in

چگونه ایمیل بسازیم؟ آموزش تصویری و گام به گام

آموزش تصویری و گام به گام ساخت ایمیل

زندگی امروزه انسان ها تحت تاثیر اینترنت و فضای مجازی قرار گرفته و اکثر امور در همین بستر انجام می شود. پرداخت قبوض، انتقال وجه، خرید اینترنتی و .. همه از طریق اینترنت انجام می گیرد. برای انجام اصولی این امور و حتی همه امور وابسته به اینترنت، به ایمیل نیاز داریم. قبلا از ایمیل برای تبلیغ و خبر رسانی استفاده میشد؛ اما الان برای عضویت در شبکه های اجتماعی و بازیابی اکانت خود، خرید اینترنتی بلیط هواپیما یا قطار و دیگر امور مربوط به تایید هویت، به ایمیل نیاز داریم. اما چگونه ایمیل بسازیم ؟ گوگل و یاهو از شرکت های معتبر در حوزه فناوری اطلاعات هستن که امکانات متفاوتی هم چون ایمیل یا صندوق پستی اینترنتی برای کاربران خود فراهم می سازد. در این مطلب بصورت تصویری به شما آموزش خواهیم داد که چگونه ایمیل بسازیم.

چگونه در سایت گوگل (Google) یک ایمیل بسازیم ؟

به خدمات ایمیل در بستر سایت گوگل، جیمیل می گویند. برای ساخت یک ایمیل در این سایت باید یک حساب کاربری در گوگل داشته باشین که در اصطلاح به آن اکانت می گویند. اکانت شامل نام کاربری و پسوورد است که با استفاده از آن می توان از تمامی امکانات و محصولات گوگل مثل جیمیل (Gmail)، گوگل پلی و گوگل درایو استفاده کرد. برای شروع کار به صفحه ایجاد حساب یا اکانت گوگل بروید.

مرحله اول ساخت جیمیل

چگونه یک جیمیل بسازیم

 • در ردیف اول نام و نام خانوادگی خود را به لاتین وارد کنید.
 • ردیف دوم مربوط به نام کاربری است که شما باید آن را تعیین کنید. در انتخاب نام کاربری خود دقت فرمائید؛ چون بعدا برای ورود به اکانت خود، به آن نیاز خواهی داشت. (در اینجا Keivanchogoli2020)
 • در قسمت Password رمز عبور خود را وارد کنید. این رمز باید ترکیبی از حروف، اعداد، کارکترها و نمادها باشه.
 • برای تایید رمز عبور، در قسمت Confirm دوباره آن را وارد کنید و سپس بر روی گزینه Next کلیک فرمائید.

اگر نام کاربری انتخابی شما تکراری نباشه، به مرحله بعد خواهی رفت؛ در غیر این صورت باید آن را تغییر دهید. علاوه بر تکراری بودن، به یکی از دلایل زیر امکان قبول نشدن نام کاربری انتخابی شما وجود دارد:

 1. بدلیل وجود شباهت زیاد با نام کاربری های موجود
 2. اگر این نام کاربری قبلا توسط فردی دیگر انتخاب و حذف شده باشد
 3. خود شرکت گوگل آن را رزرو کرده باشه

مرحله دوم

اگر نام کاربری و پسورد (رمز عبور) انتخابی شما مشکل نداشته باشد، با صفحه ای مشابه با شکل زیر مواجه خواهید شد.

مرحله دوم چگونه ایمیل بسازیم

 • ابتدا از لیست کشویی، کد کشور ایران (98+) را انتخاب کنید؛ که با اینکار پرچم ایران ظاهر می شود.
 • سپس در کادر مقابل آن شماره موبایل خود را بدون صفر ابتدایی وارد کنید. (این شماره جهت ارسال کد تاییدیه لازم است)
 • در کادر بعدی گوگل از شما یک آدرس ایمیل برای ریکاوری می خواهد تا در صورت استفاده دستگاهی جدید از این اکانت، آن را به شما اطلاع دهد. و یا در صورت فراموشی اطلاعات اکانت، از آن برای ریکاوری استفاده کنین. (تکمیل کردن این آیتم اختیاری است)
 • در ردیف بعدی، به ترتیب از سمت چپ ماه، روز و سال تولد خود را به میلادی وارد کنید. (برای پیدا کردن تاریخ تولد میلادی خود، می تونین از امکانات سایت time.ir استفاده کنید)
 • لیست کشوی آخر مربوط به جنسیت (Gender) شماست و باید یکی از گزینه های زیر را انتخاب کنید:
 1. زن (Female)
 2. مرد (Male)
 3. ترجیح میدم نگم (Rather not Say)
 4. شخصی سازی (Custom)

پس از انجام این مراحل بر روی گزینه آبی رنگ Next کلیک کنید.

مرحله سوم از آموزش چگونه ایمیل بسازیم

مرحله سوم ساخت جیمیل

در این مرحله گوگل از شما می پرسد که اگر اطمینان دارین شماره موبایل وارد شده متعلق به شماست، یک کد تایید 6 رقمی برای شما ارسال می کند. لذا پس از بازبینی شماره و در صورت صحت آن، گزینه send را انتخاب کنید. البته در این مرحله می تونین فعلا از انجام آن صرف نظر کرده و گزینه not now را بزنید؛ اما روش اصولی آن دریافت کد است.

مرحله چهارم

مرحله چهارم

پس از گذراندن مرحله قبل، گوگل از طریق پیامک یک کد تایید 6 رقمی را به شماره موبایل اعلامی شما می فرستد که با حرف G شروع می شود. پس از دریافت پیامک، کد 6 رقمی را در محل تعیین شده وارد کنید و verify را بزنید. (دریافت کد از طریق تماس تلفنی هم امکان پذیر است)

مرحله پنجم

مرحله پنجم

در این مرحله گوگل به شما اطلاع می دهد که از طریق شماره موبایل می تونین از سرویس های دیگر گوگل مثل تماس تصویری و یا پیام استفاده کنید و در صورت لزوم آگهی تبلیغاتی بسازید. با کلیک بر روی skip، از این مرحله رد شین.

مرحله ششم

مرحله ششم از چگونه ایمیل بسازیم

در این مرحله گوگل قوانین و شرایط حفظ حریم خصوصی را برای شما ظاهر می سازد که باید با آن موافقت کنید. با انتخاب گزینه I agree به مرحله بعد بروید.

مرحله هفتم

مرحله پایانی ساخت جیمیل

حسای کاربری شما ساخته شد و شما اکنون می توانید با نام کاربری و رمز عبوری که تعریف کردین، از تمامی امکانات شرکت گوگل استفاده کنید. توجه داشته باشین که نام کاربری ایمیل شما همیشه پسوند gmail.com@ را دارد و باید آن را پس از ذکر نام کاربری خود حتما وارد کنید. الان دیگه می تونین با کلیک بر روی آیکون جیمیل، از تمام امکانات صندوق پستی الکترونیکی شامل ارسال (Compose) و دریافت نامه (Inbox) و فایل استفاده کنید.

چگونه در سایت یاهو ایمیل بسازیم ؟

دومین سایت معتبر در زمینه ارائه خدمات در بستر اینترنت، یاهو است. در ادامه مرحله به مرحله و بصورت تصویری به شما خواهیم آموخت که چگونه ایمیل بسازیم.

مرحله اول

مرحله اول ساخت ایمیل در یاهو

برای ساخت ایمیل در سایت یاهو، ابتدا باید به صفحه اصلی آن به نشانی www.Yahoo.com مراجعه کنید. در گوشه سمت راست و بالای این صفحه گزینه ی sign in وجود دارد که باید بر روی آن کلیک کنید. (در شکل با رنگ قرمز نشان داده شده)

مرحله دوم اموزش چگونه ایمیل بسازیم در یاهو

چگونه در یاهو ایمیل بسازیم

در این مرحله با صفحه ای بدین شکل مواجه خواهید شد. افرادی که از قبل اکانت ایمیل یاهو را دارن از طریق این صفحه می توانند به صندوق پستی خود دسترسی داشته باشن؛ ولی برای ما که پیگیر این هستیم که چگونه ایمیل بسازیم، باید گزینه ساخت اکانت (Creat an account) را انتخاب کرد.

مرحله سوم، وارد کردن اطلاعات

مرحله سوم ساخت یاهو میل

در این صفحه باید اطلاعات را به ترتیب از چپ به راست و از بالا به پایین طبق مراحل زیر تکمیل کرد.

 • در ردیف اول ابتدا نام و سپس نام خانوادگی را وارد کنید.
 • نام کاربری مورد نظر خود را در ردیف دوم و قبل از پسوندyahoo.com@ وارد کنید.
 • رمز عبور یا همان پسوورد خود را در ردیف سوم درج فرمائید. این رمز جهت حفظ امنیت اطلاعات شخصی شما باید شامل حروف، اعداد و نمادها باشد.
 • در ردیف بعدی پس از انتخاب کد کشور ایران (98+)، شماره موبایل خود را بدون صفر وارد کنین.
 • حال نوبت به وارد کردن تاریخ تولد شما به میلادی و به ترتیب ماه، روز و سال در کادر تعیین شده رسیده. تاریخ میلادی تولد خود را از سایت time.ir پیدا کنین.
 • در ردیف آخر می تونین در صورت تمایل، جنسیت خود را از بین مرد (Male) و زن (Female) انتخاب کنید.

پس از اتمام تمامی این مراحل و در صورت تکراری نبودن نام کاربری انتخابی، با کلیک بر روی گزینه ادامه Continue وارد مرحله بعدی شوید. انتخاب این گزینه معادل قبول کلیه قوانین و شرایط سایت یاهو است.

مرحله چهارم

مرحله چهارم

در این مرحله از آموزش چگونه ایمیل بسازیم و پس از وارد کردن اطلاعات، با چنین صفحه ای مواجه می شوید و یاهو از شما می خواهد تا پس از چک کردن مجدد شماره موبایل کد تاییدی را برای شما بفرستد؛ تا معلوم شود که صاحب این شماره شما هستید. با انتخاب گزینه text me a verification code پیامک حاوی کد فعالسازی برای شما ارسال می شود و به مرحله بعد خواهید رفت.

مرحله پنجم

یاهو ایمیل

کد ارسال شده از طریق پیامک را در قسمت تعیین شده وارد کنید تا ثابت شود شماره اعلامی متعلق به شما بوده و ثبت نام تکمیل گردد. در صورت عدم دریافت پیامک، می تونین از گزینه Resend برای ارسال مجدد کد تاییدیه استفاده کنید.

مرحله ششم از آموزش چگونه ایمیل بسازیم

مرحله آخر چگونه ایمیل بسازیم

پس از وارد کردن کد تاییدیه بطور اتوماتیک به صفحه بعد منتقل خواهید شد و سایت یاهو ضمن تبریک ساخت اکانت، به شما اعلام می کند که با استفاده از این ایمیل از تمامی امکانات این سایت می تونین استفاده کنین. حال ایمیل شما ساخته شده و با کلیک روی گزینه Continue به صفحه اصلی سایت منتقل می شوید. از همان قسمت بالایی سمت راست صفحه وارد صفحه صندوق پستی خود شوید و از سایر امکانات آن استفاده کنید. (این قسمت در شکل نشان داده شده)

استفاده از یاهو ایمیل

این مقاله با هدف پاسخگویی به این سوال که چگونه ایمیل بسازیم، تهیه و تنظیم شد و نحوه ساخت ایمیل را در دو سایت گوگل و یاهو، بطور کامل و بصورت تصویری توضیح داد. اما مطمعنا این آموزش عاری از نقص نبوده و با نظرات شما کامل می شود. پس نظرات و ایده های خود را با ما در میان بذارین.

مطلب مرتبط : روش گرفتن رمز پویا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: کیوان چوگلی

سلام.کیوان هستم، کارشناسی ارشد ریاضیات مالی و علاقمند به مباحث سرمایه گذاری در اوراق بهادار و بورس می باشم..به نویسندگی و نوشتن علاقمند هستم و همیشه در پی یادگیری مطالب جدید ...با نظرات خود بنده و تیم بلاگر نت نظر را دلگرمی دهید..