in ,

زندگینامه جیم کری – بازیگر و کمدین معروف سینما

بیوگرافی جیم کری کمدین معروف سینما

جیم کری از هنرپیشگان معروف سینمای آمریکا در ژانر کمدی است. زندگینامه جیم کری را می توان مصداق کاملی از یک انسان مبارز در برابر شرایط سخت زندگی دانست. شخصیتی که در طول زندگی خود همواره با دو واژه افسردگی و کمدین سر و کار داشته. کمدین ها همیشه خنده بر لب تماشاگران می آورند و عامل خنده دیگران هستند؛ ولی در پشت این شخصیت کمدی و طنز جیم کری، یک زندگی پر فراز و نشیب وجود داره. در این مطلب با زندگینامه جیم کری در بخش های مختلف هنری و شخصی آشنا می شیم.

زندگینامه جیم کری از تولد تا تبدیل شدن به ستاره سینما

بیوگرافی جیم کری

جیمز یوجین جیم کری، در 17 ژانویه سال 1962 در شهرک نیومارکت واقع در استان انتاریو کانادا بدنیا آمد. پدرش «پرسی کری» یک حسابدار و ساکسیفونیست جاز بود و مادرش «کاتلین» یک زن خانه دار. جیم کری دو خواهر و یک برادر بزرگتر از خودش داشت. شغل پدر سبب شد که او از همان کودکی تجربه حضور در نمایش ها و برنامه های کمدی را داشته باشد و به بازیگری علاقمند شود.

اما بیکار شدن پدر و بیماری مادر، مسیر زندگی جیم کری را از روال عادی دور کرد. همزمان با سفر خانواده جیم کری به شهری در حومه تورنتو کانادا، او مجبور بود بعد از مدرسه 8 ساعت در یک کارخانه به نگهبانی، سرایداری و تمیز کردن توالت ها بپردازد. این مشکلات سبب شد تا جیم کری از 15 سالگی ترک تحصیل کند و نتواند مدرک دیپلم خود را بگیرد.

اگرچه این دوران از زندگینامه جیم کری بسیار سخت سپری می شد اما او حتی در این شرایط هم از تلاش برای ورود به عرصه بازیگری غافل نبود. پس از مدتی وضعیت خانواده جیم کری به روال عادی برگشت و او مجبور نبود که ساعت ها کار کند.

به همین دلیل کری تصمیم گرفت که با جدیت تمام به دنبال علاقه خود برود و وارد عرصه بازیگری شود. در 19 سالگی از تورنتو به لس آنجلس آمد و با سماجت تمام «رادنی دنچرفیلد» را متقاعد کرد که او یک کمدین با استعداد است و نام خود را در لیست این کمدین و فیلم نامه نویس معروف آمریکایی جای داد. دنچرفیلد از او تست بازیگری گرفت و این آشنایی سبب آغاز فعالیت جیم کری در تعدادی از فیلم های نه چندان مطرح هالیوود شد.

سه گانه درخشان بازیگری جیم کری

ماسک نقطه عطف زندگینامه هنری جیم کری

روند پیشرفت جیم کری در عرصه سینما بسیار کند بود و او تا یک دهه از انجام فعالیت های هنری، نتوانست استعداد نمایشی خود را در ژانر کمدی بروز دهد. فیلم «پگی سو ازدواج کرد» از فرانسیس فورد کوپولو (خالق سه گانه پدرخوانده) در سال 1994 را می توان مهمترین فیلم این دوران از زندگینامه جیم کری دانست. فیلم «ایس ونچورا: کارگاه حیوانات» آغازی بود برای مطرح شدن جیم کری بعنوان یک شخصیت کمدی و سبب شد تا نقش استنلی اپکیس را در فیلم معروف «ماسک» برای خود بگیرد. این فیلم سکوی پرتاب این بازیگر ارزشمند به سطح اول سینما بود.

بازی در فیلم «احمق و احمق تر» در همان سال باعث شد تا جیم کری به سه گانه موفق خود دست یابد. فروش فوق العاده این سه فیلم در یکسال، سبب شد تا جیم کری نام خود را بعنوان یک کمدین معروف مطرح کند و با گرفتن دستمزد 20 میلیون دلاری برای فیلم «پسر کابلی»، لقب گران ترین ستاره کمدی را به خود اختصاص دهد.

جاه طلبی جیم کری

جایزه گلدن گلوب کری

جیم کری یک کمدین جاه طلب است. صورت الاستیکی و قیافه دراز و باریک و انعطاف پذیر، او را به یک بازیگر مدعی در عرصه کمدی اسلپ استیک بدل ساخت. این سبک از کمدی، نوعی کمدی بزن بکوب است که حرکات بدنی در آن بسیار اهمیت دارد. جیم کری توانست در دهه 1990 و پس از بزرگانی چون «جری لوئیس» در عرصه کمدی خود را مطرح سازد؛ اما این پایان جاه طلبی این بازیگر سخت کوش نبود.

جیم کری در طول فعالیت حرفه ای خود بارها خواست تا شانس خود را برای بازی در فیلم های درام و غیرکمدی امتحان کند و در این راه هم چندین بار با شکست مواجه شد. ولی هر بار با بازی در یک فیلم کمدی، جانی دوباره می گرفت و شانس خود را مجددا امتحان می کرد.

پس از بازی در چندین فیلم موفق جیم کری به دنبال همکاری با کارگردانان بزرگ سینما بود. نتیجه این تلاش، بازی در دو فیلم نمایش ترومن از «پیتر ویر» و مرد روی ماه از «میلوش فورمن»، و کسب دو جایزه گلدن گلوب بود. جوایزی که بر اعتبار بازیگری جیم کری در میان صاحبان کمپانی افزود.

نقش آفرینی جیم کری در ژانر غیر کمدی

درخشش ابدی یک ذهن

جیم کری ترکیبی از هنرنمایی جری لوئیس و سینمای مدرن را در دهه 1990 به نمایش گذاشت. ولی این موفقیت ها سقف خواسته های او نبود و پس از چندین بار شکست، با بازی در فیلم جذاب «درخشش ابدی یک ذهن پاک» نشان داد که در ایفای یک نقش غیر کمدی هم یک بازیگر موفق است. این فیلم جزو 250 اثر برتر تاریخ سینمای جهان است که «کیت وینسلت» هم در آن بازی کرده است. از دیگر آثار غیرکمدی جیم کری می توان به فیلم جنایت های تاریک در سال 2016 اشاره کرد.

بیوگرافی شخصی کری

دختر جیم کری

زندگی شخصی جیم کری برخلاف فعالیت هنری اش با فراز و نشیب های زیادی همراه بوده. اولین ازدواج جیم کری در 25 سالگی و با «ملیسا وومر» بود. ملیسا پیشخدمتی ساده بود که 16 سال از او بزرگتر بود. حاصل این ازدواج تولد دختری با نام «جین ارین کری» در سال 1987 شد؛ اما در ادامه این زوج در سال 1995 از یکدیگر جدا شدند.

ازدواج دوم جیم کری در سال 1996 و با هم بازی خود «لورن هالی» در فیلم احمق و احمق تر بود. ازدواجی که تنها یکسال دوام آورد. جیم کری مدتی هم با رنی زلوگر رابطه عاشقانه داشت و انتظار می رفت که این رابطه به ازدواج ختم شود؛ ولی این دو در سال 2000 از هم جدا شدند.

ازدواج بعدی ثبت شده در زندگینامه جیم کری، با جنی مک کارتی و در سال 2005 بود که طبق عادت این پیوند هم تاریخ مصرفش در سال 2010 تمام شد. کری مدتی هم با «کاتریونا وایت» نامزد بود و پس از خودکشی آن در سال 2015، این بازیگر را با حواشی در خصوص شکایت مادر کاتریونا مواجه کرد.

افسردگی، عامل کشف استعداد کری

مادر جیم کری بیمار بود و پدرش در سن 51 سالگی بیکار شده بود. این مشکلات و چندین موضوع دیگر فشار روحی زیادی به جیم کری وارد کرد و او را در 17 سالگی با افسردگی مواجه ساخت. به نظر او اندکی افسردگی برای هر شخصی لازم است تا انسان بفهمد چه می خواهد و هدفش در زندگی چیست؟ او افسردگی را یک جزء لازم برای فهم و درک زندگی و ساختن آن می داند. جیم کری این بیماری را درمان کرد و به گفته خودش الان حتی قهوه هم نمی خورد.

این موضوع تازگی ندارد و بارها شخصیت های کمدی را دیده ایم که عامل شادی و خنده مردم هستن؛ ولی در پس این خنده های از ته دلی، هزاران مشکل و بیماری دارند. «مستربین» هم شرایطی این چنینی داشت و چنان که با مطالعه زندگینامه جیم کری در این مقاله می بینید، که حقیقت زندگی این بازیگر درخشان کمدی کاملا متفاوت با سبک بازیگری او در فیلم هایش است.

دیگر آثار ارزشمند جیم کری

فیلم های ارزشمند زندگینامه جیم کری

جیم کری در حال حاضر بیش از 150 میلیون دلار ثروت دارد و پس از فاصله گرفتن از دوران درخشش خود، در سن پنجاه سالگی از علاقه اش به نقاشی می گوید. کری در سال 2017 یک فیلم مستند 6 دقیقه ای به نام «به رنگ نیاز داشتم» را تولید کرد و در آن از علاقه خود به نقاشی صحبت کرد.

جیم کری در حال حاضر مشغول ساخت فیلمی در ژانر علمی-تخیلی با نام «سونیک خارپشت» است که قراره در سال 2020 اکران بشه. از دیگر آثار قدیمی و مطرح این بازیگر توانمند سینمای آمریکا می توان به فیلم های زیر اشاره کرد:

 • احمق و احمق تر 2014
 • پنگوئن های آقای پوپر 2011
 • سرود کریسمس 2009
 • دوستت دارم فیلیپ موریس 2009
 • مرد بله گو 2008
 • شماره 23 (2007)
 • من، خودم و آیرین 2000

امیدوارم از مطالعه زندگینامه جیم کری و تماشای فیلم های کمدی او لذت ببرین…نظرات خود را با ما در میان بذارین.

مطلالب مرتبط : 

1 دیدگاه

نظر بده

  مطلب های مرتبط

  1. مطلب مرتبط:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  نویسنده: کیوان چوگلی

  سلام.کیوان هستم، کارشناسی ارشد ریاضیات مالی و علاقمند به مباحث سرمایه گذاری در اوراق بهادار و بورس می باشم..به نویسندگی و نوشتن علاقمند هستم و همیشه در پی یادگیری مطالب جدید ...با نظرات خود بنده و تیم بلاگر نت نظر را دلگرمی دهید..