in ,

بی نظیربی نظیر بامزهبامزه

10 بازی فکری برای دوران قرنطینه کرونا

بازی فکری برای دوران بیماری کرونا

درسته که کرونا باعث قرنطینه شدن همه ی خانواده ها در منزل شده؛ اما این موضوع دلیل بر بی حوصلگی و یک جا نشستن نمیشه. حالا که خونه نشین شدیم باید یه بازی فکری برای دوران قرنطینه کرونا پیدا کنیم و این روزای سخت بیماری کرونا رو به لحظاتی به یاد ماندنی برای خانواده خود مبدل سازیم. در انتخاب بازی فکری برای دوران قرنطینه کرونا باید به سن اعضای خانواده، تعداد نفرات و محیط آن دقت کرد. نت نظر برای پر کردن اوقات فراغت شما در این ایام کرونایی، 10 بازی فکری رو بهت پیشنهاد می کنه.

بهترین بازی فکری برای دوران قرنطینه کرونا

1 – مافیا

تو این روزها که همه اعضای خانواده خونه هستن، مافیا می تونه بهترین بازی فکری برای دوران قرنطینه کرونا باشه. این بازی اکثرا توسط بزرگسالان انجام میشه و هر چه تعداد افراد بیشتر باشه، جذابیت آن بیشتر است. در این بازی دسته جمعی، شرکت کنندگان به دو گروه مافیا (دزد) و پلیس تقسیم می شوند. تعداد مافیا باید یک سوم کل اعضا باشد و مابقی همه پلیس هستن. شخصیتی هم تحت عنوان حاکم (God) در اول بازی تعیین می شود تا بازی رو مدیریت کنه.

برگه هایی را تهیه و به تعداد پلیس ها واژه پلیس، و به تعداد مافیا واژه دزد را بر روی آنها می نویسیم. حاکم برگه را بین اعضا تقسیم و پس از آگاهی نفرات از شخصیت خود در این دور از بازی، آنها را جمع می کند. حاکم اعلام شب کرده و از بازیکنان می خواهد تا خوابیده و چشمان خود را ببندند. بعد حاکم از مافیا می خواهد تا چشم ها را باز کرده و همدیگر را بشناسند و یک فرد را در شب به قتل برسانند. پس از انجام این مرحله همگی بیدار شده و پلیس ها با رای گیری ، شخص مضنون به مافیا را می کشند. دقت کنید که هیچ کس نباید شخصیت شما را بداند. همه ادعای پلیس بودن را دارند و سعی در یافتن مافیا و شناسایی فرد دروغگو.

این بازی با حذف تمامی مافیا(برد پلیس) و یا برابری تعداد پلیس و مافیا(برد مافیا)، به پایان می رسد. این بازی را می توان با تعریف شخصیت های اضافی مانند دکتر، خاموش گر و تک تیرانداز جالبتر کرد.

2 – اسم و فامیل

اسم و فامیل

رایج ترین بازی فکری برای دوران قرنطینه کرونا، اسم و فامیل است. بازی که با چند قلم و تعدادی برگ کاغذ انجام می شود و برای طیف وسیعی از گروه های سنی مناسب است. صفحه را برای اسم، فامیل، شهر، میوه، حیوان، غذا و …ستون بندی کرده و به نوبت و با اعلام حرف، شروع به پر کردن آیتم ها کنید. حضور ذهن و سرعت عمل در این بازی حرف اول را می زند.

3 – پانتومیم، رایج ترین بازی فکری برای دوران قرنطینه کرونا

پانتومیم بازی فکری ترکیبی برای دوران قرنطینه کرونا

مطلب مرتبط : بازی اتاق فرار

به دو گروه تقسیم بشین و یکی از گروه ها، یک نفر را از تیم مقابل انتخاب و کلمه مورد نظرش را به او می گوید تا او با ایما و اشاره و بدون لب زدن، به هم گروه های خود کلمه را بفهماند. نگهداشتن زمان و دسته بندی کلمات، می تونه جذابیت این بازی را بیشتر کند. اپلیکیشن هایی هم برای بازی پانتومیم وجود داره که کلمات زیادی در موضوعات متفاوت را در اختیار شما قرار می دهند.

4 – مشاعره

مشاعره

اگر محفل خانوادگی شما جمع بزرگان و ادبا باشد، هیچ بازی فکری برای دوران قرنطینه کرونا بهتر از مشاعره نخواهد بود. این بازی نوستالژیک نیاز به معلومات ادبی دارد. باید با آخرین حرف شعری که نفر قبل گفته، یک بیت شعر بگویید. این بازی را می توان با یک کلمه خاص و یا با محدود کردن قالب شعرهای انتخابی تنوع بخشید.

5 – پازل هزار تکه

پازل هزار تکه از بهترین بازی فکری دوران قرنطینه کرونا

اگه تو خونتون پازل های صد و یا هزار تکه ای دارین، می تونین برای پر کردن اوقات فراغت خود ازش استفاده کنید. قطعات را روی یک میز بزرگ ریخته و هر کدام از اعضای خانواده شروع به تکمیل قسمتی از پازل کنید تا در نهایت شکل پازل تکمیل بشه. این بازی فکری نیازمند حوصله کافی است.

6 – اسم روی پیشانی

اسم روی پیشانی

اگه حوصله بازی فکری با جنب و جوش زیاد مثل پانتومیم رو ندارین و دوست دارین با نشستن روی مبل بازی دسته جمعی انجام بدین، اسم روی پیشانی پیشنهاد جالبی است. کلمه ای را بر روی کاغذ نوشته و بر روی پیشانی یکی از شرکت کنندگان بچسبانید. او باید با پرسیدن سوالاتی که جواب آنها فقط بله یا خیر است، سعی دارد تا آن کلمه را حدس بزند. این بازی یه جورایی 20 سوالی دسته جمعی بحساب میاد.

7 – دبلنا

دبلنا یک بازی مناسب برای دوران قرنطینه کرونا

دبلنا نام یک بازی فکری برای دوران قرنطینه کرونا مخصوص بزرگسالان است. تعدادی کارت بین شرکت کنندگان پخش می شود که بر روی آنها بعضی از اعداد 1 تا 99 نوشته شده. یک نفر مهره های حاوی شماره را در این بازی از کیسه بیرون آورده و آن را می خواند. هر شخصی خانه های اعلامی برگه خود را با شماره مهره و یا لوبیا زودتر پر کند، او برنده بازی است.

8 – مار و پله و یا منچ

مار و پله و منچ بازی قدیمی دوران کرونا

یک بازی فکری مناسب کودکان در دوران قرنطینه کرونا، منچ و یا مار و پله است که بسیار ساده بوده و تقریبا همه ما با آن آشنا هستیم. حفظ روحیه بچه ها در دوران کرونا و شاد نگه داشتن آنها، مهمترین موضوع این دوران است. بازی منچ حداکثر 4 نفره است؛ ولی بازی مار و پله را می توان با تعداد بیشتری هم انجام داد. فقط به یاد داشته باشین که مهره و تاس این بازی برای کودکان زیر 5 سال از جهت بلعیدن خطرناک است.

9 – شطرنج، بهترین بازی فکری دوران قرنطینه کرونا

شطرنج

اگر جمع خانوادگی شما در ایام قرنطینه کرونا دو نفره است و به بازی فکری علاقه دارین، شطرنج بهترین گزینه برای پر کردن اوقات فراغت شماست. این بازی از قواعد و اصول بسیار جالبی برخوردار است و هر مهره شیوه و قانون حرکت مخصوص به خود را دارد. این بازی جذاب تا ساعت ها می تواند ذهن شما را در انتخاب یک استراتژی برای برد،  به خود درگیر کند.

10 – پنتاگو

پنتاگو بازی فکری برای دوران قرنطینه کرونا

نسل قدیم خاطرات زیادی از بازی دوز دارند. پنتاگو در اصل نسخه توسعه یافته و سه بعدی از همان بازی است. در این بازی هدف هر بازیکن چیدن 5 مهره در یک ردیف است. پس از قرار دادن هر مهره، آن صفحه می چرخد و این عمل هوش تجسمی شما را تقویت می کند. این بازی را می توان دو، سه و یا چهار نفره هم انجام داد.

مهمترین هدف از معرفی بازی فکری برای دوران قرنطینه کرونا، تبدیل این شرایط سخت خانگی به فرصتی برای شاد بودن و حفظ روحیه بود. انشالا به زودی این دوران سپری میشه و به زندگی عادی خود بر می گردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: کیوان چوگلی

سلام.کیوان هستم، کارشناسی ارشد ریاضیات مالی و علاقمند به مباحث سرمایه گذاری در اوراق بهادار و بورس می باشم..به نویسندگی و نوشتن علاقمند هستم و همیشه در پی یادگیری مطالب جدید ...با نظرات خود بنده و تیم بلاگر نت نظر را دلگرمی دهید..