in

بیوگرافی پروفسور سمیعی، معروف ترین جراح مغز و اعصاب

زندگینامه پروفسور سمیعی

امروزه تقریبا شخصیت پروفسور سمیعی برای هر کسی آشناست و کم و بیش با حرفه او آشنایی دارند. این دکتر بزرگ ایرانی خدمات زیادی به جامعه پزشکی کرده است. او بزرگترین جراح مغز و اعصاب جهان است که اکنون در آلمان به سر می برد. این جراح ماهر تلاش های فراوانی انجام داده است تا به این جایی که الان ایستاده است برسد. در ادامه بیوگرافی کامل پروفسور سمیعی را بررسی می کنیم.

بیوگرافی پروفسور سمیعی

پروفسور مجید سمیعی در تاریخ ۲۹ خرداد ۱۳۱۶ در شهر تهران به دنیا آمدند. ایشان در خانواده ای فرهیخته بزرگ شد. پدر او از خانواده ای سرشناس رشت و مادرش اصالتا اهل شیراز بود. دکتر سمیعی پس از اتمام دوره تحصیلات دبیرستان در ایران، راهی کشور آلمان شد تا تحصیلات دانشگاهی را در آن جا بگذراند.

دکتر مجید سمیعی

 

• زندگی خصوصی و ازدواج دکتر مجید سمیعی

پروفسور سمیعی در سن ۱۹ سالگی عاشق دختر عمویش شد و او در سال ۱۹۶۱ با مهشید سمیعی ازدواج کرد. آن ها اکنون در هانوفر آلمان زندگی می کنند و دو فرزند دارند. دختر پروفسور سمیعی، امیره سمیعی در رشته اقتصاد تحصیل کرده است. پسرش امیر سمیعی، پروفسور مشهور مغز و اعصاب است و معاون موسسه بین المللی علوم اعصاب هانوفر آلمان می باشد که شباهت زیادی به پدرش، پروفسور سمیعی دارند.

خانواده پروفسور سمیعی

• تحصیلات پروفسور در آلمان

پروفسور مجید سمیعی پس از رفتن به آلمان در دانشگاه ماینتز در رشته پزشکی مشغول تحصیل شد. ایشان در دوره تحصیلاتش، عالی ترین نمره ممکن در امتحانات پایان دوره پزشکی را کسب کردند و این باعث شد جایزه ویژه وزارت علوم ایران برای برترین دانشجویان مقیم اروپا به ایشان تعلق بگیرد.
دکتر سمیعی پس از پایان تحصیلاتش در رشته پزشکی و همچنین اتمام تحصیلات ثانوی در بیولوژی، تحصیلات تخصصی خود را در رشته جراحی مغز و اعصاب در دانشگاه ماینتز شروع کردند. ایشان توانستند در سال ۱۹۷۰ موفق به دریافت مدرک بورد تخصصی این رشته در کشور آلمان شوند. دکتر در سن ۳۴ سالگی بعد از دریافت دانشیاری به درجه استادی تمام ( پروفسوری ) نایل گشت.

• فعالیت حرفه ای پروفسور سمیعی

پروفسور سمیعی با سمت استادیاری و معاونت بیمارستان مغز و اعصاب فعالیت حرفه ای خود را آغاز نمودند. بعد از مدتی سرپرستی بخش جراحی مغز و اعصاب اطفال را برعهده گرفت. او ضمن تدریس و کارهای پزشکی، لحظه ای از تحقیق در مورد غافل نبود و در مورد تورم مغز و بازسازی جراحی اعصاب محیطی مطالعات ارزنده ای انجام داد.
پروفسور سمیعی در سال ۱۹۷۱ اولین دوره از دوران آموزشی جراحی میکروسکوپی را آغاز کرد و ۶ سال بعد اولین آزمایشگاه تمرین جراحی میکروسکوپی آلمان را به کمک بنیاد فولکس واگن تاسیس نمود.

در همین سال بود که عنوان استادی و ریاست دپارتمان رشته جراحی مغز و اعصاب در دانشگاه شهید بهشتی به ایشان پیشنهاد شد. اما ایشان به دلیل ادامه فعالیت علمی خود در دانشگاه ماینتز از پذیرش این سمت امتناع کرد.پروفسور سمیعی در سال ۱۹۷۷، ریاست بیمارستان جراحی مغز و اعصاب را در شهر هانوفر آلمان بر عهده گرفت. در همین سال، کرسی جراحی مغز و اعصاب در شهر لیدن هلند به ایشان اعطا شد.

پروفسور سمیعی

• ریاست بزرگترین بیمارستان مغز و اعصاب

در دهه ۱۹۹۰ پروفسور سمیعی یک مرکز خصوصی بین المللی علوم اعصاب را که به اختصار INI نامیده می شود، در مرکز شهر هانوفر آلمان تاسیس کرد. این مرکز که معماری آن برگرفته از شکل مغز است، از تجربه بهترین پزشکان بین المللی و جدید ترین تکنولوژی های پزشکی و خدماتی بهره می برد. به همین دلیل بهترین خدمات را به بیماران سیستم های عصبی ارائه می کند.
دکتر سمیعی بعد از سال های زیادی از ریاست دپارتمان های جراحی مغز و اعصاب در بیمارستان نورداشتات و دانشگاه پزشکی هانوفر اعلام بازنشستگی کرد و تمام توان خود را به توسعه این موسسه اختصاص داد؛ در حال حاضر ریاست INI بر عهده خودش است و پسرش امیر، معاونت آن را بر عهده دارد.

 پروفسور سمیعی، رئیس بزرگترین بیمارستان

• جوایز و افتخارات پروفسور سمیعی

تا امروز پروفسور سمیعی توانسته است ۱۲۰۰۰ بیمار را با موفقیت جراحی کند و این برای ایشان یک افتخار بزرگ است. ایشان علاوه بر نوشتن ۱۷ جلد کتاب، توانسته شاگردانی زیادی را آموزش دهد. پروفسور سمیعی ۴ سال ریاست فدراسیون جهانی جوامع جراحی مغز را بر عهده داشت. در سال ۱۹۸۷ رییس جمهور آلمان غربی نشان خدمت درجه ۱ دولت آلمان را به ایشان اعطا کرد.در همین سال بود که جایزه علمی استان نیدرزاکس آلمان، به پاس فعالیت های پر ارزش وی در راه پیشرفت جراحی مغز و اعصاب به نامبرده اهدا شد.

جایزه های پروفسور سمیعی

 

 

 

 

 

در سال ۲۰۱۳ کلوب خبرنگاران هانوفر آلمان جایزه حلقه لایبنیتز هانوفر را برای طرح آفریقا صد به پروفسور سمیعی اهدا کرد. پروفسور در طرح آفریقا صد می خواست صد جراح جوان آفریقا را به آلمان آورده و آن ها را آموزش دهد.

این پروفسور بزرگ در سال ۲۰۱۲ در کنار برگزاری همایش ها و کنگره ها، همه نشان های خود را به موزه تاریخ علوم پزشکی ایران اهدا کرد که نشان نوبل، نشان اهدایی جمهوری فدرال آلمان و جام اهدایی دانشگاه هاروارد بخشی از آن هاست.

دادن حلقه لایبنیتز به پروفسور سمیعی

کلام آخر:

با وجود این که شخصیت پروفسور سمیعی تقریبا برای هر کسی آشناست، اما این مطلب جهت آشنایی هر چه بیشتر شما با این دکتر معروف نوشته شد. برای شناخت بهترین دکتر های مغز و اعصاب می توانید مطلب بهترین پزشک مغز و اعصاب تهران را مطالعه کنید.

نویسنده: Ava

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *