رمان های معروف دنیا
in

بی نظیربی نظیر ضعیفضعیف بامزهبامزه

رمان های معروف دنیا – لیست ۱۰۰ تایی

بهترین رمان های جهان

فهرست

دوستداران ادبیات بی‌شک نام رمان‌های مشهور و ادبی و خالقان آنها را شنیده‌اند و تعدادی از آنها را خوانده‌اند. در این متن تلاش کردیم لیستی از رمان های معرف دنیا را از لیست‌های منتخب روزنامه‌های گاردین و تایمز انتخاب کنیم، رمان‌هایی که از لحاظ ادبی، محتوای داستان، سبک نوشتار یا تاثیری که برجامعه داشته‌اند، نام خود و نویسنده خود را جاودانه کرده‌اند. در متن پیش‌رو تلاش کردیم تا کتاب‌خوان‌ها بتوانند نگاهی به لیست صدتایی بهترین رمان ‌های معروف دنیا بی‌اندازند.

لیست بهترین رمان های دنیا را با رمان ‌های کلاسیک آغاز می‌کنیم:

رمان های کلاسیک معروف دنیا

۱- دون کیشوت

رمان دون کیشوت را میگل سروانتس اسپانیایی در سال ۱۶۰۵ منتشر کرد. داستان سفر طولانی فردی به همراه خدمتکارش، سانچو. او در این سفر با دشمنان خیالی زیادی روبه‌رو می‌شود و تلاش می‌کند آنها را از سر راه بردارد. هدف او از این سفر نجات مردم از شر استبداد است.

معرفی کتاب خوب

۲-بینوایان

نام رمان بی‌نظیر بینوایان را حتما شنیده‌اید، همان داستانی که ‌ ویکتور هوگو در سال ۱۸۶۲ به جهان ادبیات هدیه کرد. داستان دختری به نام کزت که پیش از انقلاب فرانسه به‌دنیا می‌آید و در بحبوحه انقلاب بزرگ می‌شود و ماجراهایش پرپیچ و خم اجتماعی آن گاهی احساسی و عاشقانه نیز می‌شود.

۳- سه تفنگدار

رمان «سه تفنگدار» شاهکار الکساندر دوما، نویسنده فرانسوی است. این داستان دنباله‌دار ابتدا در مجله‌ای فرانسوی چاپ می‌شد، درباره دلاوری‌های چهار عضو گارد سلطنتی لویی سیزدهم است. داستان رشادت‌های این افراد در واقع بیان قسمت کوتاهی از تاریخ کشور فرانسه است که به شیرینی و شیوایی بیان شده‌است.

صد کتابی که باید خوانده شود

۴- رابینسون کروزوئه

رمان انگلیسی رابینسون کروزوئه درباره مردی متمول است که رویای ماجراجویی سفر دارد. زندگی مرفه را رها می کند و در مسیر ابتدا کشتی خود را از دست می‌دهد سپس گرفتار دزدان دریایی می‌شود و بعد به جزیره‌ای متروکه راه پیدا می‌کند. با وجود همه این ماجراهای عجیب او باز هم دست از تلاش و ماجراجویی نمی‌کشد و همه این فراز و نشیب باعث تبدیل شدن این داستان به یکی از رمان های معروف دنیا می شود.

۵- سفرهای گالیور

سفرهای گالیور نخستین بار در سال ۱۷۲۶ در انگلستان منتشر شد و داستان از زبان ناخدای کشتی، گالیور، روایت می‌شود که در طول چهار سفر دریایی گذرش به چهار جزیره عجیب می‌افتد. سرزمین لی‌لی پوت‌ و آدم‌های کوچک، اسب‌های باهوشی که به انسان حکومت می‌کنند، جزیره‌ای که دانش جای انسانیت را گرفته و انسان‌ها غول پیکری که گالیور را گروگان می‌گیرند.

۶- تام جونز

داستان تام جونز سرگذشت پسربچه‌ای به همین نام است که سر راه گذاشته شده و بعد از تحمل مشکلات زیاد، گذرش به خانه مرد ثروتمندی می‌افتد که با خواهر و فرزند خواهرش زندگی می‌کند. تام در خانه آنها بزرگ می‌شود و رقیب فرزند آنها می‌شود و این آغاز دردسرهای جدید اوست.

بهترین رمان های خارجی

۷- فرانکشتاین

داستان علمی تخیلی فرانکشتاین را خانم مری شلی در سال ۱۸۱۸ منتشر کرد داستان هیولایی که با به هم دوختن اعضای بدن انسان به هم و شوک الکتریکی به‌وجود می‌آید و هیولای قدرتمندی می‌شود که دردسرهایی را برای خود و صاحبش رقم می‌زند.

۸- کنت مونت-کریستو

داستان «کنت مونت-کریستو» باز هم به قلم الکساندر دوما ست. قهرمان داستان شخصی به نام دانتس است که قصد برهم زدن طبقه اشرافی را دارد و به دنبال توطئه‌ای به زندان می‌افتد. در زندان با کشیشی آشنا می‌شود و حقایقی را از او می‌شنود که منجر به مسیری تازه در زندگی‌اش می‌شود، مسیری که تنها در راه درست نیست. غنای ادبی این داستان بی‌نظیر باعث شده همواره در لیست بهترین رمان های جهان قرار داشته باشد.

۹- سیر و سلوک زائر یکی از رمان های معروف دنیا

این رمان که به بیش از صد زبان ترجمه شده است، از مهم‌ترین کتاب‌های ادبی انگلستان است. داستان با خوابی آغاز می‌شود که به بیننده‌اش می‌گوید باید از شهر فنا سفر کند و به جایی دیگر برود. این ترک دیار درواقع همان سفر معنوی است که مقصد آن شهر آسمانی است.

رمان خارجی عاشقانه

۱۰- تریسترم شندی

این شاهکار ادبی را لارنس استرن در اواسط قرن هجدهم نوشته است و در آن با پس و پیش کردن روایت داستان، جریان سیال ذهن را به تصویر کشید، سبک و سیاقی که پس از او الهام بخش بسیاری از نویسندگان شد. داستان طولانی «زندگی و عقاید آقای تریسترام شندی»، که نوشتن آن هفت سال طول کشید، زندگی و عقاید نجیب‌زاده ایست که به شکلی عجیب در دوران گسترش امپراطوری بریتانیا روایت می‌شود.

۱۱- دیوید کاپرفیلد

داستان اجتماعی و تلخ «دیوید کاپرفیلد» را باز هم چارلز دیکنز نوشته است درباره مصائب پسربچه‌ای که بعد از مرگ زودهنگام مادرش، مجبور می‌شود ناملایمات ناپدری را بپذیرد و در کارخانه مشغول به کار شود. دیوید بعد از اینکه کمی بزرگ می‌شود از لندن فرار می‌کند و نزد عمه‌اش می‌رود که چندان اوضاع روحی خوبی ندارد. زندگی در آنجا باز هم به او روی خوش نشان نمی‌دهد تا اینکه تصمیم تازه‌ای در زندگی‌اش می‌گیرد.

۱۲- ماجراهای هاکلبری فین

کتابی به قلم مارک تواین که بعد از انتشار در سال ۱۸۸۴ حواشی زیادی به دنبال داشت و بسیاری آن را ممنوع اعلام کردند. داستان نوجوانی است که پدر الکلی‌اش او را ترک می‌کند و او باید برای زندگی نزد خانواده‌ای ثروتمند برود. درخانه جدید با جیم، خدمتکار سیاه‌پوست آنها، آشنا می‌شود. بعد از مدتی پدرش برمی‌گردد و او را مجبور می‌کند که باز با هم زندگی کنند اما هاک نمی‌پذیرد.

۱۳- مادام بوواری

این رمان بی‌نظیر را گوستاو فلوبر در سال ۱۸۵۷ منتشر کرد، داستانی درباره سنت‌های دست و پاگیر آن دوران برای اظهار عشق و علاقه. تعدادی از شخصیت‌های این داستان از واقعیت الهام گرفته شده‌اند. مادام بوواری زنی زیبا و کم بضاعت است که پسرش را به تحصیل در رشته پزشکی ترغیب می‌کند و بعد از آن ازدواج با دختری از طبقه ثروتمند، اما خود او برای ازدواج مجدد و ابراز علاقه با مشکلات احساسی زیادی روبه‌رو می‌شود.

رمان های معروف دنیا

۱۴- پرتره یک بانو

کتاب «پرتره یک بانو» یا «سیمای یک بانو» را هنری جیمز در ۱۸۸۱ به چاپ رساند، داستان زنی جوان، زیبا و ثروتمند که بعد به ارث بردن مبلغ زیادی با دو جوان مهاجر روبه‌رو می‌شود که چشم طمع به ثروت او دارند. این کتاب ادبی دست مایه ساخت فیلمی با بازی نیکول کیدمن نیز شد.

۱۵- داغ ننگ

رمان تاریخی «داغ ننگ» را ناتانیل هاوثورن در ۱۸۵۰ به چاپ رساند. داستانی درباره مفهموم گناه است و انسان که برای تعالی روحش گاهی بعد از ارتکاب، توبه می‌کند. زن جوانی که قهرمان داستان است در غیاب چند ساله همسرش، که همه گمان می‌کنند مرده است، با کشیشی رابطه دارد و از او بچه‌دار می‌شود. دادگاه از او می‌خواهد که نام پدر بچه را فاش کند اما او به دلیل شجاعت و علاقه‌اش این کار را نمی‌کند و محکوم می‌شود به اینکه حرفی را روی بدنش داغ بزنند که نشان از فساد اخلاقی او دارد. اما رفتار او پایانی عجیب برای داستان رقم می‌زند.

۱۶- موبی دیک یکی از صد کتاب برتر تاریخ به انتخاب گاردین

رمان «موبی دیک» یا «نهنگ بحر» را هرمان ملویل در سال ۱۸۵۱ منشر کرد، رمانی که در زمان خوش مهجور ماند و نسل بعد به اهمیت آن به عنوان اثری فاخر پی‌بردند. داستان درباره ناخدایی است که با وجود از دست دادن یک پا، برای انتقام از نهنگی سفید به دل دریا می‌رود. داستان شخصیت های زیادی دارد که هر کدام نماینده فرهنگ و تفکری هستند. به گفته نویسنده این داستان در مدت دو سال با الهام از شکسپیر و انجیل به رشته تحریر درآمده است.

۱۷- زنان کوچک

رمان بلند «زنان کوچک» را لوییزا می الکات ۱۸۶۸ منتشر کرد، همان داستان معروف چهار خواهر که با مادرشان، در غیاب پدر به جنگ رفته، در شهری مرد سالار زندگی می‌کنند و باید از پس مسائل و مشکلات زندگی برآیند و تجربه‌های عاطفی و احساسی خود را نیز با هم درمیان می‌گذارند. این داستان را نویسنده با الهام از زندگی شخصی‌اش نوشته است و تاکنون الهام بخش ساخت تعدادی فیلم‌ و انیمیشن بوده است.

معرفی کتاب خوب

۱۸- بازار خودفروشی یکی از رمان های معروف دنیا

رمان خارجی «بازار خودفروشی» را ویلیام تاکری، شاعر و نویسنده انگلیسی نوشته است در سال ۱۸۴۸ که بعدها لقب یکی از بیست رمان بزرگ قرن نوزدهم را از آن خود کرد. داستان قهرمان خاصی ندارد و قصد هم ندارد تفاوت خیر و شر را نشان دهد. داستان درباره زندگی مردم عادی است که برای رسیدن به جایگاه بالاتر، زندگی بهتر و ثروت تلاش می‌کنند.

۱۹- صومعه پارم

رمان فرانسوی «صومعه پارم» آخرین اثر استاندال است که در سال ۱۸۳۹ منتشر شد. داستان با اعتراف یک ستوان فرانسوی آغاز می‌شود که در خانواده‌‌ای اشرافی زندگی می‌کرده و همیشه تلاش کرده که در ارتش ناپلئون افتخار کسب کند، اما بعد از عدم موفقیت و رانده شدن از سوی خانواده‌ای که ازدواج‌های مصلحتی در آن رواج دارد، راه صومعه را در پیش می‌گیرد در حالیکه ذهنیتی ضد آن دارد.

پیشنهاد کتاب برای مطالعه

۲۰- غرور و تعصب

رمان عاشقانه و بی‌نظیر «غرور و تعصب» را جین آستن در ۲۱ سالگی نوشت، در سال ۱۷۹۶. داستان عاشقانه خواهرانی که با پدر و مادرشان زندگی می‌کنند و والدین آنها رویای ازدواج دخترانشان با اشراف‌زاده‌ها را دارند. دختران اما خود درگیر کسب تجربه و فراز و فرود روابط عاطفی هستند و گاهی تجربه‌هایشان از دنیای بیرون از خانه را به یکدیگر می‌گویند. این رمان یکی از رمان های عاشقانه معروف دنیا است.

۲۱- آرزوهای بزرگ

کتاب «آرزوهای بزرگ» یا «انتظارات بزرگ» را چارلز دیکنز، نویسنده به‌نام انگلیسی، در سال ۱۸۶۰ تا ۱۸۶۱ به‌صورت داستان دنباله‌دار در یک هفته‌نامه چاپ کرد. داستان پسر بچه فقیری است به نام پیت، که برای خانم هاویشام کار می‌کند، زنی که در شب ازدواج به او خیانت شده و او را تبدیل به شخصی بی‌رحم و سنگدل کرده است. پیت در خانه او دلباخته دختری به نام استلا می‌شود که اخلاقش شبیه خانم هاویشام شده و پیت را از خود می‌راند. پیت به لندن می‌رود تا با تحصیل و کسب ثروت لایق استلا شود اما ماجرا هنگام بازگشت او جور دیگری پیش می‌رود.

رمان ترسناک

۲۲- دراکولا

کتاب «دراکولا» یا «خون آشام» را برام استوکر ایرلندی در سال ۱۸۹۷ نوشت، داستانی درباره اشراف‌زاده با ایمانی که بعد از حادثه‌ای تبدیل به موجودی خون آشام می‌شود و زندگی‌ خود و اطرافیانش را در معرض خطر قرار می‌دهد. دراکولا بر اساس افسانه‌ای بسیار قدیمی نوشته شده است افسانه مردی که تاریکی و غم و اندوه را به زندگی عادی ترجیح می‌دهد.

۲۳- سقوط خانه آشر

رمان ترسناک «سقوط خانه آشر» را ادگار آلن پو در ۱۸۳۹ نوشت. داستانی کوتاه که در آن راوی از بیماری دوستش و خواهر دوقلویش حرف می‌زند و بلایی که گریبانگیر آنها شده است. او تلاش می‌کند تا به دوستش روحیه دهد و در کنار او باشد، اما خانه آنها حال و هوایی غیر طبیعی دارد که باعث مشکوک شدن او به اوضاع می‌شود.

۲۴- ميدل مارچ

رمان خارجی «میدل مارچ» را جورج الیوت در ۱۸۷۱ نوشته است. داستان در شهرستانی به اسم ميدل مارچ رخ می‌دهد و داستان چهار خانواده است که در قسمت‌هایی از قصه با هم تلاقی می‌کنند یکی از شخصیت‌های داستان زنی روشنفکر است که به مادیات زندگی چندان اهمیت نمی‌دهد و می‌خواهد با مردی ازدواج کند که در ابتدا موجه به‌نظر می رسد. شخصیت‌های متفاوتی که الیوت در داستان به‌تصویر کشیده، هریک نماینده قشری از جامعه زمان نویسنده است.

۲۵- تصویر دوریان گری یکی از بهترین کتاب های فلسفی

رمان فلسفی «تصویر دوریان گری» را اسکار وایلد در ۱۸۹۰ نوشته است. داستان درباره شخصی به نام دوریان گری است که بعد از نقاشی پرتره‌اش در اوج جوانی و زیبایی آرزو می‌کند که جوان بماند اما نقاشی به جای او پیر و فرسوده شود که این ارزو نیز برآورده می‌شود اما تاثیر شوم خود را بر زندگی آقای گری می‌گذارد.

رمان عاشقانه

۲۶- جین ایر

کتاب «جین ایر» را شارلوت برونته نوشته است در ۱۸۴۷، داستانی پر کشش و پر از اتفاق درباره دختری به همین نام که در کودکی به پرورشگاه سپرده می‌شود. در جوانی با مردی آشنا می‌شود که درگیر مسائلی از زندگی زناشویی است و باعث دلسر شدن جین می‌شود. او در پی حوادثی از کلیسا سر درمی‌آورد که باز هم برایش دردسر ساز است و از آنجا نیز بیرون می‌آید و باز با همان مرد روبه‌رو می‌شود، ملاقاتی که اتفاق‌های بعدی داستان را رقم می‌زند.

۲۷- بلندی‌های بادگیر از رمان های معروف دنیا

امیلی برونته، شاعر و نویسندهٔ انگلیسی، رمان «بلندی‌های بادگیر» را که یکی از بهترین رمان های جهان است، در سال ۱۸۴۷ به دنیا هدیه کرد. داستان درباره عشق آتشین ولی نافرجام پسری کولی است به دختری به نام کتی. او بعد از نرسیدن به عشقش تصمیم می‌گیرد از افرادی که مسبب این جدایی بودند، انتقام بگیرد.

رمان علمی تخیلی

۲۸- آلیس در سرزمین عجایب

رمان فانتزی و جذاب «آلیس در سرزمین عجایب» به قلم لوئیس کارول نوشته شده است که ریاضیدان دانشگاه آکسفورد بود. داستان سفر خیالی دختری به نام آلیس است که با دنبال کردن خرگوشی سفید در یک گودال آغاز می‌شود و او به دنیایی عجیب پا می‌گذارد، دنیایی که در آن حیوانات عجیب مانند انسان حرف می‌زنند و انسان‌ها رفتارهای عجیبی دارند.

رمان های معروف قرن بیستم

رمان های خارجی که در ادامه می‌بینید شامل رمان‌های قرن بیستم می‌شوند از نویسندگانی از سراسر دنیا و بی شک در لیست رمان های معروف دنیا جایگاه ویژه ای دارند:

۲۹- دکتر ژیواگو

کتاب دکتر ژیواگو را بوریس پاسترناک در سال ۱۹۵۶ نوشت اما به دلیل محدودیت‌های سیاسی تا سال ۱۹۸۸ اجازه چاپ نیافت. داستان «دکتر ژیواگو» درباره شاعری به همین نام است که در یک زمان عاشق دو زن است و اتفاق‌هایی خارج از اراده‌ او در مسیر زندگی‌اش رخ می‌دهند که برایش سرنوست ساز هستند. این کتاب توانست جایزه ادبی نوبل را برای نویسنده‌اش به ارمغان بیاورد.

۳۰- کشتن مرغ مقلد

رمان «کشتن مرغ مقلد» یا «کشتن مرغ مینا» را هارپر لی در سال ۱۹۶۰ نوشت، داستانی که برای آن جایزه ادبی گرفت و به بیش از چهل زبان ترجمه شد. داستان درباره پدری خانواده دوست و عدالت خواه است که وکالت جوانی سیاه پوست را برعهده می‌گیرد. این جوان در جامعه نژاد پرست آن روزها به تجاوز متهم شده است. داستان این کتاب در اصل دفاع از معصومیت دربرابر تعصب نژادی است.

رمان عاشقانه خارجی

۳۱- گتسبی بزرگ یکی از بهترین رمان های دنیا

داستان پر از شخصیت و ماجرای «گتسبی بزرگ» را اسکات فیتزجرالد در سال ۱۹۲۵ منتشر کرد، داستان ادبی فاخری که در تمام لیست‌های پیشنهاد کتاب و همچنین لیست رمان های معروف دنیا نامش به چشم می‌خورد. گتسبی نام مرد ثرمتمندی است که به برگزاری مهمانی‌های اشرافی مشهور شده و در واقع هدفش جذب دوباره زنی است که سال‌ها با شخص دیگری ازدواج کرده است. همسایه گتسبی واسطه دیدار آنها می‌شود و همسر زن از ملاقات ناخشنود است و باعث رخ دادن زنجیره‌ای از اتفاق‌ها می‌شود که تعدادی از آنها غیر قابل جبرانند.

۳۲- خانم دالووی

ویرجینیا وولف این کتاب را که به نوعی جریان سیاه ذهن است، در سال ۱۹۲۵ نوشت. داستان فیلم توصیف نقاشی‌گونه‌ ایست از شهر لندن با همه جزئیات کوچه‌های باریک٬ خیابان‌ها و مغازه‌هایش. داستان بعد از جنگ جهانی اول رخ می‌دهد و میان مردمی از طبقه اشرافی لندن.

۳۳- پرواز بر فراز آشیانه فاخته

رمان روانشناسی «پرواز بر فراز آشیانه فاخته» را کن کیسی، نویسنده آمریکایی، در ۱۹۶۲ منتشر کرد. داستان در آسایشگاه روانی رخ می‌دهد و از قول سرخ‌پوستی که خود را به کر و لالی زده است. او از برخوردهای شخصی سالم و پر انرژی می‌گوید که باید می‌خواهد جلوی قوانین سخت و خشک پرستاری سلطه‌طلب را بگیرد و سرانجام عجیب آنها. اگر به دنبال بهترین رمان روانشناسی هستید خواندن این کتاب را از دست ندهید.

بهترین رمان های جهان

۳۴- در جستجوی زمان از دست رفته

طولانی‌ترین رمان جهان لقب این اثر ارزشمند ادبیات فرانسه به قلم مارسل پروست است. نوشتن این رمان را پروست از سال ۱۹۰۸ آغاز کرد و در ۱۹۲۲ در هفت جلد به پایان رساند. در این کتاب یک داستان واحد دنبال نمی‌شود و نویسنده تحلیلی ادبی و هنری را با خواننده‌اش در میان می‌گذارد که درباره جامعه فرانسه در اواخر سده نوزدهم میلادی دارد.

۳۵- گور به گور

رمان «گور به گور» ویلیام فاکنر نویسنده برنده جایزه نوبل ادبیات نوشته است، داستانی ناب با الهام از اودیسه هومر. هر فصل از داستانی که در این کتاب می‌خوانیم از زبان یکی از اعضای خانواده‌ای بیان می‌شود که درگیر مرگ پدرشان شده‌اند و مراسمی که قرار است برای او برگزار شود. ساختار پیچیده و نامتعارف داستان آن را در لیست بهترین رمان های جهان قرار داده است.

۳۶- طاعون یکی از مهم ترین رمان های جهان

کتاب «طاعون» یکی از آثار برجسته ادبیات به قلم آلبر کامو است که در سال ۱۹۴۷ به چاپ رسید. راوی داستان پزشکی است که این بیماری را در میان مردم شهرش، آران (شهری در الجزایر) تشخیص می‌دهد. بیماری به سرعت همه‌گیر می‌شود و مردم شهر ناچار به قرنطینه می‌شوند و روبه‌رو شدن با مشکلاتی که برایشان غیرقابل تصور و تحمل است.

۳۷- رمان۱۹۸۴

رمان «۱۹۸۴» را جورج اورول انگلیسی در ۱۹۴۹ نوشت، رمانی سیاسی که می‌توان آن را به همه زمان‌ها و مکان‌ها تعمیم داد. در داستان نیمه تخیلی این کتاب سه قدرت بزرگ وجود دارد که اداره جهان را به‌دست گرفته‌اند افراد جامعه در آن حریم خصوصی ندارند.

۳۸- ناتور دشت

کتاب «ناطور دشت» یا «ناتور دشت» رمانی بی‌نظیر است نوشته جی. دی. سالینجر آمریکایی. داستان درباره غرور جوانی و طغیان نوجوانی هفده ساله است که مدتی در مرکز درمانی بستری بوده و حالا قصد دارد آنچه که بر او گذشته را برای شخصی تعریف کند. در این ماجرا که در طول مدت سه روز گفته می‌شود، از گذشته و کودکی قهرمان داستان نیز خواهیم شنید که برای مخاطب تعریف می‌کند.

بهترین رمان خارجی

۳۹- صد سال تنهایی یکی از پرفروش ترین رمان های دنیا

رمان «صد سال تنهایی» یکی از رمان های معروف دنیا و اثر ماندگار و بی‌نظیر گابریل گارسیا مارکز، نویسنده شهیر کلمبیایی است. داستانی که در همان هفته اول انتشار همه ۸۰۰۰ نسخه آن فروش رفت و به بیش از سی زبان ترجمه شده است و نوبل ادبیات را برای مارکز اسپانیایی زبان به ارمغان آورد. داستان درباره زندگی شش نسل از یک خانواده است و بیان کننده فراز و فرود زندگی آنها در گذر از سنت به مدرنیته و سرشار است از تمثیل‌ها و استعاره‌هایی که نویسنده برای توصیف جامعه از آنها استفاده کرده است.

۴۰- آمریکایی آرام یک رمان پلیسی بی‌نظیر

رمان «آمریکایی آرام» را گراهام گرین نوشته است و می‌توان آن را رمان پلیسی خواند چرا که با قتل یکی از دو معشوقه خانم جوانی روبه‌رو می‌شویم تا انتها به همراه راوی، که روزنامه‌نگار است به دنبال رمزگشایی این قتل خواهیم بود.

۴۱- قلعه حیوانات

کتاب «مزرعه حیوانات» یا «قلعه حیوانات» را جرج اورول در طول جنگ جهانی دوم نوشت است. داستان همانطور که از نام کتاب هم مشخص است در مزرعه‌ای اتفاق می‌افتد که ساکنانش حیوانات هستند. آنها در اقدامی آرمانگرایانه تلاش می‌کنند که انسان‌ها را، که صاحب مزرعه‌اند، از آنجا بیرون کنند و خود کنترل اوضاع را به دست گیرند که موفقیت آنها، در قبل از و بعد از وقوع، با ماجراهای زیادی همراه است.

مطالب مرتبط: 

۴۲- تبصره ۲۲

رمان کمدی سیاه «تبصره ۲۲» را جوزف هلر در سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم نوشت و روایطی طنز گونه دارد از وقایعی که در طی این جنگ برای گروهی از افراد نیروی هوایی یک منطقه رخ می‌دهد. اصطلاح تبصره ۲۲ یا «Catch-22» در زبان انگلیسی به موقعیتی گفته می‌شود که شکست در آن حتمی است و باید از روشی دیگر برای پیروزی استفاده کرد و روش جدید زمانی قابل انجام است که مورد تبصره ۲۲ وجود نداشته باشد.

بهترین رمان های دنیا

۴۳- خوشه‌های خشم

رمان «خوشه‌های خشم» را جان استاین‌ بک (جان اشتاین‌ بک) آمریکایی نوشته است درباره بحران اقتصادی که در دهه ۱۹۳۰ میلادی گریبان کشورش را گرفته بود. داستان درباره کوچ خانواده‌ای مزرعه‌دار و بی‌بضاعت است که به امید زندگی بهتر به کالیفرنیا مهاجرت می‌کنند و آنجا هیچ چیز مطابق پیش‌بینی آنها نیست. در نقد این کتاب آمده است که برای وجدان‌های بیدار نوشته شده است.

۴۴- نغمه آمریکایی

کتاب «نغمه آمریکایی» را فیلیپ راث در ۱۹۹۷ منتشر کرد. داستانی ادبی درباره مردی که برای زندگی آرام و مرفه تلاش زیادی کرده اما ناگهان متوجه می‌شود که همسرش قصد ترک او را دارد و زندگی‌اش به دلیل فعالیت‌های سیاسی دخترش در معرض خطر است.

۴۵- فروشنده

رمان اجتماعی «فروشنده» را برنارد مالامود نوشته است درباره توانایی‌های انسان در شرایط محرومیت و فقر. قهرمان این داستان فرانک است که با وجود زندگی سخت و گذشته‌ای دردناک تلاش می‌کند آینده خود را به هر قیمتی بسازد. تنها سلاح او در این راه امید است و تکیه بر اراده‌اش تا آینده را در خلاف جهت گذشته تاریک بسازد.

۴۶- بر باد رفته

رمان عاشقانه، پر از شخصیت و سرشار از اتفاق «بر باد رفته» را خانم مارگارت میچل در سال ۱۹۳۶ نوشته است. البته شاید با این داستان از طریق فیلمش آشنا باشید٬ همان داستان دختری زیبا و سرزنده به نام اسکارلت اوهارا که دلباخته چند مرد می‌شود و هربار با اشتباه و افتادن در دام احساسات شکست می‌خورد و بعد از مرگ خانواده‌اش اداره املاک نیز برعهده اوست در حالیکه دلباخته شخصی به نام رت بالر میان‌سال شده است.

