in

آزار جنسی چیست؟

آشنایی با مفهوم آزار جنسی

آزار جنسی یکی از مهمترین معضلات موجود در محیط های اجتماعی است که طیف وسیعی از مزاحمت ها و رفتارهای نامناسب جنسی را شامل می شود. این نوع رفتار می تونه در محیط های مختلف هم چون دانشگاه یا مدرسه و توسط افرادی با جنسیت های متفاوت و یا یکسان اتفاق بیفته؛ و امنیت شغلی افراد رو به خطر بندازه. اما در سطح بین المل منظور از آزار جنسی چیست و شامل چه رفتاری می شود؟ بی شک آشنایی با تعریف آزار جنسی و قوانین و مقررات مربوط به اون، می تونه میزان درک شما از این مشکل اجتماعی رو بیشتر کنه و باعث کاهش آسیب های اجتماعی بشه. در ادامه بطور مفصل به موضوعات پیرامون این معضل خواهیم پرداخت.

تعریف آزار جنسی یا خشونت علیه زنان در جوامع مختلف

در حالت کلی به هر گونه رفتار و گفتاری که با ماهیت جنسی و بصورت کاملا ناخواسته انجام گیرد، آزار جنسی می گن. واژه ناخواسته در این تعریف بسیار مهمه و به این موضوع اشاره داره که قربانی این نوع از آزار، بدون رضایت قلبی و آگاهی، باید پذیرای این رفتار ناشایست باشه.

آزار جنسی به دو صورت رفتاری و کلامی ظاهر می شود و اگرچه محدود به جنسیت خاصی نیست، اما در اکثر موارد این اذیت و آزار نسبت به بانوان انجام شده و آزاردهندگان آقایان هستند. زنان به واسطه ظرافت و زیبایی خود، جذابیت های بسیاری برای مردان دارند و این موضوع اگر کنترل نشود، باعث ایجاد رفتارهای نامناسب در محیط های اجتماعی شده و امنیت شغلی را به خطر می اندازد. اگرچه دامنه آزار جنسی بسیار گسترده است؛ ولی «تجاوز به عنف»، خشن ترین نوع آن بحساب میاد.

آزار جنسی چیست

در بسیاری موارد پیش اومده که افراد با رفتار و یا نحوه حرف زدن خود، باعث ایجاد نوعی ناآرامی در مخاطب خود شده اند. شوخی های نابجا، نوازش های با اهداف جنسی و …نمونه هایی از این نوع رفتارها هستند. این موضوع در جوامع اسلامی از پیچیدگی های بیشتری برخورداره؛ شخصی که مورد آزار جنسی قرار می گیره از یه طرف بخاطر آبرو و یا از دست ندادن کار خود ناچار به تحمل شرایط و کار کردن در این محیط آزار دهنده خواهد شد. اما واقعیت موضوع این است که در اکثر جوامع امروزی قوانینی برای این گونه رفتارهای نامناسب تهیه شده و افراد می تونن برای احیای حق خود از آن استفاده کنند. امروز در سراسر جهان به تعریف یکسانی از اذیت جنسی رسیده اند؛ به همین خاطر شاید لازم باشه تا قبل از هر چیزی بفهمیم منظور از آزار جنسی در دیدگاه جهانی چیست.

تعریف آزار جنسی در اتحادیه اروپا و آمریکا

طبق دستورالعملی که در سال ۲۰۰۲ میلادی در اروپا به تصویب رسید، به رفتاری تحقیرآمیز که بر حیثیت و فضای کاری فرد تاثیرگذارباشه، آزار جنسی می گویند. این اعمال باعث بوجود آمدن فضای کاری توهین آمیز، خصمانه می شود و حیثیت افراد را نیز به خطر میندازه. فرانسه نیز تعریفی مشابه از اذیت جنسی ارایه می دهد و با کسی که بصورت رفتاری یا گفتاری به کارگران خود آزار جنسی برساند، طبق قانون برخورد می شود.

اذیت جنسی

اما در آمریکا از آزار جنسی به عنوان رفتاری ناخوشایند یاد می شود که با نیت رفع نیازهای جنسی در قالب گفتار و رفتار، خود را نشان می دهد. این تعریف کمیسسون فرصت های شغلی آمریکا و قوانین موجود در جامعه آنها سبب شده تا پیروی از این گونه رفتارهای ناپسند، جزو شروط کاری محسوب بشه و تاثیر مهمی در موقعیت شغلی فرد داشته باشه.

دیدگاه نظام اسلامی در خصوص آزار جنسی چیست ؟

اما نظام حقوقی جمهوری اسلامی، با در نظر گرفتن تمامی جوانب مرتبط با اذیت جنسی، تعریفی جامع و کامل از این معضل ارایه داده. طبق این تعریف، آزار جنسی صرفا در رابطه فیزیکی خلاصه نمیشه و بسیاری از رفتار نامتعارف را شامل میشه؛ که برای هر رفتار مجازات مختلفی تعریف شده است. شدیدترین نوع آن تجاوز به عنف هستش؛ که مجازاتش اعدامه.

برای دیگر آزارهای جنسی که در سطح پایین تری قرار دارند نیز، مجازات تعیین شده وجود داره. فردی که با اغفال زنان یا دختران به آنها توهین کند و یا با در آغوش گرفتن و بوسیدن آنها موجب اذیت آنها شود، به ضربات شلاق و حبس از ۲ تا ۳ ماه محکوم خواهد شد. این رفتار اگرچه در حد زنا نیستند، اما طبق قانون می توان علیه آنها اقدام کرد.

انواع آزار و اذیت جنسی

آزار جنسی را می توان بر اساس معیارهای متفاوتی تقسیم بندی کرد. شیوه های کلامی (کنایه های جنسی در گفتار)، غیرکلامی (چشم چرانی و نگاه های شهوتی) و جسمی (نوازش کردن و لمس نامتعارف) نمونه ای از این نوع تقسیم بندی هستند. در یک تقسیم بندی دیگه میشه آزار جنسی را به سه نوع زیر تقسیم بندی کرد :

انواع آزار جنسی

۱ – آزار جنسی با رضایت واقعی

امکان دارد که طرفین در ابتدا با رضایت کامل خود و بدون هیچ گونه اکراه و اجبای وارد رابطه جنسی شوند. در این صورت هیچ کدام از طرفین مشمول مجازات کیفری نخواهد شد. اما اگر در خلال این رابطه آسیب و خسارت مادی یا معنوی به طرفین وارد شود، این موضوع قابل پیگیری در مراجع قانونی است. ابتلا به انواع بیماری ها، بارداری ناخواسته و از بین رفتن حیثیت نمونه هایی از این نوع آزار جنسی هستند.

۲ – اذیت جنسی بدون رضایت

در این نوع آزار جنسی، قربانی به اجبار و بدون رضایت مورد اذیت قرار می گیرد. شدیدترین نوع آن تجاوز به عنف است که آسیب های جسمانی، روحی و روانی را برای قربانی به همراه دارد. تجاوز در حالت بستن دست و پا و یا بی هوشی، از جمله رفتارهای ناپسندی هستند که فرد متجاوز انجام می دهد.

تجاوز جنسی چیست

۳ – آزار جنسی با حکم نارضایتی

یکی از پیچیده ترین نوع آزار جنسی، با حکم نارضایتی است. در این حالت شخص قربانی در ظاهر به اجبار وارد رابطه نشده؛ اما در واقعیت هدف او از این کار جلوگیری از یک اتفاق ناخوشایند دیگر است. بعنوان مثال مادری که برای تامین غذای کودکان خود تن فروشی کرده و یا بیماری که به بهانه معاینه پزشکی، مورد تجاوز قرار می گیرد، نمونه هایی از این نوع آزار جنسی هستند.

اقدامات لازم در ارتباط با اذیت جنسی

آزار جنسی جزو تجربه های ویرانگر در زندگی برخی افراد است که می تونه تا سال ها زندگی قربانی رو تحت تاثیر قرار بده. مهمترین عوارض آن ابتلا به بیماری های روحی و روانی است که گاهی وقتا تا آخر عمر زندگی قربانی رو تحت تاثیر قرار میده و در مواردی نیز منجر به خودکشی و خودآزاری خواهد شد. اما راه حل این معضل اجتماعی در چیست و قربانی برای دفاع از خود باید چه کاری انجام بده؟

شکایت برای آزار جنسی

متاسفانه در کشور ما بسیاری از زنان و دختران قربانی آزار جنسی، بخاطر حفظ آبرو و حیثیت خود، در برابر این نوع از اذیت سکوت می کنند. این رفتار در نتیجه آداب و رسوم سنتی و حرف هایی است که بعدها در ارتباط با این نوع از خشونت علیه زنان وجود داره. اما تمامی خشونت ها و پیشنهادهای نامتعارف در ارتباط با آزار جنسی را می توان پیگیری کرد و از فرد متجاوز شکایت نمود.

نحوه اثبات آزار جنسی

نحوه اثبات آزار جنسی بستگی به سن قربانی داره. برای کودکان نابالغ نیازی به اثبات آزار جنسی نیست و نظام حقوقی آن را بر پایه اکراه و اغفال قرار می دهد. اما در خصوص بزرگسالان موضوع فرق داشته و فرد قربانی باید اکراه، اجبار و یا اغفال خود را ثابت کند. برای اثبات این موضوع می توان از موارد زیر استفاده کرد که هر کدام در نوع خود یک امتیاز مثبت بحساب میاد.

پیگیری آزار جنسی

  • مراجعه به پزشکی قانونی : پزشکی قانونی می تواند ضرب و جرح ناشی از آزار جنسی را از دیگر روابط تشخیص دهد، بنابراین قربانی می تواند مدرکی موثق برای دفاع از حق خود در دادگاه داشته باشد.
  • ضبط صدای فرد متجاوز : در بسیاری از موارد آزار جنسی بصورت گفتاری و در قالب پیشنهادات بی شرمانه انجام می شود. در این موارد می توان از ضبط صدا بعنوان مدرکی تاثرگذار در دادگاه استفاده کرد.
  • احضار شاهد به دادگاه

شیوه های جبران خشونت علیه زنان

یکی از رایج ترین راههای جبران آزار جنسی، دریافت خسارت مالی است که در ازای آسیب های فیزیکی و جسمانی وارد شده به قربانی، می توان دیه گرفت. اگر در حین اذیت جنسی بکارت فرد از بین برود، خسارتی با عنوان «ارش البکاره» به وی پرداخت می شود. اما اگر فرد باکره نباشد و به او تجاوز شود، مهر متعارف زن باید پرداخت شود که به آن «مهرالمثل» می گویند.

از دیگر شیوه های جبران آزار جنسی، عذرخواهی رسمی است که اکثرا در ارتباط با خسارت های حیثیتی و همراه با پرداخت مالی تعیین می شود.

حال که بطور کامل فهمیدین آزار جنسی چیست و چه شرایطی داره، پیشنهاد می کنم مطلب قانون طلایی برای جذب عشق از دست رفته رو حتما مطالعه کنید.

مطلب مرتبط:

تپه ونوس کجاست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: کیوان چوگلی

سلام.کیوان هستم، کارشناسی ارشد ریاضیات مالی و علاقمند به مباحث سرمایه گذاری در اوراق بهادار و بورس می باشم..به نویسندگی و نوشتن علاقمند هستم و همیشه در پی یادگیری مطالب جدید ...با نظرات خود بنده و تیم بلاگر نت نظر را دلگرمی دهید..