مصاحبه کاری موفق
in

بی نظیربی نظیر بامزهبامزه

مصاحبه کاری موفق و نشانه های یک مصاحبه شغلی موفق چیست؟

نشانه های مصاحبه موفق

بسیاری از افراد برای یافتن کار و مشغول شدن در زمینه کاری مورد نظر خود، نیاز به انجام مصاحبه شغلی دارند. سوال اینجاست که مصاحبه کاری موفق چیست و چه نشانه هایی دارد و برای داشتن یک مصاحبه کاری موفق باید چه نکات و مواردی را رعایت کرد؟ در این مطلب آموزشی از سری مقالات نت نظر، قصد داریم به موضوع مصاحبه کاری موفق و امیدوار کننده بپردازیم و نکات مهمی که در خصوص با انجام مصاحبه شغلی مناسب باید در نظر داشته باشید رو به شما عرض کنیم و در انتها هم یک جمع بندی کلی و نتیجه گیری مناسب درباره این موضوع داشته باشیم، پس اگر دوست داری یاد بگیری که چطور مصاحبه شغلی موفقی رو پشت سر بزاری، با ما در این مقاله راهنما همراه باش.

مصاحبه کاری موفق

مصاحبه کاری موفق

احتمالا شما هم مصاحبه کاری را تجربه کرده ‌اید و یا در شرف ورود به بازار کار هستید و به‌زودی آن را تجربه می کنید و یا لااقل اطرافیان شما تجربه انجام مصاحبه شغلی را داشته اند و شما هم از آن ها مواردی را در این باره شنیده اید. مصاحبه کاری موفق، بی ‌شباهت به جلسات خواستگاری و دیدارهای اولیه نیست. چنانچه استرس و بلاتکلیفی ‌آن بیشتر نباشد، کمتر هم نیست. موقعیتی را تجربه می‌ کنید که باید خودتان را اثبات کنید، به ‌صورتی که از نگاه مصاحبه‌ کنندگان، پسندیده به ‌نظر بیایید.

مصاحبه کاری موفق ، حس و حال خیلی خوبی به شخص خواهد داد. احساس پیروزی و مورد قبول واقع شدن بسیار شیرین است. مصاحبه کاری موفق ، به صورت ضمنی این نوید را به شما خواهد داد که توانایی لازم رو دارید و مورد پذیرش عده ‌ای قرار گرفته ‌اید. خب چه چیزی از این بهتر. برای مصاحبه کاری موفق ، احتیاجی نیست حتما رزومه‌ ای بلند بالا از موفقیت ‌های ریز و درشت داشته باشید. رعایت نکاتی در بیان کلمات، نحوه‌ معرفی و مواردی از این دست می ‌تواند به شما کمک کند تا تأثیرگذار باشید. در ادامه با ما همراه باشید تا فوت‌ و فن ‌های مصاحبه کاری موفق را با هم مورد بررسی قرار دهیم.

۱) اهمیت دوست داشتنی بودن در مصاحبه شغلی زیاد است!

شاید این نکته ساده به‌نظر برسد؛ اما بسیار حائز اهمیت است. پس هر کاری که در مصاحبه کاری موجب کاهش محبوبیت شما شود، شانس به دست آوردن پیشنهاد‌های بهتر را کمتر خواهد کرد. محبوب بودن تنها به معنی مؤدب بودن نیست، بلکه به معنی مدیریت صحیح تنش‌ های اجتناب ‌ناپذیر مصاحبه کاری است، به عنوان مثال؛

  • به شکلی درخواست خود را مطرح کنید که پرتوقع به نظر نرسید.
  • به شکلی به کمبود‌های پیشنهاد کارفرما اشاره کنید که ایرادگیر به نظر نیاید.
  • به شکلی بر خواسته خود پافشاری کنید که موجب ناراحتی کارفرما نشوید.

۲) اینکه قصد همکاری دارید را در مصاحبه شغلی باید ثابت کنید

کارفرماها تمایلی ندارند که با صرف هزینه‌ های اجتماعی و سیاسی، ثابت کنند که پیشنهادشان خوب است. چنانچه احساس کنند که در نهایت جواب شما منفی خواهد بود، مصاحبه کاری موفق ندارید. بعضی اوقات افراد با خود فکر می ‌کنند که چگونه در مصاحبه موفق شوم و تصمیم می‌ گیرند به کارفرما بگویند که درخواست ‌های شغلی زیادی دارند، ولی هرچه بیشتر بر این موضوع اصرار کنند، کارفرما بیشتر به این نتیجه می رسد که شانس جذب این داوطلب را ندارد و وقتش را برای بررسی این گزینه تلف نمی ‌کند.

پیشنهاد مطالعه : مصاحبه شغلی موفق با ۱۰ عمل ساده

با این حساب چنانچه قصد دارید از فرصت ‌های شغلی دیگرتان به عنوان اهرم فشار استفاده کنید، بهتر است با گفتن این که چرا و تحت چه شرایطی خوشحال می ‌شوید درخواست‌ های دیگر را رد کنید و این پیشنهاد را بپذیرید، تعادل را برقرار نمایید.

مصاحبه کاری موفق

۳) در مصاحبه کاری موفق با دقت توضیح دهید

معمولا در مصاحبه کاری، مصاحبه‌ کنندگان از شما می خواهند که کمی بیشتر درباره‌ خودشان صحبت کنند یا در برخی موارد سوال می کنند که؛ چه خبر؟ از حال و احوال ‌تان بگویید و این جور حرفا، در چنین مواردی هیچ‌ کس نمی‌ خواهد در مورد روحیه و وضع روزگار شما اطلاعات کسب کند. منظور از این پرسش، محک زدن شما برای کسب موقعیت شغلی است. پس با بیان وضعیت آب‌ و هوا و اوضاع زمانه حرف ‌تان را شروع نکنید.

در پاسخ به این پرسش باید درباره‌ خودتان توضیحات بیشتری ارائه بدهید. تلاش کنید از آنچه در رزومه نوشته ‌اید، پا را فراتر بگذارید به خاطر این که طبیعتا آنچه در رزومه نوشته شده است حداقل دو بار به وسیله مصاحبه ‌کننده مورد مطالعه قرار گرفته است، بنابراین تلاش کنید با عباراتی جذاب و جدید به شرح جالبی از توانایی ‌ها، علایق و سابقه‌ خود بپردازید. دقیق سخن بگویید و با جملات مناسب و کلام تأثیرگذار، مصاحبه کاری موفق و خوبی را پشت سر بگذارید.

۴) مؤدب و موجه باشید

همه می دانیم و باور داریم که دروغ ‌گویی کار مناسبی نیست، در بیشتر موارد دست فرد دروغ‌ گو، رو خواهد شد. از قدیم گفته‌ اند که ماه همیشه پشت ابر نمی ‌ماند، پس خود را به زحمت نیندازید و از دروغ گفتن پرهیز کنید. در زمان نگارش رزومه، در مورد توانایی‌ های خود غلو نکنید.

در مصاحبه کاری، موجه و مؤدب باشید. وسط حرف دیگران نپرید و با آرامی و متانت صحبت کنید. ادب مانند آهن‌ ربایی است که همه را به‌سمت خود جلب می ‌کند. چنانچه قصد دارید مصاحبه کاری موفق و پیروزمندانه ‌ای داشته باشید، سر وقت حاضر شوید، صادقانه رفتار کنید و از معجزه‌ لبخند هم غافل نشوید.

مصاحبه کاری موفق

۵) پیش از مصاحبه کاری موفق ، تحقیق کنید

بدون اطلاعات و آمادگی قبلی در جلسه‌ مصاحبه شرکت نکنید. زمانی که برای مصاحبه کاری به جایی می ‌روید، پیش از جلسه تلاش کنید اطلاعات مربوط به آن شرکت را بیابید. درباره فعالیت‌ ها، بیانیه مأموریت، چشم‌ انداز و … اطلاعاتی کسب کنید و با دست پُر در مصاحبه حاضر شوید، به عنوان مثال از موقعیتی که قرار است در آن استخدام شوید، افرادی که در آن شرکت مشغول به‌ کار هستند و مدیری که قرار است با او کار کنید، اطلاعات کسب کنید.

پیشنهاد مطالعه : ۵۰ سوال رایج در مصاحبه کاری

در غیر این صورت بی ‌مسئولیت به ‌نظر می آیید و آنها از کسی که به خود زحمت جست و جو کردن در فضای وب را هم نمی ‌دهد، خوش‌ شان نمی آید و یقینا مصاحبه کاری موفقی نخواهید داشت.

نتیجه گیری و کلام آخر

برای داشتن مصاحبه شغلی مناسب باید ادب رو رعایت کنید، هوشمندانه به سوالات پاسخ دهید، قصد شخص مصاحبه گیرنده رو بدونیم، در چهارچوب احترام سعی داشته باشیم دوست داشتنی به نظر بیاییم، تحقیقات کلی در خصوص با کار و شخص مصاحبه کننده داشته باشیم و مواردی از این دست. مطمئن باشید که اگر دانش مناسبی داشته باشید و برای حرفه و کار مناسبی هم متقاضی باشید، حتما بعد از مصاحبه با شما تماس گرفته خواهد شد و جواب مثبت دریافت خواهید کرد.

در انتها امیدوارم که از این مقاله نهایت استفاده رو برده باشید، هر گونه سوال و یا ابهامی در خصوص با مصاحبه کاری موفق داشتید، از بخش ارسال نظرات و دیدگاه ها با ما و دیگر مخاطبان سایت نت نظر به اشتراک بگذارید.

نویسنده: احسان رباط جزی

سلام احسان رباط جزی هستم دانشجوی رشته مهندسی صنایع و علاقه مند به حوزه نویسندگی سایت، اونم به خاطر اینکه بتونم تجربیات و دانش خودم رو با بقیه هم به اشتراک بگذارم و همینطور آدم پر انرژی و فعالی محسوب میشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *