in ,

بهترین فیلم های بیوگرافی تاریخ سینما-لیست 50تایی

لیست کاملی از بهترین فیلم های بیوگرافی

فهرست

بخش عظیمی از فیلم های سینما به حوزه فیلم های بیوگرافی مربوط می شوند. این دسته از فیلم ها اگرچه بر اساس رمان، کتاب یا زندگینامه افراد ساخته میشه، ولی کارگردان را با چالشی بزرگ مواجه می سازند. کارگردان یک فیلم زندگینامه باید ضمن حفظ محتوا و اصل بیوگرافی شخصیت اصلی داستان، آن را متناسب با صحنه سینما و نگاه بیننده طراحی کند. بهترین فیلم های بیوگرافی توسط کارگردانان بزرگی هم چون مارتین اسکورسیزی و اسپیلبرگ و …در مورد شخصیت های جنایی، سیاسی و …ساخته شده اند. هرچند تعداد فیلم های موجود در این ژانر بسیار متفاوت اند؛ ولی به شما اطمینان می دهم که در ادامه، نت نظر لیستی کامل از بهترین فیلم های بیوگرافی را در مورد شخصیت های سیاسی، اجتماعی، ورزشی و … به شما معرفی خواهد کرد.

بهترین فیلم های بیوگرافی شخصیت های سیاسی و اجتماعی

1 – لینکلن، از بهترین فیلم های بیوگرافی (Lincoln 2012)

فیلم لینکلن جزو بهترین فیلم بیوگرافی

«آبراهام لینکلن» شانزدهمین رئیس جمهور ایالت متحده آمریکاست که از بزرگترین سیاستمداران تاریخ هم بحساب میاد. این رئیس جمهور با لغو قانون برده داری، کار بزرگی انجام داد و تاکنون چند فیلم در خصوص زندگی او ساخته شده ولی هیچ کدام به زیبایی این اثر اسپیلبرگ نبوده اند. دانیل دی لوویس با بازی در نقش لینکلن توانست سومین اسکار خود را دریافت کند. این فیلم در 12 بخش اسکار نامزد دریافت جایزه بود ولی در نهایت سهم آن دو جایزه شد. در این فیلم به جنبه های سخن وری و تیزهوشی لینکلن بیش از فلسفه و شاعری آن پرداخته شده.

2 – سقوط (Downfall 2004)

سقوط فیلم بیوگرافی هیتلر

«آدولف هیتلر» رهبر حزب نازی آلمان بود. او در ابتدا از سربازان جنگ جهانی اول بود که در سال 1933 از سوی پاول فن هیندنبورگ به صدراعظمی آلمان منصوب شد. فارغ از اقدامات مثبت یا منفی که این سیاستمدار آلمانی انجام داده، بخاطر نقشی که در جنگ جهانی دوم داشت تاکنون فیلم های زیادی در خصوص زندگی و شخصیت وی ساخته اند. یکی از بهترین فیلم های بیوگرافی در خصوص هیتلر، «سقوط» ساخته الیور هیرشبیگل است. این فیلم بر اساس خاطرات یکی از دستیاران هیتلر ساخته شده و روایتگر ساعات پایانی حکومت آلمان نازی و هیتلر در پناهگاه های زیرزمینی است. در این فیلم برونو گانتس، نقش هیتلر را بازی می کند.

3 – گرگ وال استریت (The Wolf of Wall Street 2013)

گرگ وال استریت فیلم بیوگرافی بلفورت

مارتین اسکورسیزی خدای کارگردانی فیلم های جنایی است؛ ولی فیلم گرگ وال استریت او جنسی متفاوت دارد و در فضایی بدون اسلحه و سریع مانند بورس وال استریت ساخته شده است. گرگ وال استرت داستان زندگی «جردن بلفورت» از دلالان سهام نیویورک است که در کارش پیشرفت زیادی کرد. نقش بلفورت را در این فیلم لئوناردو دی کاپریو بازی می کند. این فیلم را می توان از دسته آثار انگیزشی سینما هم دانست؛ چون در بازی دی کاپریو انرژی زیاد و دعوت به تلاش دیده میشه.

مطلب مرتبط : بهترین فیلم های دی کاپریو

4 – گاندی، بهترین فیلم بیوگرافی (Ghandi 1982)

بهترین فیلم بیوگرافی گاندی

ریچارد اتنبرا با اقتباس از زندگی شخصیت معروف «مهاتما گاندی»، فیلم Ghandi را در سال 1982ساخت. این فیلم جزو موفق ترین فیلم های بیوگرافی سینمای جهان است که توانست هشت جایزه اسکار را به خود اختصاص دهد. گاندی رهبر استقلال طلب هندوستان بود که توانست بدون خشونت و با روشی صلح طلبانه، کشورش را از زیر سلطه امپراتوری بریتانیا رهایی بخشد و انگلیسی ها را از خاک سرزمینش بیرون کند. این شاهکار توسط نقش آفرینی بن کینگزلی به سرحد خود رسید و این بازیگر به زیبایی تمام مبارزات واقعی و زندگی گاندی را به نمایش می گذارد.

5 – نظریه همه چیز، فیلم بیوگرافی استیون هاوکینگ (The theory of Everything 2014)

فیلم بیوگرافی هاوکینگ

برای علاقمندان به فیلم های عاشقانه و علمی، فیلم نظریه همه چیز می تونه یه انتخاب کامل باشه. این فیلم بیوگرافی «استیون هاوکینگ»، فیزیکدان معروف را روایت می کند. در این فیلم استیون (ادی ردمین) پس از آشنایی با دختری با نام جین (فیلیستی جونز)، با او ازدواج می کند. استیون به بیماری صعب العلاجی مبتلا شده و توانایی کنترل ماهیچه های بدنش را از دست می دهد. اما در این میان همسرش یار همیشگی اوست. این فیلم جیمز مارش، بیشتر بر جنبه عاطفی زندگینامه هاوکینگ تکیه دارد تا نوابغ این فیزیکدان بزرگ.

6 – خاطرات موتورسیکلت (The Motorcycle Diaries 2004)

ارنستو گوارا

همه ما کم و بیش چگوارا را می شناسیم. کسی که رهبر جنگ های چریکی در مناطق آمریکای جنوبی بود و از شخصیت های بزرگ انقلاب کوبا بحساب می آمد. فیلم خاطرات موتورسیکلت درباره دوران جوانی «ارنستو چگوارا» در سن 23 سالگی به همراه دوستش است. در واقع این فیلم تحول فکری چگوارا را در اثر دیدن زندگی مردم فقیر آمریکای جنوبی به تصویر می کشد. اگه دوس دارین بیشتر در خصوص جوانی این اسطوره انقلابی مارکسیست بدونین، حتما این فیلم رو نگاه کنید.

7 – 12 سال بردگی (Twelve Years a Slave  2013)

12 سال بردگی

فیلم 12 سال بردگی داستان مردی سیاه پوست است که پس از دزدیده شدن در شهر واشینگتن، بعنوان برده فروخته می شود. اما موضوع اصلی این است که او شهروندی آزاد بوده و یک اشتباه باعث می شود تا 12 سال از عمرش را بی دلیل در مزارع بردگی کند. استیو مک کوئین این فیلم را بر اساس بیوگرافی «سالومون نورتاپ» ساخته و چیوتیل اجیوفور نقش اصلی آن را بازی می کند. این فیلم انگیزشی بیانگر امید به زندگی و تلاش برای آزادی حتی در سخت ترین شرایط زندگی است. این فیلم در سال 2013 جایزه بهترین فیلم را دریافت کرد.

8 – سه تیغ اره ای، فیلم بیوگرافی پزشک (Hacksaw Ridge 2016)

بهترین فیلم بیوگرافی دزموند داس

«دزموند داس» نام یک پزشک ارتش است که امروزه او را در تاریخ آمریکا بعنوان نماد افتخار می شناسند. دزموند در این فیلم جوانی است که مخالف جنگ بوده و از سویی شرکت در جنگ را واجب می داند. اما بخاطر عقاید مذهبی حاضر به تحویل گرفتن اسلحه نمی شود و با دستانی خالی در نبرد اوکیناوا که میان آمریکا و ژاپن رخ داد، توانست جان 75 نفر از همرزمانش را نجات دهد. این فیلم را میل گیبسون کارگردانی کرده و اندرو گارفیلد نقش دزمون را بازی می کند؛ که هردو نامزد دریافت جایزه اسکار شدند. به شخصه فیلم سه تیغ اره ای را جزو بهترین فیلم های بیوگرافی برای یک پزشک در میدان جنگ می دانم که پیشنهاد میشه نگاه کنین.

9 – ماندلا در راه آزادی (Mandela : Long Walk to Freedom 2013)

بهترین فیلم بیوگرافی ماندلا

فیلم بیوگرافی بعدی در خصوص زندگی شخصیت سیاسی آفریقای جنوبی است. «نلسون ماندلا» اولین رئیس جمهور آفریقای جنوبی بود که در انتخابات دموکراتیک عمومی برگزیده شد. فیلم ماندلا درراه آزادی، یکی از آثار سینماست که در سال 2013 توسط جاستین چادویک ساخته شد و بازیگرانی هم چون ادریس البا و نائومی هریس در آن بازی کرده اند. از دیگر فیلم های که در خصوص بیوگرافی ماندلا ساخته شده می توان به فیلم شکست ناپذیر از کلینت ایستوود در سال 2004 اشاره کرد.

10 – تاریکترین ساعت (The Darkest Hour 2017)

بهترین فیلم های بیوگرافی وینستون چرچیل

یکی از ساخته های جو رایت در زمینه فیلم های بیوگرافی، فیلم تاریکترین ساعت در سال 2017 است که به سیاست دولتمردان انگلیسی به رهبری «وینستون چرچیل» می پردازد. چرچیل در طول سالهای جنگ جهانی دوم نخست وزیر بریتانیا بود و او را جزو سیاست مدارترین شخصیت های قرن بیست و یکم می دانند. در جنگ جهانی دوم چرچیل با یک سیاست زیرکانه توانست ارتش آلمان نازی را شکست دهد. در این فیلم گوشه ای از زندگی این شخصیت سیاسی را می توان دید. گری اولدمن بخاطر بازی در نقش چرچیل، جایزه بهترین بازیگر مرد را کسب کرد.

11 – شبکه اجتماعی، جزو بهترین های بیوگرافی (The social Network 2010)

مارک زاکربرگ از بهترین فیلم های بیوگرافی

امروزه شبکه های اجتماعی بخش بزرگی از زندگی افراد جهان را تشکیل می دهد. اما شاید براتون جالب باشه که پس از این همه سال بیوگرافی موسس آن را در قالب یک فیلم ببینیم و بیشتر در موردش بدونیم. «مارک زاکربرگ» یکی از نوابغ کامپیوتر دانشگاه هاروارد بود که از اتاق خوابگاه و با لب تابش انقلابی بزرگ در ارتباطات ایجاد کرد. ایده ی او تبدیل به شبکه ای اجتماعی به نام فیس بووک شد و الان بیش از دو میلیارد نفر در سراسر جهان عضو دارد. در فیلم شبکه اجتماعی، یکی از بهترین فیلم های بیوگرافی را در خصوص مارک زاکربرگ ببینید. این فیلم ساخته دیوید فینچر در سال 2010 است.

12 – سخنرانی پادشاه (The Kings Speech 2010)

سخنرانی پادشاه

فیلم سخنرانی پادشاه به زندگی پادشاه ششم انگلستان، جرج ششم، می پردازد. در این فیلم پادشاه با بازی کالین مرث که پدر ملکه الیزابت هم است، لکنت زبان دارد و دکتر استرالیایی او (جفری راش) به او قوت قلب داده و کمکش می کند. این فیلم را تام هوپر بر اساس داستان واقعی «جرج ششم» ساخته است. فیلم بیوگرافی پادشاهی که پس از غلبه بر لکنت زبان، قصد پشتیبانی از مردمش در مقابل هیتلر را داره، باید جالب باشه.

13 – استیو جابز (Steve Jobs 2015)

استیو جابز

نام «استیو جابز» برای اکثر ما آدمها شناخته شده است. موسس و مالک شرکت اپل که او را به صداقت در تولید و کیفیت محصولاتش می شناسیم. اما ساختن فیلمی با نام استیو جابز بر اساس کتاب والتر ایزاکسون با همین نام، از ایده های دنی بویل بود. بویل کارگردان فیلم هایی هم چون میلیونر زاغه نشین است که توانسته جایزه اسکار را بگیرد و برای به نمایش گذاشتن بیوگرافی استیو جابز از بازی مایکل فاسبندر و کت وینسلت استفاده کرد. انتخاب فاسبندر در نقش جابز را می توان انتخاب خوب این کارگردان برای نمایش شخصیت مبتکر و خودشیفته جابز در این فیلم دانست.

14 – پیانیست، فیلم بیوگرافی بسیار زیبا (The Pianist 2002)

پیانیست

جنگ جهانی دوم و آلمان نازی، موضوع فیلم های بسیاری در سینما هستن. موضوعاتی که در اکثر مواقع اقدامات جنگ طلبانه آلمان را محکوم می کنند. رومن پولانسکی یکی از کارگردانانی است که بمباران ورشو توسط نازی ها را در کودکی تجربه کرده و مادرش را از دست داده. فیلم پیانست از بهترین فیلم های این کارگردان در خصوص زندگی نامه یک نوازنده پیانوی یهودی با نام «ولادیسلاو اشپیلمان» در جنگ جهانی دوم و کشور لهستان است. این فیلم بر اساس کتابی نوشته شده توسط این شخص ساخته شده. آدرین برودی برای بازی در این فیلم، جوان ترین بازیگری بود که در سن 29 سالگی توانست جایزه اسکار را از آن خود کند.

15 – بازی تقلید (Imitation Game 2014)

بهترین فیلم بیوگرافی آلن تورینگ

در طول جنگ جهانی دوم، آلمان نازی ها مکالمات سری خود را از طریق کدهای ماشینی با نام اینگما انجام می دادند. در این میان گروهی از نخبگان و ریاضی دانان من جمله «آلن تورینگ» سعی در ساخت ماشینی دارند تا این کدهای مکالماتی را شکسته و به آنها پی ببرند. فیلم بازی تقلید برهه ای از زندگی پدر هوش مصنوعی یا همان آلن تورینگ را روایت می کند که مشغول ساخت این ماشین رمزگشا است. مورتن تیلدام این فیلم را بر اساس نوشته گراهام مور ساخت و این نویسنده موفق به دریافت بهترین فیلم نامه اقتباسی اسکار شد. این فیلم در 7 زمینه دیگر نامزد کسب اسکار بود.

16 – لوریس عربستان (Lawrence of Arabia 1962)

لورنس عربستان

سر دیوید لین یکی از کارگردانان موفق سینماست که فیلم های معروفی هم چون دکتر ژیواگو را ساخته. اگر در بین آثار این کارگردان دنبال یکی از بهترین فیلم های بیوگرافی بگردیم، بی شک با فیلم لورنس عربستان مواجه خواهید شد. «توماس ادوارد لورنس» یک باستان شناس و کارگزار امور بریتانیا در کشورهای عربی بود. اکثر سکانس های این فیلم در بیابان بی آب و علف فیلمبرداری شده و در سراسر این فیلم صدای هیچ زنی شنیده نمی شود. در این فیلم پیتر اوتول نقش لورانس رو داره و عمر شریف نقش مکمل آن را بازی می کند. این فیلم در 7 زمینه نامزد اسکار شد و 3 جایزه آن را هم دریافت کرد.

17 – رئیس جمهور آمریکایی (The American President 1995)

رئیس جمهور آمریکایی

این فیلم جزو آثار کمدی درام در سینمای آمریکاست که در خصوص زندگینامه رئیس جمهور «اندرو شفرد» ساخته شده و به اواخر دوره اول ریاست جمهوری آن می پردازد. مایکل داگلاس فقید نقش رئیس جمهور را در این فیلم بازی کرده و در حالی که خود را برای دور دوم ریاست جمهوری آماده می کند، وارد رابطه ی عاشقانه جدیدی می شود. در واقع ورود زنی با نام سیدنی الن وید (آنت بنینگ) همه معادله ها را برهم زده و فرصت رقابت را برای رقیب این رئیس جمهور فراهم می کند.

18 – شجاع دل (BraveHeart 1995)

شجاع دل

به سراغ یکی دیگر از آثار میل گیبسون می رویم. اما اینبار یکی از بهترین فیلم های بیوگرافی گیبسون رو به شما معرفی می کنیم که کارگردان و نقش اول فیلم خودش است. این فیلم داستان زندگی «ویلیام والاس»، جنگجوی اسکاتلندی است که رهبری قیام استقلال طلبانه اسکاتلندی ها بر علیه انگلیس را بر عهده دارد. والاس قهرمانی برخاسته از دل مردم است و خانواده اش توسط انگلیسی ها کشته شده اند. این فیلم در 10 بخش نامزد جایزه اسکار شد و نیمی از آنها را توانست بدست آورد.

19 – مالکوم ایکس (Malcolm X 1992)

مالکوم ایکس

«مالکوم ایکس» یکی از فعالان سیاه پوست و مسلمان مدافع حقوق انسانی و حقوق آفریقایی های  آمریکاست. مالکوم پس از عضویت در گروه امت اسلام، این نام را برای خود برگزید و بخاطر زندگی پر فراز و نشیب و مبارزاتی که علیه تبعیض نژادی داشت، مشهور است. اسپایک لی فیلم بیوگرافی مالکوم را بر  اساس کتاب «شرح زندگی مالکوم ایکس» اثر الکس هیلی ساخت و از دنزل واشنگتن برای ایفای این نقش بازی گرفت.

20 – فهرست شیندلر، از بهترین فیلم های بیوگرافی (Schindlers  List 1993)

لیست شیندلر

استیون اسپیلبرگ از سرشناس ترین کارگردانان تاریخ سینماست و فیلم های موفقی در کارنامه خود دارد. اما به لحاظ جایزه اسکار و کیفیت لیست شیندلر موفق ترین فیلم بیوگرافی این کارگردان یهودی تبار آمریکایی است. «اسکار شیندلر» از اعضای حزب نازی آلمان بود که در زمان زنده سوزاندن یهودی ها، در لهستان قرار داشت. شیندلر به مرور در رفتار خود تغییراتی ایجاد می دهد و آن کارخانه را به بهشتی برای یهودیان تبدیل می کند. تن نازی لیام نیسون در نقش شیندلر و ابتکار اسپیلبرگ در فیلم برداری سیاه و سفید، این فیلم را به شاهکاری بی بدیل مبدل ساخت که توانست هفت جایزه اسکار را کسب کند.

21 – نجات سرباز رایان (Saving Private Ryan 1998)

نجات سرباز رایان، فیلم بیوگرافی جنگی

به بهانه نام بردن اسپیلبرگ، دلم نیومد سراغی از دومین اثر این کارگردان در زمینه فیلم های بیوگرافی نگیرم. نجات سرباز رایان دومین فیلمی است که پس از لیست شیندلر، توانست اسکار بهترین کارگردانی را دریافت کند. اسپیلبرگ این بار به سراغ تام هنکس رفته و از او برای خلق این شاهکار بازی می گیرد. در این فیلم کاپیتان جان میلر (هنکس) به همراه هفت سرباز دیگر، از فرمانده کل ارتش دستور دارد تا سرباز «جیم فرانسیس رایان» را پیدا کرده و به خانه برگرداند. سه برادر دیگر رایان در جنگ کشته شده اند و او می تواند به نزد مادرش برگردد.

22 – سرخدمتکار (the Butler 2013)

سر خدمتکار

بهترین فیلم بیوگرافی بعدی مربوط به زندگی خدمتکار کاخ سفید است که به 8 رئیس جمهور خدمت کرده. «سیسیل گیل» بین سالهای 1954 تا 1986 از پیشخدمتان معروف کاخ سفید بود که لی دنیلز در سال 2013 داستان زندگی اش را در قالب یک فیلم درام به تصویر کشید. داستان زندگی این خدمتکار که چندین رخداد مهم در تاریخ آمریکا هم چون جنگ ویتنام، جنبش حقوق مدنی و … را از سرگذرانده، باید جالب باشد.

23 – میلک (Milk 2008)

میلک، از بهترین فیلم های بیوگرافی

اگه شما جزو محدود آدم هایی هستین که خیلی خود را محدود به چارچوب سنتی نمی کنند و دوس دارن تا کارهایی انجام بدن که به نوعی تابوشکنی بحساب میاد، فیلم میلک رو حتما باید ببینید. گاس ون سنت از کارگردانان هم جنس گرایی است که تصمیم گرفت فیلمی درباره «هاروی میلک» بسازد. اما هاروی میلک که بود؟ میلک اولین سیاستمدار هم جنس گرای آمریکا بود که نقش آن را در این فیلم شان پن بازی می کند. این فیلم برخلاف اکثر فیلم های بیوگرافی، بسیار به واقعیت نزدیک است و بازیگر نقش اول آن جایزه اسکار گرفت. این اثر را می توان جزو بهترین فیلم های بیوگرافی تابوشکن دانست.

24 – پولاک، از بهترین های ژانر بیوگرافی (Pollock 2000)

بهترین فیلم بیوگرافی پولاک

در ادامه لیست فیلم های خود، سری به بیوگرافی «پولاک» می زنیم. جکسون پولاک از نقاشان مطرح آمریکایی و صاحب سبک نقاشی قطره ای است. این هنرمند را از پیشگامان جنبش هیجان نمایی انتزاعی در آمریکا می دانند. تابلوهای نقاشی این هنرمند جزو آثاری هستن که می توانند به راحتی ذهن شما را تا دقایقی درگیر خود کنند. این فیلم با کارگردانی و بازیگری اد هریس در سال 2000 و در ژانر بیوگرافی ساخته شد.

25 – پادشاه یاغی (Outlaw King 2018)

پادشاه یاغی

پادشاه یاغی عنوان فیلمی بیوگرافی در خصوص «رابرت یکم اسکاتلند یا رابرت هشتم د بروس» است که در زمان سلطنت خود بارها از پادشاه بریتانیا، ادوارد یکم، شکست خورد؛ اما سرانجام توانست در نبردی با نام بنوک بورن، استقلال اسکاتلند را به آن بازگرداند. این فیلم دیوید مکنزی را دنباله فیلم شجاع دل از میل گیبسون می دانند؛ هرچند که به کیفیت آن انتقادهایی وارد کرده اند.

26 – معاون (Vice 2018)

معاون

فیلم معون دومین فیلمی به حساب میاد که در آن دوران ریاست جمهوری جورج بوش آمده است. البته هدف اصلی این فیلم نمایش زندگی «دیک چینی» است که به بررسی چگونگی حضور این شخصیت سیاسی از حضور در کنار ریچارد نیکسون، تا معاونت جورج دبلیو بوش می پردازد. در این فیلم دلایل تبدیل شدن این شخصیت به قدرتمندترین معاون رئیس جمهور آمریکا نیز آمده است. این فیلم با کارگردانی آدام مک کی و تهیه کنندگی برد پیت، در سال 2018  اکران شد.

27 – اولین مرد (The First Man 2018)

اولین مرد

پس از معرفی فیلم بیوگرافی شخصیت های حوزه نقاشی، سیاست، خدمتکاری و ..، حالا نوبت به فضانوردی رسیده. رایان گاسلینگ در فیلم اولین مرد، بیوگرافی «نیل آرمسترانگ» را روایت می کند. آرمسترانگ اولین انسانی است که در سال 1968 و طی ماموریت آپولو 11 توانست پا بر کره ماه بگذارد. این فیلم دیمین شندل، برنده اسکار بهترین جلوه ویژه شد و از سکانس های معروف آن جمله بیل پس از قدم گذاشتنش روی ماه است که می گوید : این گامی کوچک برای انسان و جهشی بزرگ برای بشریت است.

28 – پسر زیبا (Beautiful Boy 2018)

پسر زیبا

آخرین فیلم بخش اول بر اساس مقاله پسر معتاد من از دیوید شف ساخته شده است و به نقش پدر در ترک اعتیاد پسرش می پردازد. در واقع شف یک نویسنده و روزنامه نگار است که پس از ترک اعتیاد پسرش کتابی با عنوان پسر زیبا را منتشر می کند. این فیلم با کارگردانی فیلیکس ون گرونلگن وارد سینما شد و تیموتی شملی بخاطر ایفای نقش پسر جوان، نامزد جایزه گلدن گلوب شد.

بهترین فیلم های بیوگرافی برای شخصیت های جنایی و موزیسین

29 – سرپیکو، جزو بهترین فیلم های بیوگرافی (Serpico 1973)

بهترین فیلم بیوگرافی سرپیکو

بی شک وقتی نام آل پاچینو در میان باشد، دیگر نباید در معرفی فیلم هایش تعلل بخرج داد. «فرانک سرپیکو» نام یک پلیس نیویورکی است که تصمیم به مبارزه با رشوه گیری گرفته و در این راه تا جایی پیش می رود که همکارانش قصد جان او را می کنند. آل پاچینو این نقش را حتی زیباتر از زندگی واقعی سرپیکو به تصویر می کشد؛ ولی نباید از کارگردانی سیدنی لومت در ساخت این فیلم اقتباسی غافل بود.

مطلب مرتبط : بهترین فیلم های آل پاچینو

30 – رفقای خوب (Goodfellas 1990)

رفقای خوب

در ساختن فیلم های جنایی هیچ کارگردانی به سرحد اسکورسیزی توانمند نبوده. فیلم رفقای خوب یکی از نمونه همکاری های این کارگردان بزرگ با رابرت دنیرو است. دنیرو در این فیلم نقش جیم کانوی و ری لیوتا نقش هنری هیل را بازی می کنند. این فیلم در اصل بر اساس واقعیت های زندگی «هنری هیل» خلافکار و گنگستر بزرگ نیویورک ساخته شده و حتی گفته می شود که اسکورسیزی برای نزدیک بودن این فیلم بیوگرافی به زندگی واقعی هیل، فیلم را در خانه و رستوران اصلی این خلافکار ساخته است.

31 – قتل جسی جیمز به دست رابرت فورد بزدل (The Assossination of Jesse James … 2007)

جسی جیمز

یکی از فیلم های ژانر وسترن، مربوط به قتل «جسی جیمز» است که به بیوگرافی این یاغی سنگدل و چهره افسانه ای می پردازد. جیمز پس از مرگش تبدیل به یک قهرمان محبوب شده و از او در کتاب ها و ترانه های زیادی یاد کرده اند و در این فیلم برد پیت نقش جیمز را بازی می کند و کارگردانی آن را اندرو دامینیک برعهده گرفت. این فیلم از دید رابرت فورد، قاتل جیمز، بیان می شود.

32 – دشمنان مردم، از بهترین فیلم های بیوگرافی جنایی (Public Enemies 2009)

جانی دپ در دشمنان مردم

از دیگر کارگردانان مطرح سینما مایکل مان است که در فیلم های موفق خود هم چون نفوذی، مخمصه و شکارچی انسان توانسته از بازیگران بزرگی چون دنیرو و آل پاچینو استفاده کند. فیلم دشمنان مردم از دیگر اثر این کارگردان بزرگ است که به بررسی بیوگرافی «جان دیلینگر» می پردازد. جانی دپ با بازی فوق العاده خود در نقش دیلینگر روح تازه ای به این اثر می بخشد. دیلینگر تبهکری است که در دوران رکود اقتصادی جامعه آمریکا، از بانک ها سرقت می کند و اف بی آی به دنبال اوست. سکانس برتر این فیلم را می توان زمانی دانست که جانی دپ درفضای دراماتیک مشغول تماشای فیلم منهتن است و بیرون سینما پر از پلیس های مسلحی هستن که قصد دستگیری اش را دارند.

در نت نظر بخون : زندگی نامه جانی دپ

33 – آل کاپون (Al Capone 1959)

آل کاپون جزو بهترین فیلم های بیوگرافی

یکی دیگر از بهترین فیلم های بیوگرافی که مربوط به زندگی یک شخصیت جنایی و تبهکاری می باشد، فیلم آل کاپون ریچارد ویلسون است. «آل کاپون» یک قاچاقچی الکل آمریکایی با اصالتی از ناپل ایتالیاست که در راس تشکیلات غیرقانونی قرار داشت. راد استایگر بدلیل شباهتی که به آل کاپون دارد، به زبایی هرچه تمام زندگی این قاچاقچی بزرگ را از خرده فروشی او تا زندان را بازی می کند.

34 – زودیاک (Zodiac 2007)

زودیاک

زودیاک نام فیلمی درباره یک پرونده قتل سریالی حل نشده در ایالت متحده آمریکاست. این فیلم را دیوید فینچر بر اساس کتابی نوشته رابرت گری و گفته های افسر پلیس که با این پرونده آشنایی داشت، ساخته است. در این فیلم بلند معمایی و مهیج، بازیگرانی هم چون جیک جیلنهال و مارک رافلو بازی کرده اند.

35 – بازی مالی (Mollys Game 2017)

بازی مالی

پس از معرفی فیلم های بیوگرافی از مردان، بد نیست فیلمی از یک شخصیت زن هم در لیست خود داشته باشیم. «مالی» نام یک زن 26 ساله است که بزرگترین بازی های پوکر دنیا رو با حضور شخصیت های بزرگ هالیوود و مافیای ایتالیایی را اداره می کرد. اما پس از دستگیری توسط اف بی آی با نوشتن کتابی، نام همه ی شرکت کنندگان در بازی ها را افشا می کند. آرون سرکین این فیلم را بر اساس رمانی با همین نام ساخته و جسیکا چستین نقش مالی رو بازی می کنه.

36 – ساخت آمریکا (American Made 2017)

ساخت آمریکا

فیلم های بیوگرافی همیشه کارگردانان خود را به چالش می کشند. چالشی که اگر فاصله اثر هنری با واقعیت زندگی شخص زیاد باشه، به مراتب بزرگتر است. «بری سیل» یک خلبان خطوط هواپیمایی است که برای کسب درآمد بیشتر دست به قاچاق مواد مخدر می زند. در این فیلم تام کروز نقش بری سیل را بازی می کند و انتقاداتی مبنی بر عدم همکاری بری سیل با سازمان سیا و نداشتن رفاقت با پابلو اسکوبار، به این فیلم داگ لیمان وارد شده است.

37 – بوهمین راپسوی، بهترین فییلم بیوگرافی مرکوری (Bohemian Rhapsody 2018)

فیلم بیوگرافی فردی مرکوری

گروه کوئین یکی از گروه های مشهور راک در آمریکاست. رهبر و آهنگساز این گروه «فردی مرکوری» بود که بیشتر بخاطر طرز لباس پوشیدن خاص و صدای بسیار قوی و پرشوری که داشت مشهور شده بود. فردی اجدادی هندی و ایرانی داشت و هم جنسگرا بود. مرکوری را از بهترین خوانندگان عامه پسند می دانند که حتی پس از مرگش در 45 سالگی، شهرتش بیشتر شد. در این فیلم رامی مالک نقش مرکوری را بازی می کند و این اثر برنده 4 جایزه اکار و 2 گلدن گلوب شده است.

38 – پابلوی دوست داشتنی (Loving Pablo 2017)

پابلو اسکوبار

«پابلو اسکوبار» ثروتمندترین قاچاقچی کوکائین جهان است که ثروت هنگفتی از قاچاق کوکائین کلمبیا به آمریکا بدست آورد و درآمدش را اکثرا در راستای تاسیس کارخانه و .. برای شهرش خرج می کرد و نزد مردم محبوب بود و حتی به رئیس جمهوری کلمبیا هم فکر می کرد! پابلوی دوست داشتنی جزو بهترین فیلم های بیوگرافی اسپانیا است که به زندگی این قاچاقچی بزرگ می پردازد. در این فیلم خاویر باردم و پنه لوپه کروز معروف هم بازی کرده اند.

39 – کتاب سبز (Green Book 2018)

کتاب سبز

در دهه 60 میلادی، سیاهپوستان از جایگاه اجتماعی خاصی برخوردار نبودند و اکثرا در مزارع پنبه بردگی می کردند. اما در این میان «دان شرلی» یک موزیسین سیاه پوست آمریکایی بود که با الهام از موسیقی جاز و کلاسیک در ایالت های امریکا تور موسیقی برگزار می کرد. در این تورها تونی لیپ بعنوان راننده و بادیگارد بر اساس کتابی با نام کتاب سبز، برای او رستوران پیدا میکرد. این کتاب در اصل اماکنی را نشان می داد که سیاهپوستان حق استفاده از آن را داشتند. این فیلم زیبای پیتر فارلی را در خصوص بیوگرافی دان شرلی حتما ببینید.

40 – پیرمرد و اسلحه (the Old Man & the Gun 2018)

پبرمرد و اسلحه

آخرین فیلم بیوگرافی جنایی مربوط به آخرین سرقت «فارست تاکر» است. تاکر یک دزد حرفه ای است که از 15 سالگی تجربه رفتن به زندان را داشته و 16 فرار موفق و 12 فرار ناموفق از زندان رو هم تجربه کرده. در این فیلم تاکر در 79 سالگی قصد دارد دوباره دست به سرقت بزند و سومین بار هم ازدواج کند. در این فیلم رابرت ردفورد نقش تاکر را بازی می کند و این نقش حسن ختام فعالیت بازیگری او بود.

بهترین فیلم های بیوگرافی شخصیت های ورزشی و طبیعت گردی

41 – گاو خشمگین، یک فیلم بیوگرافی ورزشی (Raging Bull 1980)

فیلم بیوگرافی جیک لاماتا

فیلم گاو خشمگین تمومی فیلم بازان رو یاد بازی رابرت دنیرو در این فیلم فوق العاده از اسکورسیزی میندازه. نقشی که بالاخره دنیرو را به جایزه اسکار رساند. داستان فیلم بر اسس زندگی «جیک لاماتا»، مشت زن معروف آمریکایی است. دنیرو برای بازی در این نقش 30 کیلوگرم وزن خود را کم کرد و حتی با خود جیک لاماتا تمرین بوکس کرد. این فیلم بصورت غیرمستقیم به خشونت موجود در جامعه آن دوران اشاره دارد و بی شک از بهترین فیلم های بیوگرافی ساخته شده توسط اسکورسیزی است.

42 – 127 ساعت

127 ساعت

در حوزه فیلم های طبیعت گردی و تلاش برای بقا، می توان به فیلم 127 ساعت اشاره کرد. این فیلم درباره گیرافتادن «آرون رلستون» در بین دیواره یک دره و صخره ای است که روی دستش افتاده. آرون پس ازچند روز تلاش بی نتیجه، در نهایت تصمیم به قطع کردن دست خود برای حفظ جانش می گیرد. در این فیلم تمامی مشکلات روانی و تشویش های ذهنی توسط جیمز فرانکو بخوبی به تصویر کشیده شده و دنی بویل نیز کارگردانی این اثر را بر اساس واقعیت با هنرمندی تمام انجام می دهد.

43 – مرد فیل نما (The Elephant Man 1980)

مرد فیل نما

اگه دنبال فیلمی هستین که حس انسان دوستی و ترحم شما رو زنده کنه، فیلم مرد فیل نما از دیوید لینچ رو حتما باید ببینید. این فیلم به زندگینامه «جوزف کری میک» می پردازد که در فیلم به آن جان مریک می گویند. جوزف بدلیل بیماری ناشناخته دچار ناهنجاری هایی در صورت و کف پا می شود و ظاهری شبیه به حیوان دارد و در سیرک از آن بعنوان مرد فیل نما یاد می کردند. روحیات لطیف این شخصیت در فیلم بسیار جالب است. آنتونی هاپکینز و جان هارت از بازیگران معروف این فیلم هستن.

44 – به سوی طبیعت وحشی (Into the Wild 2007)

بسوی طبیعت وحشی

این فیلم به سفرهای «کریستوفر مک کندلس» می پردازد که در اوایل دهه ی نود میلادی شروع به سفرهایی در آمریکای شمالی و آلاسکا کرد. این فیلم ماجراجویانه، هنر شان پن را در عرصه کارگردانی به اثبات می رساند و در سراسر داستان شما را با چالش های گوناگونی مواجه می سازد. این فیلم بیوگرافی فوق العاده آدمی را با به سفر و تجربه دعوت می کند. فیلم به سوی طبیعت وحشی در سال 2007 کاندید دریافت دو جایزه اسکار هم شده بود.

45 – من تونیا هستم (I, Tonya 2017)

تونیا

فیلم من تونیا هستم ساخته کریک گیلسپی، درباره زندگی ورزشی «تونیا هاردینگ» است. مارگو رابی در نقش تونیا، یک اسکیترباز نمایشی است که دوران ورزشی این ورزشکار را جلوی دوربین می آورد. در این فیلم همسر سابق تونی با توطئه علیه رقیب او، با نام نانسی، سعی در حذف او از رقابت ها دارد. این فیلم نامزد دریافت 3 اسکار بود و جایزه بهترین بازیگر زن مکمل را به آلیسون جنی اختصاص داد.

46 – ذهن زیبا، فیلم معروف بیوگرافی (A Beautiful Mind 2001)

ذهن زیبا از بهترین فیلم های بیوگرافی

کتاب ذهن زیبا نوشته سیلویانا سار است که برنده جایزه اسکار هم شده. فیلم نامه فیلم ذهن زیبا بر اساس همین کتاب نوشته شده و ران هاوارد آن را کارگردانی کرده. این فیلم بیوگرافی «جن نش»، ریاضیدان و برنده جایزه نوبل اقتصاد را روایت می کند و راسل کرو در این نقش، قدرت بازیگری خود را به رخ می کشد. جان نش نابغه ای بود که دچار اختلالات روان گسیختگی شده و این موضوع زندگی علمی و شخصی او را تحت تاثیر قرار می دهد. ران هاوارد بخاطر ساخت این فیلم توانست اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را دریافت کند.

47 – هوانورد (The Aviator 2004)

هوانورد

هوانورد فیلمی از اسکورسیزی فقید است که بهمراه بازی بی نظیر لئوناردو دی کاپریو، تبدیل به فیلمی ماندگار شد و خود را در بین بهترین فیلم های بیوگرافی ما جای داد. اسکورسیزی در ساخت فیلم های جنایی و بیوگرافی خود را به اثبات رسانده و در این فیلم داستان زندگی «هوارد هیوز» را در قالب فیلم بر روی صحنه سینما می آورد. هوارد یک تهیه کننده، کارگردان و هوانورد مشهور آمریکایی است که دچار بیماری وسواس عملی می شود. این فیلم 4 جایزه اسکار گرفت و موضوع اصلی آن پرداختن به چهل سال اول زندگی این شخصیت معروف است.

48 – پای چپ من، از بهترین فیلم های بیوگرافی (My Left Foot 1989)

پای چپ من

فیلم پای چپ من را متفاوت ترین فیلم لیست خود می دانم؛ چرا که بر اساس کتاب پای چپ من ساخته شده که خود شخصیت داستان یعنی «کریستی براون» آن را نوشته است. براون تنها اختیار پای چپ خود را دارد و با همان یک پا نقاشی کشیده و رمان می نویسد. سر دانیل دی لوئیس، بازیگر سرشناسی است که تاکنون 3 بار جایزه اسکار گرفته و اولینش بخاطر بازی در نقش کریستی براون همین فیلم بود. این فیلم تلاش انسانی را نشان می دهد و جزو آثار فاخر جیم شریدان است.

49 – بزرگترین شومن (The Greatest Showman 2017)

بزرگترین شومن

اگه از فیلم های با فضای کلاسیک و سیاه و سفید خسته شدین و دوس دارین فیلمی با فضای صحنه متفاوت و موزیکال ببینید، بزرگترین شومن را انتخاب کنید. این فیلم داستان شومن آمریکایی، «پی.تی.بارنوم» است که سیرکی مشهور و موفق را تاسیس کرد. جالب است بدانید که نخستین نمایش این فیلم در کشتی آرام اس کوئین مری بود. این فیلم مایکل گریسی در چندین جشنواره مانند گرمی، اسکار و گلدن گلوب نامزد دریافت جایزه شد.

50 – آپولو 13 (Apollo 13  -1995)

اپولو 13

آپولو 13 نام فضا پیمایی بود که ماموریت داشت تا سه فضانورد را به کره ماه برساند؛ اما پس از شکست این عملیات، هدف داستان عوض می شود و این سه فضا نورد باید سالم به زمین برسند. این فیلم ران هاوارد بر اساس کتاب «ماه گمشده سفر پر مخاطره آپولو 13» ساخته شده و تنها خلاقیت کارگردان در مکالمه بین فضانوردان بوده و مابقی عین واقعیت است. تام هنکس از سرشناس ترین بازیگران این فیلم است.

امیدوارم از مطالعه لیست 50 تایی بهترین فیلم های بیوگرافی نت نظر لذت برده باشین. فیلم های بیوگرافی بسیار زیادی در سینما ساخته می شن و اگه شما فیلمی را مد نظر دارین در قسمت نظرات به ما اطلاع بدین تا لیست خود را کامل کنیم.

نویسنده: کیوان چوگلی

سلام.کیوان هستم، کارشناسی ارشد ریاضیات مالی و علاقمند به مباحث سرمایه گذاری در اوراق بهادار و بورس می باشم..به نویسندگی و نوشتن علاقمند هستم و همیشه در پی یادگیری مطالب جدید ...با نظرات خود بنده و تیم بلاگر نت نظر را دلگرمی دهید..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *