in

گیاه ساکولنت و روش های نگهداری آن

گیاه ساکولنت چیست؟

گیاه ساکولنت یا ساکیولنت از دسته ی گیاهان‌ گوشتی به شمار می آیند که بسیار زیبا هستند و طرفداران زیادی دارند. ساکولنت ها گیاهان بسیار سازگاری هستند. همچنین به راحتی در همه ی محیط ها خصوصا آپارتمان ها قابل پرورش و نگهداری هستند‌ که زیبایی خاصی به محیط خانه و اطراف می بخشند.

گیاه ساکولنت و روش های نگهداری آن

گیاه ساکولنت چیست؟

ساکولنت ها به گیاهانی گفته میشود که دارای اندام های گوشتی برای ذخیره ی آب هستند. ساکولنت ها آب را در برگ ها، ساقه ها و ریشه های خود ذخیره می کنند. گیاه ساکولنت به دلیل ذخیره ی آب در اندام های خود و ساختار جالبش، شرایط سخت آب هوایی را تحمل میکند و در مناطق کم آب نیز به خوبی زنده می ماند. گیاه ساکولنت حدود ۶۰ نوع گونه مختلف دارد که همه ی آن ها به خوبی آب را در بافت های خود ذخیره می کنند.

گیاه ساکولنت، از دسته گیاهان گوشتی

مراقبت ها و روش های نگهداری از گیاه ساکولنت

به طور کلی گیاه ساکولنت مقاومت بالایی دارد و در نتیجه به مراقبت زیادی نیاز ندارد. اما این گیاه نیز مانند همه ی گیاهان و گل های آپارتمانی دیگر، توجه و مراقبت های خاصی نیاز دارد که ندانستن آن ها باعث از بین رفتن گیاه میشود و به مردن گیاه منتهی می شود.

۱. آبیاری گیاه ساکولنت

ساکولنت ها به دلیل ساختار منحصر به فرد خود در ذخیره ی آب، معمولا به آبیاری زیادی احتیاج ندارند. اما نیاز این نوع گیاه آپارتمانی به آب، در فصل رشدش نسبت به فصل خوابش، بیشتر میشود. که فصل رشد و خواب گیاه ساکولنت، با توجه به نوع آن، متفاوت است. چروک شدن گیاه در فصل رشد نشان دهنده نیاز به آبیاری گیاه می‌باشد ولی در فصل خواب نشان‌دهنده خواب گیاه می‌باشد. اما مرگ ساکولنت ها در اثر پر آبی بسیار شایع تر از کم آبی است. اگر گلدان ساکولنت شما کوچک است، آبیاری یک بار در هفته کافی است. اما اگر گلدان گیاه ساکولنت شما بزرگ است، در هفته دو مرتبه آبیاری مناسب است. اما نکته ی مهم در آبیاری این نوع گیاه آپارتمانی، آبیاری آن ها در فصل زمستان است. اگر ساکولنت شما در محیط بسته قرار دارد، ماهی یک بار آبیاری کافی است.

آبیاری

۲. نور

در کل گیاه ساکولنت باید در محیط های روشن و دارای نور قرار داده شود. اما باید به این نکته توجه شود که قرار دادن ان ها در برابر تابش مستقیم نور خورشید به مدت طولانی، باعث خشکی و سوختگی آن ها میشود. تابش گرم و داغ خورشید براس ساکولنت ها به شدت مضر است. اگر میخواهید ساکولنت را خریداری کنید ولی محیط اداری یا خانه ی شما از نور کافی برخوردار نیست، بهتر است از انواع مقاوم تر آن ها نسبت به نور تهیه کنید. در این خصوص ساکولنت های سبز رنگ پیشنهاد می شود که مقاومت بیشتری نسبت به کم نوری دارند. رشد بیش از حد ساقه ی ساکولنت ها به دلیل کمبود نور است که باعث میشود آن ها ساقه ی خود را بلند تر کرده تا نور بیشتری را دریافت کنند. گیاه ساکولنت نور و روشنایی در طول روز و محیط نیم سایه در بعد از ظهر را دوست دارند.

نور مناسب برای گیاه ساکولنت

۳. خاک

گیاه ساکولنت به دلیل مقاومت بالایش، در هر نوع خاکی زنده می ماند. اما باید به این‌ نکته توجه کنید که بهتر است از خاک‌ های دارای خاک برگ و دیگر جاذب های آب استفاده نکنید. زیرا تجمع آب زیاد در خاک باعث پوسیدگی و ازبین رفتن گیاه میشود. بهتر است در خاک‌ این گیاه مخلوطی‌ از شن و ماسه نیز قرار گیرد تا به تخلیه ی آب اضافی گلدان کمک کند‌.

برای ساکولنت ها بهتر از گلدان سفالی یا سرامیکی استفاده شود تا از طریق تبخیر سطحی، آب اضافی از بین برود. گلدان های شیشه ای و پلاستیکی برای گیاه ساکولنت مناسب نیستند. نکته ی مهم این است که گلدان ساکولنت حتما باید سوراخ تخلیه ی آب داشته باشد تا آب اضافی را از گلدان خارج کند.

خاک مناسب برای گیاه ساکولنت

۴. کود دهی

کود دهی گیاه ساکولنت بهتر است ماهی یک بار انجام شود اما این چون گیاه مقاومی است، زیاد به کود دهی نیاز ندارند و به همین دلیل سالی یک بار کود دهی کافی است. اما باید به این‌ نکته توجه شود که شش ماه اول از کود دهی آن ها باید خودداری کنید.

نحوه ی تکثیر

تکثیر گونه های مختلف گیاه ساکولنت راحت است و به راحتی میتوان در خانه آن ها را تکثیر کرد. برای تکثیر این گیاه می توانید چند برگ محکم و قوی را انتخاب کنید و ببرید. محل مناسب برای برش، میان برگ نیست بلکه باید نزدیک ساقه برش زده شود. سپس قلمه ها را روی خاک مناسب قرار دهید و گلدان را در محلی که نور غیر مستقیم و نیم سایه دارد، قرار دهید. دقت کنید که نور مستقیم باعث خرابی قلمه ها می شود. رطوبت مورد نیاز قلمه ها باید به صورت غبار پاشی و به وسیله ی آبپاش انجام گیرد. دمای مناسب برای قلمه های گیاه ساکولنت، دمای معتدل است. پس از ۴ هفته قلمه ها ریشه می زنند و بعد از ۶ یا ۷ هفته می توان گیاه جدید را کاشت. بعد از آن شما می توانید گلدان را به محل پر نور تری انتقال دهید.

نحوه ی تکثیر ساکولنت ها

تفاوت ساکولنت ها با کاکتوس

کاکتوس ها نیز مانند ساکولنت ها از دسته گیاهان گوشتی به شمار می آیند. اما باید توجه کنیم که هر ساکولنتی کاکتوس نیست. کاکتوس ها زیر مجموعه ی کوچکی از گیاه ساکولنت هستند. پس میتوان گفت که هر کاکتوسی ساکولنت است، اما هر ساکولنتی کاکتوس نیست!

تفاوت کاکتوس با ساکولنت

به طور کلی ۴ وجه تمایز بین کاکتوس و ساکولنت وجود دارد.

۱. در همه ی کاکتوس ها دارای آروئل هستند‌. در صورتی که گیاه ساکولنت این برآمدگی گیاهی را ندارد. آروئل ها به برآمدگی های موجود در بر سطح کاکتوس ها گفته می شود که از آن ها تیغ ها، گل ها و ساقه های جانبی به وجود می آید‌.

۲. تیغ ها در کاکتوس در هر آروئل بیش از یک عدد است اما در ساکولنت ها تیغ های تکی و منظم وجود دارد. البته بیشتر انواع ساکولنت ها بدون تیغ هستند.

۳. به طور کلی کاکتوس ها ( به جز چند نوع خاص آن ها ) هیچ نوع برگی ندارند.

۴. گل های کاکتوس ها معمولا بزرگ ، بسیار پیچیده و چمشگیر هستند.

کلام آخر

در این مطلب گیاه ساکولنت و روش های نگهداری آن ها را برای شما شرح دادیم. از مطلب بهترین گیاهان آپارتمانی نیز در نت نظر دیدن کنید.

نویسنده: Zhaleh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *