in

مرداب دیوک کلاردشت کجاست؟

راهنمای سفر به مرداب دیوک کلاردشت

نام مرداب ناخودآگاه حس وهم انگیزی در دل انسان ایجاد می کند. در واقع آدم با شنیدن نام مرداب حس وضعیتی رو داره که به تدریج بیشتر در زمین فرو می رود و هر تکان یا تقلا برای حفظ جان، او را بیشتر به مرگ نزدیک می کند. اما فارغ از ترسی که در دلها ایجاد می کند، مرداب ها طبیعت بکر و خاص خود را دارند. مهمترین مرداب های ایران در قسمت شمالی کشور قرار دارن و از معروف ترین آنها مرداب دیوک کلاردشت است. اما مرداب دیوک کجاست و برای بازدید از این طبیعت فوق العاده در دل جنگل های شمال، به کجا باید سفر کرد؟ در ادامه با نت نظر همسفر باش تا شما را با ویژگی های این مرداب و مکان آن آشنا کند.

آشنایی با مرداب کلاردشت

مرداب کلاردشت کجاست

با فرارسیدن فصل بهار، دیگه نمیشه تو خونه دوام آورد و از تعطیلات آخر هفته برای رفتن به دل طبیعت و لذت بردن از سر سبزی و زیبایی های بهار، استفاده نکرد. مخصوصا برای پایتخت نشینان که تمام روزهای هفته را مشغول کار هستن، انتخاب محلی بکر و طبیعی با منظره ای خاص، حکم یک بمب انرژی و تجدید روحیه رو براشون داره.

جاده چالوس از زیباترین جاده های شمال کشور است که در مسیر آن جنگل و کوه های زیادی وجود داره و آخر هفته ها میزبان خوبی برای شهروندان تهرانی است. یکی از اماکن دیدنی شمال کشور که در مسیر جاده چالوس و منطقه کلاردشت قرار گرفته، مرداب جذاب و بکر دیوک یا داروک است.

مرداب چیست؟

مرداب یا ماندآب، به بخشی از طبیعت اطلاق میشه که آب در آن مانده و گیاهان کوتاه بیشتر از جنس علف و نی بر آن روییده باشد. اکثر ما آدمها مرداب رو توی فیلم ها دیدیم و ذهنیتی که از آن داریم بدین گونه است که، منطقه ای بسیار نرم که سطح آن را برگ و خزه پوشانده و اصلا در ظاهر معلوم نیست که چقدر زمینش نرمه؛ و اگر شخصی بطور ناگهانی وارد آن منطقه بشه، توانایی بیرون آمدن را نداشته و با هر حرکت اضافه بیشتر در مرداب فرو می رود.

اما به قول معروف «شنیدن کی بود مانند دیدن»! از تهران به سمت جاده چالوس حرکت کرده و مسیر رو به تمام علاقمندان به طبیعت که نمیدونن مرداب دیوک کجاست ، نشون می دیم. قبل از راهی شدن، کوله پشتی و دیگر ملزومات رو برای طبیعت گردی یک روزه آماده کرده و لباس و کفش مناسب پیاده روی در جنگل را بپوشید.

مرداب دیوک کلاردشت کجاست ؟

جاده چالوس

همانطور که از نامش پیداست، مرداب دبوک در میان جنگل ها و طبیعت سرسبز شهرستان کلاردشت از استان مازندران قرار دارد. مرداب دیوک در فاصله 198 کیلومتری شهر تهران و در نزدیکی روستای پیمبور قرار گرفته و علاوه بر 4 ساعت رانندگی، مسافتی حدود 4 کیلومتر هم پیاده روی داره.

با حرکت از سمت تهران و رفتن به جاده چالوس، سفر شما آغاز می شود. در طول مسیر ضمن حفظ تمرکز بر روی رانندگی، می تونین از آب و هوای دلنشین این جاده زیبا استفاده کنید. با رسیدن به شهر مرزن آباد، مسیر خود را از جاده چالوس به سمت شهرستان کلاردشت تغییر داده و به سمت چپ بروید. با ورود به جاده مرزن آباد-کلاردشت و پیمودن مسافتی حدود 14 کیلومتری در طول 20 دقیقه رانندگی، مسیر خود را از این جاده به سمت روستای «کردیچال» و «والت» (دست راست) تغییر دهید.

تنها مسافت 15 کیلومتری تا رسیدن به محل پارک ماشین ها و آغاز پیاده روی مانده. بعد از تغییر مسیر خود از جاده مرزن آباد -کلاردشت، با گذشتن از میان روستاهایی چون لش سر، پیشنبور و بازارسر در منطقه کلاردشت، وارد جاده پیمبور خواهید شد که آخرین روستای مسیر بوده و کمی آنطرف تر جاده آسفالت تمام می شود.

پس از پارک ماشین ها در ایستگاه گاز، وارد مسیر پیاده روی شوید و از طبیعت بکر و فوق العاده منطقه لذت ببرید. اگر هنوزم بطور دقیق نتونستین بفهمین مرداب دیوک کجاست ، کافیه در نقشه گوگل عبارت Darouk Swamp را سرچ کنید تا موقعیت دقیق آن را به شما نشان دهد.

زیبایی های مرداب دیوک کلاردشت

مرداب دیوک کجاست

مرداب دیوک تا حدودی ناشناخته است و شاید اهالی آن منطقه در جواب این سوال که مرداب دیوک کجاست ؟ نتوانند به خوبی شما را راهنمایی کنند. همین موضوع شاید جذابیت سفر شما به این منطقه رو دوچندان کنه. در طول مسیر جنگلی تا رسیدن به مرداب دیوک، با درختان سر به فلک کشیده و انبوه مواجه خواهید شد.

زیبائی های این منطقه در هر فصل از سال متفاوت است. در فصل بهار شاهد جوانه زدن گلها و شکوفه درختان می شوید. در تابستان سرسبزی تمام منظره پیش روی شما را فرا می گیرد. ولی اگر به صدای خش خش برگ ها علاقه دارین و دوس دارین منظره شما پس زمینه ای ترکیبی از سبز و زرد داشته باشه، در پاییز به این منطقه سفر کنید. و در نهایت اگر با دیدن فضای سراسر پوشیده از برف چشمان شما اذیت نمیشه و از دیدن جا پاهای گرگ به وحشت نمی افتین، در زمستان به دیدن مرداب دیوک بروید. اما در کل، نیمه اول سال بخاطر مسیر و پیاده روی پیشنهاد می شود.

فضای رویایی مرداب

منظره مرداب دیوک

همچنان که غرق در زیبایی های جنگل و درختان سر به فلک کشیده منطقه شدین، با محیطی مملو از سکوت و دست نخورده مواجه میشین و به مرداب دیوک خواهید رسید؛ که مواظب باشین داخلش نیفتین! کل سطح مرداب رو خزه سبز رنگ پوشیده و درختان میان مرداب بطور عجیبی تا بلندای آسمان قد کشیده اند. درخت تنومندی دراز کش در میان مرداب دیده میشه که گویی از ترس غرق نشدن در دل مرداب همانطور ساکت و بیصدا مانده و هیچ حرکت و رشدی ندارد.

مه غلیظ سفید رنگی تمام محیط رو پوشانده و به صحنه رویایی شما منظره ای وهم انگیز بخشیده؛ طوری که چند متر جلوتر دیده نمیشه. این محیط بخاطر موقعیت و فاصله ای که از روستا داره، خوشبختانه هیچ امکانات رفاهی در اطراف خود ندارد و همین موضوع دلیلی بر حفظ زیبایی آن است. در کنار مرداب دیوک چند ساعتی را گذرانده و عکس های یادگاری بگیرید. هم چنان که غرق در زیبایی های مرداب دیوک هستین، حواستون به ساعت و مسیر برگشت هم باشه تا به تاریکی جنگل نخورین؛ چون اگه خیلی معطل نکنین، شب به تهران می رسین.

امیدوارم از همسفری با نت نظر لذت برده باشین و الان دقیق بدونین مرداب دیوک کجاست. فقط یادتون نره در بازدیدهای خود از طبیعت، زباله ها را جمع کنید تا این منظره برای همیشه زیبا بماند.

مطلب مرتبط : مهم ترین دریاچه های ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: کیوان چوگلی

سلام.کیوان هستم، کارشناسی ارشد ریاضیات مالی و علاقمند به مباحث سرمایه گذاری در اوراق بهادار و بورس می باشم..به نویسندگی و نوشتن علاقمند هستم و همیشه در پی یادگیری مطالب جدید ...با نظرات خود بنده و تیم بلاگر نت نظر را دلگرمی دهید..