و اورتون، که اغلب با این تیم دربی مرزی ساید را برگزار می کند، دارد.

باشگاه لیورپول

۱۰ گلزن برتر تاریخ باشگاه فوتبال لیورپول انگلیس

  1. یان راش مجموعا ۳۴۶ گل ( ۲۲۹ گل در لیگ، ۳۹ گل در اف ای کاپ، ۴۸ گل در لیگ کاپ، ۲۳ گل در دیگر رقابت ها)
  2. راجر هانت مجموعا ۲۸۶ گل ( ۲۴۵ گل در لیگ، ۱۸ گل در اف ای کاپ، ۵ گل در لیگ کاپ و ۱۸ گل در دیگر رقابت ها)
  3. گوردون هاجسون مجموعا ۲۴۱ گل ( ۲۳۳ گل در لیگ، ۸ گل در اف ای کاپ)
  4. بیلی لیدل مجموعا ۲۲۸ گل ( ۲۱۵ گل در لیگ، ۱۳ گل در اف ای کاپ)
  5. رابی فاولر مجموعا ۱۸۳ گل ( ۱۲۸ گل در لیگ، ۱۲ گل در اف ای کاپ، ۲۹ گل در لیگ کاپ، ۱۴ گل در دیگر رقابت ها)
  6. کنی داگلیش مجموعا ۱۷۲ گل ( ۱۱۸ گل در لیگ، ۱۳ گل در اف ای کاپ، ۲۷ گل در لیگ کاپ و ۱۲ گل در دیگر رقابت ها)
  7. مایکل اوون مجموعا ۱۵۸ گل ( ۱۱۸ گل در لیگ، ۸ گل در اف ای کاپ، ۹ گل در لیگ کاپ و ۲۳ گل در دیگر رقابت ها)
  8. استیون جرارد مجموعا ۱۵۸ گل ( ۹۷ گل در لیگ، ۱۲ گل در اف ای کاپ، ۹ گل در لیگ کاپ و ۴۰ گل در دیگر رقابت ها)
  9. هری چامبرز مجموعا ۱۵۱ گل ( ۱۳۵ گل در لیگ، ۱۶ گل در اف ای کاپ)
  10. جک پارکینسون مجموعا ۱۳۰ گل ( ۱۲۵ گل در لیگ و ۵ گل در اف ای کاپ)

رکورد شکنی لیورپول در قهرمانی جام باشگاه های اروپا

لیورپول به طور مشترک هجده بار عنوان قهرمانی در (بالاترین سطح) لیگ،هفت جام حذفی، هشت جام اتحادیه و پنج جام قهرمانی باشگاه های اروپا که رکوردی برای یک باشگاه انگلیسی محسوب می شود، کسب کرده است.

لیورپول بهترین تیم دنیا

رنگ و نماد باشگاه لیورپول

در طول تاریخ لیورپول، رنگ لباس خانگی این تیم، اغلب قرمز بوده اما در بدو تاسیس باشگاه، لباس آبی و سفیدی که بازیکنان بر تن می کردند که به لباس باشگاه اورتون شباهت داشت. اما از سال ۱۸۹۴، رنگ لباس خانگی این تیم، به قرمز تغییر یافت. در ژانویه ی ۲۰۱۲ این باشگاه اعلام کرد که طی قراردادی به مبلغ ۲۵ میلیون پوند با واریور بسته است و از فصل ۲۰۱۳-۱۲ به مدت ۶ سال این شرکت به جای آدیداس لباس های باشگاه را تولید می کند. نماد باشگاه لیورپول از نماد شهر لیورپول که به Liverbird مشهور است و بر روی یک سپر قرار گرفته، تشکیل شده است. در بالای آن شکلی از دروازه ی شنکلی که روی آن شعار معروف لیورپول ” You’ll Never Walk Alone ” نوشته شده، به چشم می خورد. دو شعله نیز برای یادآوری سانحه هیلسبورو در اطراف آن قرار دارد.

تاریخچه باشگاه لیورپول انگلستان

تاریخچه باشگاه لیورپول – ورزشگاه خانگی باشگاه فوتبال لیورپول

ورزشگاه آنفیلد با ظرفیت ۴۵٫۲۷۶ نفر در ناحیه آنفیلد دروزشگاه خانگی تیم لیوپول محسوب می شود . ورزشگاه چهار ستاره آنفیلد خانه تیم لیورپول، قهرمان ۱۸ بار لیگ انگلستان و ۶ بار جام باشگاه های اروپا است که علاوه بر بازی های لیورپول، بعضی از بازیهای ملی انگلیس و بیشتر بازی های باشگاه های معروف بریتانیا در این ورزشگاه برگزار می گردد. استادیوم به خاطر جایگاه معروف کپ در ناحیه جنوب غربی زمین در انگلستان و اروپا معروف است . هواداران پرشور و دو آتشه لیورپول در این قسمت از زمین مستقر می شوند که با سرو صداهای فراوان و سرود های مهیج و با نشاطی که می خوانند باعث ترس و اضطراب در روحیه حریفان لیورپول می شوند، در واقع هواداران جایگاه کپ مظهر تعصب و غیرت تیم به حساب می آیند که در سخت ترین و بحرانیترین شرایط، تیم محبوب خود را تنها نمی گذارند. آنها همواره با سرود معروف خود (هرگز تنها نخواهی رفت…) به تیم در هنگام مسابقه روحیه می دهند.

