in ,

زیباترین جاده های ایران – لیست ۱۰تایی

رویایی ترین جاده های ایران

زیباترین جاده های ایران کجاست؟ ایران با داشتن چهار فصل از آن دسته از کشورهایی است که هر نوع اقلیم و آب و هوایی را در آن می توان یافت و همین موضوع باعث جذب مسافران خارجی برای دیدن زیباترین جاده های ایران شده است و خود ایرانی ها هم بسیار در این جاده ها سفر می کنند و لذت می برند. بعضا افرادی که در ایران زندگی می کنند عکس هایی که از شهر های مختلف و جاده های شهر ها می بینند، فکر میکنند این جاده ها در ایران نیست و ما در این مقاله ثابت خواهیم کرد که زیباترین جاده های ایران ارزش صفر کردن را دارد و حتما باید همه آن ها را حتی چند بار ببینید و جذابیت های طبیعی و گردشگری اونها لذت ببرید.

رویایی ترین جاده های ایران

زیباترین جاده های ایران

ایران به ‌دلیل تنوع آب و هوایی و طبیعت زیبا و متفاوتش، از این جاده های زیبا و بکر کم ندارد. جاده های کوهستانی، جاده های جنگلی، جاده های کویری و حتی ساحلی و هرچه که فکرش را بکنید، در ایران یافت می شود. در این مطلب راهنما قصد داریم تا ۱۰ مورد از زیباترین جاده های ایران را برای علاقه ‌مندان به سفر جاده ‌ای معرفی کنیم. جاده های کوهستانی و جنگلی در ایران از مسیرهای محبوب مسافران است. تا دلتان بخواهد، در شمال، شمال غرب و غرب ایران از این جاده ها میتوان یافت که البته این موهبت را مدیون رشته‌ کوه‌ های البرز و زاگرس هستیم.

۱) جاده هجیج به اورامان یکی از زیباترین جاده های ایران

یکی از زیباترین جاده های کوهستانی ایران در کردستان و منطقه اورامان است. این جاده ۳۶ کیلومتر طول دارد و روستای اورامان را به منطقه هجیج وصل می‌کند. اورامان را که حتما می ‌شناسید. یکی از روستاهای پلکانی و زیبای کردستان است و در اطراف شهرستان سروآباد قرار دارد.

جاده هجیج به اورامان یکی از زیباترین جاده های ایران

دره‌ های عمیق و پیچ‌وخم شگفت آور جاده و آب‌وهوای مطبوع آن ازجمله جذابیت‌ های جاده هجیج به اورامان به حساب می آید که هر مسافری را به خود جذب خواهد کرد. برای رسیدن به این جاده بهتر است از مریوان به‌سمت اورامان تخت حرکت کنید. بعد از رسیدن به اورامان، مسیر را به‌طرف روستای هجیج ادامه دهید تا به منظره شگفت‌انگیز این جاده کوهستانی برسید.ر

۲) جاده سیاهکل به دیلمان

جاده سیاهکل به دیلمان هم یکی از جاده های جذاب ایران است که از ابتدا تا انتها، مناظری بکر و طبیعی دارد. این جاده ۴۵ کیلومتری، با درختان درهم‌ تنیده و سرسبزش، دست‌کمی از بهشت ندارد. این جاده در استان گیلان قرار دارد و شهرستان سیاهکل را به بخش دیلمان، یکی از ییلاق ‌های معروف گیلان، پیوند می ‌دهد.

سیاهکل به دیلمان

جاده سیاهکل به دیلمان امکانات رفاهی مناسب و جا برای چادرزدن هم دارد. سیاهکل در ۴۰ کیلومتری رشت قرار دارد. بعد از رسیدن به سیاهکل، باید باتوجه‌به تابلوهای راهنما به‌سمت دیلمان حرکت کنید تا وارد این جاده زیبا شوید.

۳) جاده اسالم به خلخال جزو زیباترین جاده های ایران

جاده اسالم به خلخال بی تردید زیباترین جاده جنگلی ایران محسوب می شود. این جاده زیبا گیلان را به اردبیل وصل می‌کند و از شهر اسالم شروع و به خلخال منتهی می‌ شود. این جاده ۷۰ کیلومتر طول دارد. مه مهمان همیشگی پیچ‌وخم‌های سرسبز جاده اسالم به خلخال است.

جاده اسالم به خلخال جزو زیباترین جاده های ایران

تا میانه‌های جاده اسالم به خلخال که پیش بروید، به گردنه الماس برسید. این گردنه بی شک شاهکار طبیعت در جاده اسالم به خلخال است. مسیر رسیدن به این جاده، کاملا مشخص و بدون پیچیدگی است. کافی است از یکی از دو شهر اسالم در گیلان یا خلخال در اردبیل وارد جاده شوید.

۴) جاده چابهار به بندر گواتر

جاده ساحلی چابهار به بندر گواتر یکی از جاده های متفاوت ایران است. این جاده در استان سیستان‌ و بلوچستان قرار دارد و بندر چابهار را به بندر گواتر پیوند می‌دهد. از یک طرف، منظره خط ساحلی سواحل مکران و از طرف دیگر، صخره‌های عظیم منظره ‌ای جذاب به وجود آورده است که مشابه آن را در هیچ‌ کجای ایران پیدا نخواهید کرد.

چابهار به بندر گواتر

در تمام مسیر، خط ساحلی را می‌بینید که زیبایی آن در کلام نمی‌گنجد. این جاده مشابه جاده گریت اوشن در استرالیا است. از بندر چابهار به‌سمت شرق حرکت کنید. تابلوهای راهنما را بخوانید و مسیر بندر گواتر را دنبال کنید تا به این جاده زیبا برسید.

۵) جاده گرگان به شاهرود از جمله زیباترین جاده های ایران

جاده گرگان به شاهرود یکی دیگر از بهشت ‌های زمینی ایران به شمار می آید. این جاده به جاده توسکستان هم معروف است؛ به خاطر این که از روستای توسکستان، در اطراف گرگان، آغاز می‌ شود. نمایی کوهستانی از جنگل‌های دیرینه هیرکانی و پیچ‌وخم جاده، تصویری است که در جاده گرگان به شاهرود خواهید دید.

جاده گرگان به شاهرود از جمله زیباترین جاده های ایران

مزارع سبز گندم و شالیزارهای اطراف جاده نیز از مناظر بی نظیری است که در ۶ ماه اول سال در این جاده خواهید دید. خودتان را به گرگان، در استان گلستان، برسانید. ۴۶ کیلومتر که از گلستان دور شوید، به جنگل‌های توسکستان خواهید رسید. جاده گرگان به شاهرود از اینجا آغاز خواهد شد.

۶) جاده ارس به جلفا

جاده ارس به جلفا جاده مرزی دلپذیری است که در شمال غرب ایران واقع شده است. این جاده ۲۱۶ کیلومتر طول دارد و از منطقه ارسباران آغاز می گردد و به جلفا منتهی می شود. جاده ارس به جلفا یکی از زیباترین جاده های ایران محسوب می شود.

جاده ارس به جلفا

این جاده در حاشیه رود مرزی ارس قرار دارد و منظره زیبایی از رود و کوه‌های اطراف آن به نمایش می‌گذارد.  برای رسیدن به جاده ارس به جلفا، باید به آذربایجان غربی بروید. از آنجا، از جلفا به‌سمت ارس حرکت کنید تا به این جاده زیبا برسید.

۷) جاده سپیدان به نورآباد

همیشه که نباید جاده های زیبا را در شمال جست‌وجو کنیم! جاده های مرکزی ایران هم زیبایی‌هایی دارد که باورکردنی نیست؛ به عنوان مثال جاده سپیدان به نورآباد. این جاده که در شمال استان فارس است، ۸۴ کیلومتر طول دارد و شهرستان سپیدان را به شهرستان نورآباد ممسنی متصل می ‌کند.

سپیدان به نورآباد

دشت‌ هایی که در بهار پر از گل می ‌شود و رودخانه‌های خروشان و دره‌های زیبا از جذابیت‌های این جاده به شمار می‌آید. کافی است خودتان را به یکی از شهرستان‌های سپیدان یا نورآباد ممسنی، در استان فارس، برسانید. در ادامه به‌ سمت شهر دیگر حرکت کنید تا وارد این جاده زیبا شوید.

۸) جاده دو هزار سه‌ هزار

جاده دو هزار سه‌ هزار در تنکابن، واقع در استان مازندران، قرار دارد. این جاده از شهرستان تنکابن شروع می‌شود و مسافران را به قله سیالان می‌رساند. این جاده زیبا و رؤیایی یکی از جاده های جنگلی ناشناخته ایران است که با طبیعت بکر و صدای پرندگانش، همچون بهشتی زمینی، در غرب مازندران خودنمایی می‌کند.

جاده دو هزار سه‌ هزار

وجه تسمیه این جاده، ارتفاع آن است که در نقاطی به دوهزار و سه‌هزارمتری از سطح دریا می‌رسد. از شهرستان تنکابن ۵ کیلومتر به‌سمت خرم‌آباد بروید. از آنجا تا ابتدای جاده، حدود ۲۲ کیلومتر راه پیش‌ روی شماست. جاده از منطقه قلعه‌گردن شروع می‌شود و از آن پس، زیبایی محض را می‌بینید.

۹) جاده چالوس از زیباترین جاده های ایران

بسیاری از ایرانی‌ها از جاده چالوس خاطره دارند. این جاده زیبای شمالی، استان البرز را به غرب مازندران پیوند می‌زند. جاده چالوس در حدود ۱۶۰ کیلومتر طول دارد و از کرج آغاز می‌شود. زیبایی جاده چالوس در پاییز و بهار توصیف‌ناپذیر است.

جاده چالوس از زیباترین جاده های ایران

طوفان رنگ‌های پاییزی در درختان اطراف جاده، جاده چالوس را به عروسی زیبا در دل کوهستان تبدیل می‌کند. بعد از ورود به جاده کرج و بزرگ‌راه شهید لشکری، باتوجه‌به تابلوهای راهنما خروجی جاده چالوس را انتخاب کنید تا وارد مسیر شوید. این جاده تا شهرستان چالوس، در غرب مازندران، ادامه پیدا می ‌کند.

۱۰) گردنه حیران

یکی دیگر از زیباترین جاده های ایران که مربوط به شمال کشور می شود، جاده حیران است که ارتباط دهنده استان گیلان به اردبیل می باشد. این جاده خوش منظر در میان تپه های سرسبز کشورمان و جنگل های انبوه و بکر کشور آذربایجان واقع شده که سبب ایجاد مناظری حیرت انگیز گشته است.

گردنه حیران

در این جاده ۳۵ کیلومتری یک دهکده توریستی و یک تله کابین مهیج وجود دارد که لذت سفر را تکمیل می کنند. یکی دیگر از جذابیت های این جاده عبور از پیچ های تندی است که شما را در میان درختان سر به فلک کشیده راهی مقصد می کند. از ویژگی های این جاده کوهستانی مه غلیظی است که در اغلب مواقع بر فراز آن وجود دارد و دلیل آن رطوبت دریای خزر است.

تجربه شما از گشتن در زیباترین جاده های ایران چیست؟ چه جاده های زیبایی می ‌شناسید که نامشان را از قلم انداخته ‌ایم؟ تجربه‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط : 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: احسان رباط جزی

سلام احسان رباط جزی هستم دانشجوی رشته مهندسی صنایع و علاقه مند به حوزه نویسندگی سایت، اونم به خاطر اینکه بتونم تجربیات و دانش خودم رو با بقیه هم به اشتراک بگذارم و همینطور آدم پر انرژی و فعالی محسوب میشم.