in

ضعیفضعیف

زندگینامه پروین اعتصامی

بیوگرافی پروین اعتصامی

پروین اعتصامی مشهورترین شاعر زن ایرانی و از بزرگان شعر معاصر ایران است. دیوان اشعار اعتصامی در قالب های مثنوی، قصیده و قطعه سروده شده و عمده شهرت این شاعر زن تبریزی، بدلیل بکاربردن سبک شعری مناظره است. ۳۵ سال زندگی این بانوی شاعر اگرچه کوتاه بود، ولی در سراسر زندگینامه پروین اعتصامی و اشعارش، می توان نشانه هایی از روحیه ظلم ستیزی و حمایت از محرومان را دید. در این مطلب زندگینامه پروین اعتصامی را با یکدیگر می خوانیم.

زندگینامه پروین اعتصامی

دوران کودکی و خانواده پروین اعتصامی

رخشنده اعتصامی معروف به پروین اعتصامی، در ۲۵ اسفند ماه ۱۲۸۵ شمسی و در خیابان عباسی جنب مسجد میرآقا تبریز متولد شد. پروین آخرین فرزند خانواده بود و سه برادر بزرگتر از خودش داشت.

پدر پروین اعتصامی

پدر او یوسف اعتصامی، مشهور به اعتصام الملک، از مترجمان و شاعران بزرگ عصر خود بود که نقش موثری درزندگی هنری دخترش داشت و دلیل اصلی گرایش پروین به شاعری بود. اعتصام الملک مدیریت مجله «بهار» را برعهده داشت و اولین اشعار پروین نیز در آن چاپ شد؛ او هم چنین اولین چاپخانه را در تبریز بنا کرده بود.

مادر پروین، اخترالملوک اعتصامی نیز دختر عبدالحسین مقدم العداله بود که بواسطه شاعری پدرش در زمان قاجار، به اختر شوری معروف بود. او زنی خانه دار و مهربان بود که همزمان با آموزش های تخصصی اعتصام الملک در شاعری، او نیز احساسات لطیف و شاعرانه پروین را پرورش می داد.

آغاز شاعری در زندگینامه پروین اعتصامی

جوانی اختر ادب ایران

پروین در یک خانواده اهل مطالعه بدنیا آمده بود و در همان کودکی ادبیات فارسی و عربی را نزد پدر آموخت. رفاقت یوسف اعتصامی (پدرش)، با شاعران و نویسندگان بزرگ هم چون ملک الشعرای بهار و علی اکبر دهخدا و رفت و آمد آنها به خانه پروین اعتصامی، در گرایش او به شاعری بی تاثیر نبود. به او اشعار قدیمی سعدی و حافظ را می دادند تا قافیه ای تازه بری آنها بسازد و پدرش در خصوص وزن و شیوه های یادگیری به او کمک می کرد.

به عقیده مهناز بهمن، که خود از نویسندگان زندگینامه پروین اعتصامی است، اولین شعرهای پروین به دوران ۷ سالگی او بر می گردد و زیباترین اشعارش مربوط به ۱۱ تا ۱۴ سالگی است. شعر زیر جزو اولین آثار پروین اعتصامی در اشعار مناظره ای است :

سیر یک روز طعنه زد به پیاز                              که تو مسکین چقدر بدبویی

گفت: از عیب خویش بی خبری                            زان ره، از خلق عیب می جویی

مهاجرت به تهران

پروین ۶ سال داشت که بخاطر عضویت پدرش در مجلس شورای ملی بعنوان نماینده مردم تبریز، به تهران رفتند و او در مدرسه آمریکای ایران کلیسا تحصیلات خود را شروع و در سال ۱۳۰۳ آنرا به پایان رساند. پروین همزمان با تحصیلاتش شعر می سرود و چون همواره جزو شاگردان ممتاز آن مدرسه بود، پس از اتمام تحصیلات، به تدریس زبان و ادبیات انگلیسی در آنجا پرداخت.

دوران تحصیلی

مطلب مرتبط : زندگینامه حکیم عمر خیام

در خرداد ۱۳۰۳ و همزمان با برگزاری جشن فارغ التحصیلی، پروین به بیسوادی زنان ایران اشاره کرد. او در این سخنرانی که به «اعلامیه زن و تاریخ» معروفه، تربیت و تعلیم زنان و مردان را داروی بیماری مزمن شرق دانست. ریشه این تفکرات را می توان در اقدامات پدر جست که در آن زمان کتاب «تربیت نسوان» را ترجمه کرده بود.

ازدواج، سکانس ناموفق زندگینامه پروین اعتصامی

در سال ۱۳۱۳ پروین اعتصامی با پسرعموی پدرش با نام فضل الله اعتصامی ازدواج کرد و پس از گذشت ۴ ماه از عقد، به همراه وی به کرمانشاه رفت. فضل الله رئیس شهربانی کرمانشاه بود و روحیات نظامی داشت. تفاوت اخلاقی و روحی شاعری هم چون پروین با همسرش، در نهایت منجر به جدایی آنها در ۱۴ مرداد ۱۳۱۴ شد.

ابوالفتح، برادر پروین که او نیز زندگینامه پروین اعتصامی را نوشته، دلیل این جدایی را ناسازگاری روحی ابوالفضل و پروین می داند.

چاپ اشعار پرویت اعتصامی

در دوران پیش از ازدواج، اشعار پروین بدلیل مخالفت پدر و نامناسب بودن اوضاع و فرهنگ آن زمان، منتشر نشده بود. اما پس از طلاق او اعتصام الملک راضی به این کار شد. اشعار پروین قبلا در مجلاتی هم چون بهار و امثال و حکم دهخدا چاپ شده بود، ولی انتشار نخستین چاپ دیوان او در سال ۱۳۱۴ شمسی توسط چاپخانه مجلس شورای ملی صورت گرفت و بسیار از آن استقبال شد. وزارت معارف بخاطر دیوانش، نشان علمی به او اهدا کرد. این اشعار شامل شعرهایی بود که پروین تا ۳۰ سالگی سروده بود.

دیوان شعر پروین اعتصامی

پروین اعتصامی پس از چاپ نخست دیوان اشعارش، در دانشسرای عالی بعنوان مدیر کتابخانه مشغول بکار شد؛ چون محیط آنرا سازگار با روحیه اش می دانست. ولی انزوا طلبی پروین موجب شد تا فعالیتش در این دانشسرای عالی، بیش از ۹ ماه طول نکشد. او هم چنین در سال ۱۳۱۵ از دریافت مدال درجه سه لیاقت که توسط دولت به بزرگان و علمای علمی داده می شد، خودداری کرد.

مرگ پدر، تلخ ترین بخش زندگینامه پروین اعتصامی

پروین اعتصامی وابستگی بسیار شدیدی به پدرش داشت و این وابستگی را می توان در اشعار و علایق مشترک آن دو به راحتی احساس کرد. این وابستگی، مرگ اعتصام الملک را در سال ۱۳۱۶ و در سن ۶۳ سالگی، تبدیل به تلخ ترین اتفاق زندگی پروین کرد.

او که هنوز با مشکلات روحی جدایی از همسر کنار نیامده بود، مرگ پدر نیز مزید بر علت شد؛ بطوری که عبدالحسین زرین کوب این دوران از زندگینامه پروین اعتصامی را به «دوران تلخی و حسرت» توصیف می کند.

مرگ پروین اعتصامی

آرامگاه پروین اعتصامی

در فروردین ۱۳۲۰ پروین به بیماری حصبه مبتلا شد و پس از چند روز دست و پنجه نرم کردن با بیماری، در ۱۵ فروردین همان سال در تهران درگذشت و در آرامگاه خانوادگی که در حرم حضرت معصومه (س) در قم داشتند، به خاک سپرده شد.

اگرچه عده ای سهل انگاری پزشک او را دلیل مرگ اش می دانند اما در سالهای اخیر مباحثی در خصوص به قتل رسیدن این دانشمند بزرگ تبریزی مطرح شده است. پس از مرگ، قطعه ای از پروین اعتصامی که برای سنگ مزارش سروده بود را یافتند، که در حال حاضر بر سنگ مزارش نقش بسته.

خانه پروین اعتصامی، یکی از آثار ملی

خانه پروین اعتصامی در تبریز

پروین اعتصامی هیچ نشانی از زندگی خود را در اشعارش نیاورده و بیشتر به مسائل اجتماعی و اوضاع جامعه پرداخته است. عمده شهرت پروین بخاطر سبک داستانی مناظره او در اشعارش است که بخشی اعظم از دیوان او را به خود اختصاص داده. ملک الشعرای بهار او را ملکه شعرای زن «سیده الشعرا» می نامد.

در سال ۱۳۸۵ خانه پروین اعتصامی در تبریز، بعنوان آثار ملی کشور ثبت شد و امروزه به مکانی برای گردشگران تبدیل شده. این خانه که قدمتش به اوایل دوره پهلوی برمی گردد، مکانی است که پروین کودکی اش را در آنجا سپری کرده. در این خانه مجسمه پروین و وسایل شخصی و هم چنین دست خط هایی از این شاعر بزرگ برای مراجعه کنندگان وجود دارد.

جایزه ادبی پروین اعتصامی

جایزه ادبی

در سال ۱۳۸۳ و با تلاش معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جایزه ادبی پروین اعتصامی آغاز بکار کرد. این جایزه ادبی در ۲۵ اسفند ماه که در تقویم کشور مصادف با روز بزرگداشت پروین اعتصامی است، به زنان نویسنده اهدا می شود. از برندگان مشهور آن می توان به مریم زندی، ترانه علیدوستی و فریبا کلهر اشاره کرد.

اینم از زندگینامه پروین اعتصامی که با هم مطالعه کردیم…اگر مشکلی داشت در قسمت نظرات به ما بگین تا حلش کنیم.

1 دیدگاه

نظر بده

  مطلب های مرتبط

  1. مطلب مرتبط: بهترین شاعر معاصر ایران کیست؟ - کانون شاعران معاصر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  نویسنده: کیوان چوگلی

  سلام.کیوان هستم، کارشناسی ارشد ریاضیات مالی و علاقمند به مباحث سرمایه گذاری در اوراق بهادار و بورس می باشم..به نویسندگی و نوشتن علاقمند هستم و همیشه در پی یادگیری مطالب جدید ...با نظرات خود بنده و تیم بلاگر نت نظر را دلگرمی دهید..