in

بی نظیربی نظیر بامزهبامزه

تکنیک پومودورو چیست؟ همه چیز درباره فن مدیریت زمان پومودورو

مدیریت زمان به روش Pomodoro

احتمالا تا به حال، برای شما هم پیش آمده که در مدیریت زمان خود برای مطالعه، کتابخوانی، ورزش، درس و … با مشکل مواجه شوید. برای مثال وقتی که لیست کارهای روزانه ای را برای خود می نویسید، ولی نمی توانید تا پایان روز، آنها را تمام کنید. احتمالا از تنها کاری که زده اید، کتاب خواندن بوده است. باید گفت که که این مساله به وسیله تکنیک پومودورو قابل حل است. تکنیک پومودورو به شما کمک می کند تا مدیریت زمان و برنامه ریزی مناسب تری برای انجام کارهایتان داشته باشید. در این مقاله، قصد داریم شما را با تکنیک پومودورو آشنا شویم که میتواند در مدیریت زمان روزانه به شما کمک کند.

Pomodoro-technique

تکنیک پومودورو

فن پومودورو روشی برای مدیریت زمان است که در اواخر دهه ۱۹۸۰ به وسیله فرانچسکو سیریلو برای اولین بار در دنیا پایه گذاری شد. در فن پومودورو، درست مانند گوجه ‌فرنگی ‌ای که به قسمت های مختلف تقسیم بندی شده، یک زمان‌ سنج یا تایمر برای تجزیه کار به فاصله‌ های زمانی گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. نکته جالب این است که هر یک از بخش ‌های این زمان‌سنج اغلب ۲۵ دقیقه است؛ زمانی که به عقیده مخترع این روش، بهترین تکه زمانی برای کار کردن است. در ادامه، این فاصله ۲۵ دقیقه ای با فاصله‌ های زمانی کوتاه از هم جدا می ‌شوند.

تکنیک پومودورو چیست؟

همانطور که پیش تر هم اشاره شد، فن پومودورو به وسیله یک پژوهشگر، کارآفرین و نویسنده به نام فرانچسکو سیریلو ابداع شد که با تایمری به شکل گوجه فرنگی اجرا می ‌شد. در واقع او این تکنیک را برای پیگیری و پیشبرد اهداف تحصیلی‌ خود در دانشگاه مورد استفاده قرار می داد. تکنیک پومودورو بسیار آسان است و می توان آن ره به صورت جمله زیر خلاصه کرد :

زمانی که با وظیفه‌ بزرگی روبرو شدید، آن را به اهداف کوچک‌ و کوتاه‌ مدت با زمان محدود تقسیم ‌بندی کنید.

این تمرین به مغز شما کمک خواهد کرد تا در آن مدت کوتاه بر وظیفه‌ مشخصی تمرکز کنید و از پرش فکری جلوگیری شود. همچنین انرژی شما به یکباره از دست نخواهد رفت و بازدهی و کارایی‌ شما در بالاترین سطح خود خواهد ماند. این سیستم به‌ شکل یک چرخه عمل می‌ کند و با گذشت زمان متوجه بهبود عادات مغزی‌ خود خواهید شد. نتیجه وقفه‌ های زمانی را نیز در تقویت انگیزه و شکوفایی خلاقیتتان مشاهده خواهید کرد.

اصول و عملکرد تکنیک پومودورو

به منظور اجرا کردن این تکنیک ساده به هیچ کتاب و برنامه‌ خاصی نیاز نخواهید داشت و تنها کافی است یک تایمر داشته باشید و مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید :

 • یک وظیفه‌ مشخص را انتخاب کنید.
 • تایمرتان را روی ۲۵ دقیقه تنظیم نمایید.
 • در ازای هر ۲۵ دقیقه تمرکز و فعالیت، ۵ دقیقه استراحت کوتاه را در نظر بگیرید.
 • پس از این که ۴ مرتبه دوره‌ را تکرار کردید، یک استراحت طولانی مدت برای خود در نظر داشته باشید.

استراحت کوتاه مدت برای صرف قهوه، پر کردن لیوان آب، انجام نرمش، قدم زدن در فضای باز و … مناسب است. در استراحت طولانی‌ مدت نیز توصیه داریم کاری را انجام دهید که از آن انرژی زیادی می‌ گیرید تا برای ۴ دوره‌ بعدی آماده شوید. موضوع بسیار مهمی که در زمان اجرای تکنیک پومودورو پیش می ‌آید، عوامل مختل ‌کننده و حواس ‌پرتی است.

در نظر داشته باشید که این عوامل می ‌توانند یک تماس تلفنی، صدای پیامک، حضور و مکالمه‌ اعضای دیگر خانواده و … باشند. این اراده خیلی مهم است که شما به دوره ۲۵ دقیقه‌ پومودورو خود پایبند بمانید و حواس ‌پرتی‌ ها را به تعویق بیندازید. ما برای بر طرف کردن این مشکل راهکار را پیشنهاد می ‌کنیم. این راهکار به صورت زیر می باشد :

 • پیش از شروع دوره‌ پومودور به اطرافیانتان اطلاع ‌رسانی کنید، که در حال تمرکز روی یک پروژه هستید.
 • پیشاپیش زمان بازگشت از مشغولیتتان را اطلاع دهید.
 • در دوره استراحتتان بلافاصله به کاری که ذهنتان را مشغول کرده است بپردازید و برای پیگیری و تماس‌ های شما وقت صرف کنید.

البته این نکته را نیز مد نظر داشته باشید که برای موارد خیلی ضروری نیز استثنا وجود دارد، ولی صادقانه شرح دادن وضعیتتان شما را از تنگنا نجات خواهد داد و کنترل و مدیریت‌ زمانتان را بهبود ببخشید.

چرا باید از تکنیک پومودورو استفاده کنیم؟

کدام انسانی را می ‌توان دید که از سامان‌ دهی به کارهای خود ناراضی باشد و از نظم در کارها احساس رضایت نداشته باشد؟ به صورت قطعی تمامی انسان ‌ها بدون در نظر گرفتن سن خاصی، علاقه‌مندند تا کارهای خود را به موقع و در زمان ‌بندی معینی انجام دهند، ولی بسیاری از افراد چگونگی انجام این کار را نمی ‌دانند.

تکینک پومودورو (Pomodoro Technique) یکی از روش های بسیار رایج و جذاب در سراسر دنیاست که افراد با استفاده از آن قادرند به جهت زمان ‌بندی درست هدف خود را دنبال کنند. رمز موفقیت افراد پرمشغله که به تمام کارهای خود می رسند، این است که امور خود را به شکل پمودورویی انجام می دهند. به عنوان مثال؛ ۲ پومودور برای ورزش ،۴ پومودورو برای مطالعه ، ۱ پومودورو برای جلسه با تیم و … دستاوردهای بسیاری را قادرید با استفاده از تکنیک گوجه فرنگی کسب کنید که در ادامه به چند نمونه مهم آنها اشاره خواهیم داشت :

 • افزایش اعتماد به نفس
 • افزایش تمرکز جهت انجام کارها
 • از بین بردن وقفه در هنگام کار
 • بالا بردن نظم در کار و زندگی
 • افزایش اراده در هنگام انجام صحیح کارها
 • بالا بردن انگیزه و روحیه
 • بهبود عملکرد کارها
 • شادی و نشاط بیشتر

فرآیند پومودورو؛ ۲۵ دقیقه تمرکز کامل

شاید این طور فکر کنید که؛ خب همه­‌ این‌­ ها عالی هستند، ولی حالا من باید چیکار کنم؟ در واقع خیلی ساده است! تکنیک پومودورو:

 • یک فعالیت را انتخاب کنید (در هر­بار فقط یک فعالیت).
 • یک زمان ­‌سنج را برای ۲۵ دقیقه تنظیم کنید.
 • روی فعالیت‌ تعیین کرده خود کار کنید تا موقعی که زمان ‌‌سنج به صدا دربیاید و سپس هر جای کارتان که هستید یک علامت آنجا بگذارید.
 • پنج دقیقه استراحت کنید که در واقع یعنی اولین پومودوروی خود را کامل کردید.
 • مراحل ۱ تا ۴ را سه بار دیگر تکرار­ کنید و بعد آن ۱۵ دقیقه استراحت­ کنید.

نکته اول : یادتان باشد یک پومودورو کار را نباید هیچ ‌وقت نیمه‌ تمام بگذارید.

نکته دوم : در حین انجام کار و در طول یک پومودورو پاسخ دادن به گوشی تلفن، دیدن تلوزیون، حرف زدن با دیگران و هرکاری که ذره ‌ای شما را از تمرکز بر کار اصلی ‌تان دور کند، بر خلاف آموزه ‌های این تکنیک است و کار ثمربخشی نمی باشد.

نکته سوم : به منظور انجام بعضی کارها که زمان بیشتری را می ‌برند، قادرید چند پومودورو را در نظر بگیرید.

سخن پایانی و نتیجه گیری

ما در این مقاله آموزشی از نت نظر تلاش داشتیم تا روش ‌هایی را جهت مدیریت زمان با کمک فن پومودورو را برای شما توضیح دهیم تا بتوانید زمان خود را جهت انجام کارهای‌تان به درستی مدیریت کنید و از اتلاف وقت خود جلوگیری نمایید. اگر از تکنیک پومودورو استفاده کردید یا برای اولین بار میخواهید از این تکنیک استفاده کنید، تجربه خود را در بخش نظرات، با ما به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد مطالعه : تقویت هوش هیجانی با ۵ راهکار عملی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: احسان رباط جزی

سلام احسان رباط جزی هستم دانشجوی رشته مهندسی صنایع و علاقه مند به حوزه نویسندگی سایت، اونم به خاطر اینکه بتونم تجربیات و دانش خودم رو با بقیه هم به اشتراک بگذارم و همینطور آدم پر انرژی و فعالی محسوب میشم.