in

فم تریپ چیست؟ – آشنایی با اهداف و فواید آن

آشنایی با اصطلاح فم تریپ

در بسیاری از کشورهای پیشرفته، از گردشگری و جذب مسافر بعنوان یک صنعت یاد می کنند. صنعتی که متاسفانه در کشور ما، علی رغم وجود منابع و جذابیت های متعدد گردشگری، نادیده گرفته شده و به آن توجه خاصی نمی شود. جذب گردشگر باعث رونق اقتصادی و تبادل فرهنگ میان ملت های مختلف در جهان میشه. برگزاری فم تریپ یا فم تور، جزو اقدامات موثر در راستای گسترش صنعت گردشگری هر کشوری است. اما فم تریپ چیست و چه تاثیری در جذب گردشگران ایرانی و خارجی دارد؟ فم تریپ در اصطلاح به سفرهای ارزان و یا حتی رایگانی گفته میشه که توسط فعالان حوزه گردشگری  و با هدف معرفی و شناخت بیشتر جاذبه های مهم این صنعت، برگزار میشه. در ادامه با نت نظر همراه باشین تا بیشتر با فم تریپ و کاربردهای آن آشنا بشیم.

فم تریپ چیست ؟

فم تریپ (Fam Trip)، در اصل مخفف Familiarization Trip و به معنای سفر آشنایی است. این سفرهای رایگان و یا ارزان، توسط مجریان سفر در سراسر دنیا برگزار میشه و هدف از برگزاری آن، آشنایی کارکنان آژانس های مسافرتی و یا تورهای سیاحتی با مقاصد گردشگری است. پس هر فم بریپ توسط «مجریان سفر» و با هدف آشنایی «سفیران گردشگری» با مقاصد خاص برگزار می شود؛ که این سفر می تونه داخلی و یا خارجی باشه.

فم تریپ چیست

هدف از برگزاری فم تریپ چیست ؟

آژانس های مسافرتی با هدف کسب اطلاعاتی جامع از مقاصد گردشگری فم تریپ ها را برگزار می کنند. این کار باعث میشه که کارکنان این شرکت ها بتونن اطلاعاتی کافی و جالب در خصوص جاذبه ها و امکانات یک مقصد گردشگری خاص رو، در اختیار مسافران خود بگذارند. مسافران نیز با دیدن عکس های جذاب و کسب اطلاعات کافی، مقصد سفر خود را انتخاب کرده و به تجربه ای دلنشین دست خواهند یافت.

پس فم تریپ اگرچه در ظاهر هزینه هایی رو به فعالان حوزه گردشگری و برگزارکنندگان خود تحمیل می کنه؛ اما نتایج و مزایای آن می تونه به مراتب بیشتر و جذاب تر باشه. چون بدون داشتن اطلاعت کافی، نمی توان به خوبی مقاصد گردشگری را برای مسافران توصیف کرد و شرایط اون منطقه رو توضیح داد. پس بطور خلاصه، بهبود ارتباطات، بالا بردن سطح آگاهی و گسترش شبکه های ارتباطی گردشگری را می توان جزو مهمترین اهداف فم تریپ معرفی کرد.

عکاسی و تولید محتوا

فم تریپ را می توان به شکل های مختلفی برگزار کرد. بعضی اوقات هدف از برگزاری این سفر ارزان، شناسایی امکانات یک هتل چند ستاره برای مشتریان است و در مواردی دیگر شرکت در یک مراسم فرهنگی یا تور مسافرتی را ملاک اصلی برگزاری فم تریپ قرار می دهند.

مجریان و شرکت کنندگان فم تریپ

فم تریپ یک اصطلاح مرتبط با حوزه گردشگری است و طبیعی به نظر میاد که توسط دست اندرکاران همین حوزه نیز برگزار بشه. آژانس های مسافرتی، برگزارکنندگان تورهای گردشگری، شرکت های هواپیمایی یا خصوصی و سازمان های دولتی را می توان از اصلی ترین مجریان فم تریپ در سراسر جهان دانست.

مجریان فم تریپ

این سازمان و یا شرکت ها، افرادی را به این سفر دعوت می کنند که با حوزه گردشگری مرتبط بوده و بتوانند با استفاده از تخصص و تجربه خود، به شناخت قابل معقولی از مقاصد گردشگری دست یافته و اطلاعات لازم رو کسب کنند. در بعضی موارد دیده شده که آژانس های مسافرتی نمایندگان خود را به این سفرها می فرستند تا خدماتشان را با کیفیت بالاتری به مشتریان خود ارایه دهند.

نوع خاصی از فم تریپ نیز وجود دارد که در آن بلاگرها، عکاس ها، روزنامه نگاران و اینفلوئنسرهای اینستاگرامی را دعوت می کنند تا با استفاده از توانایی های خود محتوای دست اول را در خصوص مقاصد تولید کرده و آن را در اختیار مخاطبان وسیع خود قرار دهند. این کار باعث میشه که اطلاعات مفیدی درباره هتل ها، جاذبه ها و سیستم های حمل ونقلی آن مقصد گردشگری در اختیار مردم قرار بگیره. این موضوع به شناسایی و معرفی اماکن کمک شایانی می کنه.

فواید برگزاری فم تریپ

فم تریپ علاوه بر رونق بازار آژانس های مسافرتی، تاثیر چشمگیری در صنعت گردشگری و شناسایی جاذبه های آن داره و می تونه مسافران زیادی رو به اون مقصد بکشونه. در ادامه به مهمترین مزایای این سفر اشاره خواهیم کرد:

۱ – تجارب سفر : کارمند آژانس مسافرتی پس از بازگشت از فم تریپ، می تونه مقصد رو به خوبی برای مشتری توصیف کرده و پیشنهاداتی جالب به آنها بدهند. بدیت ترتیب مسافران با آگاهی کامل مقصد مسافرت خودشون رو انتخاب می کنند و تجربه ای دلنشین خواهند داشت، این موضوع در رونق گردشگری و جذب مشتری برای آژانس های مسافرتی بسیار موثره.

مقاصد گردشگری فم تریپ

۲ – تولید محتوایی یونیک : کارکنان شرکت های مسافربری پس از بازگشت از فم تریپ می تونن عکس، فیلم و یا محتوای متنی کسب شده را در سایت اینترنتی خود قرار دهند. این کار تاثیر چشمگیری در افزایش فروش اینترنتی بلیط و رزرو آن دارد.

۳ – الهام گرفتن : شرکت کنندگان در فم تریپ، با دیدن یکدیگر و سبک های کاری متفاوت، اطلاعات جدید در خصوص نحوه بازاریابی و ارایه اطلاعات کسب خواهند کرد؛ که در صورت لزوم می تونند روش خود را تغییر دهند. این سفر کاری می تونه حتی روحیه اونها رو عوض کنه.

جالبه بدونید که هزینه های برگزاری فم تریپ اکثرا توسط اسپانسرهای مشخص تامین میشه و اگر این سفر طبق اصول و برنامه ای مشخص انجام بگیره، مزایایی به مراتب بیشتر خواهد داشت. امیدوارم بعد از مطالعه این مطلب بخوبی فهمیده باشین که فم تریپ چیست و چه تاثیری بر صنعت گردشگری داره. نت نظر برای بازدید کنندگان خود مطالب جذابی در ارتباط با گردشگری و راهنمای سفر به ترکیه و دیگر مناطق جهان آماده کرده که می تونین قبل از مسافرت های خود از اطلاعات آنها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: کیوان چوگلی

سلام.کیوان هستم، کارشناسی ارشد ریاضیات مالی و علاقمند به مباحث سرمایه گذاری در اوراق بهادار و بورس می باشم..به نویسندگی و نوشتن علاقمند هستم و همیشه در پی یادگیری مطالب جدید ...با نظرات خود بنده و تیم بلاگر نت نظر را دلگرمی دهید..