حقایق جالب در مورد حادثه چرنوبیل
in ,

حقایق جالب حادثه چرنوبیل – لیست ۱۰تایی

حقایقی درباره چرنوبیل

حقایق جالب حادثه چرنوبیل را میدانید؟ انفجار و فروپاشی چرنوبیل بدترین فاجعه هسته‌ای تاریخ بود. اگر بالای ۳۰ سال سن داشته باشید احتمالا اخبار فاجعه چرنوبیل در شوروی به گوشتان خورده است، در آن زمان اوکراین بخشی از اتحاد جماهیر شوروی سابق بود. با انفجاری که در این نیروگاه رخ داد حجم وسیعی از رادیواکتیویته وارد منطقه‌ای گسترده شد که هزینه کلی ۲۰۰ میلیارد دلار و خسارت جانی بعد از آن غیر قابل تصور بود. حال پس از گذشت سال های زیادی از این اتفاق، حقایق جالب حادثه چرنوبیل رفته رفته آشکار شد که قصد داریم در این مطلب به ۱۰ مورد از حقایق جالب حادثه چرنوبیل اشاره کنیم و مطمئنم که برات جذاب خواهد بود.

حقایق جالب حادثه چرنوبیل

حقایق جالب حادثه چرنوبیل

این روزها اسم چرنوبیل زیاد به گوشتان می ‌خورد؟‌ حتی اگر سریال پنج قسمتی چرنوبیل را هم دیده باشید،‌ ممکن است چیزهایی را درمورد این حادثه بزرگ ندانید. اما اگر هنوز این سریال را ندیده‌اید،‌ کافی است بدانید که اهالی شهری به نام پریپیات در شوروی سابق اکثرا کارکنان نیروگاه اتمیِ چرنوبیل بودند.

در شبی بهاری به‌اشتباه اعلام شد نیروگاه دچار حریقی ساده شده است. اهالی شهر برای تماشای آتش ‌سوزی جمع شدند و هرگز تصور نمی‌کردند که خیلی زود به شکل دردناکی از دنیا خواهند رفت. انفجار و فروپاشی نیروگاه اتمیِ چرنوبیل، بزرگ‌ترین فاجعه اتمی‌ ای است که جهان تاکنون به خود دیده است. اما واقعیت داستان چرنوبیل چه بوده است و چه چیزهایی درمورد آن ناگفته مانده است؟‌ خلاصهٔ ماجرا و حقایق نا‌گفته آن را در این مقاله بخوانید. همچنین میتوانید سریال ۵ قسمتی چرنوبیل که یکی از بهترین مینی سریال خارجی به حساب می آید را تماشا کنید تا در جریان ریز ماجرا قرار بگیرید.

۱) چرنوبیل خالی‌ از سکنه نیست جزو حقایق جالب حادثه چرنوبیل

در زمان‌ های گوناگونی از سال، افراد زیادی در چرنوبیل زندگی می ‌کنند. شهر ارواحی که در بیشتر تصاویر می‌ بینید، در اصل، شهر پریپیات است. شهر پریپیات به نیروگاه اتمی نزدیک ‌تر و تقریبا خالی ‌از سکنه است. شهر چرنوبیل ۱۰ کیلومتر با نیروگاه فاصله دارد و افرادی به ‌صورت فصلی در آن سکونت دارند؛ البته افرادی نیز به‌ صورت غیررسمی و دائمی در این شهر زندگی می ‌کنند.

۲) در چرنوبیل، حیوانات آلوده ‌اند، اما به زندگی ادامه می‌دهند

این ادعا به‌ شکلی نسبی صادق است. تشعشع رادیواکتیو عیوب عجیبی در حیوانات تازه‌ متولد شده و همچنین در رشد آنها ایجاد می ‌کند. ما انسان ‌ها حتی ۱ درصد نقصان ظاهری در خود و هم ‌نوعان ‌مان را تحمل نمی‌ کنیم. اما این عیوب برای حیوانات اهمیتی ندارد. برای زندگی در مکانی خالی ‌از سکنه انسانی، اندکی نقص عضو بهای بالایی نیست. حقیقت تلخ این است که حضور انسان‌ ها در این مکان، بزرگ ‌ترین مشکل برای بقای حیوانات محسوب می شود.

حادثه چرنوبیل

۳) تشعشعات چرنوبیل هنوز کُشنده است

اگر شنیده ‌اید تشعشعات چرنوبیل خیلی بالا نیست، شاید فکر کنید کُشنده هم نیست! در واقع، با وجود بالا نبودنِ میانگین تشعشعات، میزان تشعشع در برخی نقاط بسیار بالا‌ست. این نقاط خطر شکاف‌ هایی درون و اطراف شهر پریپیات هستند که ذرات رادیواکتیو در آنها جمع شده‌ است. همچنین مناطقی از جنگل سرخ نیز بسیار خطرناک ‌هستند.

۴) بازدید از چرنوبیل برای عموم آزاد است

سازندگان مستند سیاره حیوانات اولین گروهی بودند که اجازه دسترسی گسترده به منطقه ورودممنوعِ چرنوبیل را کسب کردند. امروزه شما می‌ توانید با عنوان توریست یا دانشمند از این منطقه بازدید کنید. به ‌هر حال، اگر فرد ماجراجویی هستید، راه‌ هایی برای بازدید از منطقه وجود دارد. این بازدید می‌ تواند چشم شما را به‌روی حقایق بیشتری درباره انرژی هسته ‌ای بگشاید. فقط مراقب باشید!!!

۵) چرنوبیل آزمایشی بی نظیر!

برای بیشتر مردم سخت است در یک فاجعه اتمی نکته مثبتی ببینند. شما می ‌توانید تأثیر تشعشعات رادیواکتیو بر حیوانات این منطقه را مطالعه و آنها را با دیگر حیوانات مقایسه کنید، در حالی‌ که امکان چنین پژوهشی برروی حیوانات یا انسان ‌ها در آزمایشی از پیش ‌طراحی‌ شده وجود ندارد. مستند‌هایی در این باره ساخته شده است که می‌توانید برای درک بهتر این رویداد آنها را تماشا کنید.

۶) هنوز امکان دارد فردی به علت تشعشات رادیواکتیویته در چرنوبیل کشته شود!

چنانچه فکر می‌ کنید که پس از گذشت این سال‌ ها از حادثه چرنوبیل دیگر خطری برای ساکنان وجود ندارد، باید عرض کنم که سخت در اشتباهید. اطلاعاتی از نقاط مختلف در چرنوبیل در دست است که بعضی از این نقاط متمرکز معمولا در قسمت ‌هایی قرار گرفته‌ا ند که در اطراف شهر پریپات قرار دارد و ذرات رادیواکتیو در آن انباشته شده است. اغلب این مناطق در جنگل‌ های قرمز اطراف پریپات هستند که در اثر باران‌ های رادیواکتیوی در خاک فرو رفته‌ اند.

۷) پیشگوییِ ستارهٔ افسنطین از حقایق جالب حادثه چرنوبیل

در انجیل، فرشته‌ ای پیش ‌بینی کرده است که ستاره‌ ای غول‌پیکر به نام افسنطین در آسمان ظاهر خواهد شد و با آمدنش قیامت شروع می‌ شود. حدس بزنید نام گیاه افسنطین در این منطقه چیست؟ بله، چرنوبیل! نامی که بعدها از روی این گیاه، برای شهری انتخاب کردند که محل تغذیه نیروگاه اتمی بود. نام‌گذاری بدیُمنی به ‌نظر نمی ‌رسد؟! حتما همین ‌طور است!

چرنوبیل

۸) یُد رادیواکتیو اولین قاتل است

پس از انفجار، قاتلان واقعی به ‌صورت ایزوتوپ ‌های واپاشی هسته ای ظاهر می ‌شوند. این قاتلان توسط ذرات معلق در هوا پراکنده و روی زمین پخش می ‌شوند. یُد رادیواکتیو  یکی از کُشنده ‌ترین ذرات است. این ماده به‌سرعت در غده تیروئید ذخیره می‌شود و با ایجاد سرطان تیروئید، فرد آلوده را می شد.

۹) قرن ها تهدید محیط زیست!

بزرگترین نیروگاه هسته ای در جهان با ۱۲ راکتور بود. عناصر رادیواکتیوی که در انفجار منتشر شدند، بین ۳۰ تا ۲۴ هزار سال فعال هستند. و برای قرن‌ ها این یک تهدید زیست محیطی به حساب خواهد آمد.

۱۰) جهش های ژنتیکی حیوانات و گیاهان از حقایق جالب حادثه چرنوبیل

تمامی نهال ‌ها جهش ‌های عجیب و غریب یافتند. بر اثر جهش ناشی از انفجار بعضی از نهال درختان با برگ ‌های سوزنی رشد کردند. هیچ نشانه ‌ای از حیات وحش و حتی پرندگان وجود نداشت. محققان درباره موش هایی با شش پا و دندان های متفاوت صحبت کردند!

نویسنده: احسان رباط جزی

سلام احسان رباط جزی هستم دانشجوی رشته مهندسی صنایع و علاقه مند به حوزه نویسندگی سایت، اونم به خاطر اینکه بتونم تجربیات و دانش خودم رو با بقیه هم به اشتراک بگذارم و همینطور آدم پر انرژی و فعالی محسوب میشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *