in

بی نظیربی نظیر بامزهبامزه

افزایش اعتماد به نفس – ۵ روش تضمینی

راهکارهای تقویت اعتماد به نفس در افراد

بسیاری از افراد مشکل اعتماد به نفس دارند و در جمع های مختلف، نمی توانند اظهار نظر کنند و یا چیزی بگویند. مشکل کمبود اعتماد به نفس مشکلی بسیار عمده و اساسی است و به افراد به طرق گوناگونی ظربه می زند. حال سوال اینجاست که افزایش اعتماد به نفس با چه راهکارهایی برای ما قابل دسترس است؟ برای افزایش اعتماد به نفس چه کارهایی باید انجام دهیم و چقدر زمان نیاز داریم و چه نتیجه ای از آن دریافت می کنیم و چه تاثییری روی روابط و احساسات و در نهایت موفقیت ما خواهد گذاشت؟ در ادامه به صورت کامل به موضوع افزایش اعتماد به نفس و ذکر ۵ روش تضمینی در این خصوص خواهیم پرداخت.

افزایش اعتماد به نفس

افزایش اعتماد به نفس

داشتن اعتماد به نفس یا همان افزایش اعتماد به نفس برای رسیدن به موفقیت، ضروری و است. افرادی که از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند نسبت به خود احساس بهتری داشته و از قابلیت ها و مهارت هایشان بهتر استفاده می نمایند. شایدها، اگرها و کاش ها و به صورت کل تردیدهای زیاد در زندگی می توانند نشانه هایی از اعتماد به نفس پایین در فرد باشند.

این گونه افراد خود را حقیر شمارده و احساس می کنند مورد قبول و علاقه هیچ کس نیستند. افراد موفق اعتماد به نفس را یکی از مهم ترین دلایل موفقیت خود می دانند. در این مقاله به چیستی اعتماد به نفس می پردازیم؛ ملاک هایی برای اندازه گیری اعتماد به نفس به شما ارائه می دهیم و در ادامه ۵ مورد از روش های افزایش اعتماد به نفس را برای شما عنوان خواهیم کرد.

۱) پیروزی هرچند کوچک، اهمیت دارد

این را از یاد نبرید که اعتماد به نفس اثر مستقیمی از ناخودآگاه دریافت می کند، لذا پیروزی های کوچک و اتفاقات کوچک؛ در مقوله انتزاعی اعتماد به نفس می توانند شدیدا مورد اهمیت باشند. همین طور توجه به پیروزی های کوچک در شما نوعی حس رقابت طلبی را رشد می دهد؛ این مهم همچنین باعث خواهد شد تا در مواقع لازم از هشیاری بیش تری نیز برخوردار باشید.

۲) درست لباس بپوشید تا به افزایش اعتماد به نفس خود کمک کنید

زمانی که ظاهرتان خوب باشد احساس بهتری نسبت به خودتان دارید. لباس‌ها و لوازم مناسب انتخاب نمایید، زندگی و کارتان را جوری نظم و ترتیب بدهید که در خور شخصیت شما باشد و احساس بهتری نسبت به خودتان پیدا کنید، همه‌ اینها موجب تقویت اعتماد به نفس شما خواهد شد. لباس‌ شما باید به صورتی باشد که موفقیت را نشان بدهد. لوازم شخصی شما بیانگر شخصیت ‌شما می باشد، بنابراین در انتخاب ‌خود نهایت دقت را داشته باشید. همیشه به یاد داشته باشید که یک لباس مناسب و زیبا که توجه دیگران را جلب کند، می‌تواند به شروع یک مکالمه کمک کند.

افزایش اعتماد به نفس

۳) مطمئن و با صلابت صحبت کنید

دومین راه از راه های افزایش اعتماد به نفس مطمئن و با صلابت صحبت کردن اس. افراد با اعتماد به نفس، حائز اهمیت ترین شاخصه ای که دارند، نوع صحبت کردن آنهاست. حتما تا به امروز دیده اید که فردی اعتماد به نفسش بالا باشد و آرام و سر پایین صحبت کند یا این که کم حرف باشد؟ معمولا خیر. همه افرادی که اعتماد به نفسشان بسیار بالاست، با صدای رسا و محکم صحبت می ‌کنند تا حرف هایشان بیشتر به دل مخاطب بنشیند.

در کنار این موضوع، مطمئن هم صحبت می‌ کنند، بدین معنی که وقتی قصد دارند مطلبی را به دیگران انتقال دهند، طوری با آنها صحبت می ‌کنند که خیالشان بابت آن مطلب راحت شود. یعنی به صورت کامل آنها را از آن مطلب مطمئن می ‌کنند. این قابلیت افراد با اعتماد به نفس، یکی از حائز اهمیت ترین ویژگی های آنان در مقابله با دیگران است و می‌توان گفت به نوعی، راز موفقیت آنان هم همین است.

۴) همیشه ورزش را در برنامه خود داشته باشید

ورزش جدا از اینکه می تواند اندام متناسبی به شما داده و شما را تا حد بسیاری از دیگران متمایز کند؛ به علت منظم کردن ریتم قلب و تنفس، هوشیاری و سرعت عکس العمل شما را نیز افزایش بدهد. سرعت عکس العمل در روابط انسانی، باعث پیروز های بیشتر و در نتیجه اعتماد به نفس بالاتر می شود.

۵) “نه” گفتن یکی از راه های افزایش اعتماد به نفس 

جالب است بدانید که تحقیقات صورت گرفته در دانشگاه کالیفرنیا نشان داد که هر چقدر نه گفتن برایتان سخت تر باشد، احتمال اینکه به اضطراب، فرسودگی شغلی و حتی افسردگی دچار شوید، بیشتر می شود و همه این عوامل موجب کاهش اعتماد به نفس در شما خواهند شد. افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند به خوبی می دانند که “نه” گفتن، به نفع آنهاست.

افزایش اعتماد به نفس

این افراد چنان عزت نفسی دارند که مخالفت خود را به وضوح بیان می کنند. وقتی که زمان نه گفتن فرا می رسد، آن ها از جملاتی مثل “فکر نمی کنم بتوانم انجام دهم” یا “شک دارم” استفاده نخواهند کرد. این افراد با اعتماد به نفس “نه” می گویند، به خاطر این که می دانند نه گفتن به یک تعهد جدید، احترام به تعهدات فعلی خود است و به آنها فرصت می دهد تا با خیال راحت، وظایف قبلی شان را انجام دهند.

نتیجه گیری

هیچ‌ وقت این نکته را از یاد نبرید که ساختن اعتماد به نفس و قدرت بخشیدن به آن برای رسیدن به هر هدفی لازم است، ولی این نکته را هم به خاطر داشته باشید که این مفهوم به هیچ عنوان مشخصه ‌ای ذاتی نیست. ما باید آن را با تلاش، یادگیری، صبر و تحمل به دست بیاوریم. در انتها باید گفت که اگر در خصوص با افزایش اعتماد به نفس هر گونه سوال و یا موردی داشتید، از طریق بخش ارسال دیدگاه ها و نظرات با ما و دیگران به اشتراک بگزارید.

پیشنهاد مطالعه :

1 دیدگاه

نظر بده

  مطلب های مرتبط

  1. مطلب مرتبط:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  نویسنده: احسان رباط جزی

  سلام احسان رباط جزی هستم دانشجوی رشته مهندسی صنایع و علاقه مند به حوزه نویسندگی سایت، اونم به خاطر اینکه بتونم تجربیات و دانش خودم رو با بقیه هم به اشتراک بگذارم و همینطور آدم پر انرژی و فعالی محسوب میشم.