زندگینامه آیدین آغداشلو
in ,

زندگینامه آیدین آغداشلو – نقاش و نویسنده معاصر ایران

بیوگرافی آیدین آغداشلو

زندگینامه آیدین آغداشلو خیلی جذابه بخاطر این که آیدین آغداشلو؛ نقاش، نویسنده، منتقد فیلم بوده و جای جای زندگینامه آیدین آغداشلو میتونه جذابیت های خاص خودش رو داشته باشه. به بیانی دیگر فردی که نقاش، گرافیست، نویسنده، منتقد فیلم تصویرگر کتاب ‌های درسی ایران، مجلات و موسسه ‌های خصوصی هستش، نمیتونه سر گذشت جالبی نداشته باشه، پس ما در این مطلب تصمیم گرفتیم تا زندگینامه آیدین آغداشلو ، نقاش و نویسنده معاصر ایران رو برای شما بیان کنیم. پس اگر حتی به یکی از حرفه هایی که آیدین آغداشلو داشته، علاقه داری، این مطلب میتونه خیلی برات جالب باشه.

زندگینامه آیدین آغداشلو

زندگینامه آیدین آغداشلو

آیدین آغداشلو در تاریخ 8 آبان سال 1319 در شهر رشت به دنیا آمد. همانطور که پیش تر هم اشاره شد، وی نقاش، نویسنده، منتقد فیلم و طراح هنرمند معاصر ایران است. جالب است بدانید که آثار هنری او به دلیل نمایش اندیشه مرگ و فنای تدریجی و نیز بازآفرینی کارهای مطرح کلاسیک در قالبی نوگرا و سورئال شناخته شده ‌است. دو مجموعه خاطرات انهدام و سال‌ های آتش و برف وی از جمله معروف ترین و مهم ترین مجموعه‌ های هنر نوگرا در ایران محسوب می شود. آیدین آغداشلو کار طراحی، گرافیک، و نقاشی را از نوجوانی شروع کرد و در همان جوانی تصویرگر کتاب‌ های درسی ایران، مجلات، و موسسه‌ های خصوصی شد.

همچنین وی مدتی مدیریت امور فرهنگی و هنری “دفتر مخصوص شهبانو فرح پهلوی” را بر عهده گرفت و به گردآوری هنرهای ایران و جهان در این دفتر پرداخت و کمک شایانی در این امر کرد، او همچنین از دست ‌اندرکاران تاسیس موزه هنرهای معاصر تهران و موزه رضا عباسی به حساب می آید که سرپرستی دومی را نیز مدتی به عهده داشت. بعد از انقلاب سال 57، آغداشلو از جمله نامی ترین استادان نقاشی برای نسل سوم نقاشان نوگرای ایرانی محسوب می شود. آغداشلو تا به امروز فقط دو بار در ایران نمایشگاه تکی برگزار کرده است، که اولین آن در سال 1354در انجمن ایران و آمریکا واقع در تهران بود و دومین بار در آبان 1393. غیر از تعداد بسیاری نقاشی ‌های نوگرا، از او 100 ها نوشته شامل نقد هنری و سینمایی، پژوهش ‌های تاریخ هنر، و سفرنامه به جای ‌مانده است.

زندگی خصوصی

آیدین آغداشلو در سال 1351 با پری وزیری ‌تبار، هنرپیشه تئاتر و سینما که با نام هنری شهره آغداشلو شناخته شده بود، ازدواج کرد. ازدواج آن ‌ها تا سال 1359 بیش تر دوام نداشت، تا آن که این دو از هم جدا شده و شهره ایران را ترک کرد. آیدین دوباره در سال 1360 با فیروزه اطهاری که در دانشجویان خود آیدین تحصیل می کرد، ازدواج کرد و صاحب یک دختر و یک پسر به نام‌ های تکین و تارا شد. خانواده او در سال 1380 به کانادا مهاجرت کردند و در شهر تورنتو ساکن هستند.

تارا آغداشلو، در این شهر به تحصیل در رشته روزنامه ‌نگاری پرداخت و بعدها در رسانه‌ هایی مانند BBC فارسی و manoto به فعالیت خود ادامه داد. او در تهران زندگی می ‌کند و بیشتر وقت خود را در آتلیه شخصیش در این شهر می گذارند. این آتلیه محل کار او بر روی نقاشی‌ ها و پژوهش ‌های هنری او و همچنین محل نگهداری ظروف و اشیای قدیمی مربوط به سده ‌های پیشین است که وی در کارهای خود از آن ها استفاده می کند. او همواره در زمان کار به موسیقی گوش فرا می دهد، بخاطر این که به گفته ‌او؛ بدون موسیقی اصلا نمی ‌تواند کار کند.

زندگینامه آیدین آغداشلو

زندگینامه آیدین آغداشلو – نقاشی

آغداشلو در آبان سال 1393 در گالری اثر در تهران دومین نمایشگاه تکی خود را پس از نمایشگاه خود در انجمن فرهنگی ایران و آمریکا در 1354 برگذار کرد. مجموعه نقاشی‌ های آیدین آغداشلو که عمده کارهایش در یکی از این مجموعه‌ ها جای می‌ گیرد به شرح زیر می باشند :

  • شفاعت فرشتگان
  • خاطرات انهدام
  • سال‌های آتش و برف
  • یادداشت‌های باغ ملک
  • فاجعه آخرالزمان
  • معما

نقاشی ‌های آیدین آغداشلو در موزه هنرهای معاصر تهران و در بعضی مجموعه‌ های خصوصی نگهداری می شود. او چند نقاشی هم برای چند جلد کتاب از بهرام بیضایی مانند عیارنامه، دیباچه نوین شاهنامه و طومار شیخ شرزین. نگارگری کرده است.

زندگینامه آیدین آغداشلو – گرافیک

پوستر های گرافیکی آیدین آغداشلو برای نمایشگاه‌ ها، کتاب ‌ها، و فیلم‌ ها در بر دارنده موارد زیر است :

  • حاجی واشنگتن (1361) ؛ به کارگردانی علی حاتمی – طراحی پوستر
  • هبوط (1372) ؛ به کارگردانی احمدرضا معتمدی – طراحی پوستر
  • شبانه (1383) ؛ به کارگردانی امید بنکدار و کیوان علیمحمدی – طراحی صحنه و لباس
  • کفش ‌های میرزا نوروز (1364) ؛ به کارگردانی محمد متوسلانی و نویسندگی داریوش فرهنگ – طراحی پوستر

زندگینامه آیدین آغداشلو – نوشته‌ها

نوشته‌ های آیدین آغداشلو در خصوص با هنرهای تجسمی معاصر و گذشته ایران و جهان در حوزه هایی مثل هنر کهن ایرانی، مینیاتور، نقاشی، سفالگری، کاشیکاری، و نقد فیلم بوده ‌است. وی از جمله هواداران هنر ایرانی – اسلامی و خوشنویسی هم به حساب می آید. او همیشه در تلاش بوده تا هنرمندان قدیمی مثل میرزا رضا کلهر، آقا لطفعلی شیرازی، و خوشنویسان و نگارگران سدهای 12 و 13 قمری را به دیگر بار بشناساند.

خلاصه مطلب 

آیدین آغداشلو در تاریخ 8 آبان سال 1319 در شهر رشت به دنیا آمد. او نقاش، گرافیست، نویسنده، منتقد فیلم تصویرگر کتاب‌های درسی ایران، مجلات، و موسسه‌ های خصوصی است. او همچنین مدتی مدیر امور فرهنگی و هنری دفتر مخصوص شهبانو فرح پهلوی و از کارکنان موزه هنرهای معاصر تهران و موزه رضا عباسی بود. آیدین آغداشلو تا به امروز فقط 2 بار در ایران نمایشگاه فردی برگزار کرده ‌است که اولین آن در سال 1354 در انجمن ایران و آمریکا در تهران بود و دومین بار آن در آبان ماه 1393 و در گالری اثر بوده است او همچنین نوشته‌ هایی در نقد هنری و سینمایی، پژوهش‌ های تاریخ هنر و سفرنامه دارد که همگی از ارزش و اعتبار بسیاری برخوردار هستند.

هر گونه سوال و یا ابهامی بود، از بخش ارسال نظرات با ما و دیگر مخاطبان سایت به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط :

نویسنده: احسان رباط جزی

سلام احسان رباط جزی هستم دانشجوی رشته مهندسی صنایع و علاقه مند به حوزه نویسندگی سایت، اونم به خاطر اینکه بتونم تجربیات و دانش خودم رو با بقیه هم به اشتراک بگذارم و همینطور آدم پر انرژی و فعالی محسوب میشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *