in ,

طریقه استفاده از کپسول آتش نشانی

چگونه از کپسول آتش نشانی استفاده کنیم؟

آیا در محلی زندگی یا کار میکنی که تحت شرایطی خاص بهتره که طریقه استفاده از کپسول آتش نشانی رو بلد باشی؟ البته اینم بگم که هر آدمی باید حتی به صورت اولیه ولی با طریقه استفاده از کپسول آتش نشانی آشنایی داشته باشه، چون حادثه یک بار اتفاق میوفته و توام باید براش آماده باشی. در این مقاله ما قصد داریم تا در خصوص با طریقه استفاده از کپسول آتش نشانی توضیحاتی مختصر و مفید رو در اختیارتون قرار بدیم و مطمئن باشید که از مطالعه این مقاله کاربردی به هیچ وجه پشیمون نمیشید.

چگونه از کپسول آتش نشانی استفاده کنیم؟

طریقه استفاده از کپسول آتش نشانی

زمان بروز آتش سوزی یکی از مسائلی که برای بعضی از افراد ایجاد میشود، عدم تسلط کافی در استفاده مناسب و درست از کپسول آتش نشانی میباشد و مشکل کار اینجاست که از کپسول آتش نشانی استفاده بهینه و درستی در این مواقع به عمل نمی آید، در این راستا در این مقاله کاربردی شیوه استفاده از کپسول آتش نشانی را برات شرح میدم. با توجه به اینکه حادثه هیچوقت خبر نمیکنه، پس بنا بر احتیاط لازم است هر آدمی طریقه استفاده از کپسول آتش نشانی رو حداقل تا حدودی بلد باشه تا در موقع بروز حادثه بتونه آگاهانه عمل کنه. نکته ای که خیلی مهمه اینه که زمان حادثه یا آتش سوزی باید خونسردی خودتون رو حفظ کنید و با آرامش سعی در انجام بهترین کار باشید.

طریقه استفاده از کپسول آتش نشانی

زمان آتش سوزی چه کپسولی را باید برای موارد مختلف انتخاب کنیم؟

تجهیزات فلزی

در واقع فلزهایی که خاصیت اشتعال زایی دارند مانند؛ منیزیم و آلیلاژهای پتاسیم باید با استفاده از پودرهای خشک خاموش شوند.

مواد خشک 

زمان آتش سوزی مواد خشک و قابل اشتعال مانند چوب و … باید از خاموش کننده های آبی برای خاموش کردن بهره بگیرید. برای مهار آتش در این گونه اجسام قابل اشتعال قادرید با پوشاندن مواد قابل اشتعال با یک ماده خشک شیمیایی آتش را نیز مهار کنید، اما اگر از خاموش کننده بخواهید استفاده کنید باید خاموش کننده هایی که پایه آبی دارند را مورد استفاده قرار دهید. 

 چگونه از کپسول آتش نشانی استفاده کنیم

تجهیزات کامپیوتری

در این نوع تجهیزات و به ویژه تجهیزات برقی از خاموش کننده هایی که رسانا هستند نباید بهره گرفت. خاموش کننده های پودرو گاز نیز پیشنهاد نمیشوند، چون بدلیل موادی که روی برد کامپیوتر و … تجهیزات کامپیوتری می شیند تجهیزات را از کار می اندازد پس بهترین انتخاب برای اینگونه آتش سوزی ها استفاده از خاموش کننده های گازی یا همان co2 است.

مایعات اشتعال زا

در آتش سوزی در مایعات قابل اشتعال مثل رنگ و گیریس و … باید با استفاده از شیوه خفه کردن آتش را خاموش کنید، پس بهترین انتخاب برای این سری از آتش ها استفاده از کپسول هایی است که یک لایه بر روی ماده به وجود می آورند و از رسیدن اکسیژن به آن جلوگیری می کنند.

 راهنمای استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه تشخیص کپسول co2 و پودرو گاز

یکی از مرسوم ترین و آسون ترین روش تشخیص کپسول های آتش نشانی co2 با سایر کپسول های پودرو گاز مي توان به ساختار سیلندر و یا همان محفظه نگهداری مواد اشاره کرد. در کپسول های پودرو گاز سیلندر آن 3 تیکه است و بر روی بدنه جای جوش را میبینید ولی در سیلندرهای گازی بدنه کپسول یک تیکه است و جای هیچگونه جوشی را روی بدنه نمی بینید.

روش استفاده از کپسول co2

به علت فشرده بودن گاز درون این کپسول زمان استفاده نباید دست خود را به بخش فلزی بالای کپسول بگیرید، چون به دلیل خروج ناگهانی گاز بدنه فلزی به سرعت سرد شده و امکان دارد که دست شما دچار سوختگی سرد شود که شدت آن به مراتب خیلی بیشتر از دیگر آتش سوزی ها است. لذا در زمان استفاده از کپسول co2 بايد شيپور پلاستیکی که در بخش خروجی آن قرار داده شده است را در دستتاتون بگیرید.

 فیلم آموزش کار با کپسول آتش نشانی

طریقه استفاده از کپسول آتش نشانی

اول باید اطمیان حاصل کنید که کپسول آتش نشانی شارژ باشد. در ادامه و برای خاموش کردن آتش با استفاده از کپسول های خاموش کننده آتش نشانی باید مراحل زیر رو به ترتیب انجام بدی :

  1. ضامن را بکشید
  2. شیلنگ کپسول را در مرکز آتش نگهدارید
  3. اهرم کپسول آتش نشانی را فشار دهید تا مواد یا مایع یا گاز خاموش کننده آتش بیرون آید
  4. در فاصله 7 یا 8 قدمی از آتش بایستید و کم کم با کوچکتر شدن آتش به سمت آن حرکت کنید و با حرکت دادن شلنگ آتش را دنبال کرده و خاموش کنید، البته آتش های کوچکتر مثل، آتش سوزی یک دستگاه کوچک نیاز به 7 یا 8 قدم فاصله ندارد و شما باید فاصله خودتون رو جوری تنظیم کنید که روی آتش مسلط باشید و همزمان به شما آسیبی هم نرسد.

 نحوه استفاده از کپسول های آتش نشانی

نکته های کلیدی در زمان آتش سوزی

  • منبع برق و گاز را قطع کنید
  • زمان حادثه دستپاچه نشید و خونسرد باشید
  • فقط بن آتش را هدف بگیرید
  • در هوای آزاد پشت به باد بایستید

کلام آخر

امیدوارم که از نکات و محتوای آموزشی این مقاله از سایت نت نظر نهایت استفاده رو برده باشید و تونسته باشیم راهنمای خوبی در خصوص با طریقه استفاده از کپسول آتش نشانی بهتون داده باشیم. اگر هر موردی در خصوص با موضوع مقاله بود که دوست داشتی با ما و مخاطبای دیگه در میون بزاری میتونی از بخش نظرات که در انتهای مقاله میبینی با ما و بقیه در ارتباط باشی. پیشنهاد ما اینه که برای خونه و محل کارتون با توجه به اینکه امکان اتفاق حادثه آتش سوزی وجود دارد این وسیله کاربردی رو تهیه کنید.

مطلب مرتبط :

نکات مهم در زمان وقوع زلزله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: احسان رباط جزی

سلام احسان رباط جزی هستم دانشجوی رشته مهندسی صنایع و علاقه مند به حوزه نویسندگی سایت، اونم به خاطر اینکه بتونم تجربیات و دانش خودم رو با بقیه هم به اشتراک بگذارم و همینطور آدم پر انرژی و فعالی محسوب میشم.