in

نیلوفر رحمانی، زیباترین خلبان زن جهان

نیلوفر رحمانی کیست؟

نیلوفر رحمانی، خلبان زن افغانستانی است که عنوان زیباترین خلبان زن جهان را از آن خود کرد. او با تمام سختی هایی که برای زنان در کشور افغانستان وجود دارد برای رسیدن به آرزوهایش جنگید و تلاش کرد که به این عنوان برسد. او از همان کودکی سودای پرواز در سر داشت. به همین دلیل تمام تلاش خود را کرد تا به این مقام برسد.روزنامه بیلد در کشور آلمان عکس هایی از نیلوفر رحمانی را منتشر کرد و او را زیباترین خلبان جهان معرفی کرد.

پدر نیلوفر رحمانی آرزوی پرواز داشت، ولی امروز دخترش جزء خلبانان برتر نیروی هوایی افغانستان است. در ادامه با زندگینامه این خلبان شجاع بیشتر آشنا خواهیم شد. خواندن زندگینامه زنی که وارد حیطه کاری مردانه شده بود، در کشوری که برای رفتارهای سنتی با زنان مشهور است می تواند جالب باشد.

بیوگرافی نیلوفر رحمانی

نیلوفر رحمانی، خلبان افغانستانی است و متولد سال ۱۳۷۰ می باشد. او در سن ۲۳ سالگی به آرزوی خود رسید و به عنوان اولین خلبان زن افغانستان معرفی شد. او از شجاع ترین و تواناترین خلبانان افغانی است. او در جامعه ای سنتی بزرگ شده است و مسیر سختی را برای رسیدن به این درجه تحمل کرده است. جامعه افغانستان و بعضی از بستگانش هنوز هم با کار و تلاش وی مخالف هستند.

او با وجود همه مخالفت ها، زنان افغانی را تشویق می کند تا وارد نیروی هوایی افغانستان شوند.مطالعه داستان زندگی نیلوفر رحمانی و تشویق های پدرش، انسان را به یاد عفت تجارت چی، خلبان زن ایرانی می اندازد. زنی پرتلاش و جوان که اولین پروازش را در آبان سال ۱۳۱۹ انجام داد. او نیز هم چون نیلوفر در ابتدای کار برای ثبت نام در مدرسه خلبانی تردید داشت اما تشویق های پدرش باعث شد این جسارت را به کار ببرد و در کنار دانشجویان مرد شروع به یادگیری پرواز کند.

زندگینامه خلبان زیبا

• حوزه کاری نیلوفر رحمانی

خانم رحمانی پس از دیدن آگهی پذیرش دانشجویان خلبانی در افغانستان و با تشویق های مکرر پدرش تصمیم گرفت وارد این حوزه شود. او یک سال قبل از این که وارد این کار شود مشغول خواندن زبان انگلیسی بود و بعد از این که وارد برنامه شد، بعد از ۲ سال با درجه ستوان دومی فارغ التحصیل شد. بعد از آن وارد مدرسه پیشرفته هوایی شد.

او مسئول جابه‌جایی سرباز های کشته شده و زخمی بود و در عملیات های سخت و دشواری شرکت کرده است‌ و تاکنون در ۳۶۰ عملیات حضور داشته است. و به گفته خودش تا امروز به هیچ کس شلیک نکرده است ولی اگر در آینده جان هم وطن خویش را در خطر ببیند از هیچ کاری فروگذار نخواهد کرد و تمام تلاشش را برای نجات او انجام می دهد.

 

نیلوفر رحمانی، خلبان زیبا

• درخواست پناهندگی نیلوفر رحمانی از آمریکا

خانم نیلوفر رحمانی برای گذراندن یک دوره آموزشی طولانی به آمریکا رفته بود، با تمام شدن دوره آموزشی از این کشور درخواست پناهندگی کرده است. دلیل اعلام این درخواست آن بود که خانم رحمانی و خانواده اش از سوی طالبان و بعضی از بستگانش تهدید جانی شده بودند. او قبل از این که از آمریکا درخواست پناهندگی کند، همراه خانواده اش به هند مهاجرت کرده بود. کشور آمریکا با درخواست این خلبان جوان موافقت کرد و ایشان را به پناهندگی قبول کرد. در حال حاضر این خلبان در آمریکا بیکار است ولی در تلاش است تا در نیروی هوایی این کشور مقامی کسب کند.

• واکنش افغانستان به درخواست پناهندگی نیلوفر رحمانی

افراد زیادی بعد از درخواست پناهندگی نیلوفر رحمانی از آمریکا اظهار ناامیدی کردند و رفتن او را از بین رفتن امید دختران افغانی دانستند. کشور افغانستان نیز در ابتدا امیدوار بود که آمریکا با درخواست نیلوفر رحمانی موافقت نکند، زیرا آموزش هر خلبان در آمریکا هزینه های میلیون دلاری بر دوش افغانستان می گذارد و مهاجرت آن ها به کشورهای دیگر اصلا به نفع این کشور نخواهد بود.

نیلوفر رحمانی تنها خلبان افغانی نیست که به کشورهای دیگر پناهده شده است. قبل از او نیز افراد زیادی بعد از گذراندن دوره های آموزشی در آمریکا، به کشورهای همچون کانادا و آمریکا پناهنده شده اند. بیشتر مردم افغانستان نیز از این کار او اصلا خوشحال نشدند و اعتقاد داشتند که او با سرمایه و پول افغانستان به این جا رسیده است و حالا در هنگام نیاز او کشور خودش را رها کرده است.

پناهندگی نیلوفر رحمانی به آمریکا

• دادن مدال شجاعت به خلبان زیبا

او با وجود همه سختی هایی که زندگی در افغانستان برای زنان به وجود آورده است بر تصمیم خودش ثابت قدم ماند و به راهش ادامه داد. استقامت او باعث شد این خلبان جوان در اوایل سال ۲۰۱۵ مدال بین المللی زن شجاع را از سوی وزارت خارجه آمریکا به دست آورد. او به نمادی از تلاش برای بهبود زندگی زنان افغان در یک دهه بعد از سقوط رژیم طالبان تبدیل شده بود.

دادن مدال شجاعت به نیلوفر رحمانی

• برگشت به افغانستان

طبق گزارش هایی، نیلوفر رحمانی بیان کرده است که دلیل مهاجرت من به امریکا تنها در خطر بودن جان خودم و خانواده ام بوده است و رسانه های امریکایی از حرف های من برداشت اشتباهی داشته اند. اگر در آینده مشکلاتی که زندگی در افغانستان برای من به وجود آورده است رفع شود، حتما به کشور خودم برخواهم گشت. این درحالی است که سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان این دلایل را برای مهاجرت خانم رحمانی بهانه ای بیشتر نمی داند و آن را از اساس اشتباه می داند. از طرفی نیز سخن هایی از برنگشتن او به افغانستان در شبکه های مجازی پخش شده بود.

حرف آخر:

این مقاله جهت آشنایی شما با زیباترین خلبان جهان، یعنی نیلوفر رحمانی تهیه شد. از مطلب نخستین خلبان زن ایرانی دیدن کنید تا با این خلبان نیز آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: آوا ادهمی

از کودکی عاشق تجربه چیز های جدید و نوشتن داستان بودم. سعی می کردم با نوشتن خاطرات بچگی و اتفاقاتی که واسم رخ می داد، علاقم رو به نوشتن بروز بدم و چند تا کتاب داستان واسه خودم بسازم‌. از وقتی کار نویسندگی رو شروع کردم واقعا از کارم لذت می برم و سعی می کنم شما رو هم با مطالبی که واقعا برای من جذاب هستن، آشنا کنم. می دونم هنوز اول راه هستم و تجربه ها و اتفاقات جذابی پیش رو دارم.