in

بی نظیربی نظیر

آشنایی با قوانین ورزش والیبال

اصول و قوانین ورزش والیبال

والیبال یک ورزش تیمی و ششمین ورزش محبوب دنیاست که در بیشتر کشورهای جهان علاقه مندان زیادی دارد. ورزش والیبال ساده است و هر فردی توی هر گروه سنی میتونه در داخل یا خارج از خانه این ورزش را انجام دهد. والیبال علاوه بر این که یک رشته ی ورزشی خوب و جذاب محسوب میشه، یک ورزش پرورشی جالب برای ورزشکاران سایر رشته هاست که در ادامه با خطاها، قوانین و مقررات این ورزش جذاب بیشتر آشنا خواهیم شد.

زمین بازی و مشخصات توپ و تور والیبال

زمین بازی ورزش والیبال

زمین ورزش والیبال

محدوده زمین والیبال مستطیلی شکل بوده و ابعاد آن۹×۱۸ است؛ که در حالت کلی شامل دو بخش زمین بازی و منطقه آزاد می شود. منطقه آزاد محدوده ای شامل دور تا دور زمین را شامل می شود که در آن هیچ مانعی وجود ندارد و از هر ضلع زمین حداقل ۳ متر فاصله دارد. در رابطه با منطقه های زمین والیبال باید گفت در والیبال کلا ۵ منطقه وجود دارد که شامل موارد زیر می شود:

 1. منطقه سرویس : پشت خطوط عرضی زمین را شامل میشود و عرض آن ۹متر است.
 2. منطقه جلویی : این منطقه توسط خط حمله (خط یک سوم) و خط مرکزی زمین مشخص میشود و در هر نیمه ی زمین است.
 3. منطقه تعویض : با امتداد یافتن دو خط حمله تا میز داوری مشخص میشود.
 4. منطقه تعویض بازیکنان آزاد : قسمتی از منطقه آزاد است که طول آن با فاصله ی خط حمله تا خط عرضی زمین برابر می باشد.
 5. منطقه گرم کردن : شامل محدوده ای به اندازه ی ۳ متر در۳متر هستند که طبق قوانین مسابقات رسمی و جهانی در خارج از منطقه ی آزاد و دو طرف نیمکت ذخیره قرار دارند.

مشخصات تور

تور والیبال به طور عمودی در بالای خط مرکزی قرار دارد و طبق قانون، ارتفاع لبه بالای آن تا سطح زمین برای زنان ۲/۲۴ متر و برای مردان ۲/۴۳ متر است و طول آن ۵/۹ متر و عرضی 1 متری دارد.

خصوصیات توپ والیبال

توپ والیبال

توپ والیبال کاملا گرد بوده و حدود ۲۷۰ گرم وزن دارد. در ساخت این توپ از ترکیب ۲ یا حداکثر ۳ رنگ آبی، زرد و سفید استفاده می شود و اندازه آن بین ۶۵ الی ۶۷ سانتی متر است.

شرایط و قوانین بازی والیبال

اول از هر چیز یادآور می شوم که گفتن تمام قوانین والیبال کار دشواریست و برای کسانی که تا به حال در مسابقات رسمی شرکت نکرده اند و فقط از راه مطالعه می خواهند با آن آشنا شوند، موضوع کمی دشوار خواهد بود؛ ولی در این مطلب سعی کرده ایم قوانین والیبال را به صورتی ساده و قابل فهم برای شما ارائه کنیم.

داورها و مسئولین ورزش والیبال

داوری ورزش والیبال

کلا مسابقات والیبال با ۱۰ داور قضاوت می شود.۲ داور کار اصلی قضاوت را برعهده دارند. داور اول در بالای تور می ایستد و داور دوم روبه روی داور اول و در پایین تور مستقر است و در مواقع ضروری اجازه ی سوت زدن دارد. چهار داور خط هم دور تا دور زمین والیبال می ایستند و با پرچم زدن به داور اول کمک میکنند و یک داور خط نیز ذخیره خواهد بود. دو داور هم در پشت میز منشی می نشینند که یکی از داورها داور منشی و دیگری هم کمک منشی است و امتیازات، خطاها و تعویض ها را ثبت می کند. سرداور هم در تمام بازی ها به عنوان ناظر بازی حضور دارد.

تعداد تیم ها و بازیکنان

مسابقات والیبال کلا با دو تیم برگزار میشود و هر تیم ۱۲بازیکن دارد که ۶بازیکن ذخیره خواهند بود.در زمین بازی ۳بازیکن در خط جلو و ۳ بازیکن در خط عقب قرار میگیرند و هر تیم اجازه ی۶ تعویض دارد و هر بازیکن می تواند ۲ بار تعویض شود؛ یعنی هر بازیکن میتواند یک بار وارد زمین و یک بار خارج شود.

مفهوم سرویس در ورزش والیبال

سرویس در بازی والیبال

تکنیک سرویس زدن در بازی والیبال از زمان پیدایش والیبال تاکنون روند تکاملی زیادی داشته است. امروزه بازیکنان حرفه ای، از سرویس به عنوان یک حمله ی بسیار قوی استفاده می کنند؛ سرویس هایی سریع با سرعتی بالغ بر ۷۵ کیلومتر بر ساعت. در همه ی مسابقات باشگاهی یا ملی، تیمی که از سرویس های خوب بهره مند باشد، ۵۰ درصد احتمال برنده شدن دارد. چرا که با اجرای سرویس های خوب و موفق، تاکتیک تیم مقابل را مختل کرده و با دفاع خوب امتیاز کسب می کنند.

شروع بازی

سرویس زدن در والیبال

بازی والیبال با سرویس زدن یکی از دو تیم که در پرتاب سکه توسط داور اول برنده شده است تا زننده ی سرویس باشد، شروع می شود. در هنگام بازی هر تیم برای عبور دادن توپ حق دارد فقط سه ضربه به توپ بزند که هر سه ضربه را نباید یک بازیکن بزند.هر چند یک بازیکن میتواند دو ضربه به توپ بزند به شرطی که بین دو ضربه، یک بازیکن دیگر از تیمش، به توپ ضربه زده باشد. یعنی ضربات یک بازیکن نباید پیاپی باشد و این رالی ادامه پیدا میکند تا در آخر توپ به زمین بخورد و امتیاز به یکی از تیم ها داده شود.

خطاها و اصطلاحات مهم ورزش والیبال

اصطلاح های رایج در ورزش والیبال

اصطلاحات والیبال

 • پاس عمقی : پاسی که از تور فاصله ی زیادی داشته باشد.
 • جای خالی (دیپ) : وقتی توپ را با نوک انگشتان و به شکلی آرام به پشت مدافعان روی تور تیم حریف، در زمین حریف بیاندازند.
 • نت : وقتی توپی با تور تماس پیدا میکند و وارد زمین تیم حریف می شود، خطا نیست و بازی ادامه می یابد.
 • اوت : وقتی توپی به خارج از منطقه ی بازی می رود یا به بخش بیرونی تور یا آنتن روی تور برخورد می کند، اوت محسوب می شود.
 • آبشار : وقتی بازیکنی توپ را با قدرت زیاد و دست های باز وارد زمین تیم مقابل میکند.
 • وقت استراحت (تایم اوت) : توقفیست که مربیان هر دو تیم میتوانند از آن هنگام انجام بازی دو بار استفاده کنند تا با بازیکنان خود صحبت کنند و زمان هر توقف حداکثر ۳۰ثانیه است.
 • خط یک سوم : کلا زمین والیبال دو خط یک سوم دارد که آن را به سه قسمت مساوی تقسیم می کند .
 • ست : هر بازی والیبال ۵ ست یا دوره دارد که چهار ست اول ۲۵ امتیاز و ست پنجم ۱۵ امتیازی است.

خطاهای مهم والیبال

در بازی والیبال خطاهای مختلفی وجود دارد که در اینجا به تعدادی از آنها می پردازیم.

 1. هر تیم بیش از سه بار توپ را لمس کند.
 2. بازیکن تیم از خط مرکزی زیر تور بگذرد و وارد زمین تیم حریف شود.
 3. برخورد هر بخش از بدن بازیکن به تور، که به آن خطای تور میگویند.
 4. بازیکنان خطای چرخش داشته باشند.
 5. یک بازیکن از بالای زمین تیم مقابل به توپ ضربه بزند.
 6. یک بازیکن دو بار و پی درپی توپ را لمس کند که به آن خطای دو ضرب می گویند.
 7. بازیکنان یک تیم سر جای خودشان قرار نگرفته باشند.
 8. زننده سرویس پس از سوت داور ۸ ثانیه فرصت دارد سرویس بزند، ولی اگر زمان بیشتری طول بکشد به آن خطای ۸ ثانیه میگویند.

کلام آخر

این مقاله با هدف آشنایی مختصر شما با ورزش والیبال و قوانین ابتدایی آن تهیه شد. از دیگر مطالب ورزشی نت نظر می تونین برای افزایش سطح اطلاعات خود استفاده کنید .

مطلب مرتبط : پرطرفدارترین ورزش های دنیا

نویسنده: Ava

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *