in

ترکمن صحرا کجاست؟ آشنایی با فرهنگ اصیل ترکمن صحرا

منطقه زیبای ترکمن صحرا کجاست؟ معرفی جاذبه های ترکمن صحرا

ترکمن صحرا کجاست؟ در مورد منطقه زیبای ترکمن صحرا چی میدونی؟ آیا در سفر به شمال از این مکان پر جاذبه دیدن کردی یا شناخت کافی از منطقه  ترکمن صحرا نداری؟ بهتره برای آشنایی کامل درباره این منطقه جذاب این مطلب رو دنبال کنی.  همانطور که میدونی شمال با طبیعت بکر و زیبایش بین مردم ایران زبانزد است و مسافران از تمام نقاط  کشور به این منطقه سفر می کنند! اما به نظرت شهر ترکمن صحرا کجاست؟ منطقه ترکمن نشین در شمال ایران و در استان گلستان رو ترکمن صحرا گفته میشه. محل زندگی مردمانی مهربان، مهمان نواز که فرهنگ و شیوه جالب زندگی خودشون رو دارند. برای آشنایی بیشتر با این منطقه و مردم بومی آنجا بهتره که این مطلب رو از دست ندهی.

ترکمن صحرا کجاست؟ معرفی منطقه زیبا و طبیعت بکر ترکمن صحرا

ترکمن صحرا کجاست؟ آشنایی با طبیعت شگفت انگیز ترکمن صحرا

ترکمن صحرا کجاست؟ معرفی منطقه زیبا و طبیعت بکر ترکمن صحرا

در شمال شرقی کشور، یه منطقه تماشایی با منظره رویایی وجود داره که ممکنه تا به حال ازش غافل مونده باشی! این منطقه‌ به ترکمن صحرا شهرت داره و شمال استان‌ های گلستان و خراسان شمالی رو در برمی‌ گیره. ترکمن صحرا شامل شهرهای بندر ترکمن، گنبد کاووس، مراوه‌ تپه، آق‌ قلا، کلاله، سیمین شهر، گمش تپه، انبار آلوم، داشلی برون و نگین شهر است. همچنین این منطقه از شمال به جمهوری ترکمنستان، از شرق به خراسان، بجنورد و دره گز، از جنوب به کوهپایه‌ های جنگلی البرز شمالی و از غرب به دریای خزر منتهی میشه. منطقه ای فوق العاده شگفت انگیز در دل طبیعت بکر که دیدنش خالی از لطف نیست!

بهترین فصل سفر به ترکمن صحرا

بهترین فصل سفر به ترکمن صحرا

به نظرت چه فصلی برای سفر به منطقه ترکمن صحرا مناسبه؟ از اونجایی که طبیعت در فصل بهار به خصوص فروردین و نیمه اول اردیبهشت ماه به اوج زیبایی اش میرسه، بهتره که در روزهای بهاری به منطقه تماشایی ترکمن صحرا سفر کنی. در واقع تعطیلات نوروز بهترین زمان برای سفر به ترکمن صحرا و تماشای دشت‌ های وسیع و سرسبز و سایر جاذبه‌ های آن است. برای سفر به این مکان میتونی از تورهای سه روزه استفاده کنی و یا برای مسافرت به این منطقه استفاده از وسیله شخصی یا اتوبوس و قطار رو انتخاب کنی.

دلیل سفر به منطقه چشم نواز ترکمن صحرا

دلیل سفر به منطقه چشم نواز ترکمن صحرا

ترکمن صحرا با توجه به شرایط جغرافیایی و جاذبه های طبیعی و تاریخی اش مورد علاقه گردشگران زیادی است. در این منطقه میتونی از بلندترین برج آجری ساخته شده در جهان به اسم «گنبد قابوس» تا پدیده های طبیعی مثل بدلند (بدبوم یا زمین خشک و غیر قابل کشت)، گورستان اسرار آمیز و اسب های منحصر بفرد دیدن کنی. این جاذبه های دیدنی میتونه دلیل قانع کننده ای برای سفر به این منطقه از ایران باشد!

جاذبه‌های دیدنی و جذاب ترکمن صحرا کجاست؟

جاذبه‌های دیدنی و جذاب ترکمن صحرا کجاست؟

به نظرت جذاب ترین نقاط دیدنی ترکمن صحرا کجاست؟ باید بدونی که ترکمن صحرا به علت وسعت زیادی که داره از جاذبه‌ های بسیاری برخورداره!! از جمله مناطق دیدنی این بخش از شمال شرقی ایران میشه به بلندترین برج آجری دنیا، مقبره خالد نبی، قبرستان سنگی و طبیعت بکر آن اشاره کرد. در ادامه این مطلب هم میتونی با معرفی هر کدام از جاذبه های خاص منطقه ترکمن صحرا آشنا بشی.

بندر ترکمن یکی از جاذبه های معروف ترکمن صحرا

بندر ترکمن یکی از جاذبه های معروف ترکمن صحرا کجاست؟

بندرترکمن واقع در غرب ترکمن صحرا و از مهم ترین شهرهای استان گلستان است که این شهر از پیشگامان صاحب خط راه‌ آهن است. راه‌ آهنی به طول ۱۴۰۰ کیلومتر که دریای خزر رو به خلیج فارس در بندر امام خمینی وصل میکنه. از دیدنی های این شهر میشه به دوشنبه بازار و اسکله اشاره کرد که رونق بالایی دارد. همچنین دسترسی به «آشوراده»، تنها جزیره ایرانی دریای خزر، از طریق اسکله بندر ترکمن ممکن است. «پارک گلستان» در نزدیکی بندر ترکمن، منطقه‌ای سرسبز برای اتراق و کمپ کردن در دل طبیعت بکر و ناب ترکمن صحرا است. دیدن «منطقه شکار ممنوع صوفیکم»، میزبان پرندگان مهاجر کمیاب و گونه‌ های متنوع بومی و  تالاب‌ های «اینچه برون» و گل‌ افشان‌ های زیبا در نزدیکی این منطقه رو هم نباید فراموش کنی!

گنبد قابوس بلندترین برج آجری جهان در ترکمن صحرا

بلندترین برج آجری جهان در ترکمن صحرا کجاست؟

در سفر به ترکمن صحرا یکی از عجیب ترین و مهم‌ ترین جاذبه‌ هایی که باید از آن دیدن کنی، میل گنبد یکی از بلندترین برج‌ های آجری جهان است. قدمت این برج آجری به سده چهارم هجری برمیگرده! این برج هزار ساله با عظمت ۷۰ متر ارتفاعش  هر بازدید کننده‌ ای رو مات و مبهوت میکنه!! این بنا در واقع آرامگاه قابوس پسر وشمگیر از امرای آل زیار است. جالبه که بدونی این جاذبه تاریخی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده. در اطراف این برج آجری زیبا، دریاچه مصنوعی، مجتمع سوارکاری، بازار بزرگ روس‌ ها و سه تالاب آلماگل و آجی گل و آلاگل وجود داره که جزو بهترین جاذبه های گردشگری این منطقه است.

گورستان و آرامگاه خالد نبی در طبیعت زیبای ترکمن صحرا

گورستان و آرامگاه خالد نبی در طبیعت زیبای ترکمن صحرا

زیارتگاه خالد نبی در منطقه‌‌ای کوهستانی در شمال شرق شهر گنبد کاووس بر فراز قله‌ کوه گوگجه داغ قرار دارد. این قله که ارتفاع آن به ۷۰۰ متر از سطح دریا میرسه، طبیعت حیرت انگیزی داره. در نزدیکی مقبره‌ خالد نبی، گورستان عظیمی متشکل از ۶۰۰ قبر وجود دارد. به دلیل خاص بودن منظره، این گورستان یکی از جاذبه‌ های گردشگری منطقه به شمار میره. سنگ قبرهای این گورستان به شکل استوانه‌ای هستند و ارتفاع برخی از آنها به دو متر هم میرسه. تاریخچه‌ این قبرستان به دوره‌ پارینه سنگی میرسه و قدمت آن حدود هزار سال است.

هزار دره منطقه زیبا و جذاب در طبیعت ترکمن صحرا کجاست؟

هزار دره منطقه زیبا و جذاب در طبیعت ترکمن صحرا کجاست؟

هزار دره در ترکمن صحرا یه منطقه با ظاهری شگفت انگیز و باورنکردنی است! در این منطقه‌ پهناور میتونی از دیدن کوه ها و دره‌ های شبیه بهم نهایت لذت رو ببری. این دره های زیبا با هارمونی عجیبی کنار هم قرار گرفته اند. هزار دره شامل حدود ۱۷ قله است که بیشتر از ۳۶۰۰ متر ارتفاع دارند. بلندترین قله‌ منطقه‌ هزار دره، ۳۸۷۴ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

آق‌ قلا از شهرهای پر جاذبه منطقه ترکمن صحرا

آق‌ قلا از شهرهای پر جاذبه منطقه ترکمن صحرا

آق‌قلا در منطقه ترکمن صحرا کجاست؟ آق قلا یا آق قلعه در واقع یکی از شهرهای پر جاذبه منطقه ترکمن صحرا است که بیشترین شهرت آن به دلیل وجود پل آجری تاریخی در آن منطقه است. پلی که در دوران صفویه روی رودخانه‌ گرگان ساخته شده و از آن دوران به جا مانده است. البته جاذبه های دیدنی فراوانی در این شهر وجود داره که در سفر به این منطقه میتونی دیدن کنی. همچنین صنایع دستی شهر آق‌ قلا از شهرت زیادی برخوردار است.

بهترین و زیباترین سوغاتی های ترکمن صحرا

بهترین و زیباترین سوغاتی های ترکمن صحرا کجاست؟

در هر سفری به هر مکان دیدنی، خرید کردن یه بخش هیجان انگیز از سفر است! اما به نظرت بهترین محل برای گشت و گذار و خرید در ترکمن صحرا کجاست؟ در ترکمن صحرا بازارهای متنوعی برای خرید کردن وجود دارد که در این بازارها میتونی از زیورآلات ترکمنی که شهرت جهانی داره و لباس های محلی ترکمن ها دیدن کنی. البته خریدن لباس های محلی، روسری های بلند و پارچه های گلدار و نخی و همچنین فرش و قالی بسیار معروف این منطقه، میتونه گزینه های مناسبی برای سوغاتی از ترکمن صحرا باشد.

غذاهای معروف و خوشمزه ترکمن صحرا

غذاهای معروف و خوشمزه ترکمن صحرا کجاست؟

در سفر به ترکمن صحرا نباید از خوردن غذاهای بومی ترکمن غافل بشی!! از غذاهای معروف این منطقه میشه به چکدرمه، اکمک، بولامه، نان چوروک، بیشمه، باستارمه، قاتلاما و بوروک اشاره کرد. البته غذای سنتی و بسیار خوشمزه «چگدرمه» که از برنج، گوشت، رب گوجه، پیاز، روغن و آب تهیه میشه از شهرت و محبوبیت خاصی برخوردار است. «چگدرمه» در واقع همان استانبولی پلو همراه با گوشت تازه گوسفندی است. «اکمک» هم نوعی نان محلی است که لا به‌ لایش شکر میریزن. «قایش» هم از دیگر غذاهای خوش طعمی است که با دست های هنرمند بانوان ترکمنی تهیه میشه و فوت و فن مخصوص به خودش رو دارد.

آشنایی با زبان منطقه ترکمن صحرا

آشنایی با زبان منطقه ترکمن صحرا

در مورد زبان مردم ترکمن باید بدونی که به زبان رسمی کشور ترکمنستان صحبت می کنند. در واقع بیشتر مردم ترکمنستان و شمال شرقی ایران و نواحی شمالی افغانستان با این گویش حرف میزنند. میشه گفت که زبان ترکمنی ترکیبی از گویش تاتاری کریمه و سالار، ترکی استانبولی، ترکی آذربایجانی و ازبکی است!!

ترکمن صحرا کجاست؟ آشنایی با اسب های مشهور و زیبای ترکمن

ترکمن صحرا کجاست؟ اسب های مشهور و زیبای ترکمن

سرزمین ترکمن صحرا زیباترین و مشهورترین اسب های جهان با بالاترین سرعت و استقامت رو داره و یکی از دلایل شهرت ترکمن صحرا هم همین اسب های ترکمن است. جالبه بدونی که اسب های ارتش داریوش، پادشاه ایران، از نوع اسب ترکمن بودند! در سفر به این منطقه بهتره که لذت سوارکاری رو هم تجربه کنی تا به عنوان خاطره ای ماندگار در ذهنت حک بشه.

موسیقی ترکمن از جاذبه های منطقه ترکمن

جاذبه های منطقه ترکمن صحرا کجاست؟

یکی از جاذبه‌ های محبوب ترکمن صحرا، ساز و آواز مخصوص آن است که از جایگاه ویژه‌ای در بین مردم این منطقه برخوردار است. «دوتار» یکی از سازهای خاص ترکمن صحرا است که سازندگان معروفی در شهرهای مختلف و به‌ ویژه در آق‌ قلا به ساخت این ساز مشغول هستند. این سازهای بومی با فرهنگ مردمان ترکمن پیوند عمیق خورده است و محبوبیت خاصی دارد.

صنایع دستی جذاب در منطقه زیبای ترکمن

غذا و صنایع دستی در منطقه زیبای ترکمن

در سفر به ترکمن صحرا نباید از صنایع دستی زیبا و خاص این منطقه غافل بشی! از صنایع دستی معروف این منطقه میشه به فرش، قالیچه، محصولات نمدی و پشتی های مخصوص ترکمنی، روسری های پر زرق و برق و فوق العاده زیبا و تلپک (کلاه پشمی سفید مخصصوص مردان ترکمن) و جواهرات ترکمنی اشاره کرد که در بازارهای مشهور بندر ترکمن به عنوان سوغات به فروش میرسه. این صنایع دستی خاص رو نمیتونی در هیچ جای دیگه پیدا کنی چون منحصر به منطقه زیبای ترکمن است و این هدایای هنری رو میتونی برای یادگاری به عزیزانت تقدیم کنی.

اقامتگاه های ترکمن صحرا کجاست؟

اقامتگاه های ترکمن صحرا کجاست؟

اگه میخوای بدونی که اقامتگاه های ترکمن صحرا کجاست؟ باید بگم که جای نگرانی نیست و به راحتی میتونی استراحتگاه مناسبی پیدا کنی! چون شهرهای اصلی ترکمن صحرا امکانات کاملی مثل هتل‌ ها و مهمانپذیرها با درجات کیفی مختلف ارائه می دهند. فقط  کافیه با در نظر گرفتن بودجه خودت، بهترین گزینه رو برای محل اقامت انتخاب کنی.

منبع خارجی:

مجله گردشگری میهمان شو

امیدوارم با خوندن این مطلب تونسته باشی با منطقه شگفت انگیز ترکمن صحرا آشنا بشی. بهت پیشنهاد میکنم که سفر به این منطقه پر جاذبه رو از دست ندهی و روزهای پر هیجانی رو در دشت های وسیع و زیبا با اسب های اصیل ترکمن تجربه کنی!

مطالب مرتبط:

راهنمای سفر به ترکیه بدون تور

جنگل الیمستان مازندران – بهشتی در قلب ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: لطیفه ایری

لطیفه هستم. یه دختر فعال و پر جنب و جوش. علاقه زیادی به نویسندگی دارم و یکی از بلاگر های نت نظر هستم. عاشق هیجان و یادگیری مطالب به روز هستم. خوشحال میشم اگه مطالبی که نوشتم رو بخونی و نظرت رو بهم بگی و باعث افتخاره اگه پیشنهادی داری باهام در میون بذاری.