in ,

زندگینامه تام کروز – بازیگر معروف آمریکایی

بیوگرافی و زندگی شخصی تام کروز

تام کروز بازیگر و تهیه کننده سینمایی هالیوود است. اکثر علاق­مندان به حوزه سینما و فیلم­سازی، این بازیگر را با فیلم های موفقی چون متولد چهارم ژوئیه، ماموریت غیر ممکن و جک ریچر می‌شناسند. اما زندگینامه تام کروز تنها محدود به فعالیت‌های هنری نیست و ازدواج های متعدد او با ستارگان مطرح سینما و اعتقاد به مکتب ساینتولوژی را، می توان از دیگر جنبه های زندگی این هنرمند سینما دانست. در این مقاله به طور کامل با تمامی ابعاد زندگینامه تام کروز و علایقش آشنا خواهیم شد.

زندگینامه شخصی تام کروز

نوجوانی تام کروز

توماس کروز ماپوتر چهارم، ملقب به تام کروز، در ۳ ژوئیه ۱۹۶۲ و در شهر سیراکیوس ایالت نیویورک آمریکا به دنیا آمد. تام عضو یک خانواده شش نفره بود و پدرش مهندسی برق و مادرش آموزگار بود و سه خواهر با نام­های گاس، ماریان و لی آن داشت.

تام ۱۲ ساله بود که پدر و مادرش از هم جدا شدند و او به همراه مادر و خواهرانش به شهری در کنتاکی رفت. او مانند مادر و خواهران خود، دچار نوعی اختلال در خواندن بود و همین موضوع سبب شد تا نتواند دوران تحصیلی خود را به پایان برساند. بنابراین تام به سراغ ورزش رفت و مدتی هم کشتی کج حرفه ای کار کرد؛ اما با آسیب دیدن زانویش به ناچار آن را کنار گذاشت. مدتی هم آموزش های مذهبی دید و تصمیم داشت کشیش شود، اما در دبیرستان متوجه شد که به صحنه و بازیگری علاقه‌مند است و به همین دلیل بی‌خیال کشیش شدن شد و برای تبدیل شدن به بازیگری حرفه‌ای به شهر نیویورک رفت.

عاشقانه های تام کروز

تام کروز تا کنون سه بار به صورت رسمی ازدواج کرده و در این بین چندین رابطه دیگر هم با بازیگران سینما داشته است. اولین ازدواج او با «میمی راجرز» در ۲۵ سالگی رخ داد. میمی از پیروان آیین ساینتولوژی یا همان مکتب علم گرایی بود. علم گرایی به معنای اعتقاد به لزوم محوریت علوم تجربی و روش تجربی در تمام شئون زندگی است. پس از ازدواج این دو بازیگر سینمایی هالیوود با یکدیگر، تام کروز با این مکتب علم گرایی آشنا شد و این باور تاکنون توانسته زندگی این بازیگر را تحت تأثیر قرار دهد.

ازدواج تام کروز و نیکول کیدمن

ازدواج نیکول کیدمن و تام کروز

تام کروز در ۴ فوریه سال ۱۹۹۰ و پس از چهار سال زندگی مشترک با میمی راجرز، از او جدا شد. در همان سال و پس از بازی در فیلم «روزهای تندر»، کروز با نیکول کیدمن هنرپیشه سرشناس استرالیایی آشنا شد و این آشنایی پس از مدتی به ازدواج منجر گردید. این دو شخصیت معروف، سال­ های متمادی از سرشناس ­ترین زوج های سینمای هالیوود بودند و در طول مدت ۱۱ سال زندگی مشترک خود، دو کودک را به فرزند خواندگی پذیرفتند.

در این مدت این دو بار دیگر در فیلم موفق «با چشمان کاملاً بسته» با یکدیگر همبازی شدند. اما سرانجام در سال ۲۰۰۱ و در حالی که کیدمن سه ماهه باردار بود، تصمیم به جدایی گرفتند. عده کثیری از طرفداران سینما دخالت رهبر مکتب علم گرایی در زندگی شخصی تام کروز را دلیل این جدایی می­ دانند. حاصل این طلاق سقط جنین سه ماهه توسط کیدمن بود.

سومین ازدواج کروز

سوری کروز

تام کروز پس از بازی در فیلم «آسمان وانیلی» و همبازی شدن با «پنه لوپه کروز»، مدتی با این بازیگر سینما رابطه داشت. این رابطه تا سال ۲۰۰۴ ادامه پیدا کرد؛ اما به سرانجام نرسید. تام مدتی هم در سال ۲۰۰۵ با یک بازیگر ایرانی-بریتانیایی با نام «نازنین بنیادی» رابطه داشت. بنیادی نیز از معتقدین ساینتولوژی بود و مردم دلیل نزدیک شدن او به تام کروز را نتیجه سیاست کلیسای علم گرایی می دانند. رابطه نازنین بنیادی با تام کروز نیز با بداخلاقی تام به پایان رسید و نتیجه­ ای نداشت.

سومین ازدواج ثبت شده در زندگینامه تام کروز، به ارتباطش با «کیتی هولمز» در سال ۲۰۰۵ مربوط می شود. تام بر فراز برج ایفل از او خواستگاری کرد و مراسم عروسی پرخرج آنها در ۱۸ نوامبر ۲۰۰۶ در ایتالیا برگزار شد. حاصل این ازدواج تولد دختری با نام «سوری» بود که اولین فرزند تنی تام کروز به حساب میاد. ازدواج این دو نیز در سال ۲۰۱۲ و پس از گرفتن حضانت سوری توسط مادرش، به پایان رسید.

نقش ساینتولوژی در زندگینامه تام کروز

ساینتولوژی در زندگینامه تام کروز

تام کروز پس از ازدواج اول خود با میمی راجرز، با مکتب ساینتولوژی آشنا شد. آشنایی او با این آیین تاثیر زیادی بر روی زندگینامه تام کروز گذاشت. این گرایش اعتقادی پس از فیلم­برداری فیلم روز های تند و آشنایی او با «دیوید میسکویچ» شدت گرفت. میسکویچ رهبر کلیسای ساینتولوژی بود و تام کروز برای آنها حکم یک تخم طلایی را داشت؛ که از آن بعنوان وسیله ای برای ترویج افکار خود و یافتن پیروان جدید برای کلیسا استفاده می ­شد.

پس از ازدواج تام کروز و نیکول کیدمن، بین او و کلیسای ساینتولوژی فاصله افتاد. کیدمن با پدرش که یک روانشناس نامی بود، رابطه خوبی داشت و این موضوع برای کلیسا مشکل ایجاد می کرد. کیدمن از اینکه تام کروز رفتارهای مشابه دیوید میسکویچ داشته باشد، اصلا خوشش نمی ­آمد و به همین دلیل از تام خواست تا از کلیسا جدا شود. سال‌های ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۱ در زندگینامه تام کروز ، سال­های دوری او از کلیسای ساینتولوژی بود. اما بتدریج میسکویچ در زندگی شخصی این زوج سرشناس نفوذ کرد و با توطئه چینی و انجام اقداماتی، سبب جدایی این دو بازیگر سرشناس از یکدیگر شد و سرپرستی دو کودک فرزند خوانده را برای تام کروز گرفتند.

رابطه دو طرفه­ ی کلیسا و کروز

دیوید میسکویچ و تام کروز

حضور تام کروز برای کلیسا با قدرت و جذب بیشتر مردم همراه بود و کلیسا هم از او حمایت می کرد. میسکویچ در سال ۲۰۰۴ به خاطر توسعه ی کلیسا، به کروز مدال آزادی شجاعت داد و از فراهم کردن تمام امکانات رفاهی برای تام دریغ نمی‌کرد. آنها حتی نازنین بنیادی را در زندگی تام کروز قرار دادند؛ اما این رابطه سرانجامی نداشت و به خاطر بی اعتنایی غیرعمد بنیادی به رهبر کلیسا (میسکویچ)، دردسرهای نیز برایش به همراه داشت.

کیتی هولمز به عنوان آخرین همسر تام کروز، در ابتدا یک مسیحی کاتولیک بود که پس از ازدواج با تام سعی کرد به سمت عقاید ساینتولوژی برود. اما به تدریج و با دیدن وابستگی شدید تام کروز به کلیسا و عقایدش، بیم این را داشت که تام دخترش سوری را از او بگیرد. به همین دلیل پس از گرفتن سرپرستی دخترش از تام جدا شد و دوباره به کاتولیک روی آورد.

فعالیت های هنری تام کروز

آغاز زندگینامه هنری

شکوفایی استعداد تام کروز در عرصه بازیگری با شرکت در یک فیلم موزیکال در مدرسه شروع شد. این موضوع سبب گرایش تام به حرفه بازیگری شد و او نخستین بازی جدی خود را در سال ۱۹۸۱ در فیلم «عشق بی پایان» انجام داد. پس از این اثر کروز در چندین فیلم دیگر بازی کرد ولی درخشش این بازیگر سینما با ایفای نقشی در یک فیلم داستانی با محوریت آموزش خلبان هواپیمای جنگنده با نام «تاپ گان» در سال ۱۹۸۶ شروع شد.

دو سال بعد کروز در فیلم «مرد بارانی» که نامزد دریافت ۸ جایزه اسکار هم بود، با «داستین هافمن» معروف همبازی شد. بازی تام کروز در صحنه سینما روز به روز بیشتر جا می افتاد و او یک سال بعد با بازی در فیلم «متولد چهارم ژوئیه» برای اولین بار به نامزدی جایزه اسکار رسید. در سال ۱۹۹۶ به عنوان تهیه کننده و بازیگر نقش اول در فیلم «ماموریت غیرممکن» ظاهر شد و این اثر موفقیت های جالبی برایش به همراه داشت. فیلم «با چشمان کاملاً بسته» از استنلی کوبریک، جزو معروفترین فیلم­ های موجود در زندگینامه هنری تام کروز است؛ که در آن با همسرش نیکول کیدمن، نقش زوجی ثروتمند را بازی کردند.

فیلم های مطرح کروز در قرن ۲۱

فیلم های اکشن تام کروز

با آغاز قرن بیست و یکم میلادی، قسمت دوم فیلم ماموریت غیرممکن با بازی تام کروز اکران شد و تبدیل به سومین فیلم پرفروش سال گردید. از دیگر فیلم‌های موفق این بازیگر و تهیه‌کننده هالیوودی می توان به همکاری اش با کارگردان بزرگ سینما، استیون اسپیلبرگ در دو فیلم «گزارش اقلیت» در سال ۲۰۰۲ و «جنگ دنیاها» مربوط به ۲۰۰۵ میلادی اشاره کرد. فیلم «وثیقه» در سال ۲۰۰۴ برای تام کروز جوایز زیادی به همراه داشت.

کروز تهیه کنندگی را از سال ۱۹۹۶ در تعدادی از فیلم‌های سینمایی هم­چون ماموریت غیر ممکن آغاز کرد. قسمت سوم از فیلم ماموریت غیر ممکن در سال ۲۰۰۶ مانند دیگر قسمت های این فیلم با فروش بالا همراه بود. تام کروز تا به حال در بیش از ۴۰ فیلم سینمایی بازی کرده و توانسته جوایز متعددی کسب کند. فیلم «جک ریچر» کروز، جزو فیلم های موفق و معروف این بازیگر در سال ۲۰۱۲ است. برای دسترسی به لیست کاملی از بهترین فیلم های تام کروز به این مطلب در نت نظر مراجعه کنید.

جوایز کسب شده توسط تام کروز در عرصه بازیگری

اگرچه کروز تا به حال موفق به کسب جایزه اسکار نشده، اما در ویترین افتخارات این بازیگر ثروتمند آمریکایی سه جایزه گلدن گلوب، دو جایزه سینما و تلویزیون ام تی وی، یک جایزه ساترن و ده­ها جوایز دیگر دیده می‌شود.

مطالبی جالب در خصوص زندگینامه تام کروز

 • تام کروز چپ دست است.
 • کروز گیاه خوار است و الکل نمی نوشد.
 • این بازیگر با بازی در فیلم های عشق بی پایان، شیپور خاموشی و خارجی‌ها به شهرت رسید.
 • کروز برای بازی در فیلم متولد چهارم ژوئیه جایزه بهترین بازیگر مرد گلدن گلوب را کسب کرد.
 • او سابقه بازی در نقش کمدی فیلم تندر استوایی و یک فیلم تاریخی با نام والکری را دارد.
 • در سال ۲۰۱۲ تام کروز را به عنوان پردرآمدترین بازیگر هالیوود انتخاب کردند.
 • کروز سخنگوی کلیسای ساینتولوژی است.
 • در ۱۶ اکتبر ۱۹۸۶ ستاره خیابان مشاهیر کالیفرنیا به او اهدا شد.
 • سرگرمی های او غواصی، چتربازی و خلبانی  است.
 • تام کروز را با نداشتن بدلکار و انجام صحنه های خطرناک فیلم می شناسند.
 • تام طرفدار کشتی کج حرفه‌ای است و اجازه نمی‌دهد تصویر یا شخصیتش در بازی های کامپیوتری استفاده شود.

مطالب مرتبط : 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: کیوان چوگلی

سلام.کیوان هستم، کارشناسی ارشد ریاضیات مالی و علاقمند به مباحث سرمایه گذاری در اوراق بهادار و بورس می باشم..به نویسندگی و نوشتن علاقمند هستم و همیشه در پی یادگیری مطالب جدید ...با نظرات خود بنده و تیم بلاگر نت نظر را دلگرمی دهید..