in

مفهوم تورم چیست ؟ به زبان ساده

تورم به چه معناست؟

خیلی وقتها پیش اومده که هنگام خرید، پس از آگاهی از افزایش قیمت، سخن از تورم به میان میاد؛ بدون اینکه حتی بدونیم مفهوم تورم چیست ؟ تورم روند فزاینده و نامنظم افزایش قیمت ها در یک اقتصاد است. شاید بهتر باشه در خصوص تورم و علل ایجاد آن در اقتصاد بیشتر بدونیم. در این مطلب ابتدا به این سوال جواب خواهیم داد که مفهوم تورم چیست ؟ و در ادامه پس از بررسی علل ایجاد تورم، فرمول محاسبه آن را با ذکر یک مثال می آوریم.

مفهوم تورم چیست ؟

مفهوم تورم چیست

هدف از کسب ثروت، خرید مایحتاج زندگی و پس انداز است. انسان برای ادامه زندگی خود به غذا، آموزش، اجاره و … نیاز داره. اینکه هزینه زندگی و خرید مایحتاج، هر سال نسبت به سالهای قبل افزایش یابد، با توجه به کاهش ارزش زمانی پول طبیعی است؛ ولی افزایش افسار گسیخته و کنترل نشده قیمت کالاها و مایحتاج زندگی می تونه مشکل ساز بشه.

تورم به وضعیت و یا موقعیتی گفته میشه که قیمت ها به طور مداوم در حال افزایش هستند. افزایش قیمت کالاها و خدمات در یک اقتصاد، باید متناسب با افزایش حقوق مردم و بصورت پایدار رخ دهد.گرانی و افزایش قیمت کالاها و خدمات اگر بصورت جهشی و یکدفعه ای رخ دهد، قدرت خرید مردم راکاهش داده و اقتصاد را دچار بیماری تورم می کند. اما علل ایجاد تورم چیست ؟

علل ایجاد مفهوم تورم چیست ؟

علل ایجاد تورم چیست

مطلب مرتبط :  سرمایه گذاری در بورس سکه و طلا

در یک اقتصاد رشد سریع میزان پول در گردش و نقدینگی مردم، باعث ایجاد تورم می شود. تزریق پول به بازار باید متناسب با رشد اقتصادی باشد؛ ولی اگر بدون در نظر گرفتن این مورد به یکباره نقدینگی در جامعه زیاد شود، میزان تقاضای مردم برای خرید یک محصول بیشتر از عرضه آن شده و تورم ایجاد می گردد.

علت دوم ایجاد تورم، رشد میزان تقاضای پولی برای محصول نسبت به تولید است. این موضوع نیز در اثر نبود کنترل محصول ایجاد می شود. دولت و صد البته مردم، در کنترل افزایش قیمت ها و تورم نقش اساسی دارند.

فرمول محاسبه تورم و ذکر مثالی ساده

قدرت خرید

فرض کنید شما امسال 100 تومان ثروت دارین و قیمت هر قرص نان 1 تومان باشد. پس اگر بخوایم ثروت شما را بر حسب قرص نان حساب کنیم، شما 100 قرص نان ثروت خواهید داشت. این موضوع قدرت خرید شما را در یک اقتصاد فرضی که فقط شامل نان است را، نشان می دهد.

یکسال بعد ثروت شما به 110 تومان و قیمت هر قرص نان 1.2 تومان شده است. پس اگر صرفا ثروت شما را در این دو سال مقایسه کنیم، شاهد رشد 10 درصدی خواهیم بود؛ ولی اگر بر اساس تعداد قرص نان باشد، در سال دوم شما فقط 92 قرص نان می تونین با پولتون بخرید؛ و این یعنی کاهش 8 درصدی (از 100 به 92 رسیدیم).

ولی کدام یک از این دو معیار منطقی تر است؟ در این دو سال شما پولدارتر شدین یا قدرت خرید شما کاهش یافته؟ در این مثال قرص نان نماینده ای از تمام اقلام مورد نیاز شخص در زندگی است. پس با این حساب واضح است که ثروت شما زمانی واقعا افزایش می یابد که بتونید تعداد قرص نان بیشتری با پول خود بخرید و قدرت خرید شما افزایش یابد. لذا ثروت شما کاهش 8 درصدی داشته!

اعداد اسمی و اعداد حقیقی

فرمول محاسبه تورم

در امور مالی و اقتصاد، اعداد به دو صورت اسمی و حقیقی قابل بیان هستن. اکثر اعدادی که روزانه با آنها سرو کار داریم مثل نرخ بهره بانکی و یا حقوق یک کارمند، همگی اسمی اند. از سویی دیگر اعداد حقیقیف اعدادی هستند که تاثیر تورم در آنها لحاظ شده و بهترین معیار برای نشان دادن قدرت خرید شما بحساب میان.

در مثالی که ذکر کردیم ثروت شخص در حقیقت کاهش یافته، چون اگرچه ثروت نقدی آن از 100 به 110 رسیده و 10 درصد افزایش یافته؛ ولی قیمت قرص نان از 1 تومان به 1.2 رسیده و 20 درصد گران شده. پس اگر ثروت شخص را با اعداد حقیقی (قدرت خرید نان) بسنجیم، از 100 به 92 و کاهش 8 درصد داشته.

فرمول محاسبه مفهوم تورم

بر اساس همین مثال فرمول دقیق محاسبه تورم را بصورت زیر ارائه خواهیم داد:

(1+ir) * (1+π) = (1+in)

در این فرمول in نرخ رشد اسمی، ir نرخ رشد حقیقی و π نرخ تورم است. صحت این فرمول را در خصوص مثال ذکر شده نیز می تونید با قرار دادن نرخ رشد اسمی 10 درصد، نرخ تورم 20 درصد و نرخ رشد حقیقی 8- درصد محاسبه کنید. الان دیگه باید فهمیده باشین مفهوم تورم چیست .

در محاسبات خود سعی کنید اعداد حقیقی را در نظر بگیرین تا به راحتی بفهمین که نسبت به سال قبل ثروتمند تر شدین یا فقیرتر. برای اینکارمی تونین از فرمولی تقریبی تورم نیز، به شکل زیر استفاده کنید:

ir + π ≈ in

الان دیگه باید فهمیده باشین مفهوم تورم چیست . اگر سوال یا نظری داشتین در قسمت نظرات بفرمائین تا با کمال میل جوابگوی شما باشم…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: کیوان چوگلی

سلام.کیوان هستم، کارشناسی ارشد ریاضیات مالی و علاقمند به مباحث سرمایه گذاری در اوراق بهادار و بورس می باشم..به نویسندگی و نوشتن علاقمند هستم و همیشه در پی یادگیری مطالب جدید ...با نظرات خود بنده و تیم بلاگر نت نظر را دلگرمی دهید..