in

رابطه تمام شده و ناسالم را برای همیشه رها کنید!

رها نکردن رابطه تمام شده بعد از جدایی

رابطه تمام شده و ناسالم را رها کنید!!! به نظرت چرا جدا شدن از یه رابطه عاطفی ناسالم کار سخت و دشواریه؟ چرا بعضی از افراد نمیتونن که رابطه تمام شده رو برای همیشه رها کنند؟ آیا دلایلی برای ادامه روابط ناسالم وجود داره؟ برای جواب به این سوالات یه مطلبی رو آماده کردیم که میتونه برات مفید واقع بشه. اگه درگیر یه رابطه عاطفی ناسالم هستی یا شکست عشقی رو تجربه کردی و با وجود تمام ناراحتی ها و رنج هایی که کشیدی باز هم مایل به بازگشت عشقت هستی، بهتره این مطلب رو بخونی تا برات دلایل آشکاری از رها نکردن رابطه تمام شده و ناسالم رو بیان کنیم.

دلایل اصلی رها نکردن رابطه تمام شده و ناسالم

زنگ خطری برای تنها ماندن

زنگ خطری برای تنها ماندن

وقتی از عشق و شریک زندگیت جدا میشی، دچار احساس نا امیدی و دلهره میشی! چون حس میکنی برای همیشه تنها و بدون عشق ماندی و برای تحمل نکردن این ترس دوباره به مشعوقه ات پناه میبری که این زنگ خطر بزرگی برای شروع یک رابطه اشتباه دیگر است. حس پوچی و تنها ماندن بعد از جدایی، یه نوع حس طبیعیه که باید باهاش کنار بیایی و به خودت زمان بدهی.

ترس از زندگی بدون معشوقه بعد از رابطه تمام شده

قطعا بعد از رابطه تمام شده، بسیاری از برنامه های زندگی بهم میخوره و این میتونه نقطه ای برای تغییرات در زندگی باشد. ترس از این تغییرات میتونه سخت و هراسان آور به نظر برسه. البته گاهی اوقات در دل هر تغییری میشه یه اتفاق خوب رقم زد، پس بهتره امیدوار باشی. بر فرض مثال، این که هر دوشنبه تلویزیون برنامه مورد علاقه ات رو پخش میکنه، دلیل بر این نیست که حتما هر دوشنبه در خانه بمانی و آن را تماشا کنی. بهتره زندگیت رو برای رابطه ای که مدام ناراحتی و دلخوری به همراه داره، تباه نکنی.

از دست دادن بهترین عشق در زندگی

رابطه تمام شده و ناسالم

بعد از جدایی ممکنه فکر کنی که بهترین عشق زندگی ات رو از دست دادی و دیگه نمیتونی عشق و عاشقی رو تجربه کنی! بهتره با فکر کردن به این که بهترین فرد زندگیت رو از دست دادی، خودت رو گول نزنی! باید بدونی و بپذیری که زندگی پر از سورپرایز، پر از آدم های متنوع است و هنوز هم آدمهایی وجود دارند که علاقمند به داشتن رابطه عاطفی سالم با تو هستند.

بهانه تراشی برای عذر خواهی و جبران اشتباه!

در بیشتر مواقع بعد از جدایی، عشق از دست رفته برای عذرخواهی و بخشش برمیگرده تا بهت بگه: «ببخشید، من زندگی تو را نابود کرده ام»!! به نظرت گفتن این حرف میتونه دلیل محکمی برای برگشتن به رابطه ناسالم باشد؟! چه تضمینی وجود دارد که دوباره رفتارهای بد خودش رو تکرار نکنه؟! بهتره یکبار برای همیشه پرونده این رابطه رو ببندی و  زندگیت رو بر اساس یک مشت حرف پوچ نابود نکنی.

ضربه روحی از طلاق در کودکی

ضربه روحی از طلاق در کودکی

بعضی ها هم ممکنه در گذشته خاطره ای تلخ از طلاق و شوک ناشی از جدایی رو تحمل کرده باشند و این عاملی برای تجربه روابط ناسالم در زندگی است. به طوری که ممکنه به  شریک زندگی اش اعتماد نکنه یا هم دیوانه وار بهش دل ببنده که در هر دو صورت رابطه سالمی نخواهد بود. راه حل این مسئله هم مواجه شدن با حقایق زندگی و نداشتن وابستگی است.

ارزش من از چشم معشوق بعد از شکست عشقی

ارزش من از چشم معشوق

اگه در هر رابطه ای هویت و شخصیت فرد به طرف مقابل وابسته باشد، بعد از جدایی میتونه ضربه سنگینی رو تحمل کنه چون کسی که همه زندگیش رو در گرو تایید شریک زندگیش قرار داده، بعد از جدایی و از دست دادن معشوقه اش به این فکر میکنه که همه هویت و شخصیتش رو از دست داده، به همین علت بعد از رابطه تمام شده مجددا برای برقرای ارتباط تلاش میکنه.

عذاب وجدان یا گول زدن؟ تفکرات پوچ بعد از رابطه تمام شده

یکی از شایع ترین دلایل برگشت به رابطه تمام شده و ناسالم، داشتن حس عذاب وجدان و احساس گناه است! ممکنه با خودت بگی که معشوقه ات به مدت چند ماه یا حتی چند سال باهات در ارتباط بوده و حالا که همه امیدش رو بهت بسته، ترک کردنش کار سخت و دشواریه. اما بهتره بین بد و بدتر  یکی رو انتخاب کنی و با جدا شدن از رابطه ناسالم آسیب کمتری به خودت و طرف مقابلت بزنی.

عشق یا ثروت، مسئله کدام است؟

رابطه ناسالم و تمام شده

گاهی اوقات هم نقش ثروت پررنگ تر از عشق است و باعث میشه دو طرف در کنار هم بمانند! اما به نظرت رابطه شکست خورده رو میشه با پول تغییر داد؟! بهتره بدونی که باید برای خودت و شادی زندگی ات ارزش قائل بشی و هیچ گاه به خاطر مسائل مالی، رابطه ای رو حفظ نکنی. اصرار به ماندن در رابطه ای که فقط به خاطر منافع مالی مشترک است، در واقع به معنای چشم پوشی کردن از مشکلات دیگر و بی ارزش کردن خود است!

خود کم بینی و احساس پوچی بعد از رابطه تمام شده!

شاید هم ممکنه در رابطه با معشوقه ات، ارزش خودت رو پایین ببینی و معتقد باشی که مستحق چنین روابط ناسالمی هستی!! برای همین هم هر بلایی که سرت بیاید هم رابطه رو ترک نکنی. اما باید بدونی که پایان این روابط چیزی جز تحقیر از طرف مقابلت نیست! بهتره که قبل از شروع هر رابطه ای مشکلت رو با کمک متخصص حل کنی و با اعتماد به نفس وارد یک رابطه سالم بشوی.

امید واهی برای بازگشت به رابطه عاطفی ناسالم!

کات کردن رابطه ناسالم

باید بدونی که اگه یه چیزی سالم باشه نیازی به تعمیر و دست کاری نداره. در واقع موقعی که خراب میشه باید بررسی و تعمیر بشه، اما گاهی اوقات هم شدت خرابی بیش ازحد است و هر اقدامی برای تلاش بی نتیجه است! در این شرایط بهتره که مسئله یا رابطه ای که به هیچ وجه درست نمیشه رو بریزی دور! مرگ یه بار شیون یه بار!!!

زندگی بدون معشوقه، پوچ و بیرنگ است!

احساس ناراحتی و غم دوری بعد از جدایی یه امر کاملا طبیعیه! شاید فکر کنی که زندگی بعد از رابطه تمام شده برات سخته و نمیتونی که خودت رو جمع و جور کنی! اما با گذشت زمان متوجه خواهی شد که ترک رابطه ناسالم بهترین تصمیمی بوده که گرفتی. بهتره تمام جوانب رابطه رو بررسی کنی و به یاد مشکلات قبل در رابطه ات بیفتی تا وسوسه نشوی و فکر برگشت به رابطه به سرت نزنه.

بعد از رابطه تمام شده دیگر نمی توانم به کسی دل ببندم!

رابطه تمام شده و رها شده

شاید با خودت فکر کنی که به سختی عاشق میشی و به غیر از این فرد نمیتونی به کسی دیگه دل ببندی! اما باید بدونی که تمام این تفکرات تا زمانی درسته که درگیر رابطه ای باشی و زمانی که از رابطه خارج بشی همه چیز تغییر میکنه و زندگی ادامه داره. این هم باید در نظر بگیری که آدمی که با حرف ها و کارهاش آزارت میده نمیتونه یه فرد ایده آلی برات باشه حتی اگه فکر کنی که عاشقش هستی! اما به هیچ وجه نمیتونی به چنین فردی اعتماد کنی و زمانی هم که اعتمادی نباشه، رابطه هم مفهومی نخواهد داشت.

معشوقه دوست داشتنی من!

بعد از رابطه تمام شده و ناسالم حتما به فکر فرو میری و با تمام ناراحتی هایی که در رابطه تجربه کردی، احساس میکنی که هنوز هم دوستش داری اما این نمیتونه دلیل خوبی برای شروع رابطه اشتباه باشد! هر چند دوست داشتن مهمترین اصل هر رابطه عاطفیه اما تنها معیار برای زنده نگهداشتن رابطه عاشقانه نیست! چون علاوه بر علاقه دو طرفه، احترام گذاشتن به نظرات همدیگر هم اهمیت زیادی داره، حتی اگر با معشوقه ات تفاهم نداشته باشی.

زمان زیادی را کنار هم بوده ایم!

شکست عشقی و رابطه تمام شده

تنها به این دلیل که زمان زیادی رو با معشوقه ات گذراندی، نباید در رابطه ای بمونی که بیشترین آزار روحی رو بهت وارد کرده و تجربه ناخوشایندی رو بهت تحمیل کرده. باید آگاه باشی که فرقی نداره یک سال، دو سال یا پنج سال در کنار عشقت بودی، به محض این که احساس کردی این رابطه دیگه خوشحالت نمیکنه، بهتره رابطه رو تموم کنی و برای زندگیت تصمیم درستی بگیری و باقی زندگی ات رو تباه نکنی. اینم یادت بمونه که هیچوقت برای پیدا کردن عشق زندگی دیر نیست!

امید به تغییر عشق رفته و رابطه تمام شده!

رابطه تمام شده و عشق از دست رفته

گاهی اوقات ممکنه که آدمها تصمیم به تغییر بگیرند اما این موضوع همیشه و در مورد تمام آدمها صدق نمیکنه. نمیتونی تمام زندگیت رو به امید تغییر شریک زندگیت صبر کنی و روزهات رو پوچ کنی. بهتره به جای تلاش برای تغییری که احتمالش هم کمه به دنبال فرد دیگری باشی که ویژگی های مورد نظرت رو داره. اما اگه میبینی که شریک زندگی ات برای بهتر شدن رابطه تلاش میکنه و ارزش ادامه رابطه وجود داره، میتونی بهش فرصت بدهی وگرنه بستن چمدان خاطرات بهترین گزینه است.

با خانواده و دوستان عشقم رابطه خوبی دارم

رها شدن از معشوقه ات زمانی سخت میشه که با خانواده ات روابط خوبی داشته یا خودت رابطه خوبی با اعضای خانواده اش داشتی! و ممکنه فکر کنی که درست نیست که آنها رو ناراحت کنی. اما باید بدونی آیا ناراحت شدن خودت مهمتره یا دیگران؟ آیا آنها در رابطه ات حضور داشتن که بتونن به درستی در مورد زندگی و طرف مقابلت قضاوت کنن؟ بهتره که نظر خودت رو در اولویت قرار بدهی و تنها به این دلیل که دیگران معشوقه ات رو دوست دارن، به این رابطه ادامه ندهی.

پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان

رابطه تمام شده و شکست عشقی

بهتره یاد بگیری که رابطه تمام شده رو برای همیشه تمامش کنی! چون یه پایان تلخ قطعا از یک تلخی بی پایان با ارزش تره. همچنین باید یاد بگیری که شادمان کردن خودت رو در اولویت زندگیت قرار بدهی، چون غرق شدن در غم دوری از معشوقه میتونه در مدت زمان طولانی اثرات ناخوشایندی داشته باشه که منجر به افسردگی بشه. پس بهتره مسیر درست رو انتخاب کنی و عاقلانه تر یه زندگی عاشقانه رو تجربه کنی!

کارهایی که بعد از جدایی و رابطه تمام شده نباید انجام داد!

عشق از دست رفته و رابطه تمام شده

لازمه بدونی که بعد از جدایی و پایان یک رابطه تمام شده، نیاز به زمان داری تا بتونی روحیه ات رو از نو احیا کنی اما ممکنه در طی این زمان مدام وسوسه بشی و به فکر برگرداندن عشق از دسته رفته ات باشی! اما بهتره هوشیار باشی و از انجام کارهایی که اینجا گفته میشه پرهیز کنی چون نه تنها کمکی به حال روحی ات نمیکنه بلکه میتونه باعث تخریب خودت و رنج بیشترت بشه:

 • التماس کردن بعد از پایان یک رابطه! ممنوع!!
 • بهتره بیکار نمونی و از فرصت ها استفاده کنی!
 • با یکدیگر به هیچ وجه «دوست معمولی» نباشید!
 • از معشوقه رفته و رابطه تمام شده بدگویی نکنی!
 •  گوش دادن به موسیقی غمگین دردی را دوا نمیکند!
 • فرستادن ایمیل، پیامک و تماس به هر دلیلی ممنوع است!
 • حس سقوط آزاد را کنترل کنی و وارد رابطه عجولانه نشوی!
 • از پیگیری دنیای مجازی دست برداری و در دنیای واقعی زندگی کنی!
 • نیازی به وانمود کردن حال خوب نداری، برای احساس غم کمی زمان دهی!

منبع خارجی: رادیو عشق

امیدوارم با خوندن این مطلب قانع شده باشی که به دنبال عشق از دست رفته و رابطه تمام شده نباید بری! و باید باور داشته باشی که برای بار دوم هم میتونی عشق و رابطه سالم تری رو تجربه کنی.

مطالب مرتبط:

قانون طلایی برای جذب عشق از دست رفته

قانون جذب و جذابیت هایی که ازش غافل موندی!!

3 دیدگاه

نظر بده
 1. نکته قابل تامل اینه که در ابتدا حتما بصورت منطقی و احساسی توامان به این فکر کنید که این اختلافات که باعث جدایی شده چقدر عمیق و جدیه در خیلی از مواقع یه سو تفاهم یا انتقال بد مفاهیم یا عدم مهارت در رابطه بدلیل عدم شناخت جنسیتی و… باعث برداشت منفی یکی از طرفین میشه قبل اینکه تمام راه های ارتباطی رو ببندید و تلاش کنید تا برای فراموشی اقدام کنید حتما و حتما تز این موضوع اطمینان حاصل کنید و اگه در حال حاضر هم متوجه اشتباهتون شدید حتی اگر وارد رابطه واکنشی هم شده اید سریعا بدون عذر و بهونه از رابطه ناسالمی که توش رفتید بیرون بیاین دقیقا این رابطه مثل باتلاقه که کم کم شما رو غرق میکنه اگه از همه لحاظ مطمن شدید که این جدایی عجولانه بوده و بدلیل برداشت منفی ایجاد شده حتما بدون غرور و لجبازی حضورا باهم صحبت کنید و فرصت جبران بهم بدید در خیلی از مواقع حتی اگه طلاق توافقی هم صورت گرفته باشه و طرفین هیچ احساسی بهم هم نداشته باشن یعنی نه تنها عشق بلکه هیچ احساس مثبتی نسبت بهم نداشته باشن هم مدتی حدود ۶ ماه تا یکسال زمان میبره که مراحل سوگ طی بشه تازه این جدایی شکست عشقی محسوب نمیشه حالا شما تصور کنید فشار روحی پارتنرهای عاشق مخصوصا بخاطر سو برداشت چقدر میتونه لطمه و صدمه و حسرت ایجاد کنه بخاطر همین موضوعه که تا زمانی که کاملا با خودتون از همه لحاظ کنار نیومدید و به تعادل احساسی و منطقی و مستدل نرسیده اید تحت هیچ عنوان وارد هیچ رابطه ای نشید چون باعث میشه خیلی سریع به بن بست برسید با وابستگی مبارزه کنید نذارید فرصتی که جهت شناخت در اختیارتون هست رو بجای وقت گذاشتن برای شناخت طرف مقابل به فکر ایجاد علقه و رابطه عمیق و وابستگی بشه چون وابستگی باعث میشه احساسات و هیجاناتتون بر منطقتون چیره بشه و نتونید تصمیم واقع بینانه بگیرید و در کل تا زمانی که قلبا عاشق طرفتون نیستید تو یه عشق یه طرفه نمونید تو معذوریت قرار نگیرید یا از نظر مذهبی و اعتقادی هم کفو و برابر نیستید سریعا از رابطه خارج بشید چرا که شما تو یه رابطه هدفتون زندگی کردن باهم تا آخر عمرتونه یجودی هویتتون یکی میشه این مسایل رو حتما جدی بگیرید بخاطر تنهایی وارد یه رابطه بد و ناسالم و سمی نشید در اینصورت بیشتر و بیشتر احساس تنهایی و متعاقب اون احساس بی ارزشی و پوچی و نا امیدی از زندگی و آینده و سرخوردگی میشید بخاطر خلا عاطفی یا جنسی هم وارد رابطه نشید بطور کل به حرف دلتون گوش بدید و بخاطر خودتون وارد رابطه بشید نه بخاطر توصیه خانواده یا دوستان قطعا خودتون باید به ندای درونیتون پاسخ بدید با افراد دارای صلاحیت مشورت کنید ولی در نهایت شما هستید که میخوان برای یه عمر با شرک عاطفیتون زندگی کنید مخصوصا قابل توجه افرادی که قبلا تجربه رابطه ناموفق رو داشتن البته با چاشنی منطق به مسایل مادی هم تا حدودی توجه کنید حتما قبل از ورود به رابطه و ازدواج نظر تعدادی از روانشناسان حوزه تخصصی ازدواج و رابطه جویا بشید ممنون از شما

  • سلام دوست خوبم
   ممنون از زمانی که گذاشتید و دیدگاه شخصیتونو نوشتید. قطعا خیلی کمک میکنه به افرادی که الان درگیر رابطه های در حال جدایی هستن..

 2. نکته قابل تامل اینه که در ابتدا حتما بصورت منطقی و احساسی توامان به این فکر کنید که این اختلافات که باعث جدایی شده چقدر عمیق و جدیه در خیلی از مواقع یه سو تفاهم یا انتقال بد مفاهیم یا عدم مهارت در رابطه بدلیل عدم شناخت جنسیتی و… باعث برداشت منفی یکی از طرفین میشه قبل اینکه تمام راه های ارتباطی رو ببندید و تلاش کنید تا برای فراموشی اقدام کنید حتما و حتما تز این موضوع اطمینان حاصل کنید و اگه در حال حاضر هم متوجه اشتباهتون شدید حتی اگر وارد رابطه واکنشی هم شده اید سریعا بدون عذر و بهونه از رابطه ناسالمی که توش رفتید بیرون بیاین دقیقا این رابطه مثل باتلاقه که کم کم شما رو غرق میکنه اگه از همه لحاظ مطمن شدید که این جدایی عجولانه بوده و بدلیل برداشت منفی ایجاد شده حتما بدون غرور و لجبازی حضورا باهم صحبت کنید و فرصت جبران بهم بدید در خیلی از مواقع حتی اگه طلاق توافقی هم صورت گرفته باشه و طرفین هیچ احساسی بهم هم نداشته باشن یعنی نه تنها عشق بلکه هیچ احساس مثبتی نسبت بهم نداشته باشن هم مدتی حدود ۶ ماه تا یکسال زمان میبره که مراحل سوگ طی بشه تازه این جدایی شکست عشقی محسوب نمیشه حالا شما تصور کنید فشار روحی پارتنرهای عاشق مخصوصا بخاطر سو برداشت چقدر میتونه لطمه و صدمه و حسرت ایجاد کنه بخاطر همین موضوعه که تا زمانی که کاملا با خودتون از همه لحاظ کنار نیومدید و به تعادل احساسی و منطقی و مستدل نرسیده اید تحت هیچ عنوان وارد هیچ رابطه ای نشید چون باعث میشه خیلی سریع به بن بست برسید با وابستگی مبارزه کنید نذارید فرصتی که جهت شناخت در اختیارتون هست رو بجای وقت گذاشتن برای شناخت طرف مقابل به فکر ایجاد علقه و رابطه عمیق و وابستگی بشه چون وابستگی باعث میشه احساسات و هیجاناتتون بر منطقتون چیره بشه و نتونید تصمیم واقع بینانه بگیرید و در کل تا زمانی که قلبا عاشق طرفتون نیستید تو یه عشق یه طرفه نمونید تو معذوریت قرار نگیرید یا از نظر مذهبی و اعتقادی هم کفو و برابر نیستید سریعا از رابطه خارج بشید چرا که شما تو یه رابطه هدفتون زندگی کردن باهم تا آخر عمرتونه یجودی هویتتون یکی میشه این مسایل رو حتما جدی بگیرید بخاطر تنهایی وارد یه رابطه بد و ناسالم و سمی نشید در اینصورت بیشتر و بیشتر احساس تنهایی و متعاقب اون احساس بی ارزشی و پوچی و نا امیدی از زندگی و آینده و سرخوردگی میشید بخاطر خلا عاطفی یا جنسی هم وارد رابطه نشید بطور کل به حرف دلتون گوش بدید و بخاطر خودتون وارد رابطه بشید نه بخاطر توصیه خانواده یا دوستان قطعا خودتون باید به ندای درونیتون پاسخ بدید با افراد دارای صلاحیت مشورت کنید ولی در نهایت شما هستید که میخوان برای یه عمر با شرک عاطفیتون زندگی کنید مخصوصا قابل توجه افرادی که قبلا تجربه رابطه ناموفق رو داشتن البته با چاشنی منطق به مسایل مادی هم تا حدودی توجه کنید حتما قبل از ورود به رابطه و ازدواج نظر تعدادی از روانشناسان حوزه تخصصی ازدواج و رابطه جویا بشید ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: لطیفه ایری

لطیفه هستم. یه دختر فعال و پر جنب و جوش. علاقه زیادی به نویسندگی دارم و یکی از بلاگر های نت نظر هستم. عاشق هیجان و یادگیری مطالب به روز هستم. خوشحال میشم اگه مطالبی که نوشتم رو بخونی و نظرت رو بهم بگی و باعث افتخاره اگه پیشنهادی داری باهام در میون بذاری.