in

بی نظیربی نظیر افتضاحافتضاح بامزهبامزه ضعیفضعیف

از کجا بدانیم خوشکل هستیم یا زشت؟

معیارهای خوشکلی و زشتی

ذات انسان میل به زیبایی و کمالات بی نهایت دارد. این زیبایی می تواند در خصوصیات معنوی و ظاهری آنها نمایان گردد. همه ما آدمها زیبایی رو دوس داریم و گاهی برای کسب این ویژگی، هزینه های زیادی هم صرف می کنیم؛ ولی بعضی وقتا پیش اومده که معیارها و ملاک های زیبایی رو ندونیم و این سوال برامون پیش بیاد که: از کجا بدانیم خوشکل هستیم یا نه؟ اصلا به کدوم دسته از آدمها خوشکل می گن؟ و یا چه ویژگی هایی شما را بعنوان فردی خوشکل در بین مردم معرفی می کند؟ در این مقاله به شما کمک می کنم تا به این سوال جواب بدین که از کجا بدانیم خوشکل هستیم ؟

از کجا بدانیم خوشکل هستیم یا زشت ؟

 از کجا بدانیم خوشکل هستیم یا نه

در حال تمیز کردن اتاق بودم که یکدفعه و کاملا اتفاقی خودم را در مقابل آینه یافتم. بیشتر که نگاه کردم، کم کم یه شک و تردید شدیدی نسبت به خوشکل بودن، در دلم ایجاد شد. به فکر فرو رفتم و تمام جزئیات صورت و بدنم را مثل چشم، بینی، لب، ابرو و هیکلم را، یه بار دیگه با دقت نگاه کردم. چه اتفاقی افتاده بود؟ من که تو عکس های شخصی و دسته جمعی خیلی خوب به نظر میام، پس چرا الان آینه چیز دیگه ای رو نشون میده؟!!

تعریف خوشکلی

خوشکل در لغت به معنای جمیل، زیبا و دلرباست. زیبایی در فرهنگ ها و اقوام مختلف تعاریف متفاوتی دارد؛ به همین دلیل نمی توان تعریف مطلقی از زیبائی ارائه داد و به تعریف نسبی آن بسنده می کنیم.

تصاویر و لحظاتی خاص در زندگی وجود دارد که بسیار الهام بخش بوده و احساسات و عواطف ما را برمی انگیزد و در نهایت به شادی و سرزندگی درونی ما می انجامد،؛ این موضوع می تواند تعریفی از زیبایی باشد. پس زیبایی لزوما وابسته به ظاهر افراد نیست و هر رفتار، اخلاق و یا کنشی که احساسات و عواطف ما را تحریک کند و باعث خوشحالی ما شود، در نوع خود زیبایی بحساب میاد.

تعریف زیبایی

مطلب مرتبط : زیباترین زنان جهان

پس نتیجه می گیریم که زیبایی نمی تواند فقط وابسته به ظاهر باشد و در حقیقت یک شخصیت و یا مفهوم است، که زیبایی را تداعی می کند.

زیبایی در قرآن کریم

خداوند خود خالق زیبایی هاست و این زیبایی ها را به شیوه های مختلف چون آفرینش گل ها، جنگل ها، آدمی و … به عرصه نمایش گذاشته. قرآن کریم نیز نه تنها زیبایی را مجاز شمرده، بلکه تحصیل این زیبایی ها را نیاز روحی بشر می داند.

زیبایی در قرآن کریم

از دیدگاه قرآن کریم آنچه که انسان را مشتاق آراستگی و زیبایی و بیزار از ژولیدگی و پریشانی می سازد، فطرت اوست. فطرت نیز ریشه در سرشت انسان دارد نه ظاهر او. لذا می توان نتیجه گرفت که قرآن کریم نیز منشا زیبایی را در ظاهر آدمها نمی بیند.

معیارهای زیبایی، برای پاسخ به این سوال که از کجا بدانیم خوشکل هستیم ؟

معیارهای زیبایی را در قالب دو دسته زیبایی های ظاهری و معنوی بررسی کرده و در نهایت با یک نتیجه گیری به سوال شما که، از کجا بدانیم خوشکل هستیم، جواب خواهیم داد.

1 – زیبایی های ظاهری

ممکن است عده ای شما را زیبا و خوشکل بدونن و بارها در مراسم و دعوت ها از شما تعریف کنند؛ ولی افرادی هم هستن که نظری مخالف با آنها داشته باشن و شما رو آدمی زشت بدونن. این نظرات متفاوت نشان از ضعف زیبایی ظاهری دارد.

در واقع میشه گفت چون خوشکلی من وابسته به نظر مردم است، پس تقسیم بندی مردم به زشت و زیبا کاری احمقانه و به دور از منطق است. پس حتی اگه شما چندین عمل زیبایی هم انجام بدین، بازهم عده ای هستن که شما رو زشت ببینند.

راستی از کجا بدانیم خوشکل هستیم یا نه؟

در یک نظر سنجی که توسط شرکت های تولید کننده لوازم بهداشتی انجام شده، بیش از 90 درصد نظرات مردم در خصوص زیبایی این گونه بود:

  • یک زن در هر سنی زیباست.
  • هر بانویی زیبایی خاص خودش را دارد.
  • زیبایی از نوع برخورد و احساسات افراد نشات می گیرد و زیاد به مشخصات فیزیکی افراد ارتباط ندارد.

پس در پاسخ به این سوال که، از کجا بدانیم خوشکل هستیم یا زشت؟، سعی کنید به کلیات توجه کرده و از گرفتن ایرادهایی مثل، کاش دماغم کوچک تر بود و یا گونه برجسته داشتم، بپرهیزید و اطمینان داشته باشین که خوشکلید.

2 – زیبایی های معنوی

اگرچه زیبایی معیار خاصی نداره، ولی عواملی چون اعتماد به نفس، داشتن سواد اجتماعی، صبر و حوصله و قدرت انتقاد پذیری می تواند به خوشکلی شما کمک کند. هر آدمی زیبایی خاص خودش رو داره و هیچ انسانی کامل نیست. یکی جنتلمنه ولی قد کوتاهی داره؛ دیگری اندامی مناسب دارد ولی دماغش بزرگ است و الی آخر….

خوش تیپ و قد کوتاه

ولی مهمترین موضوع در این بین داشتن اعتماد به نفس است. افراد زیادی هستن که شاید در ظاهر خیلی خوشکل به نظر نیان ولی اعتماد به نفس و غرور را می توان در طرز حرف زدن، غذا خوردن و حتی راه رفتن آنها تشخیص داد.

پس برای اینکه خوشکل باشین، اول اعتماد به نفس خود را تقویت کنید. شخصیتی شاد و کاریزماتیک داشته باشین و جزو آدم هایی باشین که هرجا میرن، بقیه دوس دارن باهاش حرف بزنن و دورش جمع بشن.

نتیجه گیری در خصوص اینکه، از کجا بدانیم خوشکل هستیم یا زشت؟

با این تفاسیر اگر دوست دارین به رازهای خوشکل بودن برسین، باید بر روی دو موضوع تمرکز کنید. اول اینکه خیلی رو جزئیات حساس نباشین و در برانداز کردن قیافه و زیبایی ظاهری خود، به کلیات بیشتر اهمیت بدین. نکته دوم اینکه اعتماد به نفس داشته باشین و به حرف مردم اهمیت ندین تا جزو آدم های خوشکل و زیبا بحساب بیاین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: کیوان چوگلی

سلام.کیوان هستم، کارشناسی ارشد ریاضیات مالی و علاقمند به مباحث سرمایه گذاری در اوراق بهادار و بورس می باشم..به نویسندگی و نوشتن علاقمند هستم و همیشه در پی یادگیری مطالب جدید ...با نظرات خود بنده و تیم بلاگر نت نظر را دلگرمی دهید..