تاریخچه باشگاه لیورپول

تاریخچه باشگاه لیورپول – هواداران و رقابای سنتی

لیورپول یکی از پرطرفدارترین باشگاه های فوتبال در دنیا است که از طرفداران مشهور این تیم میتوان به لبران جیمز، کارولین وزنیاکی بانوی شماره ۱ تنیس جهان، دنیل کریگ بازیگر انگلیسی، ساموئل ال، جکسون، کریس دی برگ، لیام نیسون، کلایو اوون، کوبی برایانت دیگر بسکتبالیست مشهور ان بی ای که چندی پیش از دنیا رفت ، آنجلینا جولی، روسانا دیویدسون، پاپ ژان پل دوم، نلسون ماندلا، اسون گوران اریکسون، کریستی گالاچر، دکتر دره، و حتی عادل فردوسی پور و رضا جاودانی، عنایت فانی سردبیر بی بی سی فارسی و پیمان یوسفی گزارشگر فوتبال در ایران و نمونه های دیگری از این قبیل اشاره کرد. در سال ۲۰۰۸ گروهی از طرفداران این تیم، تصمیم گرفتند تیمی به اسم ای.اف.سی لیورپول تشکیل دهند تا برای هوادارانی که از نظر مالی برای دیدن بازی های تیم محبوبشان مشکل داشتند، بازی کنند. آهنگ “تو هیچ وقت تنها قدم نخواهی زد”، سرود باشگاه هست. این سرود از سال ۱۹۶۰ تاکنون توسط هواداران در ورزشگاه خوانده می شود. شعار “تو هیچ گاه تنها قدم نخواهی زد” هم چنین روی نشان باشگاه و نیز بالای دروازه ی شنکلی دیده می شود. هواداران باشگاه لیورپول در طول تاریخ درگیر دو فاجعه ی بزرگ شدند. اولین فاجعه در سال ۱۹۸۵ دراستادیوم هیسل روی داد که در نتیجه ی آن، ۳۹ نفر از هواداران یوونتوس کشته شدند. همچنین یوفا برای پنج سال حضور باشگاه های انگلیسی در رقابت های اروپایی رو منع کرد.

بهترین لیورپول تاریخ

علت رقابت (نفرت) لیورپولی ها با منچستری ها

هر دو باشگاه در شهرهای خودشان رقبیان محلی دارند، لیورپول با اورتون و در شهر منچستر بین یونایتد و سیتی اما دشمنی این دو تیم و نفرت هواداران این دو تیم کاملا متفاوت تر از نفرت نسبت به رقبای محلیشان است، هواداران لیورپول در کنار هواداران اورتون مشغول به زندگی و کار هستند، آنها در طول هفته در کنار هم کار می کنند ، اغلب دوست هستند یا با هم رابطه خویشاوندی دارند. در شهر منچستر هم به همین شکل است، ولی قضیه رابطه با یونایتدی ها فرق میکنه. لیورپولی ها هیچ اختلاطی با یونایتدی ها ندارند، هرگز نمی بینم در کنار هم کار کنند. از زمان انقلاب صنعتی این وضعیت صورت گرفت. در سال ۱۸۰۰ ، لیورپول و منچستر بر شمال غرب انگلستان به علت های مختلفی حکم فرما بودند ، لیورپول با وجود رودخانه مرسی موقعیت زیاد شغلی و مالی را برای اهالی شهر بوجود آورده بود. منچستر، در ۴۰ مایلی دریای ایرلند قرار دارد، که در صنعت پارچه بسیار مشهور است چرا که صدها کارخانه پارچه در اطراف این شهر وجود دارد .

لیورپول یورگن کلوپ

مطالب مرتبط : 

نویسنده: احسان رباط جزی

سلام احسان رباط جزی هستم دانشجوی رشته مهندسی صنایع و علاقه مند به حوزه نویسندگی سایت، اونم به خاطر اینکه بتونم تجربیات و دانش خودم رو با بقیه هم به اشتراک بگذارم و همینطور آدم پر انرژی و فعالی محسوب میشم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیست بهترین لاستیک ایرانی

بهترین نویسندگان افغان

بهترین نویسندگان افغان – لیست ۱۰ تایی