in

آشنایی با کیف پول های ارز دیجیتال و انواع آنها

بهترین والت های ارز دیجیتال

برای نگهداری و استفاده از اسکناس و پول فیزیکی خود، از شماره حساب های بانکی و کیف پول استفاده می کنیم. اما جدیدترین نسل پول با نام بیت کوین، ماهیت فیزیکی نداره و در اصل یه سری کد کامپیوتری هستش؛ بنابراین لازمه که از کیف پول الکترونیکی برای نگهداری این شکل جدید از پول استفاده کرد. برای نگهداری بیت کوین و یا دیگر ارزهای دیجیتال و استفاده از آنها در تراکنش های خود، به کیف پول ارز دیجیتال نیاز داریم. این کیف پول ها بر اساس نوع ارز دیجیتال مورد استفاده، امکانات در دسترس افراد و ضریب امنیت، تقسیم می شوند و انواع مختلفی دارند. در این مطلب ابتدا توضیحاتی در خصوص کیف پول ارز دیجیتال و انواع آن ارائه خواهیم داد و سپس بهترین آنها را به شما معرفی می کنیم.

آشنایی با کیف پول دیجیتال

بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال ماهیتی فیزیکی نداشته و کاملا غیرمتمرکز است. یعنی هیچ دولت یا بانکی نمی تواند قدرت کنترل و نگهداری آن را داشته باشد و کلیه تراکنش ها در بستر بلک چین و توسط افراد ثبت می شود. اما برای نگهداری و استفاده از این نسل جدید پول، چکار باید کرد؟ کاملا واضحه که برای نگهداری پولی که ماهیت فیزیکی نداره، نیاز به یک کیف پول اینترنتی هست. کیف پولی که بتونه کدهای کامپیوتری مربوط به بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال را در خود نگه داره و از ضریب امنیت بالایی نیز برخوردار باشد.

کلید خصوصی کیف پول دیجیتال

نحوه استفاده از کیف پول مجازی

با استفاده از کیف پول ارز دیجیتال یا به اصطلاح والت (Wallet)، می توان بیت کوین و دیگر کوین ها را ذخیره کرد و در تراکنش های خود استفاده نمود. هر کیف پولی دارای دو کلید خصوصی (Private Key) و عمومی (Public Key) است که به صورت ترکیبی از حروف و اعداد انگلیسی نمایش داده می شوند. کلید عمومی در اصل آدرس کیف پول شماست و کاربردی مانند شماره حساب بانکی شما دارد که می توانید در تراکنش های خود با دیگران آن را در اختیار افراد بذارین. اما کلید خصوصی کاملا محرمانه بوده و در اصل رمز عبورشما برای دسترسی به کیف پول ارز دیجیتال است. دقت داشته باشید که کلید خصوصی را به هیچ وجه نباید در اختیار افراد قرار دهید؛ چون به راحتی می تونن تمام دارایی موجود در کیف پول شما رو برداشت کنند.

انواع کیف پول ارز دیجیتال

برای تقسیم بندی کیف پول های ارز دیجیتال، معیارهای مختلفی هم چون امکانات کاربران، دسترسی آنها به اینترنت و ماهیت فیزیکی را در نظر می گیرند. از سویی دیگر کیف پول ها بر اساس نوع ارز دیجیتالی که پشتیبانی می کنند، قابل تقسیم هستند. اما در یک تقسیم بندی کلی، کیف پول ارزهای دیجیتال به دو نوع سرد و گرم تقسیم میشه.

انواع کیف پول ارز دیجیتال

۱ – کیف پول گرم (Hot Wallet)

به کیف پول هایی که همیشه به بستر اینترنت متصلند در اصطلاح کیف پول گرم گفته میشه. با استفاده از این والت ها می توان در هر نقطه از جهان و با وصل شدن به اینترنت، به موجودی کیف پول دسترسی داشت و از ارزهای دیجیتال در تراکنش های خود استفاده کرد. اما این نوع از کیف پول نیز مانند دیگر امکانات اینترنت، در معرض ریسک هکرها و سرقت قرار دارد. در یک تقسیم بندی دیگر این نوع از والت ها را به سه دسته زیر تقسیم می شوند.

کیف پول تحت وب

با استفاده از هر دستگاه متصل به اینترنت می توان به این نوع از کیف پول دسترسی داشت و از قابلیت های متفاوت آنها استفاده کرد. اما یکی از بزرگترین معایب کیف پول های تحت وب اینه که کلید خصوصی کیف شما رو روی سرورهای شخصی خودشان نگهداری می کنند و چون این سرورها همشه به اینترنت متصلند، امکان هک شدن و به سرقت رفتن اطلاعات خصوصی افراد وجود داره.

کیف پول دسکتاپ

دومین نوع از کیف پول های گرم، کیف پول های دسکتاپی هستند که مانند یک نرم افزار رایانه ای دانلود شده و قابلیت نصب بر روی سیسیتم عامل کامپیوتر و یا لب تاب شخصی شما رو دارند. این نرم افزار ها کلید خصوصی کیف پول رو بر روی هارد درایو کامپیوتر شما ذخیره می کنند و هیچ سرور یا شخصی به آن دسترسی نداره. امنیت این نوع از کیف پول ارز دیجیتال در مقایسه با نوع تحت وب بسیار بیشتر است؛ اما چون برای انجام تراکنش باید به اینترنت وصل بشه، هم چنان ریسک هک شدن رو داره.

کیف پول موبایلی ارز دیجیتال

برای افرادی که در طول روز تراکنش های زیادی رو انجام می دهند، کیف پول موبایلی انتخاب مناسبیه. این نوع از والت ها مانند یک اپلیکیشن موبایل دانلود میشه و می توان آن را بر روی اندروید یا IOS نصب کرد. کار کردن با این کیف پول ها بسیار ساده و در دسترسه؛ ولی مانند دیگر والت های گرم در معرض هک شدن قرار داره و چون کلید خصوصی رو بر روی گوشی ذخیره می کنه، با سرقت و یا سوختن گوشی، دارایی شما هم از بین خواهد رفت!

کیف بیت کوین

۲ – کیف پول های سرد (Cold Wallet)

این کیف پول ها بطور مستقیم به اینترنت وصل نیستند و تنها در زمان جابه جایی دارایی لازمه که به اینترنت وصل بشین؛ این ویژگی باعث شده که کیف های سرد امنیت بسیار بالایی داشته باشند. کیف پول سخت افزاری و کاغذی، رایج ترین نوع کیف پول های سرد بحساب میان.

کیف پول سخت افزاری یا فیزیکی

شاید جالب ترین ایده برای نگهداری امن کلید خصوصی کیف پول، استفاده از یک دستگاه سخت افزاری باشه. کیف پول های سخت افزاری فیزیکی امن ترین و بهترین روش برای نگهداری بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال هستند و تاکنون سابقه سرقت از این کیف پول های ارز دیجیتال وجود نداشته. برخی از این والت های فیزیکی صفحه نمایش دارند و جزئیات را نمایش می دهند. درهنگام خرید این کیف پول های فیزیکی، حتما به معتبر بودن و اصالت تولید کننده آن دقت کنید.

کیف پول کاغذی

همانطور که از نامشان پیداست این نوع از کیف پول ارز دیجیتال بصورت یک برگه کاغذ هستند که حاوی کلید خصوصی و عمومی کیف پول شماست. کیف پول کاغذی اطلاعات مربوط به کلیدهای عمومی و خصوصی رو بصورت بارکد در خود ذخیره می کنه و با اسکنر می توان آنرا اسکن کرد و موجودی اش را انتقال داد. این نوع از والت خطر هک شدن رو به کلی حذف می کنه؛ ولی در عوض دارایی شما تنها یک کاغذ است که در صورت از بین رفتن و گم شدن، کاملا از بین خواهد رفت. هر کسی هم صاحب اون باشه، می تونه موجودی اون رو خالی کنه.

معرفی بهترین کیف پول های ارز دیجیتال

در حال حاضر برای ذخیره و نگهداری بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال بیش از صدها کیف پول اینترنتی وجود داره. اما قبل از انتخاب آنها باید به شرایط استفاده و ویژگی های آنها توجه کرد. چون کشور ما توسط آمریکا تحریم شده، باید کیف پولی رو انتخاب کرد که خطر بلوکه شدن دارایی های کاربران رو نداشته باشه. در ادامه کیف پول های معتبری رو معرفی می کنیم که کلید خصوصی شما رو روی دستگاه یا محیط فیزیکی ذخیره می کنند و از ویژگی های مهمی چون دسترس پذیری، مقبولیت، امنیت و رابط کاربری آسان برخوردارند.

۱ – کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

شرکت فرانسوی لجر، بهترین کیف پول سخت افزاری را می سازد و معروف ترین مدل آن لجر نانو اس (Ledger Nano S) نام دارد و جدیدترین ساخته های این شرکت، دارای صفحه نمایش است. این کیف پول تقریبا تمامی ارزهای دیجیتال معتبر و هزاران توکن را پشتیبانی می کند. اندازه و وزن مناسب این کیف پول فیزیکی و امنیت فوق العاده آن را می توان از ویژگی های جذاب این والت دانست. در این کیف پول های فیزیکی کلید خصوصی بصورت کاملا امن و آفلاین نگهداری می شوند و تقریبا امکان هک شدن آنها وجود ندارد.

کیف پول لدجر

۲ – کیف پول سخت افزاری Trezor

ترزور اولین شرکت تولید کننده کیف پول های سخت افزاری است که دفتر مرکزی آن درکشور چک قرار گرفته. این والت فیزیکی نیز مانند لجر، کلید خصوصی را بصورت آفلاین و امن نگهداری می کند و تقریبا احتمال هک شدن را به صفر رسانده. کیف پول ترزور تی (Trezor Model T)، جزو جدیدترین مدل کیف پول ساخته شده توسط این شرکته که بر خلاف مدل مشهور خود (ترزور وان)، از ریپل و چند ارز دیجیتال دیگر نیز پشتیبانی می کند. بسیاری از کاربران، بدنه ضعیف این والت فیزیکی را از نقاط ضعف تولیدش می دانند.

ترزور

۳ – کیف پول  Mycelium

اگه به دنبال یه کیف پول موبایلی برای ذخیره بیت کوین هستین، مای سلیوم می تونه انتخاب درستی باشه. این والت اگرچه در قیاس با دیگر کیف پول های جدید ظاهری زیبا ندارد، اما امنیت فوق العاده اش به تنهایی هر فعال ارز دیجیتال را می تونه متقاعد کنه. برخورداری از ویژگی های جالبی هم چون قابلیت اتصال به کیف پول های سخت افزاری و امکانات جانبی زیاد، باعث شده که کاربران این کیف پول اینتنرنتی کیفیتش را به زیبایی ظاهری آن ترجیح دهند. این کیف پول برای دو نسخه اندروید و IOS در دسترس است.

کیف پول رز دیجیتال مای سیلیوم

 ۴ – کیف پول ارز دیجیتال Exodus

از ویژگی های جذاب برای یک کیف پول ارز دیجیتال داشتن رابط کاربری جذاب است. اکسودوس با داشتن این ویژگی و پشتیبنی از صدها کوین وتوکن معتبر، توانسته خود را به عنوان یک والت معتبر و با شطح امنیت بالا معرفی کند. این نوع از کیف پول برای موبایل و دسکتاپ در دسترس است؛ ولی متاسفانه نسخه دسکتاپی آن برای کاربران ایرانی مسدود شده.

اکسوداس

۵ – کیف پول Trust Wallet

برای کیف پول های موبایلی بسیار مهمه که قابلیت دسترسی بر روی هر دو سیستم عامل اندروید و IOS رو داشته باشه و طیف وسیعی از ارزهای دیجیتال را پشتیبانی کند. کیف پول تراست، تمام این ویژگی ها را داشته و جزو امن ترین والت های موبایلی بحساب میاد. این والت توسط صرافی بزرگ بایننس توسعه می یابد و از کوین ها و توکن های متعددی پشتیبانی می کند. سادگی و کارپسند بودن را می توان از مهمترین ویژگی های این کیف پول بیت کوین ارزهای دیجیتال دانست.

کیف ارز دیجیتال تراست

۶ – کیف پول Coinomi

کوینومی نام یکی دیگر از والت های معتبر در حوزه ارزهای دیجیتال است که برای هر دو نسخه موبایلی و دسکتاپی موجود بوده و رابط کاربری بسیار آسانی داره. این والت کلید خصوصی کاربران خود را بر روی دستگاهشان ذخیره می کند و هیچ گونه دسترسی به دارایی آنها ندارد. کوینومی با پشتیبانی از بیش از ۱۲۵ توکن و ارز دیجیتال و امنیت بالای خود، توانسته خود را در لیست انتخابی ما جای دهد.

کوینومی

۷ – کیف پول دیجیتال Electrum

الکتریوم نام یکی از والت های قدیمی در حوزه فناوری بلک چین و بیت کوین است که هنوز توانسته رضایت طرفداران خود را حفظ کند. این کیف پول در سال ۲۰۱۱ برای دسکتاپ و موبایل توسعه داده شد؛ ولی نسخه دسکتاپ آن کارایی بهتری دارد. از ویژگی های برجسته این والت می توان به متن باز (Open Source) بودن آن و امکان دسترسی کامل به کلید خصوصی اشاره کرد.

کیف ارز دیجیتال الکتریوم

۸ – کیف پول Bitcoin Wallet

برای افراد مبتدی که قصد استفاده از یک کیف پول موبایلی ساده را دارند، Bitcoin Wallet جزو بهترین گزینه های انتخابی می تونه باشه. این والت تنها برای نسخه اندروید موجود است و از تکنولوژی SPV یا «صحت سنجی ساده پرداخت ها» برای متصل شدن به شبکه بیت کوین استفاده می کند و لزومی نداره که تمام بلاک چین رو دانلود کنید. در این والت به راحتی می توان از کیف پول خود نسخه پشتیبان گرفت.

کیف پول بیت کوین

۹ – کیف پول  Blockchain.com

کیف پول بلاک چین از قدیمی ترین و معتبرترین والت های تحت وب است که به غیر از بیت کوین، از اتریوم، بیت کوین کش و استلار نیز پشتیبانی می کند. اگرچه این والت کلیدهای خصوصی کاربران خود را در بستر اینترنت نگهداری می کنه و این کار ریسک بالایی داره، اما ثابت کرده است که به دلیل رمز نگاری شدن این کلیدهای محرمانه، هیچ گونه دسترسی به آنها ندارد. با استفاده از یک مرورگر متصل به اینترنت می توان از این والت قدیمی و معتبر در هر مکان و زمانی استفاده کرد.

بلاک چین

۱۰ – کیف پول ارز دیجیتال CoinPayment

کوین پیمنت، نام یکی دیگر از کیف پول های ارز دیجیتال تحت وب است که تقریبا می توان گفت از تمامی رمز ارزهای معتبر پشتیبانی می کنه و جزو قدیمی های بازار بیت کوین است. احراز هویت دو مرحله ای را می توان از فیلترهای جذاب امنیتی این والت ساده و دوس داشتنی دانست. طی دو سال اخیر، کوین پیمنت کاربران ایرانی را در لیست کشورهای تحریم شده قرار داده و همین موضوع دسترسی ایرانیان را با مشکل روبرو می کند.

کیف ارز دیجیتال کوین پیمنت

۱۱ – کیف پول  MyEtherWallet

مای اتریوم والت، از جمله معتبرترین کیف پول هایی است که از اتریوم و تمامی توکن های ERC20 پشتیبانی می کند. در این والت کاربر می تواند کلید خصوصی خود را مدیریت کرده و یا ارزها را به یکدیگر تبدیل کند. هم چنین این کیف پول قابلیت اتصال به والت سخت افزاری را نیز دارد.

اتریوم

۱۲ – کیف پول  Atomic

این کیف پول را می توان جزو خاص ترین والت های حوزه ارزهای دیجیتال دانست که کاربران آن می توانند از تکنولوژی مبادلات اتمی آن استفاده کنند. با استفاده از این قابلیت، می توان بدون نیاز به واسطه هایی مانند صرافی ارز دیجیتال، به خرید و فروش کوین ها و توکن ها پرداخت. ناشناس بودن، غیر متمرکز، امنیت بالا و پایین بودن کارمزد معاملاتی را می توان از دیگر خصوصیات برجسته این کیف پول ارز دیجیتال دانست.

اتمیک

۱۳ – کیف پول کاغذی بیت کوین

کیف پول های کاغذی بیت کوین مناسب افرادی هستند که دوس دارند کلید خصوصی والت خود را پیش خود نگه دارند تا در بستر اینترنت نباشه و هک نشه. والت های کاغذی شامل یک کلید خصوصی و آدرس است که برای دریافت بیت کوین کافیه که آدرس رو در اختیار فرستنده قرار دهید. برای ساخت کیف پول کاغذی هر ارز دیجیتال باید به سایت مربوط آن مراجعه کرد. این روش از نگهداری پول برای سرمایه گذاری بلند مدت بسیار مناسبه؛ ولی ریسک گم شدن و یا خرابی هم داره.

کیف پول کاغذی ارز دیجیتال

بعضی وقتا لازمه که متفاوت فکر کرد و با تکنولوژی جدید کنار اومد. وقتی برای خرید از یک فروشگاه از کارت بانکی استفاده می کنید و هیچ اسکناس و سکه ای در این بین رد و بدل نمیشه؛ فکر کردن به این موضوع می تونه باور پذیری ارزهای دیجیتال علی الخصوص بیت کوین رو برای شما بیشتر کنه. پس شاید قبل از اینکه دیر بشه به فکر خرید و یا جمع کردن بیت کوین و استفاده از کیف پول ارز دیجیتال باشید.

نویسنده: کیوان چوگلی

سلام.کیوان هستم، کارشناسی ارشد ریاضیات مالی و علاقمند به مباحث سرمایه گذاری در اوراق بهادار و بورس می باشم..به نویسندگی و نوشتن علاقمند هستم و همیشه در پی یادگیری مطالب جدید ...با نظرات خود بنده و تیم بلاگر نت نظر را دلگرمی دهید..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *