in

واقعیت های جالب مسجد ایاصوفیه استانبول

واقعیت های مسجد ایاصوفیه

استانبول بزرگترین شهر جهان است که در دو قاره اروپا و آسیا واقع شده است. جاذبه های گردشگری استانبول، هر ساله افراد زیادی را وادار کرده است که به این شهر سفر کنند. از سال ها قبل، وجود مسجد ایاصوفیه در استانبول سبب شد که این شهر به یکی از پربازدیدکننده ترین شهرهای جهان تبدیل شود. مسجد آبی یکی از ارزشمندترین و قدیمی ترین مساجد شهر هزار مسجد یا همان استانبول است. بسیاری این مسجد را نماد کشور ترکیه می دانند. مسجد ایاصوفیه در اصل کلیسا بوده است که متعلق به قرن ششم است، ولی بعد ها به مسجد تبدیل شد. این مسجد واقعیت های جالب زیادی دارد که توجه هر کسی را به خود جلب می کند. در ادامه با این واقعیت ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

واقعیت های شگفت انگیز مسجد ایاصوفیه

 

  • مسجد ایاصوفیه همان مسجد سلطان محمد است

این مسجد بین سالهای ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۹ و به دستور سلطان احمد ساخته شد که به نام او نیز نام گذاری شد. و پس از مرگ نیز در این مکان دفن شد.

مسجد ایاصوفیه، مسجد سلطان احمد

  • تبدیل کلیسا به مسجد

کلیسای ایاصوفیه بزرگترین کلیسای خاورمیانه یا شرق جهان بود و یک کلیسا معمولی نبود. پس از فتح قسطنطنیه توسط مسلمانان، سلطان عثمانی بلافاصله به ایاصوفیه رفت و دستور تبدیل این کلیسا را به مسجد صادر کرد و تا حدود ۹۰ سال پیش همان مسجد باقی ماند.

  • تغییر مسجد ایاصوفیه به موزه

ایاصوفیه به مدت ۴۸۱ سال به عنوان مسجد مورد استفاده قرار گرفت. پس از سقوط امپراتور عثمانی و تاسیس جمهوری ترکیه، به دستور کمال آتاتورک، اولین رئیس جمهور ترکیه این مسجد به موزه تبدیل شد. شورای وزیران ترکیه نیز با این تصمیم موافقت کردند و اعلام کردند که دنیای شرق از این تصمیم خوشحال خواهد شد و باعث می شود که بشریت به دانش جدید دست پیدا کند.

  • معماری ایاصوفیه

ایاصوفیه زیباترین و بارزترین نمونه باقی مانده از معماری دوران بیزانس است. از با ارزشمندترین هنرهای این مسجد تزیین آن با موزاییک های رنگی و ستون های مرمری است. این بنا بزرگترین کلیسای آن زمان بوده است و این امر تا ۱۰۰۰ هزار ادامه داشت تا کلیسای جامع سیویل در اسپانیا ساخته شد. طول این مسجد در طولانی ترین قسمت آن به ۸۲ متر و عرض آن به ۷۳ متر می رسد و ارتفاع آن در بالاترین قسمت گنبد ۵۵ متر است.

معماری مسجد آبی

  • بیست هزار کاشی مزین به آیه های قرآن

برای تزیین ساختمان ایاصوفیه از بیست هزار کاشی زیبا استفاده شده است. ساختمان مسجد آبی برخلاف اسمش آبی رنگ نیست، بلکه این داخل مسجد است که با کاشی های آبی رنگ شگفت انگیز زینت داده شده است. این کاشی ها را سید قاسم غباری یکی از خطاط های معروف دوره عثمانی با آیه هایی از قرآن تزیین کرده است.

کاشی های مسجد ایاصوفیه 

  • بیش از دویست پنجره ی رنگی زیبا

 ایاصوفیه دارای ۲۶۰ پنجره شیشه ای رنگی است که به همراه لوسترهای آبی رنگ، زیبایی خاصی به این مسجد داده است.

  • شش مناره شگفت انگیز

مسجد آبی ایاصوفیه دارای شش مناره زیبا و یک گنبد بزرگ است. علاوه بر این گنبد بزرگ، دارای هشت گنبد کوچک نیز می باشد که به خاطر این مناره ها و گنبد ها خیلی معروف شده است.

شش مناره

 

  • گنبد ایاصوفیه

عظمت و زیبایی گنبد بزرگ مسجد ایاصوفیه و ظرافتی که معماران در ساخت آن به کار برده اند، در طول قرن ها مورد تحسین و بحث قرار گرفته است. برخی بلندی ارتفاع گنبد را نماد نزدیکی انسان به خدا و آسمان می دانند.

  • محراب مسجد ایاصوفیه استانبول

محراب مسجد آبی یکی از قسمت های زیبای آن می باشد که با استفاده از طلا و سنگ مرمر ساخته شده است و در بالای آن جملاتی از قرآن نوشته شده است.

  • مسجد آبی، میزبان گردشگران

مسجد ایاصوفیه در کل سال میزبان گردشگران است و هر ساله افراد زیادی را به خود جذب می کند. شخصیت های سیاسی زیادی مانند باراک اوباما، از این مسجد دیدن کرده اند.

 ایاصوفیه میزبان گردشگران

حرف آخر:

این مطلب با هدف آشنایی بیشتر شما با بزرگترین مسجد ترکیه، یعنی ایاصوفیه نوشته شد.  از مطلب  با بزرگترین مسجد ایران آشنا شو دیدن کنید تا سطح آگاهی شما بیشتر شود.

نویسنده: Ava

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *