تاریخچه گروه ردیوهد
in , ,

تاریخچه گروه ردیوهد – گروه افسانه ای راک

بیوگرافی گروه راک Radiohead

گروه راک انگلیسی ردیوهد یکی از بهترین گروه های راک و موسیقی دنیاست و تاریخچه گروه ردیوهد میتونه خیلی خیلی جذاب باشه. جالبه که در تاریخچه گروه ردیوهد اومده که این گروه در سال ۱۹۸۵ تشکیل شده است و همچنان آهنگ های بسیار زیبایی را روانه مارکت موسیقی دنیا میکنه. خواننده، گیتاریست، پیانیست و کیبورد زن این گروه یعنی تام یورک پایه گذار گروه Radiohead بوده است. در ادامه این مطلب قصد داریم که تاریخچه گروه ردیوهد رو به صورت کامل بررسی کنیم.

تاریخچه گروه ردیوهد

تاریخچه گروه ردیوهد

ریدیوهِد یا همون Radiohead نام یک گروه راک انگلیسی است که همونطور که گفتیم در سال ۱۹۸۵، در ابینگدن، آکسفوردشایر پایه‌ گذاری شد. اعضای بنیان‌ گذار گروه تام یورک (خواننده، گیتار، پیانو و کیبورد)، جانی گرینوود (لید گیتار، کیبورد و سایر سازها)، اد اوبراین (گیتار و خواننده پس‌ زمینه)، کالین گرینوود (بیس) و فیل سلوی (درام، سازهای کوبه‌ ای و خواننده پس‌ زمینه) هستند و در واقع گروه راک ریدیوهد را در کشور بریتانیا تشکیل داده اند.

همونطور که گفتیم این گروه در ابیگدن تاسیس شده و از سال ۱۹۸۵ در سبک موسیقی آرت راک، آلترناتیو راک، اکسپریمنتال راک و الکترونیکا فعالیت می کند. گروه ریدیوهد اولین آهنگ خودش رو در سال ۱۹۹۱ با نام “خزش” منتشر کرد. اولین آلبوم گروه ریدیوهد با نام پابلو هانی در سال ۱۹۹۲ منتشر شد که با استقبال بسیار زیادی از سوی مردم روبرو شد.

این گروه موسیقی راک آلبوم های مختلفی را روانه بازار کردند که اکثرا با فروش بسیار بالایی روبرو بوده است و این گروه در مجله رولینگ استونز به عنوان ۷۳ امین هنرمند موثر تمام دوران برگزیده شده است. از آلبوم های محبوب این گروه باید به “زنده باد دزدها، کید ای، یک استخر ماه شکل” اشاره کرد. ریدیوهد گروه موسیقی بسیار محبوبی در دنیاست و موسیقی دانان زیادی از این گروه الهام گرفته اند و طرفداران بسیاری در سرتاسر جهان دارد. در ادامه بیشتر به تاریخچه گروه ریدیوهد میپردازیم.

تام یورک

نحوه شکل گیری گروه ریدیوهد

همونطور که پیش تر هم گفتم اعضای گروه در مدرسه محل تحصیلشان، اُبینگدون با هم آشنا شدند، تام یورک و کالین گرینوود هم‌ کلاسی بودند و برادر کالین، جانی، در مقطع ۲ سال پایین‌ تر از آن‌ ها مشغول به تحصیل بودند. در سال ۱۹۸۵ آنها گروه آن اِ فرایدِی را تشکیل دادند. اعضای گروه به‌دلیل اینکه در روزهای جمعه تمرین می کردند، این نام را انتخاب کردند. آنها اولین اجراشون رو در سال ۱۹۸۶ برگزار کردند. در سال ۱۹۸۷ تمامی اعضای گروه به جز جانی گرینوود، برای ادامه تحصیل در دانشگاه، ابینگدون را ترک کردند. آنها همچنان در روزهای تعطیل دور هم جمع میشدند و به تمرین موسیقی ادامه میدادند.
در سال ۱۹۹۱ و دقیقا وقتی که همه به‌ جز جانی از دانشگاه فارغ‌ التحصیل شدند، آن اِ فرایدی دوباره از سر گرفته شد. آن‌ها یک آلبوم دمو به این نام ضبط کردند و اجراهایی را در آکسفورد برگزار کردند. رفته رفته و با زیاد شدن تعداد اجراهای آن اِ فرایدی نظر شرکت‌ های پخش و دست‌ اندرکاران صنعت موسیقی به آنها جلب شد. کریس هافورد، مالک پیشین استودیو کورت‌ یارد آکسفورد که سابقه تهیه‌ کنندگی آلبوم‌ های گروه پاپ اسلودایو را هم داشت، بعد از حضور در یکی از اجراهای زنده آن اِ فرایدی، تحت تاثیر موسیقی آنها قرار گرفت و به آنها پیشنهاد همکاری داد. هافورد به‌ همراه شریکش بریس اِج، تهیه دموی بعدی گروه را عهده دار شدند و مدیریت آن اِ فرایدی را بر عهده گرفتند . جالب است بدانید که آن همکاری تا به‌ امروز ادامه پیدا کرده است.
تاریخچه گروه راک ردیوهد

تاریخچه گروه ردیوهد – نامگذاری گروه ریدیوهد

در پی ملاقات و رایزنی کالین گرینوود با کیث رازن‌ک رافت؛ مسئول استعدادیابی EMI در یک فروشگاه آثار موسیقی که کالینوود آن‌ز مان در آنجا مشغول به کار بود، گروه موفق شدند قراردادی برای ضبط ۶ آلبوم با کمپانی معظم EMI امضا کنند. در همان زمان بود که EMI به اعضای گروه پیشنهاد داد نام‌ شان را به «ریدیوهد» تغییر دهند، عنوانی که برگرفته از نام یکی از قطعه‌ های آلبوم ماجراهای واقعی گروه موج نو آمریکایی تاکینگ هدز بود. آنها بعد از جستوجوهای بسیار زیاد، در نهایت نام “در یک روز جمعه” را به خاطر تمرین های منظم شان در روزهای جمعه برای گروه خود انتخاب کردند. اواخر سال ۱۹۸۶ بود که گروه اولین برنامه خود را اجرا کرد و جان گرین وود به عنوان نوازنده سازدهنی کمی بعدتر نوازنده لیدگیتار گروه وارد گروه شد. در آن دوران تنها مشوق گروه، معلم موسیقی مدرسه بود.

تحصیلات گروه ریدیوهد

در سال ۱۹۸۷ اد اوبرین و کالین گرین وود تحت فشار خانواده های شان به دانشگاه رفتند. همینطور در همین سال زمانی که یورک ۱۹ سالش بود، به همراه دوستش با ماشین تصادف کرد. یورک آسیبی ندید ولی مهره های گردن دوستش به شدت صدمه دید و موجب شد تام دچار فوبیای ماشین ها شود. صدای این وحشت بعدها در گروه ریدیوهد در آهنگ های “کیسه هوا”، “ماشین های قاتل” و “ماشین احمق” شنیده میشود.

گروه ردیوهد

تام نیز کمی بعد تر مجبور شد تحصیلاتش را در دانشگاه در رشته هنرهای زیبا و انگلیسی از سر بگیرد. در حقیقت همه اعضای گروه دانشگاه را تمام کردند، غیر از جان جوان که وقتی هنوز در دانشگاه در رشته روان شناسی مشغول به تحصیل بود، گروه به شهرت رسید و او دانشگاه را ترک کرد. سال های دانشگاه، سال های فشار خانواده ها، سال هایی بود که اعضای گروه به رغم میل خود هیچ اجرایی نداشتند و تنها در طول تعطیلات میان ترم با یکدیگر به تمرین می پرداختند.

داستان جذاب گروه افسانه ای راک

اما داستان این گروه جذاب به صورت جدی از سال ۱۹۹۱ شروع شد. گروه “در یک روز جمعه” در تابستان و پاییز همین سال دوباره دور هم جمع شدند و اولین نمونه آهنگ های حرفه ای خود را ضبط کردند. جالبه بدونید که این ۳ آهنگ سال بعد با عنوان “Drill EP” منتشر شدند. با همین ۳ نمونه آهنگ گروه به سرعت مورد توجه قرار گرفت، چند ماه بعد مدیران برنامه ریزی خود را پیدا کرد و به پیشنهاد یکی از این مدیران نام خود را به ریدیوهد تغییر داد.

تاریخچه گروه ردیوهد

البته آلبوم “Drill EP” که در می ۱۹۹۲ منتشر شد خیلی هم مورد استقبال قرار نگرفت، تنها توجه عده ای اندک را به خود جذب کرد، بنابراین گروه سرگرم تولید آلبوم دیگری شدند. آهنگ اول و دوم این آلبوم هم چندان چشمگیر نبودند، ولیآهنگ سوم  آنها با نام Creep به شدت مورد توجه قرار گرفت. Creep در یک برداشت ضبط شد، جالب این است که اعضای گروه خودشان هم نمی دانستند که تمرین آنها از این آهنگ ضبط میشود!!

کولدری که یکی از عوامل فنی بود در مصاحبه ای با مجله موسیقی ماجو اینطور گفته است که؛ “در پایان آهنگ، برای لحظه ای تمام آدم های داخل استودیو ساکت بودند و بعد فریاد تحسین بلند شد. تا به حال چنین چیزی برای من اتفاق نیفتاده بود.” اما به هر حال این آهنگ در ابتدا چندان جلب توجه قرار نگرفت ولی وقتی آهنگ به ایالات متحده رسید … “Creep” در کنار آهنگ های “Smells Like و Spirit” از نیروانا و “loser” مورد توجه نسلی قرار گرفت که از شرایطش ناراضی بود. آلبوم رتبه ۳۴ را بدست آورد و به تدریج فقط در آمریکا ۱ میلیون نسخه از آن به فروش رسید. با گذشت زمان ریدیو هد داشت شهرت جهانی بدست می آورد و این بار وقتی همین آلبوم دوباره به انگلستان بازگشت رتبه هفتم را بدست آورد!

دانلود آهنگ رادیو هد

داستان ریدیو هد همچنان ادامه داشت و آنها به دادن آلبوم و تک آهنگ مشغول بودند. در سال ۲۰۰۶ تونی بلر نخست وزیر وقت انگلستان می خواست با یورک ملاقات کند و در زمینه مسائل محیط زیست صحبت کند. نکته جالب توجه این است که یورک ملاقات را قبول نکرد و در جواب گفت که بلر در زمینه محیط زیست هیچ صلاحیتی ندارد. آلبوم جدید ریدیو هد به بازار آمد. این آلبوم در لیست پر فروش ترین آلبوم های آمریکا مقام نخست را کسب کرد.

Radioheadاستودیو را ترک کرد و به تور استرالیا و خاور دور رفت. هافورد می گوید: “این موجب شد که آنچه را که در آن خوب بودند و از انجامش لذت می بردند، ارزیابی دوباره کنند. اجرای زنده توجه شان را به آنچه در استودیو از دست داده بودند بر گرداند. در طی ۱۴ روز تور با کار کردن روی آهنگ ها آلبوم را کامل کردند و به انگلستان بازگشتند” Radiohead بازگشته بود و دیگر به دنبال »شماره یک» شدن نبود ، اما ۱۸ ماه بعد، پنجمین ترانه مستقل آلبوم Street Spirit منتشر شد و در لیست ۱۰ ترانه برتر قرار گرفت.

دانلود فول آلبوم ریدوهد

این گروه همچنان هم با انتشار تک آهنگ های زیبا از هواداران خود دلربایی میکند و جالبه بدونید که گروه ریدیوهد هواداران سرسخت بسیار در سراسر دنیا دارد. امیدوارم که از این مقاله با عنوان تاریخچه گروه ردیوهد راضی بوده باشید و اگر آهنگ، آلبوم و یا موردی را از قلم انداختیم حتما نظرتون رو با ما در بخش نظرات در میون بگزارید.

تاریخچه گروه ریدیوهد- آلبوم های Radiohead

  1. پابلو هانی (۱۹۹۳)
  2. بیماری تراکم زدائی (۱۹۹۵)
  3. اوکی کامپیوتر (۱۹۹۷)
  4. کید ای (۲۰۰۰)
  5. فراموش کار (۲۰۰۱)
  6. زنده باد دزدها (۲۰۰۳)
  7. در رنگین کمان‌ ها (۲۰۰۷)
  8. پادشاه شاخه‌ ها (۲۰۱۱)
  9. یک استخر ماه شکل (۲۰۱۷)
  10. (OK COMPUTER (2017

دانلود فول آلبوم ریدوهد

مطالب مرتبط :

نویسنده: احسان رباط جزی

سلام احسان رباط جزی هستم دانشجوی رشته مهندسی صنایع و علاقه مند به حوزه نویسندگی سایت، اونم به خاطر اینکه بتونم تجربیات و دانش خودم رو با بقیه هم به اشتراک بگذارم و همینطور آدم پر انرژی و فعالی محسوب میشم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین بازی‌‌های ترسناک 2019

بهترین بازی‌‌های ترسناک ۲۰۱۹ – لیست ۱۰تایی

بهترین فیلم های رضا عطاران

بهترین فیلم های رضا عطاران – لیست ۱۰ تایی

Back to Top