رمان جنگی معروف

۴۷- رنگین‌کمان جاذبه

کتاب «رنگین‌کمان جاذبه» را توماس پینچن آمریکایی درباره داستانی در خلال جنگ جهانی دوم نوشت. این داستان پیچیده و پر از شخصیت در واقع جنگ جهانی و ساخت موشک در ارتش آلمان را بهانه‌ای قرار داده برای پرداختن به آدم‌ها و فرهنگ‌های مختلف فرای مرزهای جغرافیایی.

۴۸- جان کلام

جان کلام به قلم گراهام گرین باز هم داستانی است درباره جنگ جهانی دوم اما اینبار در آفریقا. داستان مردی صادق و درستکار که به رغم تلاشش در میان ملیت‌های مختلف به جایگاهی که منتظرش بود نمی‌رسد و شغل مورد نظرش به شخص دیگری می‌رسد که چندان لایق آن نیست، اما این باعث نمی‌شود که او دست از تلاش بردارد.

۴۹- سالار مگس ‌ها

کتاب «سالار مگس ‌ها» یا «ارباب مگس ها» را ویلیام گلدینگ نوشته است درباره لازمه وجود قانون در جامعه. داستان درباره تعدادی دانش‌آموز مدرسه است که هواپیمای آنها در جزیره‌ای سقوط می‌کند و آنها باید خودشان زندگی را در جزیره متروکه اداره کنند و با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شوند که مهم‌ترین آنها نبودن قانون است. سریال لاست (lost) نیز از این کتاب الهام گرفته شده است.

۵۰- جیم خوش شانس

کتاب «جیم خوش شانس» را کینگزلی آمیس در ۱۹۵۴ نوشته است داستانی درباره اختلاف طبقاتی در کشورش. قهرمان داستان مرد جوانی است مطعلق به طبقه پایین جامعه که سعی می‌کند با قشرهای بالاتر از خودش در ارتباط باشد و با فرهنگ آنها زندگی کند، اما این سبک زندگی را نمی‌تواند بپذیرد و به مرور با آن مخالفت می‌کند.

رمان عاشقانه خارجی محبوب

۵۱- بهار زندگی دوشیزه جین برودی

رمان «بهار زندگی دوشیزه جین برودی» را میوریل اسپارک نوشته است درباره معلمی جوان و پرانرژی که تصمیم می‌گیرد به تعداد محدودی از دانش‌آموزان به روش خودش آموزش دهد و درواقع آن‌ها را به بهترین‌های مدرسه تبدیل کند. این دانش‌آموزان اما آنقدر هم خوب نیستند و با ناهنجاری برنامه‌های معلم را نقش برآب می‌کنند.

۵۲- قدرت و جلال

کتاب «قدرت و جلال» را گراهام گرین نوشته است داستانی که در مکزیک رخ می‌دهد و محتوای آن رفتار ضد مذهبی دولت با گروهی از مسیحیان است. قهرمان داستان کشیشی است که در گذشته چندان مومن و پاکدامن نبوده اما اکنون با ماموران دولت در تعقیب و گریز است و هم‌زمان با اعتقاداتش دست و پنجه نرم می‌کند.

۵۳- خشم و هیاهو یکی از شاهکارهای ادبی جهان

یکی از بهترین رمان های جهان «خشم و هیاهو» اثر ویلیام فاکنر است که در سال ۱۹۲۹ نوشته شده است. این داستان پر از شخصیت درباره خانواده ایست که مدتی پیش از هم پاشیده است و روایت‌های مختلف آن را از دید اعضای مختلف خانواده می‌شونیم که هر کدام به نوبه خود این داستان را بازگو می‌کند. فاکنر نام این کتاب را از نمایشنامه مکبث الهام گرفته است.

۵۴- پیرمرد و دریا از بهترین رمان های جهان

رمان «پیرمرد و دریا» را ارنست همینگوی در کوبا نوشت داستانی در باب تلاش برای موفقیت. او در این داستان زندگی ماهیگیر پیری را روایت می‌کند که تصمیم می‌گیرد برای آخرین بار دل به دریا بزند و نیزه ماهی بزرگی را شکار کند. در ۲ روز اول انتشار حدود ۵ میلیون نسخه از این کتاب فروخته شد و نوبل ادبیات را برای همینگوی به ارمغان آورد و بی شک یکی از رمان های معروف دنیا است.

رمان فلسفی محبوب دنیا

۵۵- سبکي تحمل ناپذير هستي

میلان کوندرا خالق این رمان فلسفی است، نویسنده اهل چک که ناراحتی خود را از وضعیت روشنفکران در پراگ در قالب این کتاب بیان کرده‌ است. قهرمان داستان پزشکی است که به دلیل مخالفتش با کمونیست‌ها شغلش را از دست می‌دهد. دغدغه نویسنده این است که انسان توانایی تشخیص راه درست و غلط را ندارد.

۵۶- بازی مهره شیشه‌ای

رمان «بازی مهره شیشه‌ای» را هرمان هسه، نویسنده اهل آلمان در ۱۹۴۲ به رشته تحریر درآورد و جایزه نوبل را کسب کرد. داستان در آینده رخ می‌دهد در آرمان شهری که همه در آن مشتاق کسب و دانش هستند و ادغامی است از فلسفه غرب و عرفان شرق.

۵۷- بیگانه

رمان «بیگانه» از شاهکارهای ادبی فرانسه به قلم آلبر کامو است، رمانی که در آن از فلسفه پوچی زندگی حرف می‌زند آن هم از زبان یک مرد بی‌تفاوت فرانسوی-الجزایری. مردی که به بعد از پشت سر گذاشتن ماجراهایی متهم به قتل می‌شود و در سلول زندان منتظر اجرای حکم اعدام است.

۵۸- محاکمه

کتاب محاکمه را فرانتس کافکا، نویسنده شهیر آلمانی زبان، در سال ۱۹۲۵ منتشر کرد،  داستانی بی‌نظیر درباره محاکمه مردی که نه خود او نه مخاطب نمی‌دانند جرمش چیست اما دائم با ماموران اجرای حکم در تعقیب و گریز است. قانونی که باید درباره او اجرا شود نیز توسط حاکمی صادر شده که سرنخی از او در داستان نیست. قهرمان داستان نیز در این تعقیب و گریز به دنبال حاکم و جرم خود می‌گردد.

۵۹- ژرمینال

رمان «ژرمینال» را امیل زولا، نویسنده به‌نام فرانسوی، نوشته است، رمانی اجتماعی درباره قیام کارگران و فشار جامعه روی این طبقه از مردم. داستان در معدن زغال سنگ اتفاق می‌افتد آنهم به دنبال دعوای یکی از کارگردان با رئیس معدن که منجر به شورش و هرج و مرج می‌شود و پای پلیس را به آنجا باز می‌کند.

رمان خارجی جدید پرفروش

۶۰- به‌سوی فانوس دریایی

ویرجینیا وولف، نویسنده مشهور انگیسی، خالق رمان «به‌سوی فانوس دریایی» است، داستانی که درآن با جریان سیال ذهن سروکار داریم. در این رمان خارجی حوادثی را دنبال می‌کنیم تا بفهمیم که چه بر سر خانواده و اعضای آن آمده است، البته نویسنده کمی در زمان جلو و عقب رفته که بر جذابیت داستان افزوده است.

۶۱- دریای پهناور سارگاسو، کتاب هایی که جوانان باید بخوانند

جین رایس نویسنده آمریکایی کتاب‌های مهیج و گاهی ترسناک، کتاب پر از حادثه «دریای پهناور سارگاسو» را در سال ۱۹۶۶ منتشر کرده است که یکی از رمان های معروف دنیا است. داستان مهیج آن در جامائیکا رخ می‌دهد درباره دختری است به نام آنتوانت که در کودکی پدرش را از دست می‌دهد و بعد برادر بیمارش را. در طی حوادثی عجیب مادرش بیمار می‌شود و سپس او به صومعه سپرده می‌شود و بعد از آن باید زندگی پیش رو را برای خودش بسازد که باز هم پر است از اتفاقات کوچک و بزرگ.

۶۲- نگهبان

کتاب «نگهبانان» یا «واچ‌ من» (Watchmen) را آلن مور نوشته است. در این داستان علمی تخیلی، فعالیت گروهی از افراد نقاب‌دار از طرف دولت ممنوع اعلام می‌شود تا اینکه در دوران جنگ سرد یکی از آنها به قتل می‌رسد و تنها کسی که از هویت او باخبر بوده تصمیم می‌گیرد که در این باره سکوت نکند و خطرات را به جان بخرد.

۶۳- رگتایم

کتاب «رگتایم» به قلم ادگار لورنس دکتروف نوشته شده است، داستانی که روایت سال‌های قبل از جنگ جهانی اول است و مهاجرانی که از سراسر دنیا به آمریکا می‌آیند و نظم و آرامش آنجا را برهم می‌زنند. در این میان صاحبان صنایع نیز از این فرصت برای گرفتن نیروی کار ارزان استفاده می‌کنند و این باعث ماندگار شدن مهاجران می‌شود.

۶۴- رمان علمی تخیلی میزری

استفن کینگ، خالق بیش از صد کتاب‌ علمی تخیلی و ژانر وحشت، کتاب « میزری» یا «جانی» را به رشته تحریر درآورده است، کتابی که مانند اکثر آثار او الهام بخش فیلم‌ نیز بوده است. داستان فیلم درباره نویسنده‌ای است که بعد از چاپ کتاب پلیسی و کسب شهرت روزی دچار حادثه می‌شود و به دست زنی نجات پیدا می‌کند که بیمار روانی است.

رمان علمی تخیلی محبوب دنیا

۶۵- چشمان تاریکی

رمان جنایی «چشمان تاریکی» را دین کونتز، نویسنده کتاب‌های پلیسی و مهیج آمریکایی، نوشته است. این کتاب درباره مادری است که برای پیدا کردن فرزند تاپدید شده‌اش سر از شهر ووهان چین درمی‌آورد و آنجا متوجه می‌شود که ویرووسی ناشناخته ساخته شده است تا به عنوان سلاح بیولوژیک مورد استفاده قرار گیرد. بسیاری از خوانندگان این کتاب آن را پیش‌گویی کونتز از ویروس کرونا می‌دانند.

۶۶- این شناسایی

کتاب «این شناسایی» را ویلیام گادیس نوشته است درباره پسری که به دلیل موقعیت خانواده‌اش رویای وزیر شدن را درسر دارد تا اینکه با نقاشی آشنا می‌شود و به این هنر علاقمند می‌شود. ابتدا به اروپا می‌رود تا نقاشی بیاموزد و در نهایت سر از آمریکا در می‌آورد و در این میان با هنرمندان و نقاشان زیادی آشنا می‌شود.

۶۷- خرمن سرخ

کتاب «خرمن سرخ» اثر دشیل همت، نویسنده رمان های پلیسی است. او این داستان را درباره کاراگاهی می‌نویسد که با سرمایه‌داری قرار می‌گذارد تا شهر را از وجود گنگسترها و خلاف‌کارها پاک کند و با قتل‌های خیابانی پایان دهد اما پیش از قرار با کاراگاه به قتل می‌رسد.

۶۸- جاده‌ی انقلابی

رمان عاشقانه و تاثیرگذار «جاده انقلابی» اثر ریچارد یتس، نویسنده آمریکایی است. داستان زوجی خوشبخت در آمریکا که با فرزندانشان زندگی عادی را می‌گذرانند اما بعد از مدتی احساس می‌کنند دیگر از زندگی لذت نمی‌برند و تلاش می‌کنند آن را تغییر دهند. تغییرات جدید زندگی آنها را به مسیری غیر قابل پیش‌بینی می‌برد.

رمان جنایی معروف جهان

۶۹- سلاخ خانه شماره پنج

رمان جنگی «سلاخ خانه شماره پنج» را کرت وانه‌گت آمریکایی نوشته است. داستان در روزهای جنگ جهانی دوم در آلمان رخ می‌دهد و درباره سربازی است که برای پناه گرفتن وارد زیرزمینی می‌شود که سلاخ خانه است. داستان کم و بیش خاطرات نویسنده است که در طول بمباران آلمان توسط نیروهای متفقین اسیر جنگی بوده است.

۷۰- سقوط برف

رمان علمی تخیلی «سقوط برف» را نیل استیونسن آمریکایی نوشته است. داستان درباره پسر جوانی است که به هک کردن کامپیوتر وارد است و با ویروس کامپیوتری خطرناکی آشنا می‌شود و تصمیم می‌گیرد با آن مبارزه کند اما خطرناک‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کند.

۷۱- خبرنگار ورزشی

کتاب «خبرنگار ورزشی» اثر ریچارد فورد درباره نویسنده‌ای است که بعد از عدم موفقیت در زمینه نوشتن رمان تصمیم می‌گیرد خبر ورزشی بنویسد، اما چالش نوشتن زمانی در زندگی او جدی می‌شو که طی حادثه‌ای ناراحت کننده پسرش را از دست می‌دهد.

۷۲- جاسوسی که از سردسیر آمد

رمان معمایی «جاسوسی که از سردسیر آمد» را جان لوکاره نوشته است با اقتباس از وقایعی که در زمان فعالیتش در سازمان جاسوسی انگلستان دیده و شنیده بود. داستان درباره ماموریست که در انتظار پایان ماموریت جاسوسی است که ناگهان یکی از افراد زیردستش کشته می‌شود و او نیز از طرف مافوقش فراخوانده می‌شود.

رمان خارجی معروف جهان

۷۳- خورشید همچنان می‌دمد

رمان خارجی «خورشید همچنان می‌دمد» شاهکار دیگری است از ارنست همینگوی که در سال ۱۹۲۶ منتشر شد. در این داستان گروهی چند نفره شامل آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی قصد دیدن مسابقات گاوبازی را دارند و در میان آنها زنی جذاب است که باعث رقابت بین اعضای گروه می‌شود.

۷۴- همه چیز فرو می‌پاشد

«همه چیز فرو می‌پاشد» اثر چینوآ آچه ‌به نویسنده مشهور نیجیریه است. داستان درباره کشورش، آداب و سنت‌ها و گرفتاری‌ها و سبک زندگی مردم نیجریه در قرن نوزدهم است آنهم از دید یک قهرمان کشتی که محبوب مردم است.

۷۵- مدار رأس السرطان

کتاب «مدار رأس السرطان» را هنری میلر نوشت و یکی از جنجال بر انگیز ترین و تأثیرگذارترین رمان‌های قرن بیستم را به دوستداران ادبیات هدیه داد. داستان درباره نویسنده‌ای آمریکایی است که در فرانسه در میان هنرمندان و تن‌فروشان زندگی می‌کند. میلر در این داستان به‌نوعی از تجره‌های زندگی خود در فرانسه استفاده کرده است.

رمان معمایی - بهترین کتاب های جهان

۷۶- زیر کوه آتشفشان

رمانی به قلم مالکوم لاوری، نویسنده و رمان‌ نویس اهل بریتانیا ست. قهرمان این داستان کنسول انگلیس است که ماموریتش را در مکزیک می‌گذراند. در این کتاب تک‌گویی‌های قهرمان داستان درباره اخلاقیات و رستگاری را خواهیم خواهند.

۷۷- وداع با اسلحه

رمان «وداع با اسلحه» را ارنست همینگوی نوشته است و با ترجمه بی‌نظیر نجف دریابندری در ایران منتشر شده است و بی شک یکی از رمان های معروف دنیا و محبوب ترین رمان ها در ایران است. داستان درباره ستوان آمریکایی است که در روزهای جنگ جهانی اول باید مسئول بخش آمبولانس‌ها در ارتش ایتالیا باشد. او در این مدت با پرستاری آشنا می‌شود به دروغ به او اظهار عشق می‌کند اما اتفاق‌هایی غیر قابل پیش‌بینی برای هر دو آنها می‌افتد.

۷۸- خداحافظی طولانی

رمان پلیسی و جنایی «خداحافظی طولانی» را ریموند چندلر نوشته است. داستان مردی بی‌بضاعت که پس از طرد شدن از طرف دختر مورد علاقه‌اش تصمیم می‌گیرد ثروتمند شود. با کارگاهی شروع به کار می‌کند و کم کم بر دارایی و اموالش می‌افزاید تا اینکه بعد از مدتی علارغم مخالفت کاراگاه باز سراغ همان دختر می‌رود.

رمان ادبی - رمان های تاثیرگذار دنیا

۷۹- بازمانده روز

رمان ادبی و بی‌نظیر «بازمانده روز» را کازو ایشی گورو در سال ۱۹۸۹ نوشت و جایزه ادبی بوکر را برای آن کسب کرد. داستان از زبان سرپیش خدمت یک خانه اشرافی در انگلستان روایت می‌شود. داستان زندگی اطرافیانش و آداب و رسوم آنها را شرح می‌دهد و درکنار آن روابط انسانی و عاطفی آنها را به زیبایی توصیف می‌کند. این کتاب را می‌توان یکی از رمان های معروف دنیا به‌شمار آورد.

۸۰- خداحافظ گاری کوپر

رمان فلسفی و سیاسی «خداحافظ گاری کوپر» را رومن گاری نوشته است، داستان پسری ۲۱ ساله که از آمریکا به سوییس می‌رود آنچه که مشاهده می‌کند درس زندگی است. او در این سفر همسفرانی نیز دارد که هرکدام دیدگاهی مشابه یا متفاوت نسبت به زندگی دارند.

۸۱- ارباب حلقه‌ها

رمان حماسی و فانتزی «ارباب حلقه‌ ها» را جی.آر.آر. تالکین، نویسنده و زبان شناس انگلیسی نوشته است. این داستان شامل سه جلد یاران حلقه، دو برج و بازگشت پادشاه می‌شود که در سال ۱۹۵۴ تا ۵۵ چاپ شد. داستان همانطور که از نامش مشخص است برسر حلقه‌ای اسرار آمیز و قدرت جادویی آن است که ساکنان سرزمین زنده‌گان، مرده‌گان و سایر موجودات را برای به‌دست آوردن آن وارد جنگ و رقابت می‌کند.

۸۲- زنده به گور

رمان ترسناک «زنده به گور» به قلم ادگار آلن پو نوشته شده است٬ داستانی که درآن راوی از ترس‌هایش می گوید و از ترس مردن یا زنده به گور شدن. او درباره افرادی که سابقه دفن شدن داشتند تحقیق می‌کند. همچنین تصمیم می‌گیرد برای خودش قبری تهیه کند که اگر در گور زنده شد بتواند زنده بماند.

رمان جنگی خارجی - کتاب های معروف

۸۳- در جبهه غرب خبری نیست

کتاب «در جبهه غرب خبری نیست» را اریش ماریا رمارک آلمانی نوشته است، رمانی ضد جنگ که داستانش در سال‌های جنگ جهانی اول رخ می‌دهد. این کتاب یکی از رمان های معروف دنیا و تاثیرگذارترین رمان ها است. قهرمان داستان سربازی است که به همراه همکلاسی‌هایش در سال‌های مدرسه تحت تاثیر تعلیمات مدرسه تفکرات میهن پرستانه داشتند و داوطلبانه در ارتش نام‌نویسی کردند، اما تجربه بعد از جنگ آدم‌های دیگری از آنها می‌سازند با تفکراتی متفاوت.

۸۴- خم رودخانه

داستان «خم رودخانه» را وی. اس. نایپل نوشته است. شخصیت اصلی داستان مردی به نام سلیم است که از شهر کوچک و سنتی به کشوری تازه استقلال پیدا کرده٬ می‌رود و در کنار رودخانه ساکن می‌شود و از آنجا شاهد تغییر و تحول جامعه است.

۸۵- داستان نديمه

رمان علمی تخیلی «داستان نديمه» اثر مارگارت آتوود است داستان درباره جامعه‌ایست پادآرامانی که در آن مسیحیان افراطی قدرت را به‌دست گرفته‌اند. سرویس امنیتی مخوف باعث ترس مردم شده است و آزمایش‌های هسته‌ای فجایع محیط زیستی به دنبال داشته است. در این میان زنانی که توانایی بچه‌دار شدن دارند به عنوان ندیمه به خدمت خانواده‌ها تراز اول در می‌آیند و باید برای آنها بچه به‌دنیا بیاورند. در این میان هشیاری تعدادی از ندیمه‌ها وضعیت را به مسیر دیگری می‌برد.

۸۶- تهوع

کتاب تهوع نوشته فیلسوف فرانسوی، ژان پل سارتر، است. قهرمان این داستان با وجود مخترع بودن انزواطلب و غمگین است با افراد زیادی حتی خانواده‌اش روابط زیادی ندارد. با وجود ابداع و اختراع‌هایی که دارد به دلیل بی‌جان بودن آنها احساس کسالت و حتی تهوع می‌کند.

۸۷- رسوايي

رمان عاشقانه «رسوایی» یا « بدنامی» را جي ام کوتسی نوشته است. شخصیت اصلی استاد دانشگاهی است که دو ازدواج ناموفق داشته و در میان‌سالی با یکی از دانشجویانش وارد رابطه می‌‌شود و این امر باعث رسوایی‌ و بیکار شدنش می‌شود. تصمیم او برای دوباره ساختن زندگی‌اش از این به بعد با فراز و فرود زیاد و ماجراهایی همراه است.

رمان های پلیسی معروف دنیا

۸۸- سپس هیچ‌کدام باقی نماندند

رمان پلیسی و بی‌نظیر «سپس هیچ‌کدام باقی نماندند» به قلم آگاتا کریستی نوشته شده است. داستان گروهی ده نفره که یکدیگر را نمی‌شناسند و به جزیره‌ای دعوت می‌شوند. در حین ضیافتی که در جزیره برپا شده است یکی یکی از تعداد مهمان‌ها کم می‌شود تا اینکه سایرین متوجه قتل آنها می‌شوند. قاتل در میان آنهاست و باید آن را پیدا کنند.

مطالب مرتبط: بهترین رمان های آگاتا کریستی

۸۹- کیمیاگر

«کیمیاگر» را پائولو کوئلیو نویسنده برزیلی نوشته است و بعد از چاپ به بیش از پنجاه زبان ترجمه شد. داستان درباره چوپانی است اهل اسپانیا که شبی درخواب می‌بیند که نزدیک اهرام مصر گنجی مدفون شده و تصمیم می‌گیرد برای پیدا کردن آن راهی مصر شود. کوئلیو در نویسندگی تحت تاثیر مثنوی معنوی بوده و این داستانش را با الهام از قصه‌ای از هزارویکشب نوشته است.

۹۰- آوای وحش

کتاب «آوای وحش» از مشهورترین رمان های جک لندن نویسنده آمریکایی است. قهرمان این داستان سگ اهلی و دست آموز یک قاضی است که در زمان تب طلا در آمریکا به دنیای وحش و طبیعت پا می‌گذارد و با دنیایی عجیب و تازه آشنا می‌شود.

۹۱- ماجراهای اوگی مارچ

داستانی به قلم سال بلو که شخصیت اصلی آن پسری به اوگی است که در روزهای رکود اقتصادی آمریکا به‌دنیا آمده و بزرگ شده است. او موفق می‌شود به مکزیک و اروپا سفر کند، با آدم‌های زیادی آشنا شود و رابطه‌های عاشقانه زیادی را تجربه کند و بعد از بازگشت از سفر ماحصل سفرش را برای زندگی ایدآل به‌کار بگیرد.

بی‌شک ادبیات فاخر روسیه در میان ادیبان جهان جایگاه ویژه‌ای دارد و به همیت دلیل  تعدادی از رمان‌های معروف روسیه در این قسمت معرفی می‌کنیم:

بهترین رمان های ادبیات روسیه

صد کتابی که باید خوانده شود - رمان معروف دنیا

۹۲- آنا کارنینا

در لیست رمان های معروف دنیا باید نام ببریم از آنا کارنینا که لئو تولستوی، نویسنده سرشناس روسی، در طول دو سال تا ۱۸۷۷ نوشته است. داستان با درون مایه عاشقانه و اجتماعی درباره شخصیت‌های زیادی است که به واسطه اختلاف‌های خانوادگی یک زوج با هم دیدار می‌کنند. تولستوی در واقع با استفاده از این داستان عقاید و افکارش را درباره زندگی اشرافی متمولان روسیه به مخاطبانش انتقال داده است.

۹۳- برادران کارامازوف

داستایوفسکی، نویسنده شهیر و به‌نام روسیه (۱۸۲۱-۱۸۸۱)، خالق آثار ارزشمندی چون «برادران کارامازوف» است. داستان فلسفی و روانشناسانه این کتاب در باب اخلاقیات در زندگی، به روابط پیرمردی فاسد با چهار پسرش می‌پردازد که یکی از آنها حاصل رابطه‌ای نامشروع است. این کتاب بعد از انتشار مورد تحصین افرادی مانند آلبرت اینشتین، زیگموند فروید، پاپ بندیکت شانزدهم و تعدادی از روانشناسان و فلاسفه آن روزها قرار گرفت.

۹۴- جنگ و صلح

کتاب «جنگ و صلح» را تالستوی، نویسنده شهیر روس، در سال ۱۸۶۹ نوشت و یکی از بزرگترین آثار ادبی روسیه و یکی از مهم‌ترین رمان‌های ادبی جهان را به دنیا هدیه کرد. داستان این کتاب با حدود ۵۸۰ شخصیت درباره تاریخ سیاسی و اجتماعی امپراتوری روسیه در قرن نوزدهم را به‌ تصویر می‌کشد و شرح مقاومت روس‌ها در برابر حمله ارتش ناپلئون.

۹۵- جنایت و مکافات

کتاب «جنایت و مکافات» را فیودور داستایفسکی، نویسنده بی‌همتای روس، در ۱۸۶۶ به رشته تحریر درآورده است. داستان پسری که به دلیل فقر و مشکلات مالی خانواده‌اش تصمیم می‌گیرد زنی رباخوار و مسن را به قتل برساند و به نظرش قتل او منطقی است. بعد از ارتکاب قتل اما دچار عذاب وجدان و جنون می‌شود.

۹۶- مرشد و مارگاریتا

رمان «مرشد و مارگاریتا» را میخائیل بولگاکف، نویسنده روس، به همین زبان به‌صورت پاورقی در سال ۱۹۶۶ تا ۶۷ منتشر کرد. این رمان فلسفی سه داستان موازی را با هم پیش می‌برد که در نهایت به هم می‌رسند، داستانی که نهایتش سفر شیطان به مسکو است و تعریف داستان به صلیب کشیده شدن مسیح.

و در آخر می‌پردازیم به تعدادی از رمان‌های معاصر، رمان های مشهور قرن بیست و یکم:

رمان های معروف قرن بیست و یکم

رمان خارجی - رمان های معروف دنیا

۹۷- آدمکش کور

رمان «آدمکش کور» را مارگارت اتود، نویسنده آمریکایی، در سال ۲۰۰۰ نوشته است. داستان دختری که سال‌ها بعد از ترک خانه و ساختن زندگی جدید با آدم‌های تازه٬ متوجه نابینایی پدرش می‌شود و تصمیم می‌گیرد به خانه پدری بازگردد و خاطراتی از گذشته در این میان برایش مرور می‌شوند.

۹۸- هرگز رهایم مکن

رمان «هرگز رهایم مکن» را کازوئو ایشی‌گورو نویسنده ژاپنی- بریتانیایی در سال ۲۰۰۵ منتشر کرد، داستانی بی‌نظیر و تکان دهنده درباره شکنندگی انسان و زندگی او. داستان در مدرسه‌ای عجیب رخ می‌دهد که دانش‌آموزانش در جوانی متوجه می‌شوند تولد و تربیت آنها برای اهداء عضو به افراد عادی جامعه است و روایت عاشقانه روابط آنها که سرانجامی عجیب دارد.

۹۹- کافکا در ساحل

کتاب «کافکا در ساحل» یا «کافکا در کرانه» را هاروکی موراکامی، نویسنده شهیر ژاپن، در ۲۰۰۲ منتشر کرد. داستان پر کشش و جذاب این کتاب با دو داستان موازی آغاز می‌شود که هر یک نیز در زمان جلو و عقب می‌روند. در این داستان، فضایی شامل واقعیت و فانتزی بر دنیا حاکم است.

۱۰۰- دندان های سپید

کتاب «دندان های سپید» را زادی اسمیت در طی هشت سال نوشت و در سال ۲۰۰۰ منتشر کرد. این کتاب که برنده چند جایزه ادبی شده است درباره زندگی دو دوست است که از روزهای جنگ یکدیگر را می‌شناسند و حالا بعد از گذشت سال‌ها در این کتاب زندگی و رابطه آنها را می‌خوانیم.

پیشنهاد کتاب برای مطالعه کمی سخت است اما تلاش کردیم صد کتابی که باید خوانده شود را در لیست رمان های معروف دنیا معرفی کنیم. اگر شما هم پیشنهادی دارید که درمتن بالا نیست، لطفا با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط:

نویسنده: پریسا ایرانی

1 دیدگاه

نظر بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *