تجربه 25 سالگی
in , ,

بی نظیربی نظیر افتضاحافتضاح ضعیفضعیف بامزهبامزه

کارهایی که باید در 25 سالگی انجام داد

بهترین سن برای رویاپردازی، تلاش و سرمایه گذاری

زندگی مثل یه پازله که هرچی میری جلو تر کامل تر میشه یا حداقل باید کامل بشه. زندکی در هر برهه زمانی یه سری فرصت ها به ما میده تا ازشون استفاده کنیم، اگر کردیم که کردیم ولی اگر نکردیم شانس دوباره ای وجود نداره. تجربه 25 سالگی هم یکی از این شانس هاس که به ما داده شده تا در اون پازل زندگیمونو کامل ترش کنیم. تجربه 25 سالگی در واقع کارهایی که باید در 25 سالگی انجام داد که اگه انجام ندیم در سنین بالاتر حسرت می خوریم. در این مقاله قصد دام در خصوص با تجربه 25 سالگی باهاتون صحبت کنم و کارهایی که باید در 25 سالگی انجام داد رو براتون بگم، البته تجربیات خودم رو هم میگم که بتونم ازش یه جمع بندی مناسب داشته باشیم و یه برنامه جدید برای خودمون تنظیم کنیم. امیدوارم که با خوندن این مقاله روش و مسیر زندگیت به سمت و سوی درست تغییر پیدا کنه.

تجربه 25 سالگی

تجربه 25 سالگی

سن 25 سالگی یه مدلیه که نه میدونی که به مرد یا زنی تبدیل شدی که دیگه بزرگ شده و یه سری کارارو باید انجام بده و یه سری کارا دیگه مربوط به این سن نیست، نه اینکه میدونی جوانی و میتونی خیلی از کارارو بدون برنامه و فکر خاصی انجامش بدی!!!!!!!!!!!!! واقع این سن مثل سایز پا میمونه که بعضی وقت ها 43.5 هستش و 44 برات بزرگه و تو سایز 43 پات لق میزنه!!! امیدوارم منظورمو فهمیده باشی. این سن شرایط خاصی داره که بهتره یه مقدار بیشتر بهش توجه کنیم. منظورم اینه که باید یه سری کارایی که دوست داریم و جوانانس رو انجام بدیم و یه سری برنامه ها رو که برای آینده تحصیلی، کاری، درامدی، زندگی و … داریم رو هم مشخص کنیم.

یعنی در واقع باید تعادل داشته باشیم، وگرنه اگر بخوایم به آینده زندگیمون زیاد تر از حد فکر کنیم و برنامه ریزی کنیم این سن و سال شیرین و کلی اتفاقای جالبش رو از دست دادیم و اگر هم بخوایم خیلی به کارهای گذرا فکر کنیم و به آینده فکری نکیم، آینده رو می بازیم. پس خیلی مهه که تعادل رو در این سن حفظ کنی و سعی داشته باشی که بهترین خودت باشی، از لحظه لحظت لذت ببری و برای آیندت هم برنامه هایی داشته باشیم و در راستای شروع به یادگیری و کار کنی. در ادامه این متن دوست دارم به یه سری کارایی که یه آدم 25 ساله یا کسی که در حوالی 25 سال قرار داره حالا چند سال بالا یا پایین باید انجامش بده و در برنامش داشته باشه، اشاره کنم. این کارا رو بدور از تفکیک جنسیتی انجام میدم، پس دختر و پسر نداره و هر کسی که در حوالی این سن قرار داره باید تو برنامش داشته باشه. حداقل اینا نظرات منه و اگر مورد دیگه ای هست که نظر تو هستش من خیلی خوشحال میشم با من و بقیه به اشتراک بزاریش.

1) از تجربه کردن و یا اشتباه کردن نترس

میدونی خیلیا میان میگن بحران 20 سالگی، بحران 25 سالگی، بحران 40 سالگی و … ولی اصلا اینطور نیست. کسی که تو زندگیش برنامه ریزی خوبی داشته باشه و تعادل رو در همه موارد رعایت کرده باشه هیچ وقت دچار بحران نمیشه. این آدم ممکنه اشتباه کنه، بترسه، شکست بخوره، تجربه کنه و یاد بگیره ولی هیچ موقع به بحرانی بر نمیخوره. واسه کسی 40 سالگی بحرانه که قبطه بخوره به کارایی که باید میکرده و نکرده و حرست بخوره و ببینه یه سری کارارو باید می کرده که نکرده!!! پس توصیه من رو به عنوان برادر کوچیک تر بپزیرید که در هر موضوعی تعادل رو رعایت کنید و سعی کنید تجربه های خوب و جدید رو داشته باشید، در این مسیر هم از هیچ چیزی نترسید چون شما برای این متولد شدید که تجربه کنید، شکست بخورید، درس بگیرید و در نهایت به موفقیت برسید. این جمله در همه جای زندگیمون کاربرد داره و میتونیم به هر موضوع تعمیمش بدیم.

تجربه کن، خیلی چیزارو

تجربه های جدید بهت یاد میده که هیچ وقت نباید تو یه جا ساکن بمونی و همیشه در حرکت نگهت میداره. نمیزاره مغزت ساکن بمونه و باعث میشه که ریسک پذیر تر بشی و قوی تر. آدمای ریسک پذیر و قدرتمند هم میدونن که کجا باید چه کاری رو انجام بدن و مسئولیت شکست و اشتباهات احتمالی رو هم می پذیرن. پس حواست باشه که تلاش کنی خیلی از چیز های خوب رو تجربه کنید و از اونا پلی بسازی برای موفقیت آیندت و توی این مسیر هم از هیچ چیز نترسی، چون ترس از شکست باعث میشه هیچ وقت پاتو تو راه موفقیت نزاری. یعنی هرچقدرم که باهوش باشی و پتانسیل خوبی داشته باشی تا وقتی تجربه نکنی و شکست های زودگذر و گزرا رو تجربه نکنی، هیچ موفقیتی حاصل نمیشه.

2) به عنوان تجربه 25 سالگی بازی های کاپیوتری انجام بده!! 

آره درست میبینی. شاید براتون جالب باشه که در این لیست این مورد رو ببینید ولی این نظر شخصیه منه و فکر میکنم که واسه خودش جا در این لیست داره. مطمئن باش که اگه لذت انجام بازی های کامپیوتری در این سنین رو نداشته باشی بعدا از اینکه دیگه ازش لذت خاصی نمیبری، پشیمون میشه. وقتی میری در یه زندگی یا شخصیت مجازی این خیلی تجربه خاص و بزرگیه که تو زندگی واقعی امکانش نیست!! پس بازی کن تا یاد بگیری وقتی داری بازی میکنی، اگر شکست میخوری با تلاش و دقت بیشتر میتونی پیروز شد.

بازی کردن یکی از کارهای 25 سالگی

بازی کن تا بفهمی که هر کس که تلاش بیشتری کنه برنده هستش و اگر یک بار و یا یک دست رو باختی این نشون دهنده اینکه تو شکست خوردی و دیگه شانسی نداری نیست و میتونی بعد شکست باز تلاش کنی و این بار برنده باشی. بازی های کامپیوتری بهت یاد میده که هیچ چیز موندگار نیست و همه ما تو چرخه ای هستیم که میتونه بعضی وقتها خوب برامون بچرخه و بعضی وقتها هم بد. البته این نکته رو فراموش نکن که این بازی ها جنبه سرگرمی داره و باید به عنوان یک تفریح سالم و فرح بخش بهش نگاه کنی.

3) از منطقه امن ذهنت خارج شو

میدونی چرا خیلی از افرادی که پتانسیل، مهارت و دانش یه چیزو دارن، هیچ وقت به موفقیتی که حقشونه نمیرسن؟ به نظر من اینکه از منطقه امن ذهنی خودشون خارج نمیشن میتونه یکی از دلایلش باشه. وقتی از جایگاه امن ذهنیت خارج نشی نمیتونی چیزای جدید رو تجربه کنی، وقتی چیزای جدید رو تجربه نکنی خیلی از موارد رو یاد نمیگیری، تجربت بالا نمیره، ریسک پذیر نمیتونی باشی، شکست نمیخوری که زمینه ساز پیروزی های آیندت بشه!!! و خیلی از مشکلات دیگه.

از منطقه امن ذهنت خارج شو

بنابراین سعی کنید که از منطقه امن خودتون خارج بشین و تجربه کنید و بزارید محدوده امنتون بزرگ تر شه و تجربیات و وقایع بیشتری رو در بر بگیره. اینجوری خیلی از ترساتون از بین میره و اعتماد به نفستون هم بیشتر میشه.

4) برای آینده شغلی و نحوه درآمد زایی خودتون برنامه ریزی کنید

درباره این مورد باید بگیم که از یه سنی به بعد این که چه شغلی داری و چقدر در ماه درآمد داری، خیلی اهمیتش بیشتر میشه. همیشه مهم بوده و من میگم که مهم تر میشه!! بیشتر کسایی که 25 سال یا تقریبا در این سنین قرار دارند تقریبا مسیر تحصیلیشون مشخص شده و اغلب یا لیسانس گرفتن و یا در مقطع کارشناسی هستند و یا دکترا، پس مسیر تحصیلی مشخص است و باید مسیر شغلیتون رو مشخص کنید. یادتون باشه همیشه یه مدل کسب و کار توی ذهنتون باشه برای آیندتون. به این معنی که بدونید در آینده اهداف مالی و شغلیتون چیه و میخواید به چه صورتی کسب درآمد کنید.

اهدافتون رو سیاستگذاری و مشخص کنید

برنامه ریزی کنید و اهداف و برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت داشته باشی. حتما حتما حتما همه این برنامه ها و اهداف و حتی آرزوهاتون رو روی کاغذ بنویس و به اینکه به همشون دست پیدا میکنی، ایمان داشته باش. مطمئنا کائنات همه چیز رو برای شما همونجوری رقم میزنه که دوست داری و میخواستی، اگر قوانین جذب رو کامل رعایت کنی. مهم ترین رکنم اینه که برنامه هات رو بنویسی، حست خوب باشه، بدونی که بهش میرسی، امیدوار باشی و شکرگذار، در نهایت به اهدافتون میرسید.

5) ورزش کنید (یه ورزش رو برای خودتون انتخاب کنید و ادامه بدید)

ببینید تقریبا هممون تا سن 25 سالگی و این حدودا تقریبا فهمیدیم که به چه رشته ورزشی علاقه داریم و از انجام چه رشته ورزشی بیشترین لذت رو می بریم. هممون تقریبا توی یه رشته خاص ورزشی مهارت بیشتری نسبت به بقیه رشته ها داریم و بیشتر از بقیه ازش لذت میبریم، پس همونو دنبال کن. برو دنبالش سعی کن بهترین خودت باشی و هم از ورزشت لذت ببری، هم به سلامت بدنت اهمیت میدی، هم سعی میکنی رژیم غذایی مناسب تری داشته باشی و همینطور در یک رشته ورزشی مهارتتون رو افزایش میدید و این کار موجب بیشتر شدن اعتماد به نفستون هم میشه.

ورزش کنید

من خودم ورزش کیک بوکسینگ رو ادامه دادم و الان هم خیلی اعتماد به نفسم بیشتر شده و خیلی از انجامش لذت میبرم و در عین حال سلامت بدنم خیلی بیشتر شده و تناسب اندامی بدست آوردم که همیشه آرزوشو داشتم!!! پس برو دنبال ورزشی که دوست داری و سعی کن که رهاش نکنی.

6) یه مهارت خاص رو به صورت حرفه ای یاد بگیر

برای فردی که 25 سال سن داره خیلی مهمه که یه فعالیت و یا مهارت خاص رو به صورت پیشرفته و کامل بلد باشه. به شکلی که قادر باشه ازش کسب درآمد کنه. مثلا خود من کارهای فریلنسری انجام میدم و درش مهارت دارم و سال هاست که برای یادگیریش وقت گذاشتم، توام باید ببینی تو چه زمینه ای تخصص و مهارت بیشتری رو داری و اگر اون زمینه در تو وجود داره و بهش علاقه داری و مهارت خوبی هم از لحاظ درآمدی هستش، پس 1 دقیقه رو هم تلف نکن و برن دنبالش.

یادگیری یه مهارت به صورت حرفه ای

به عنوان مثال مهارت های مثل، طراحی و برنامه نویسی سایت، عکاسی و فوتوشاپ، کد نویسی و برنامه نویسی اندروید، انجام کارهای تبلیغاتی، ادمین شدن در شبکه های مجازی و … میتونه بخشی از ایده های شخصی من باشه که دوست داشته باشم حداقل در یک کدومش حرفه ای باشم. ایده های شما برای مهارت آیندتون چیه؟

7) مستقل زندگی کردن جزو تجربه 25 سالگی

بیشتر منظوم از مستقل زندگی کردن، مسائله اقتصادی هستش. یعنی به زبون ساده بتونیم دخل و خرجمونو با هم هماهنگ کنیم. این کار خیلی کار سختیه. بعضیا فکر میکنم که برنامه ریزی های مالی و یا هندل کردن هزینه ها متناسب با درآمد ها و در عین حال پس انداز کردن کار خیلی سختی نیست، ولی سخت در اشتباهند!!! بخاطر همینه که توصیه میکنم قبل از فکر کردن به زندگی مشترک و یا حتی در دوران مجردی که در فکر تشکیل خانواده نیستید، تجربه استقلال مالی، شخصیتی و رفتاری را پیدا کنید. این مهارتی است که بیشتر از اینکه آموزشی باشد باید شما آن ها را تجربه کنید تا بتونید بهترین عملکرد در اونها داشته باشید.

تجربه 25 سالگی - مستقل زندگی کردن

وقتی مستقل باشه نیاز ها و مواردی که در کنترل یه زندگی بهش نیاز داری رو به صورت کامل درک میکنی، از قبض آب و برق که هیچ کسی بهش فکر نمیکنه تا هزینه خورد و خوراک و حمل و نقل و موارد دیگه. وقتی که با هر سنی استقلال مالی داشته باشی، اعتماد به نفس داری و به هیچ کسی برای اداره زندگیت وابسته نیست؛ البته از لحاظ مالی. تجربه 25 سالگی اگر با تجربه استقلال همراه بشه میتونه زمینه ساز موفقیت های آتی تو باشه.

امیدوارم از مطالب بالا نهایت استفاده رو برده باشی. اگر به عنوان تجربه 25 سالگی، کاری هست که فکر میکنی جاش تو لیست ما کمه حتما از بخش نظرات با من و بقیه در میون بگزار تا ما از تجربه های تو استفاده کنیم.

مطالب مرتبط :

 

نویسنده: احسان رباط جزی

سلام احسان رباط جزی هستم دانشجوی رشته مهندسی صنایع و علاقه مند به حوزه نویسندگی سایت، اونم به خاطر اینکه بتونم تجربیات و دانش خودم رو با بقیه هم به اشتراک بگذارم و همینطور آدم پر انرژی و فعالی محسوب میشم.

2 دیدگاه

نظر بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *