in

بی نظیربی نظیر

تفاوت شرکت سهامی عام و خاص

تفاوت بین شرکت های سهامی عام و خاص

بر اساس قانون تجارت رایج در کشورمان، شرکت های تجاری بر هفت قسم اند، که مهمترین آنها شرکت های سهامی است. شرکت های سهامی نیز به نوبه ی خود به شرکت های سهامی عام و خاص تقسیم می شوند. در این مقاله پس از تعریف این دو نوع شرکت سهامی، شرایط و نحوه تشکیل آنها، به تفاوت شرکت سهامی عام و خاص خواهیم پرداخت. اگه دوس دارین با ساختار قانونی این شرکت ها و تفاوت آنها بیشتر آشنا بشی، این پست رو از دست نده.

تعاریف شرکت سهامی عام و خاص

شرکت های سهامی به شرکت هایی گفته می شود که سرمایه آنها به سهام تقسیم شده و هر سهامدار به تناسب مبلغ اسمی سهام خود در آن شرکت مسولیت دارد. شرکت های سهامی جزو شرکت های بازرگانی محسوب می شوند و تعداد شرکا آنها نباید از 3 نفر کمتر باشد.

تعریف شرکت سهامی عام

تفاوت شرکت سهامی عام و خاص

مطلب مرتبط : ترازنامه شرکت ها چیست؟

شرکت ها برای تاسیس و آغاز بکار خود، به سرمایه نیاز دارن. اگر موسسین یک شرکت بخشی از سرمایه مورد نیاز خود را از طریق فروش سهام به مردم تامین کنند، به آن شرکت سهامی عام می گویند. این شرکت برای اداره و اقدامات خود، دارای قوانین و ضوابطی خاص است که در قانون تجارت و اصلاحیه آن بطور کامل ذکر شده.

موسسین شرکت سهامی عام باید حداقل 20 درصد سرمایه شرکت را خود تعهد کرده و از این مقدار تعهد شده، 35 درصد را در حسابی با نام شرکت در حال تاسیس نزد یکی از بانکها سپرده گذاری کنند. این موضوع نیز به نوبه ی خود جزو تفاوت شرکت سهامی عام و خاص بحساب میاد.

شرکت های سهامی عام قبل از انتشار سهام خود، باید اساسنامه، اظهارنامه و طرح اعلامیه پذیره نویسی سهام را تهیه و به مرجع ثبت شرکت ها تحویل دهند. برای اطلاع بیشتر در خصوص شرکت های سهامی عام و مراحل انتشار سهام آنها، مواد 4 تا 23 قانون تجارت را مطالعه کنید.

عبارت «شرکت سهامی عام» باید قبل یا بعد از نام شرکت و بدون فاصله، در تمامی اطلاعیه ها و برگه های اوراق شرکت درج گردد.

شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص

به شرکت های سهامی که سرمایه آنها در هنگام تاسیس، صرفا توسط موسسین تامین شود، شرکت سهامی خاص می گویند. این شرکت ها در مقایسه با شرکت های سهامی عام، شرایط و قیود کمتری دارند.

موسسین شرکت های سهامی عام و خاص، نسبت به کلیه اقداماتی که در راستای تاسیس شرکت و به ثبت رساندن آن انجام می شود، مسولیت تضامنی دارند. در خصوص شرکت های سهامی خاص نیز باید عبارت «شرکت سهامی خاص» قبل یا بعد از نام شرکت در تمامی اوراق و اطلاعیه های شرکت بطور خوانا ذکر شود.

تفاوت شرکت سهامی عام و خاص

وجه مشترک شرکت سهامی عام و خاص، تقسیم سرمایه آنها به سهام است. ولی مراحل و نحوه تامین این سرمایه و هم چنین قوانین مربوط به ثبت و آغاز بکار آنها تفاوت های اساسی دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم :

1 – حداقل سرمایه شرکت ها

حداقل سرمایه شرکت سهامی عام و خاص

در هنگام تاسیس شرکت سهامی عام، حداقل سرمایه 5 میلیون ریال و برای شرکت سهامی خاص، حداقل یک میلیون ریال است. اگر احیانا شرکتی سهامی در طول فعالیت خود سرمایه اش به کمتر از این مقدار کاهش یابد، یکسال فرصت دارد تا سرمایه را به مقدار حداقلی تعیین شده افزایش دهد و یا به نوع دیگری از شرکت های تعریف شده در قانون تجارت تغییر یابد.

2 – تفاوت شرکت سهامی عام و خاص در نوع عرضه سهام

شرکت های سهامی عام پس از تشکیل و فعالیت و البته پذیرش در بورس می توانند سهام خود را در بورس عرضه نمایند و به پذیره نویسی و یا آگهی در جراید کثیر الانتشار برای سهام خود بپردازند؛ ولی شرکت های سهامی خاص این اجازه را ندارند، مگر اینکه از مقررات تعیین شده برای شرکت های سهامی عام تبعیت کنند.

3 – مدارک لازم جهت ثبت شرکت

اساسنامه شرکت

از دیگر تفاوت شرکت سهامی عام و خاص، تعداد مدارک لازم جهت تاسیس و ثبت شرکت است. موسسین شرکت سهامی عام باید پس از سپرده کذاری 35 درصد از سرمایه تعهد شده، اظهارنامه ای به ضمیمه طرح اعلامیه پذیره نویسی و اساسنامه شرکت، تحویل اداره ثبت شرکت ها در تهران و یا اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان ها دهند. ولی برای تاسیس شرکت های سهامی خاص فقط تسلیم اظهارنامه و اساسنامه ای که به امضا موسسین رسیده باشد، کفایت می کند.

4 – نحوه پذیرش سرمایه غیرنقدی

در شرکت های سهامی عام، فقط قسمتی از تعهد موسسین می تواند بصورت غیرنقد باشد (آن هم پس از تودیع مدارک نزد بانک) و مابقی سرمایه تامین شده توسط دیگر سهامداران باید نقد باشد. ولی در شرکت سهامی خاص آورده غیرنقدی پس از ارزیابی کارشناس دادگستری نیز قابل قبول است.

5 – الزام تشکیل مجمع عمومی موسس

مجمع عمومی موسس تفاوت شرکت های سهامی

در شرکت سهامی خاص تشکیل مجمع عمومی موسس الزامی نیست و فقط باید آورده غیرنقدی موسسین توسط کارشناس دادگستری ارزیابی گردد. اما تشکیل مجمع عمومی موسس برای تایید تاسیس شرکت و انجام امور مربوطه الزامی است.

برای کسب اطلاع جدید در خصوص شرکت های سهامی عام و خاص می تونید به سایت  Codal.ir مراجعه کنید. در پایان امیدوارم این مقاله مفید بوده باشه و تا حدودی در خصوص شرکت های سهامی و تفاوت شرکت سهامی عام و خاص، اطلاعاتی کسب کرده باشین. نظرات سازنده خود را از ما دریغ نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: کیوان چوگلی

سلام.کیوان هستم، کارشناسی ارشد ریاضیات مالی و علاقمند به مباحث سرمایه گذاری در اوراق بهادار و بورس می باشم..به نویسندگی و نوشتن علاقمند هستم و همیشه در پی یادگیری مطالب جدید ...با نظرات خود بنده و تیم بلاگر نت نظر را دلگرمی دهید..