in

بی نظیربی نظیر بامزهبامزه

راهنمای جامع سرمایه گذاری در بورس سکه و طلا

سرمایه گذاری در بورس سکه و طلا

سرمایه گذاری در بورس سکه و طلا رو تجربه کردی؟ میدونی چه حسی داره که طلای فیزیکی نخری ولی طلا داشته باشی؟!!! آره درست شنیدی. سازمان بورس ایران امکان معامله و سرمایه گذاری در بورس سکه و طلا رو در فضای کاربری بورس فراهم کرده است. در این مطلب بهت آموزش میدم که به چه صورتی باید به سرمایه گذاری در بورس سکه و طلا بپردازی و کسب سود کنی.

سرمایه گذاری در بورس سکه و طلا

سرمایه گذاری در بورس سکه و طلا

اول باید بگیم که صندوق طلا صندوقی است که دارایی های جمع آوری شده از سرمایه گذاران را به عنوان گواهی سپرده طلا و … سرمایه گذاری کرده و در نوع خود دارای ریسک خیلی پایین تری نسبت به سکه طلا است و از طرفی با مبلغ حداقل 100 هزار تومان می توانید برای خرید اقدام کنید. سوالات زیر از جمله مواردی است که قصد داریم در ادامه این مقاله به توضیح آن ها بپردازیم.

 • آیا تا امروز با خودت فکر کردی که برای خرید و فروش سکه شاید نیازی به رفتن به صرافی ها نداشته باشی و بتونی به راحتی در بورس سکه خرید و فروش کنی؟
 • آیا تا امروز میدونستی که صندوق طلا در بورس مورد معمله قرار میگیره، که با خریدش می تونی ضمن پوشش ریسک در جهت خرید سکه، از نوسانات بازار هم استفاده کنی؟
 • آیا تا امروز به این موضوع فکر کردی که در صورت خریدن دارایی های مانند سکه، مشکلات مربوط به نگهداری آن مثل سرقت و مفقود شدن و موارد دیگر وجود دارد؟

میشه گفت به صورت سنتی سرمایه گذاران و یا حتی عوام بازار این عادت را در خود دارند که در زمان رشد قیمت سکه به صرافی ها برن و سکه فیزیکی خود را خریداری کنند تا در آینده و با توجه به افزایش قیمت سکه آن را به فروش برسونند و کسب سود کنند، ولی امروزه در بازار سرمایه ایران این امکان ایجاد شده تا سرمایه گذار فقط با گرفتن کد بورسی توسط بازار سرمایه، سکه و یا مشتقات آن را خریداری نماید. واسه همین میخوایم در این مقاله در مورد ساز و کار خرید و فروش سکه و صندوق طلا مطالبی را عنوان کنیم و امیدواریم تا انتها نوشته با نت نظر همراه باشید.

سرمایه گذاری در بورس

تعریف جامع و کلی صندوق طلا 

در خصوص با این بخش باید بگم که صندوق طلا یکی از راه های سرمایه گذاری در بورس هستش. همون طور که قبل هم بهت گفتم، صندوق طلا صندوقیه که دارایی های گرد آوری شده از سرمایه گذاران را در گواهی سپرده طلا و اوراق مبتنی بر طلا سرمایه گذاری می کنه. ولی اجازه بده یک تعریف مناسب تر و کلی تر از گواهی سپرده طلا داشته باشم. میشه گفت که گواهی سپرده طلا ورقه‌ بهاداری است که بیانگر مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی کالای سپرده ‌شده در انبار است و آدرس این انبار در خزانه داری پردیس بانک رفاه می باشد.

جالبه بدونی که سکه های مورد تایید این انبار دارای ضرب سال 1386، با وزن 8.133 گرم و عیار 900 هستش، پس اگر فردی قصد دریافت گواهی سکه داشته باشه، میتونه سکه فیزیکی خود را به بانک مد نظر تحویل بده و حواله سکه رو بگیره. حواستون باشه که در حال حاظر حواله سکه در بورس اوراق بهادار در حال معامله است و باید اضافه کنیم که قیمت آن هم دقیقا هم سو با قیمت سکه در بازار در نظر گرفته شده، ولی گواهی سکه در بورس دارای نوسان محدود است که این امکان وجود دارد که نسبت به قیمت سکه در بازار دارای تاخیر زمانی باشد.

سرمایه گذاری در بورس سکه

خرید و فروش گواهی سکه طلا چگونه است؟

در این خصوص باید بگم که یکی از دارایی های صندوق طلا گواهی های سکه عرضه شده در بورس هستش. روش خرید و فروش گواهی سکه مثل خرید و فروش سهام است، به این شکل که سرمایه گذار فقط با داشتن کد بورسی میتونه به شکل آنلاین سکه را خرید بزنه و در پرتفوی خودش داشته باشه، بعد خرید گواهی سکه سرمایه گذار میتواند یا همان گواهی را دوباره در بازار بورس بفروشد و یا می تواند به همراه داشتن گواهی سکه به بانک عامل مراجعه کرده و سکه خود را به صورت فیزیکی دریافت کند.

مثلا قیمت یک گواهی 4470081 ریال است و این یعنی که سرمایه گذار برای خرید یک سکه باید سفارش های خود را در مضرب 10 تایی وارد سامانه کنه یعنی اگه سرمایه گذاری قصد خرید 5 تا سکه رو داشته باشه باید 50 سفارش و اگه قصد خرید 1 سکه را داشته باشه، باید 10 سفارس وارد سامانه کنه تا بتونه سکه مورد نظر را خریداری کنه. زمان معاملات گواهی سکه طلا نیز در حال حاضر از ساعت 12:30 الی 15:30 در نظر گرفته شده است. ساعت 12:30 الی 13:00 مرحله پیش گشایش در این بازار جذاب است که در ساعت 13:00  قیمت تعیین میشه و حراج پیوسته یا همون معاملات عادی از ساعت 13:00 الی 15:30 در جریان خواهد بود.

سرمایه گذاری در بورس طلا

سرمایه گذاری در بورس سکه و طلا – دارایی های صندوق طلا

طبق قوانین، دارایی های صندوق طلا در اوراق گواهی سکه، ابزار های مشتقه مرتبط با طلا مثل اختیار و آپشن و اوراق مشارکت است که بیشترین درصد آن که نزدیک به 70 درصد است نیز در اوراق گواهی سکه خواهد بود. می توان گفت که سرمایه گذار در حالتی که چشم انداز افزایش در قیمت سکه را در سر داشته باشد به سادگی قادر است صندوق طلا را در بازار سرمایه خرید بزند و در یک زمان مناسب آن را بفروشد و سود کند و در حقیقت بدون این که درگیر رفتن به صرافی و موارد از این دست  شود به سادگی سکه مد نظر خود را دریافت نماید و از طرف دیگر ریسک ناشی از دزدیده شدن، گم کردن سکه و مسائل اینچنینی را نیز را کم کند.

سرمایه گذاری در صندوق طلا چه مزایای به همراه دارد؟

در خصوص با مزایای سرمایه گذاری در صندوق طالا باید گفت که پوشش ریسک نرخ ارز و بهره بردن از تغییرات قیمت طلای جهانی است، به نحوی که عمده سرمایه گذاری صندوق طلا روی گواهی های سکه طلا خواهد بود، از طرف دیگر قیمت گذاری سکه طبق 2 پارامتر قیمت اونس جهانی و نرخ دلار خواهد بود. پس سرمایه گذاری در صندوق طلا به منزله سرمایه گذاری غیر مستقیم در طلای جهانی و نرخ ارز در نظر گرفته میشود. همچنین این نکته را نیز در ذهن داشته باشید که پوشش ریسک کاهش قیمت طلا به یاری ابزار های بازار آتی صورت خواهد پذیرفت به شکلی که در این صندوق امکان دریافت موقعیت در بازار آتی به جهت پوشش ریسک بازار طلا نیز وجود دارد.

سرمایه گذاری در بورس سکه و طلا

سرمایه گذاری در بورس سکه و طلا – پوشش ریسک تورم

نقد شوندگی بالا از مزایای ویژه این بازار می باشد، نظیر سایر صندوق های قابل معامله، صندوق طلا نیز دارای رکن بازار گردان خواهد بود که ضمانت نقد شوندگی صندوق را بر عهده دارد.

صندوق طلا در بازار سرمایه چه انواعی دارد؟

جالبه بدونید که در حال حاضر روز 4 صندوق طلا شامل طلا، زر، گوهر و عیار در بازار سرمایه در حال فعالیت هستند که هر یک از سرمایه گذاران در صورت تمایل به خریداری از صندوق طلا به سادگی امکان خرید آن را خواهند داشت. این مسئله را یقینا در خاطرتون نگه دارید که نگاهی به سابقه راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری طلا در کشور این موضوع را اثبات خواهد کرد که در ایران صندوق پشتوانه طلای لوتوس از نوع صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس کالا و اولین صندوق کالایی بازار سرمایه کشور است که مسئله فعالیت آن سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر گواهی سکه طلا، اوراق مشتقه مبتنی بر سکه طلا، اوراق بهادار با درآمد ثابت، سپرده و گواهی سپرده بانکی خواهد بود و از آن در نیمه اول امسال رونمایی به عمل آمده است.

سرمایه گذاری در سکه و طلا

در صندوق طلا، تمامی صندوق ها دارای ارزش خالص هر واحد سرمایه گذاری یا NAV هستند. NAV در حقیقت ارزش واقعی روز آن صندوق است. بعضی از سرمایه گذاران بر این باورند که اگر قیمت صندوق طلا برابر با قیمت nav باشد نباید آن را خریداری کرد در حالتی که این تصور درستی نیست و کاملا اشتباه است.

میشه اینجوری گفت که ارزش واقعی صندوق طلا بر مبنای آینده آن صندوق تعیین می شود. برای مثال سرمایه گذاری بر این اعتقاد است که قیمت طلا در آینده زیاد میشه و  به همین خاطر اقدام به خرید سکه و یا صندوق طلا در بورس می کنه و این موضوع به هیچ عنوان ارتباطی به قیمت روز آن ندارد. البته این موضوع را هم باید در نظر داشته باشید که اغلب قیمت روز این صندوق ها با nav آن برابری خواهد کرد، مگر آن که چشم انداز قیمتی نسبت به قیمت طلا افزایشی پیدا کند.

سرمایه گذاری در بازار های مالی

مطالب مرتبط :

1 دیدگاه

نظر بده

  مطلب های مرتبط

  1. مطلب مرتبط:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  نویسنده: احسان رباط جزی

  سلام احسان رباط جزی هستم دانشجوی رشته مهندسی صنایع و علاقه مند به حوزه نویسندگی سایت، اونم به خاطر اینکه بتونم تجربیات و دانش خودم رو با بقیه هم به اشتراک بگذارم و همینطور آدم پر انرژی و فعالی محسوب میشم.